Jump to content

thalassa

simple Members
  • Content Count

    23
  • Joined

  • Last visited

About thalassa

  • Rank
    *

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

  1. Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε. Είχα ψάξει παντού. Μεταξύ αυτών και στις βάσεις δεδομένων των Δήμων. Η μία εξ αυτών το δημοσίευσε χθες.
  2. Οι Δήμοι έχουν την υποχρέωση υποβολής στοιχείων στο Μητρώο Πραγματικών Δικαιούχων? Ποιοι θεωρούνται Δικαιούχοι στους Δήμους? Στα Νομικά τους πρόσωπα καταχωρήσαμε ως δικαιούχο τον Πρόεδρο Δ.Σ. καθώς και τον ίδιο τον Δήμο σε Αμιγής Κοινωφελή Επιχείρηση, καθώς ο Δήμος που την έχει συστήσει, έχει το 100%.
  3. <P>Στην Γενική Συνέλευση της 30/06/2010 (πρώτη τακτική καινούριας ΑΕ) ορίστηκαν τα μέλη του ΔΣ και στη συνέχεια έγινε η συγκρότησή του κλπ. <BR>Η διάρκεια της θητείας τους δεν ορίστηκε στην απόφαση, ούτε στο καταστατικό αναφέρεται. <BR><BR>Σύμφωνα με το άρθρο 19, (2190/1920 μετά και τον 3604/2007), η θητεία του ΔΣ δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 6 έτη.<BR><BR>Θα πρέπει στη ΓΣ 30/06/11 να οριστούν ξανά τα μέλη (τα ίδια) και να οριστεί ο χρόνος της θητείας τους?<BR><BR></P>
  4. Δημοτική Κοινωφελής Επιχείρηση έχει έσοδα κυρίως από Διετές Πρόγραμμα Δράσης με τον Δήμο στον οποίο ανήκει καθώς επίσης και από πρόγραμμα που έχει ενταχθεί στο ΕΣΠΑ. Τα "κέρδη" της στην πραγματικότητα είναι χρήματα που θα χρηματοδοτήσουν την λειτουργία της επιχορηγούμενης δομής (κοινωνικό πρόγραμμα) κατά τους πρώτους μήνες του νέου έτους και μέχρι να έρθουν οι επόμενες χρηματοδοτήσεις. Φαίνεται ότι οι συγκεκριμένες επιχειρήσεις θα πληρώσουν φόρο παρόλο που τα "κέρδη" προέρχονται ουσιαστικά από τον κρατικό προϋπολογισμό (ΕΣΠΑ και Δήμος). Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποια ειδική αντιμετώπιση των συγκεκριμένων εσόδων και αν κακώς τα θεωρούμε απλά εισόδημα από παροχή υπηρεσιών (73.04), αλλά δεν έχω κάτι τέτοιο τεκμηριωμένο. Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά?
×
×
  • Create New...