Jump to content

lemoni

simple Members
  • Posts

    111
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    1

Posts posted by lemoni

  1. η ΚΥΠΡΙΑΚΗ LTD έχει φορολογήσει με 12,5%. Τα μερίσματα εκεί είναι αφορολόγητα. Άρα εδώ όταν δηλωθούν θα φορολογηθούν με 10%?  δε μπορεί νομίζω να συμψηφιστεί με το 12,5% που αφορά το φορο εταιρείας και όχι τα μερίσματα.ή κάνω λάθος?????

  2. αν κατάλαβα καλά η ltd θα φορολιγηθει στην Κύπρο με 12,5%. Τα μερίσματα εκεί δε φορολογούνται.Αρα ο φορολογικός κάτοικος Ελλάδας θα τα δηλώσει και θα φορολογηθούν με 10%?  Κάθε βοήθεια δεκτή... 

  3. Σύμφωνα με το άρθρο 9 της Σ.Α.Δ.Φ. Ελλάδος-Κύπρου, αναφέρεται για τα μερίσματα ότι:

     

    Άρθρον 9

    1. Mερίσματα καταβαλλόμενα υπό εταιρείας κατοίκου ενός των Συμβαλλομένων Kρατών εις κάτοικον του ετέρου Συμβαλλομένου Kράτους δύνανται να φορολογηθούν εις το έτερον τούτο Kράτος. (Στην Κύπρο δηλαδή)

    2. Eν τούτοις, τοιαύτα μερίσματα δύνανται να φορολογηθούν εν τω Συμβαλλομένω Kράτει εν τω οποίω είναι κάτοικος η καταβάλλουσα τα μερίσματα εταιρεία, συμφώνως προς την νομοθεσίαν του Kράτους τούτου, αλλά ο ούτως επιβαλλόμενος φορολογικός συντελεστής δέον να μη υπερβαίνη το 25% του ακαθαρίστου ποσού των μερισμάτων.

     

    Από διάφορες δημοσιεύσεις στο διαδίκτυο, προκύπτει ότι δεν γίνεται παρακράτηση φόρου επί των μερισμάτων σε πρόσωπα που δεν είναι κάτοικοι Κύπρου (όπως στην περίπτωση που ανέφερα). Κατά πάσα πιθανότητα θα γίνεται παρακράτηση (εισφορά υπέρ Άμυνας) ύψους 10%.

     

    Από τα γραφόμενα του Anast, θα γίνει συμψηφισμός του παρακρατηθέντος στην Κύπρο φόρου επί των μερισμάτων, με τον φόρο του άρθρου 64, ωστόσο δεν είμαι σίγουρος για το ποσοστό παρακράτησης που θα διενεργηθεί (εάν διενεργηθεί) στην Κύπρο.

     

    Πάντως με προβληματίζει και η διατύπωση της παρ.3 του άθρου 64, μετά την τροποποίηση του Ν.4223/2013 που παρέθεσε ο joaogr:

     

    "3. Η παρακράτηση φόρου εξαντλεί τη φορολογική υποχρέωση της παραγράφου 1 σε περίπτωση που αυτός που λαμβάνει την πληρωμή, ..........................., η οποία υπόκειται σε παρακράτηση φόρου είναι φυσικό πρόσωπο ...................... ή νομικό πρόσωπο ή νομική οντότητα που λαμβάνει αμοιβές για υπηρεσίες σύμφωνα με την περίπτωση δ΄ και που δεν έχει τη φορολογική κατοικία του και δεν διατηρεί μόνιμη εγκατάσταση στην Ελλάδα."

     

    Εφόσον καταργείται η εξάντληση της φορολογικής υποχρέωσης από μερίσματα, σε ποιά κλίμακα θα προσμετρηθεί το εισόδημα αυτό και θα γίνει συμψηφισμός του παρακρατηθέντα φόρου;

     

    Εκτός και εάν το υπογραμμισμένο κείμενο αφορά μόνο την περίπτωση δ' της παρ.1 του άρθρου 64...

    Αναρωτιέμαι πραγματικά αν όλες αυτές οι εταιρείες που έχουν έδρα Βουλγαρία ή Ελβετία εμφανίζουν στη φορολογική δήλωση της Ελλάδας τα μερίσματα τους από τις εταιρείες αυτές. Και επειδή και εγώ διαβάζω τη ΣΑΔΦ και έχω μπερδευτεί μήπως στην πράξη μπορεί να μας πει κάποιος συνάδελφος την εμπειρία του.Απο εφορία εχω λάβει 2 διαφορετικές απόψεις και το γνωστό "θα φορολογηθεί στη διαφορά του φορολογικού συντελεστή των δυο χωρών" ......ουφ.....κάθε βοήθεια δεκτή και ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια

