Jump to content

VICKYG

simple Members
  • Content Count

    87
  • Joined

  • Last visited

About VICKYG

  • Rank
    *

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

  1. τιποτα ακομα για το σεμιναριο, αραγε θα το δημοσιεύσουν το βιντεο?
  2. Καλημέρα, gus το σεμινάριο του Οικονομ.Επιμελ. για το ΕΝΦΙΑ θα το ανεβάσεις στο site να το δούμε?
  3. ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΟΛ ΑΡΑ ΤΡΙΜΗΝΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΑΠΑΝΩΝ?? ΤΙ ΛΕΕΙ Η ΕΦΟΡΙΑ?? ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ?
  4. ΠΟΛ 1029/2014 ΘΕΜΑ: «Χρόνος απόδοσης οφειλομένων τελών χαρτοσήμου σε ειδικές περιπτώσεις καθώς και της ειδικής εισφοράς δακοκτονίας». Με αφορμή πλήθος ερωτημάτων, τα οποία υποβάλλονται στην υπηρεσία μας, αναφορικά με το θέμα, διευκρινίζουμε τα εξής: 1. Με τις διατάξεις του άρθρου 30 του π.δ. 99/1977 «περί τροποποιήσεως, συμπληρώσεως και κωδικοποιήσεως εις ενιαίον κείμενον των διατάξεων περί τηρήσεως βιβλίων και στοιχείων» (34Α΄), οριζόταν ότι οι εκδίδοντες τιμολόγια, αποδείξεις κ.α. στοιχεία του Κώδικα αυτού, υποβάλλουν στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. δήλωση απόδοσης των αναλογούντων τελών χαρτοσήμου, επί της αξίας των κατά το προηγούμενο ημερολογιακό τρίμηνο εκδοθέντων στοιχείων, καθώς και της εισφοράς δακοκτονίας, μέχρι και της εικοστής των μηνών Φεβρουαρίου, Μαΐου, Αυγούστου και Νοεμβρίου εκάστου έτους. Εξαιρετικά, προκειμένου περί ασφαλιστικών επιχειρήσεων, η δήλωση απόδοσης των τελών χαρτοσήμου υποβάλλεται μέχρι και της εικοστής των μηνών Μαρτίου, Μαΐου, Αυγούστου και Νοεμβρίου εκάστου έτους, σύμφωνα με τις ίδιες ως άνω διατάξεις. Επίσης, και στις ειδικές περιπτώσεις που ορίστηκαν με την Σ.882/120/2.3.1982 (109Β΄) Απόφαση του Υπουργού Οικονομικών έγινε δεκτό ότι, τα τέλη χαρτοσήμου που οφείλονται, καταβάλλονται από τους υπόχρεους κατά τα οριζόμενα στις διατάξεις του άρθρου 30 του π.δ. 99/1977. Περαιτέρω, σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 10 του άρθρου 39 του Π.Δ. 186/1992 «Κώδικας Βιβλίων και Στοιχείων» (84Α΄), ορίστηκε ότι, οι διατάξεις του άρθρου 30 του π.δ. 99/1977, σε ό,τι αφορά τις ρυθμίσεις που αναφέρονται στο χρόνο, τον τρόπο και τη διαδικασία υποβολής των δηλώσεων τελών χαρτοσήμου και εισφορών, εφαρμόζονται και μετά την έκδοση και την έναρξη ισχύος του Διατάγματος και μέχρι του χρόνου που με άλλες διατάξεις θα ρυθμιστούν τα θέματα αυτά. 2. Με τις διατάξεις της παρ.1 της Υποπαραγράφου Ε 1 του άρθρου πρώτου του ν.4093/2012 (ΦΕΚ Α΄ 222/12.11.2012) καταργήθηκε ο Κώδικας Βιβλίων και Στοιχείων (π.δ. 186/1992, όπως είχε τροποποιηθεί και ίσχυε ) και αντικαταστάθηκε με τον Κ.Φ.Α.Σ., οι διατάξεις του οποίου ισχύουν, από 1.1.2013, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 13 αυτού. 3. Στις διατάξεις του Κ.Φ.Α.