Jump to content

MARIOSMD11

simple Members
  • Content Count

    232
  • Joined

  • Last visited

About MARIOSMD11

  • Rank
    *

Profile Information

  • Gender
    Male
  • Location
    Θεσσαλονικη
  • Interests
    ποδοσφαιρο

Recent Profile Visitors

2,234 profile views
  1. τι λάθος κατάλαβα δηλαδή??? Αριθμ. πρωτ.: Δ.15/Δ'/619/15/2018 Ασφαλιστικές εισφορές μελών εταιρειών ή/και διαχειριστών 4. Με βάση το ανωτέρω νομοθετικό πλαίσιο, οι εταίροι σε εταιρείες μορφής ΟΕ, ΕΕ και ΕΠΕ υπάγονται υποχρεωτικά στην ασφάλιση του πρώην ΟΑΕΕ και καταβάλλουν ασφαλιστικές εισφορές σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στο άρθρο 39 του ν.4387/2016, όπως ισχύει. Εάν οι εταίροι ασκούν συγχρόνως καθήκοντα διαχείρισης, χωρίς να προβλέπεται αμοιβή για την άσκηση αυτών των καθηκόντων, αλλά πρόκειται να λάβουν την αναλογία επί των κερδών της επιχείρησης, εξακολουθούν να καταβάλουν ασφαλιστικές εισφορές επί των σχετικών μερισμάτων σύμφωνα με το άρθρο 39 του ν.4387/2016. Σε περίπτωση όμως που για την άσκηση καθηκόντων διαχείρισης προβλέπεται αμοιβή, προκύπτει σύμφωνα με το άρθρο 1 παρ. 3 του ν.1759/1988 υποχρέωση υπαγωγής στην ασφάλιση του πρώην ΙΚΑ – ΕΤΑΜ και καταβολή ασφαλιστικών εισφορών βάσει του άρθρου 38 του ν.4387/2016, όπως ισχύει, εφαρμοζομένων των προβλέψεων του άρθρου 36 παρ. 1 του ν.4387/2016 περί παράλληλης ασφάλισης. Τα ανωτέρω ειδικώς οριζόμενα για τις ΟΕ, ΕΠΕ, ΕΕ εφαρμόζονται από 1/6/2018
  2. Καλησπέρα, με την υπερεργασία από 01/07 τι θα κάνουμε? Πως θα την δηλώνουμε από το Σάββατο? Ποιο έντυπο? ή υπάρχει μεταβατικό στάδιο έως 31/08???
  3. Καλημέρα, δεν υποβάλουν τις καταστάσεις , αν είναι αναγνωρισμένο από το υπ. πολιτισμού έχει απαλλαγή από τον φπα...από εκεί και πέρα δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο.
  4. Καλησπέρα, με την εκκαθάριση που έγινε στους αυτοαπασχολούμενους αποφοίτους σχολών ανώτατης εκπαίδευσης, που είναι εγγεγραμμένοι σε επιστημονικούς συλλόγους ή επιμελητήρια που έχουν τη μορφή νομικού προσώπου δημοσίου δικαίου, είδατε την μείωση στο ποσοστό της μηνιαίας ασφαλιστικής εισφοράς ????
  5. Θα διαφωνήσω μαζί σου μια και η αμοιβή του διαχειριστή δεν θεωρείται ως αμοιβή εξαρτημένης εργασίας, αλλά για όλα τα μέλη διοικήσεων των εταιρειών θεωρείται σχέση εντολής Επίσης νομίζω ότι είναι αρκετά ξεκάθαρο.... Αρθρο 38 Εισφορές Μισθωτών και Εργοδοτών 3. Καταβάλλεται ασφαλιστική εισφορά για τον κλάδο σύνταξης ποσοστού 20% επιμεριζόμενη κατά ποσοστό 6,67% για τον εργαζόμενο και 13,33% για τον εργοδότη για τις ακόλουθες, ιδίως, κατηγορίες ασφαλισμένων, διατηρούμενης σε ισχύ του τεκμηρίου της ρύθμισης του άρθρου 2 παρ. 1 του α.ν. 1846/1951 : α. Για τους ασφαλισμένους που έως την έναρξη ισχύος του παρόντος υπάγονταν στην ασφάλιση του Τομέα Ασφάλισης Ναυτικών Πρακτόρων και Υπαλλήλων του ΟΑΕΕ ως έμμισθοι ασφαλισμένοι, ανεξαρτήτως του χρόνου υπαγωγής στην κοινωνική ασφάλιση. Για την κατηγορία αυτή των ασφαλισμένων, το ύψος της ασφαλιστικής εισφοράς για τον ασφαλισμένο καθορίζεται από 1.7.2016 σε 17%, από 1.1.2017 σε 15%, από 1.1.2018 σε 10% και από 1.1.2019 και μετά σε 6,67%. Το ύψος της ασφαλιστικής εισφοράς για τον εργοδότη καθορίζεται από 1.7.2016 σε 3%, από 1.1.2017 σε 5%, από 1.1.2018 σε 10% και από 1.1.2009 και μετά σε 13,33%. β. Για τους ασφαλισμένους που έως την έναρξη ισχύος του παρόντος υπάγονταν στην ασφάλιση του ΕΤΑΑ και παρέχουν εξαρτημένη εργασία, ανεξαρτήτως του χρόνου υπαγωγής στην κοινωνική ασφάλιση. γ. Ο διευθυντής, γενικός διευθυντής, εντεταλμένοι, διευθύνοντες ή συμπράττοντες σύμβουλοι διοικητές εταιριών ή συνεταιρισμών εφόσον συνδέονται με σχέση εξαρτημένης εργασίας για τις εισπραττόμενες αμοιβές, των ανωτέρω ποσοστών υπολογιζομένων επί του συνολικού ποσού των αμοιβών. δ. Τα πρόσωπα που διορίζονται ως μέλη Διοικητικού Συμβουλίου Α. Ε. και λαμβάνουν αμοιβή, των ανωτέρω ποσοστών υπολογιζομένων επί της αμοιβής κατ΄ αποκοπή. ε. Τα μέλη Δ.Σ. αγροτικών συνεταιρισμών εφόσον λαμβάνουν αμοιβή, των ανωτέρω ποσοστών υπολογιζομένων επί της αμοιβής. Αρθρο 39 Εισφορές αυτοπασχολουμένων και ελεύθερων επαγγελματιών δ. Οι διαχειριστές Ιδιωτικής Κεφαλαιουχικής Εταιρείας που ορίστηκαν με το καταστατικό ή με απόφαση των εταίρων