  4. Παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει

     

    Η σύζυγος μισθωτή   με 6500 εισόδημα  και τεκμήρια 4500

    Ο σύζυγος ελ επαγελματίας με ζημιά  και τεκμήρια   5720

    Στο δικό μου πρόγραμμα υπολογισμού φόρου "αφαιρεί¨και τα 2000 που περισσέουν της γυναίκας και υπολογίζει φόρο στον άντρα στα 3720

     

    στο taxis μου τα υπολογίζει στο 5720

     

    δηλαδή συγνώμη έπερεπε το είσοδημα της συζήγου να είναι 10220 όσο το σύνολο των τεκμηρίων για να μπορεί να καλύψει τεκμήρια του σύζυγου??????

  5. Λοιπόν το τηλέφωνο αυτό αφορούσε μόνο για εφάπαξ όχι για ασφάλεια

    Ωστόσο μου έδωσαν ένα τηλέφωνο και εξυπηρετήθηκα το γράφω εδώ μήπως κάποιος ακόμα το χρειαστεί

     2109507371

     

    και πάλι ευχαριστώ

     

    Βιομηχανική περιοχή Σίνδου εκτός ΤΕΑΥΕΚ 

  6. Καλημέρα

    Γνωρίζω πως η θεσσαλονίκη υπάγεται στο Τεαυεκ 

    Εμπορική επιχείρηση στη ΒΙΠΕ Θεσσαλονίκης υπάγεται??

     

    Προσπαθώ να τους βρω στα τηλέφωνα αλλά εδώ και μέρες μόνο αναμονή στο τηλεφωνικό κέντρο ΕΤΕΑ (2103275000 )

    Το παλιό νούμερο ΤΕΑΥΕΚΚ Θεσσαλονίκης δε λειτουργει 2310553296

    Γνωρίζει κανείς αν το καταστημα ΤΕΑΥΕΚ είναι ακόμα Κατούνη ??

  7. Δώδεκα ακριβώς το κλείσαν το σύστημα. Εκείνο το περιβόητο μέχρι τις 6.59 πριν δηλαδή την έναρξη της επόμενης εργάσιμης πήγε περίπατο; Αι σιχτίρ πια. Βαρέθηκα την τρομοκρατία τους.

     

    αυτό ήταν παλιά και μόνο για τα ε1 (από οτι θυμάμαι) φέτος και τα ε1 έκλεισαν 11,59

  8. εντοπισα φέτος το εξης προβλημα

    σε αγροτεμαχιο που ανηκει σε 2 φυσικα προσωπα εγείρουν κτίσμα με οικοδομικη αδεια ΟΕ

     

    δηλώνεται χρόνια το κτισμα στην ΟΕ και πληρώνονταν φόρος ετησια και ε2 ιδιοχρησιμοποιησης

     

    και το αγροτεμαχιο στα φυσικα προσωπα

     

     

    Τώρα που εντοπισα το προβλημα τι να κανω??  (νοι πελάτες είναι διτία σε εμένα )

    πως να διορθωσω ? 

    να βαλω ε9 φυσκικων προσωπων το κτισμα ??

    να αλλάξω ε5???ενοικια δεν ελαβανε αυτοι και δεν δηλωνονταν

    δε ξερω μπερδεύτηκα

  9. Ημιτελή διαμερίσματα δηλώνονταν στο ε2 αλλα στη πρώτη σελιδα ως κενά

    πρέπει να γίνουν τροποποιητικές 5ετίας να δηλωθούν στη δεύτερη? 

    φαντάζομαι χωρίς πρόστιμο

    ????

  10. παιδιά μη με κράξετε αλλά σήμερα που κολλούσε πολύ και είχα δέκα φορές συμπληρώσει τα στοιχεία και τα έχανα έκανα στην τελικά λάθος. :wacko:

    αυτό τώρα διορθώνεται???ξέρω διόρθωση στη διόρθωση....απλά λέω μήπως ξέρει κάποιος ....

    αύριο πρωί θα πάρω τηλ 

  11. Και ξαναρωτώ

    όπως πάντα στις φορολογικές δηλώσεις το σύστημα θα δέχεται ως 6,59 πρωί Τρίτης     ( αν δε βγει καποιο νεοτερο εννοείται)

     

    (σόρυ αλλά ο πνιγμένος από τα  μαλλιά του πιάνεται)

  12. Παιδιά συγνώμη που δεν είναι στο θέμα αλλά θέλω νακάνω μια ερώτηση

     

    Τροποποιητικές δηλώσεις που αφορούν αναδρομικά προηγούμενου έτους πρέπει να κατατεθούν εώς αύριο στη ΔΟΥ??

     

    ευχαριστώ

×
×
  • Create New...