Σ. δεν υφίσταται αναφορά περί διατηρήσεως των ρυθμίσεων, σχετικά με το χρόνο, τον τρόπο και τη διαδικασία υποβολής των δηλώσεων τελών χαρτοσήμου καθώς και της ειδικής εισφοράς δακοκτονίας, όπως προέβλεπαν οι διατάξεις του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων, αλλά ούτε ρυθμίζονται διαφορετικά στις διατάξεις του τα θέματα αυτά. 4. Ενόψει των ανωτέρω, έως ότου καλυφθεί νομοθετικά το θέμα, οι δηλώσεις απόδοσης των αναλογούντων τελών χαρτοσήμου στις προαναφερόμενες περιπτώσεις, συνεχίζουν να υποβάλλονται, σύμφωνα με τις προϊσχύουσες διατάξεις, ήτοι, μέχρι την 20η των μηνών Φεβρουαρίου, Μαΐου, Αυγούστου και Νοεμβρίου κάθε έτους και αφορά στο σύνολο της αξίας των εκδοθέντων τιμολογίων, αποδείξεων, κ.λ.π., κατά το προηγούμενο ημερολογιακό τρίμηνο. ΑΚΡΙΒΕΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ Η ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΗ ΤΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΣΟΔΩΝ ΘΕΟΧΑΡΗΣ ΘΕΟΧΑΡΗΣ
  5. ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ ΟΤΙ ΠΑΕΙ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ?
  6. ΤΕΛΙΚΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΘΕΣΜΙΕΣ ΤΩΝ ΧΑΡΤΟΣΗΜΩΝ ΓΙΑ ΑΜΟΙΒΕΣ ΤΡΙΤΩΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ?
  7. Καλημέρα, οικοδομική επιχείρηση υπέβαλλε το έτος 2013 ΑΠΔ για οικοδομικά ένσημα θα πρέπει να υποβάλλω βεβαιώσεις αποδοχών και Ε7? Τα προηγούμενα χρόνια ποτέ δεν είχε υποβάλλει Ε7
  8. Καλησπέρα, τηρώ βιβλία μόνο β΄κατηγορίας, πελάτης μου επιθυμεί να αλλάξει κατηγορία βιβλίων (γιατι έτσι του είπαν) φυσικά και δεν τον συμφέρει και του πρότειναν αμοιβη 150 ευρω το μήνα είναι δυνατόν??? Δηλάδη οι τιμές σε τήρηση Γ κατ.βιβλίων με πολλά παραστατικά και όχι μόνο, πόσο χαμηλά έχουν πέσει πραγματικά? Επιθυμεί να κάνει ΙΚΕ. Θα ήθελα την γνώμη σας πραγματικά
  9. συνάδελφε πως γνωρίζεις οτι αυτά τα ταμεια θα είναι μεσα στο ΕΝΙΑΙΟ? που το διαβασές? σε ευχαριστώ
  10. Καλησπέρα συνάδελφοι, διαιτολόγος με επαγγελματική εγκατάσταση αποφάσισε να συγγράφει και να εμπορεύεται τα βιβλία της. Την καλύπτει μόνο η ταμειακή ή θα πρέπει να προσέξω και κάτι άλλο? σας ευχαριστώ
  11. συναδελφε πρακτικα δε γνωριζω πως θα γινει δηλαδη να περναει ενα-ενα χαρτι απο τον σκανερ? στο μυαλο μου ερχεται το σκανερ το μικρο που το περνας πανω στο χαρτι αυτο εννοεις?
  12. ηταν το πρωτο που εκανα η εταιρεια ξεκαθαρα μου ειπε οτ σε αρχειο δεν εξαγουμε δεδομενα γιατι δεν συμφερει ωστε να αγορασουμε το προγραμμα απο την αλλη η δική μου εταιρεια για να προσαρμοσει το δικό του αρχειο excel θελει αμοιβη την οποια δεν δινει ο πελάτης αραγε με το teamvier θα κανω δουλεια?
  13. Συνάδελφοι έχω το εξής πρόβλημα: όλα τα χρόνια για να ενημερώσω τα βιβλία παίρνω τα παραστατικά απο τα μαγαζιά να ενημερώνω στο γραφείο μου στο δικό μου σύστημα και μετά τους τα επιστρέφω. Πελάτης μου το τελευταίο χρόνο έχει αυξήσει τα παραστατικά του με αποτέλεσμα να τα καταχωρεί στο σύστημα του (αγορές) και να τα παιρνω και εγώ να τα καταχωρώ με αποτέλεσμα να μην τα έχει στον χώρο του και να μπερδεύτεται. Το σύστημα του δεν είναι συμβατό με το δικό μου και η εταιρεία του τον υποχρεώνει να πάρει δικό του πρόγραμμα εσοδα-εξοδα. Δεν θέλει να κάνει έξοδα καθόλου. Σας παρακαλώ πως να το αντιμετωπίσω. Πραγματικά δεν θέλει να αλλαξει γιατί δεν μπορεί οικονομικά να δεχθεί τα πακέτα μηχανογραφησης. Μήπως εχετε να μου προτήνεται καμια λύση?
×
×
  • Create New...