  6. ναι ακριβώς έτσι απάντησαν χωρίς ονο/νυμο χωρίς τίποτα.....ενώ εγώ τους έστειλα Mail κανονικα με ονοματεπωνυμο τηλ και αφμ .... έχεις εσύ καμία άποψη επί του παραπάνω θέματος?
  7. Καλημέρα έκανα το παρακάτω ερώτημα προς τον ΕΦΚΑ Διαχειριστής και παράλληλα εταίρος σε ιδιωτική κεφαλαιουχική εταιρία(όχι μονοπρόσωπη ικε) οι εισφορές που θα καταβάλει στον φορέα σας θα υπολογιστούν πέρα από τις αμοιβές που παίρνει σαν Διαχειριστής και στο καταβαλλόμενο μέρισμα από τα κέρδη της εταιρίας? Δηλαδή αν παίρνει αμοιβές διαχείρισης έστω 10.000 και μέρισμα 20.000 τότε για το σύνολο των 30.000 του εισοδήματος θα καταβάλει ασφαλιστικές εισφορές ή μόνο για το εισόδημα των 10.000 που αφορούν τις αμοιβές διαχείρισης? και η απάντηση τους ήταν Απαντώντας στην από 28-04-2017 επιστολή σας, σας πληροφορούμε ότι διαχειριστής και παράλληλα εταίρος σε ΙΚΕ εισφοροδοτείται και για τις δύο ιδιότητες. Από που προκύπτει γνωρίζει κάποιος??? Αρθρο 39 Εισφορές αυτοπασχολουμένων και ελεύθερων επαγγελματιών 7. Υποχρέωση εισφοράς κατά τα οριζόμενα στο παρόν άρθρο σχετικά με τις εισφορές αυτοπασχολουμένων και ελεύθερων επαγγελματιών έχουν, πέραν των προσώπων της παραγράφου 1 του άρθρου αυτού και οι εξής: α. Τα μέλη ή μέτοχοι Οργανισμών, Κοινοπραξιών ή κάθε μορφής Εταιρειών, πλην των Ανωνύμων και των Ιδιωτικών Κεφαλαιουχικών, των οποίων ο σκοπός συνιστά δραστηριότητα, για την οποία τα ασκούντα αυτή πρόσωπα υπάγονταν στην ασφάλιση του Ο.Α.Ε.Ε. (επαγγελματική, βιοτεχνική ή εμπορική δραστηριότητα) β. Τα μέλη του Δ.Σ. των Α.Ε. με αντικείμενο επιχειρήσεως επαγγελματική, βιοτεχνική ή εμπορική δραστηριότητα σε όλη την Επικράτεια, εφόσον αυτά είναι μέτοχοι κατά ποσοστό 3% τουλάχιστον γ. Οι μέτοχοι των Ανωνύμων Εταιρειών, των οποίων ο σκοπός είναι η μεταφορά προσώπων ή πραγμάτων επί κομίστρω με αυτοκίνητα δημόσιας χρήσης, εφόσον είναι κάτοχοι ονομαστικών μετοχών δ. Οι διαχειριστές Ιδιωτικής Κεφαλαιουχικής Εταιρείας που ορίστηκαν με το καταστατικό ή με απόφαση των εταίρων ε. Ο μοναδικός εταίρος Μονοπρόσωπης Ιδιωτικής Κεφαλαιουχικής Εταιρείας
  8. Έχει στείλει κανένας δήλωση για κοιν, συνεταριστική ? Γιατί υπολογίζει τέλος επιτηδεύματος όταν υπάρχει απαλλαγή για τα 5 πρώτα χρόνια? νομος 3986/2011 άρθρο 31 παρ. 3 εξαιρούνται οι Φορείς Κοινωνικής και Αλληλέγγυας Οικονομίας με τη μορφή Κοινωνικής Συνεταιριστικής Επιχείρησης ή Συνεταιρισμού Εργαζομένων, εφόσον δεν έχουν παρέλθει πέντε (5) έτη από την πρώτη έναρξη εργασιών τους.
  9. Διαχειριστής και παράλληλα εταίρος σε ιδιωτική κεφαλαιουχική εταιρία (όχι μονοπρόσωπη ικε) οι εισφορές που θα καταβάλει στον φορέα σας θα υπολογιστούν πέρα από τις αμοιβές που παίρνει σαν Διαχειριστής και στο καταβαλλόμενο μέρισμα από τα κέρδη της εταιρίας? Δηλαδή αν παίρνει αμοιβές διαχείρισης έστω 10.000 και μέρισμα 20.000 τότε για το σύνολο των 30.000 του εισοδήματος θα καταβάλει ασφαλιστικές εισφορές ή μόνο για το εισόδημα των 10.000 που αφορούν τις αμοιβές διαχείρισης? Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με τον ΕΦΚΑ μου απάντησαν ότι δεν υπολογίζονται στο παραπάνω παράδειγμα ασφαλιστικές εισφορές στο μέρισμα.... Γνωρίζει κάποιος αν όντως ισχύει????? Σας ευχαριστώ!!
  10. φορολογικά όπως είπε και ο συνάδελφος Σωτήρης δεν υπάρχει διοικητική λύση με την οποία να εξαιρείται και να μην φορολογείται με την κλίμακα των μισθωτών υπηρεσιών...όμως επειδή έχει ξανασυζητηθεί το συγκεκριμένο θέμα νομίζω με την τιμολόγηση σε ιδιώτη δεν μπορείς να φορολογηθείς με την κλίμακα των μισθωτών υπηρεσιών.
  11. MARIOSMD11

