Jump to content

themisRef

simple Members
  • Content Count

    39
  • Joined

  • Last visited

  1. Συνάδελφοι καλησπέρα, μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στην εύρεση ΚΑΔ για Πάρκο αναψυχής κατοικιδίων ζώων??
  2. Τις ανείσπρακτες αποδοχές της χρήσης 2011 (οι οποίες εισπράχθηκαν στο τέλος του 2012) θα τις συμπεριλάβουμε στην Βεβαίωση αποδοχών της χρήσης του 2012?? Μαζί με τις αποδοχές του 2012 στην ίδια βεβαίωση? Και θα δηλωθούν στο Ε1 της χρήσης 2012??
  3. Θα ήθελα (αν γνωρίζει κάποιος) να μου πει αν επιτρέπεται η συστέγαση 2 φροντιστηρίων ξένων γλωσσών...
  4. · Το αρχικό συμφωνητικό που έχει αναρτήσει η ΠΟΦΕΕ αναφέρεται σε ετήσια περίοδο, ενω το επισυναπτόμενο αναφέρεται σε μηνιαία περίοδο. Είναι σωστό κατά τη γνώμη σας? · Σύμφωνα με την ΠΟΛ.1135/04.10.2010 αρθ.6 παρ.12, αναφέρεται ότι: ‘’... Επίσης, το όριο των τριακοσίων ευρώ ανά συναλλαγή, συνδέεται με την αξία της πράξης ή των παρεχόμενων υπηρεσιών, όπως προκύπτει από την τυχόν υπογραφείσα σύμβαση ή οποιοδήποτε άλλο πρόσφορο στοιχείο (Υπουργικές αποφάσεις περί ελαχίστων αμοιβών κλπ.) και όχι με την τμηματική εξόφληση της συναλλαγής. Οι παραπάνω διατάξεις ισχύουν σύμφωνα με την περίπτωση η΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 92 του νόμου αυτού, για συναλλαγές που γίνονται από 1/1/2011 και μετά.’’. Δηλαδή αν το συμφωνητικό αναφέρει συναλλαγή 1.000,00 € ετησίως και εκδίδω 5 ΑΠΥ των 200,00 € μέσα στην χρήση, τότε θα υπάρχει παρακράτηση φόρου 20% στα 200,00 € ? 1e-forologiaΣΥΜΒΑΣΗ ΠΑΡΟΧΗΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ.doc
  5. Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω (αν γνωρίζει κάποιος) το εξής: Το ποσό της επιδότησης των εισφορών (απο τον ΟΑΕΔ) θα ληφθεί υπ΄οψιν (αφαιρετικά των δαπανών μισθοδοσίας) στον υπολογισμό για την αυτοπεραίωση ή όχι?? Ευχαριστώ
  6. Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας!! Σίγουρα με βοηθήσατε πολύ!
  7. Καλημέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!! Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής: Ένας πελάτης θέλησε να φτιάξει μια Μον.ΕΠΕ. Έγιναν όλεσ οι διαδικασίες (πρωτοδικείο,δημοσίευση κ.τ.λ) και πρίν πάνε τα έγγραφα στην ΔΟΥ για την αυτοψία και την έναρξη, ο πελάτης αποφάσισε να μην προχωρήσει στην ίδρυση της Μον.ΕΠΕ. Τί πρέπεί να κάνω τώρα?? ΄Πρέπει να κάνω κάτι στην ΔΟΥ?? Στο πρωτοδικείο?? Ευχαριστώ πολύ!
×