Jump to content

popich

simple Members
  • Content Count

    75
  • Joined

  • Last visited

About popich

  • Rank
    *
  • Birthday 01/20/1983

Profile Information

  • Gender
    Female
  • Location
    ΑΘΗΝΑ

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

  1. ακριβώς! αλλά πότε περιμένουμε να βγει? 31/07????
  2. Σε σχέση με αυτό που αναφέρετε για την αμοιβή 20.000 σε ένα μήνα και στους άλλους τίποτα, οι εισφορές θα πρέπει να υπολογιστούν στο καταβαλλόμενο ποσό και θα πρέπει να δηλωθεί η αντίστοιχη περίοδος στην οποια αναλογούν οι αποδοχές. Π.χ. αν τα 20.000 πεις ότι αφορούν έξι μήνες , δηλώνεται διάστημα 01/01-30/06 και σε αυτή την περίπτωση οι αμοιβές επιμερίζονται ανά μήνα, δηλαδή 20.000/6=3.333,33 δηλαδή μικρότερο του μηνιαίου πλαφόν, επομένως το σύστημα δέχεται 3.333,33*34,10% ανά μήνα άρα συνολικά 20.000*34,10% σε μια ΑΠΔ. Η δική μου περίπτωση αφορά αμοιβές κάθε μήνα (δηλαδή ΑΠΔ κάθε μήνα με περίοδο απασχόλησης τον κάθε μήνα χωριστά) και κάποιοι μήνες έχουν υπερβεί το πλαφόν. Το ερώτημα είναι αν και κατά πόσο ο ελεγκτής στον ΕΦΚΑ θα θελήσει/θα πρέπει να διασταυρώσει τις αμοιβές με αντίστοιχα πρακτικά ΔΣ και "σχετικά παραστατικά" (???) ή αυτά αφορούν μόνο τις ημέρες ασφάλισης όπως αναφέρει η εγκύκλιος; Θα πρέπει ο λαμβάνων την αμοιβή ή/και η εταιρεία που την καταβάλλει να αιτιολογήσει γιατί τον ένα μήνα πήρε π.χ. 5.000 ευρώ και τον άλλο 7.000 ευρώ; Αδιευκρίνηστο κι αυτό όπως τόσα άλλα, και δεν νομίζω πως έχει κανένας απάντηση.
  3. Σχετικά με το ποσό των εισφορών, το πακέτο κάλυψης και τον τρόπο απεικόνισης στην ΑΠΔ εννοώ συνάδελφε.
  4. Καλημέρα! Κάτι νεότερο για τις αμοιβές διαχείρισης ΕΠΕ και την εγκύκλιο για τις εισφορές από 01/06 έχουμε συνάδελφοι?
  5. Μετά από επικοινωνία με τον ΕΦΚΑ μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου και μετά τηλεφωνικά με το τμήμα εσόδων του τοπικού παραρτήματος ΙΚΑ, με πληροφόρησαν πως δεν οφείλονται εισφορές στο τέλος του χρόνου. Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν χρειάζεται να γίνει οποιαδήποτε εκκαθάριση τον Δεκέμβρη, γιατί το πλαφόν είναι μηνιαίο και αφορά μόνο τον μήνα καταβολής της αμοιβής. Ενημερώνω το forum μήπως και κάποιος συνάδελφος έχει αντίστοιχη περίπτωση και δεν ξέρει τι να κάνει...... Βοηθάτε αλλήλους..... και προπαντώς ταλαίπωρους λογιστές στην Ελλάδα του 2018....
  6. Συνάδελφοι έχετε μήπως κάποια άποψη πάνω στο θέμα; Στο τέλος του χρόνου τι θα πρέπει να γίνει;
  7. Έστω μέλος Δ.Σ. ο οποίος λαμβάνει αμοιβές ανά μήνα από Α.Ε. και ασφαλίζεται σύμφωνα με το άρθρο 38 του ν.4387/2016. Οι αμοιβές αυτές σε δύο μήνες του έτους υπερβαίνουν το ανώτατο όριο ασφαλιστέων αποδοχών (5.860,08 ευρώ), συνεπώς αποδίδονται εισφορές στους συγκεκριμένους μήνες μέσω ΑΠΔ έως το όριο αυτό ( 12,72% :745,49 ευρώ και 21,38%: 1.253,04 ευρώ). Επειδή οι αμοιβές κατά τους λοιπούς μήνες είναι μικρότερες, το ετήσιο ποσό αμοιβών υπολείπεται του ανώτατου ετησίου ορίου (5.860,80*12=70.329,60). