Jump to content

Andy

Silver members
  • Content Count

    1,207
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    1

Everything posted by Andy

  1. Εχει καταργηθει η υποχρεωση διακανονισμου στη περιπτωση που η πραξη της πωλησης υποκειται σε ΦΠΑ
  2. Λειτουργει αυτο? Στην αρχη δουλευε αλλα εδω και δυο μερες βγαζει unexpected error
  3. Για το δημόσιο νοσοκομείο, όχι. Για τον οργανισμό που αναφέρεις, πρέπει να διερευνήσεις αν εντάσσεται εδώ: http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/2384/hl/1270
  4. Ναι. Ο διακανονισμός γίνεται επί των κοινών δαπανών, το πώς θα τις διαχωρίσεις είναι δικό σου θέμα. Σε ότι αφορά το χρόνο υπολογισμού, δες την ΠΟΛ 1205/2015 http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/21806/hl/1205
  5. Το μπέρδεψες λίγο, ο αριθμητής έχει το ποσό των πωλήσεων που αφορά πράξεις για τις οποίες παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης του φόρου (πωλήσεις με ΦΠΑ, εξαγωγές κλπ) και ο παρονομαστής τις πράξεων που αναφέρονται στον αριθμητή, καθώς και τις πράξεις για τις οποίες δεν παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης (πχ τσιγάρα). Οπότε ο αριθμητής θα είναι μικρότερος ή ίσος του παρονομαστή Διάβασε την ΠΟΛ 1056/2002 http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/7944/hl/1056
  6. "Από την έναρξη ισχύος του ν. 4172/2013 παύουν να ισχύουν οι διατάξεις του ν. 2238/1994 (Α' 151), συμπεριλαμβανομένων και όλων των κανονιστικών πράξεων και εγκυκλίων που έχουν εκδοθεί κατ' εξουσιοδότηση αυτού του νόμου"
  7. Δε βλέπεις γιατί δεν υπάρχει, άρα ισχύει αυτό που γράφει παραπάνω ο Jim, αλλά όχι επειδή πάρθηκε κάποια απόφαση , αλλά γιατί έτσι προβλέπει ο νόμος
  8. Για το τι ισχύει για τα εισοδήματα του 2015, δες το άρθρο 5 των ΕΛΠ Ν. 4308
  9. Ξέροντας όπως είπες, ότι είναι προβληματικός, αποκαλύπτεται ο λόγος αλλαγής του λογιστή. Κάνε ένα κόπο και μίλα με τον προηγούμενο λογιστή για να μη βρεθείς κι εσύ φεσωμένος.
  10. Οι ΟΤΕ, Cosmote κλπ, δεν παρέχουν τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες? Αν όχι, τότε θα μπαίνουν ανά ΑΦΜ. Περαιτέρω, δε θεωρώ ότι οι προφορικές επικοινωνίες με τη ΓΓΠΣ είναι ο προσφορότερος τρόπος λύσης των αποριών
  11. Μια προσεκτική ανάγνωση της κωδικοποιημένης ΠΟΛ 1022 θα δώσει την απάντηση http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18117/hl/1022
  12. Τους έχει ξεμείνει η διατύπωση από τις εποχές του ΚΒΣ. Τιμολόγιο θα κόβεις
  13. Στην προηγούμενη σελίδα, ο συνάδελφος Χαλκιδέος έχει αναφέρει μια εγκύκλιο που μπορεί να σε βοηθήσει. Παρεμπιπτόντως έχω κάνει έναρξη σε ΔΟΥ της Αθήνας με παρόμοια δραστηριότητα
×
×
  • Create New...