    Δαπάνη Βενζίνης

    Χωρίς κανένα ύφος αμφισβήτησης...από που προκύπτει? από το παρακάτω? Δεν θα χρειαστεί να δημιουργηθεί και εξοδολόγιο για να τεκμηριωθεί η δαπάνη ότι είναι παραγωγική? Κατά τον προσδιορισμό του κέρδους από επιχειρηματική δραστηριότητα, επιτρέπεται η έκπτωση όλων των δαπανών, με την επιφύλαξη των διατάξεων του άρθρου 23 του Κ.Φ.Ε. , οι οποίες: α) πραγματοποιούνται προς το συμφέρον της επιχείρησης ή κατά τις συνήθεις εμπορικές συναλλαγές της, β) αντιστοιχούν σε πραγματική συναλλαγή και η αξία της συναλλαγής δεν κρίνεται κατώτερη ή ανώτερη της αγοραίας, στη βάση των στοιχείων που διαθέτει η Φορολογική Διοίκηση, γ) εγγράφονται στα τηρούμενα βιβλία απεικόνισης των συναλλαγών της περιόδου κατά την οποία πραγματοποιούνται και αποδεικνύονται με κατάλληλα δικαιολογητικά
  12. Καλημέρα από που προκύπτει ότι από τα κέρδη προ φόρων στις ΚοινΣεπ αφαιρούμε το 5% των κερδών και μετά υπολογίζουμε τον φόρο? δηλ κερδη προ φόρων 100 τακτικό αποθεματικό 5 φορος εισοδήματος (100-5)*29%=27,55 ??? το τακτικό αποθεματικό δεν υπολογίζεται στα κέρδη μετά φόρων?? Με τον νόμο 4430/2016 το μόνο που άλλαξε φορολογικά είναι "στον προσδιορισμό του κέρδους από επιχειρηματική δραστηριότητα δεν περιλαμβάνεται ποσοστό έως 35% των κερδών προ φόρων, εφόσον αυτό καταβάλλεται στους εργαζομένους τους».το οποίο ποσό φορολογείται με τις μισθωτές υπηρεσίες
×