Jump to content

G.E.S.

Silver members
  • Posts

    1,291
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    5

Everything posted by G.E.S.

  1. οι αμοιβές διαχειριστών θα αθροιζονται με τα κερδη απο την συμμετοχη τους στην οε και ολα μαζι χ 26,95 % αρα πως συμφερει ??? αφου πλεον η αμοιβη θα εχει ΕΦΚΑ ?? ναι, αν υπαρχουν ζημιες και βγει αμοιβη ως 7031 ευρω
  2. σωστα , με αρθρ. 39 και ελαχιστο 158 + 10 ( ανεργιας) = 168
  3. ναι, αν δεν ειχαν υποχρεωση ασφαλισης, ουτε τωρα θα εχουν-οι παλιοι δηλ-
  4. Σπυρο , καλημερα εφκα , εννοουσα καθε αμοιβη , θα εχει εφκα
  5. σωστα, οποτε εχουμε , μονο χαρτοσημο 1,2% για αμοιβες ως 31/12/2016 ??
  6. νομιζω,οτι οπως ειναι οι διαταξεις,μεχρι τωρα, " μαντρωνουν" τους ΑΦΑΝΕΙΣ στο ειδικο διοτι ,ποιος "αφανης" δεν θα εχει λαβει ενα τιμολογιο π.χ. απο ελαιοτριβειο,απο λιπασμα , επισκευη, συντηρηση αγροτικου ΦΙΧ , ο αλιεας για διχτυα, αγκιστρια ,για συντηρηση ??? τους ειχαμε κανει και Ε3 και τους εχουν " ετοιμους" βεβαια ξεραμε οτι, μονο αθωο δεν θα ηταν , το ε3 αρα με μια μικρη συναλλαγη 50, 100 ΕΥΡΩ ,υποχρεωτικα στο ΕΙΔΙΚΟ ????? εμεις θα τος δουμε π.χ. τον ΜΑΙΟ στις δηλωσεις ,οποτε με προστιμο ,τοτε ??? ΚΑΡΑΔΟΚΕΙ ΚΑΙ Ο ΦΠΑ ?? ΤΥΠΟΥ " ΚΑΤ ΑΠΟΚΟΠΗΝ" ???? καποιος συναδελφος ξερει πιο σιγουρα πραγματα ???
  7. βεβαιως θα δινουμε αποδειξεις μισθοδ. αλλα αν θυμαμαι καλα, δεν θα υπαρχει προβλημα σε ελεγχο αν δεν εχουν υπογραφες αυτες- λογικο αφου πιστωθηκε ο λογ του εργζ/νου- ετσι ειναι ????
  8. σωστα, δεν μπορει "δομικα" να αλλαξει τον νομο της ΙΚΕ αλλα τον συντ/στη φορ/γιας ??? λεω.....
  9. ναι και φπα πλεον στο τελωνειο ιδιο π.χ. με ενδοκ/κη αποκτ. ΕΙΧ - απο εμπορια ειχ που πληρωνουμε φπα στο τελωνειο
  10. οκ, ευχαριστω, το ειδα στον 2859 αρθρ 39 δεν βλεπω να εχει περασει η αλλαγη στο οριο των 10000 ως σημερα ιδια δηλ. - κωδικοποιηση - δηλ. οπως ειχε εισαχθει με ν4281 αρθρ.251 1. Απαλλάσσονται από την υποχρέωση υποβολής δήλωσης και καταβολής φόρου υποκείμενοι, οι οποίοι, κατά την προηγούμενη διαχειριστική περίοδο, πραγματοποίησαν ακαθάριστα έσοδα, χωρίς το φόρο προστιθέμενης αξίας, μέχρι δέκα χιλιάδες (10.000) ευρώ. Ως ακαθάριστα έσοδα νοούνται όλα τα έσοδα, τα οποία λαμβάνονται υπόψη στη φορολογία εισοδήματος. Προσθήκη ετικέτας ♦ Προσθήκη παραγράφου στην βιβλιοθήκη σας ♦ Σύνδεσμος ♦ Η παράγραφος όπως ίσχυε σε συγκεκριμένη χρονική περίοδο ♦ Προβολή/Προσθήκη σημείωσης ♦ Σχετικά έγγραφα παραγράφου 2 2. Οι διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου δεν έχουν εφαρμογή, α) στους αγρότες του άρθρου 41, β) στους υποκείμενους στο φόρο που δεν είναι εγκαταστημένοι στο εσωτερικό της χώρας, γ) στην παράδοση καινούργιου μεταφορικού μέσου, σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης β' της παραγράφου 1 του άρθρου 28. Προσθήκη ετικέτας ♦ Προσθήκη παραγράφου στην βιβλιοθήκη σας ♦ Σύνδεσμος ♦ Η παράγραφος όπως ίσχυε σε συγκεκριμένη χρονική περίοδο ♦ Προβολή/Προσθήκη σημείωσης ♦ Σχετικά έγγραφα παραγράφου 4 3. Οι υποκείμενοι της παραγράφου 1, τα ακαθάριστα έσοδα των οποίων υπερβαίνουν σε μία διαχειριστική περίοδο το όριο που προβλέπεται στην παράγραφο 1, εντάσσονται υποχρεωτικά από την επόμενη διαχειριστική περίοδο στο κανονικό καθεστώς απόδοσης του φόρου.
  11. καλημερα ,καλη χρονια ευχομαι σε ολους συναδελφε PROAKIS , ευχαριστω για τις αποψεις σου διαβαζουμε ελπ,φτιαχνουμε πινακες με βαση τα ελπ,https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/25286, και ερχεται τελευταια στιγμη η φορολογια -πολ 1042/16- και λεει "δεν με νοιαζει τι λενε τα ΕΛΠ" !!!! και βγαζει αχρηστο, σε καποιες περιπτωσεις , τον πινακα μας ο πελατης θα ρωτησει "τι κερδη εχω " ?? θα ηθελα , να του απαντησω χωρις να χρειαστει να ανακαλεσω οποτε θα απαντησω με βαση την 1042/16 και οχι με βαση τα ελπ ??? (φυσικα ,δεν θελω να μπλεξω με την υποχρεωση για απογραφη 1+3)
  12. η φορολογια εισοδηματος -με την πολ 1042/16-3-16 # 4 , δεν συμφωνει με τα ελπ θα την εφαρμοσουμε και για το φορ/κο ετος 2016 , οπως στο φορ/κο ετος 2015 ?? οποτε, αν ειχα υποχρεωτικη απογραφη 31/12/2015 ,πρεπει να την μεταφερω με 1/1/2016, ανεξαρτητα ,οτι μεσα στο 2016, εχω τζιρο< 150000 και δεν εχω υποχρεωση απογραφης ληξης , με 31/12/2016 ενω τα ΕΛΠ λενε , 0 εναρξης και 0 ληξης μηπως, η 1042/16 , δεν ισχυει πλεον ?? παρακαλω, για την αποψη σας
  13. εαν τον ειχε "πιασει " τεκμηριο κατα την αγορα τωρα ναι , μπορει το ποσο της πωλησης να το βαλει στον 781
  14. ισχυει το "ακατασχετο" σε Φ.Π. - ατομικη επιχειρηση η ισχυει μονο για μισθωτους- συντ/χους ??
  15. συναδελφε , πως προεκυψε το 1800 απο που το βρηκαν το ποσο αυτο ???
×
×
  • Create New...