Jump to content

reliabletax

simple Members
  • Posts

    45
  • Joined

  • Last visited

About reliabletax

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

reliabletax's Achievements

  1. Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους με υγεία αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο ζήτημα, δεν μπορώ να αλλάξω τον υπόχρεο και στις υποβληθείσες ΜΥΦ δεν εμφανίζει τίποτα
  2. Καλησπέρα σε όλους μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος, υπάρχει περίπτωση να δοθεί παράταση στην υποβολή Α.Π.Δ. μηνός Ιουνίου 2013 ? Όπως γίνεται αντιληπτό, λόγω του φόρτου εργασιών της περιόδου, λησμόνησα την υποχρέωση αυτή και.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
  3. Καλησπέρα με προβλημάτισε αρκετά η τελευταία τοποθέτηση, δεν προκύπτει από το νόμο ότι οι προσωπικές εταιρίες εξαιρούνται της υποβολής δηλώσεως. Θεωρώ πως υποχρέωση υποβολής δηλώσεως υπάρχει (υπάγονται κι αυτές στην περίπτωση (α) της ΠΟΛ 1176 ( "Οι νομικές οντότητες και τα νομικά πρόσωπα που είναι υπόχρεα σε καταβολή του φόρου αυτού"), αντιθέτως δεν υπάρχει υποχρέωση καταβολής φόρου εφόσον οι εταιρικές μερίδες ανήκουν σε φυσικά πρόσωπα ή εφόσον δηλώνουν τα φυσικά πρόσωπα στα οποία ανήκουν οι εταιρείες οι οποίες συμμετέχουν και με την προϋπόθεση ότι τα φυσικά πρόσωπα έχουν αριθμό φορολογικού μητρώου στην Ελλάδα. Δηλαδή μια προσωπική εταιρία που έχει εμπράγματο δικαίωμα σε ακίνητο, έχει υποχρέωση υποβολής δηλώσεως και απαλλάσσεται του φόρου είτε γιατί οι εταιρικές μερίδες ανήκουν σε φυσικά πρόσωπα, είτε γιατί (αν έχει ακαθάριστα έσοδα από το ακίνητο αυτό) τα ακαθάριστα έσοδα από τις λοιπές δραστηριότητες που ορίζονται από το νόμο -για το οικείο οικονομικό έτος- υπερβαίνουν τα αντίστοιχα από ενοίκια
  4. "Αναλυτικότερα από το έτος 2010 υποχρέωση υποβολής δήλωσης ειδικού φόρου επί των ακινήτων έχουν: α) Οι νομικές οντότητες και τα νομικά πρόσωπα που είναι υπόχρεα σε καταβολή του φόρου αυτού." Καλησπέρα από το περιεχόμενο του εντύπου προκύπτει πως υπάρχει υποχρέωση υποβολής δηλώσεως ακόμη και για την περίπτωση (α), αδιάφορο εάν το υπόψη ακίνητο είναι απαλλασσόμενο. Απο την γραμματική διατύπωση πάντως, προκύπτει ξεκάθαρα πως υποχρέωση υποβολής δηλώσεως δεν υπάρχει. Η ουσία είναι ότι θα υποβάλλουμε τελικώς..
  5. Καλησπέρα και από εμένα Η ΠΟΛ 1176/29.11.2010 είναι σαφής: "Αναλυτικότερα από το έτος 2010 υποχρέωση υποβολής δήλωσης ειδικού φόρου επί των ακινήτων έχουν: α) Οι νομικές οντότητες και τα νομικά πρόσωπα που είναι υπόχρεα σε καταβολή του φόρου αυτού. β) Ανώνυμες εταιρείες και εταιρείες περιορισμένης ευθύνης οι οποίες έχουν ως σκοπό, σύμφωνα με το καταστατικό τους, την αγορά, διαχείριση, επένδυση και εκμετάλλευση ακινήτων. γ) Οι νομικές οντότητες και τα νομικά πρόσωπα των περιπτώσεων γ΄ και στ΄ της παραγράφου 2 του άρθρου 15 του ν. 3091/2002, καθώς και αυτά της περίπτωσης δ' της παραγράφου 3 του ιδίου νόμου." Οι περιπτώσεις β) & γ) είναι σαφείς. Πάμε να δούμε προσεκτικά την περίπτωση α) Η περίπτωση α) αναφέρεται στο άρθρο 15 παρ. 1 Ν. 3091/2002 όπου διευκρινίζεται ότι αφορά σε "εταιρίες που έχουν εμπράγματα δικαιώματα πλήρους ή ψιλής κυριότητας ή επικαρπίας σε ακίνητα τα οποία βρίσκονται στην Ελλάδα καταβάλλουν ειδικό ετήσιο φόρο δεκαπέντε τοις εκατό (15%) επί της αξίας αυτών, όπως προσδιορίζεται στο άρθρο 17 του νόμου αυτού και συνεχίζει : 2. Από την υποχρέωση της προηγούμενης παραγράφου (παρ. 1) εξαιρούνται, ανεξάρτητα από τη χώρα στην οποία έχουν την έδρα τους σύμφωνα με το καταστατικό τους: α)... έως και στ)... Από την προσεκτική -συνδυαστική- ανάγνωση των ανωτέρω προκύπτει ξεκάθαρα ότι, τα νομικά πρόσωπα & οι νομικές οντότητες που δεν είναι υπόχρεα σε καταβολή του φόρου αυτού (δηλ περιπτώσεις α) έως και στ) δεν είναι υπόχρεα και σε υποβολή δήλωσης ειδικού φόρου επί των ακινητων. Υπάρχει αντίρρηση επ' αυτού από τους συναδέλφους ?
×
×
  • Create New...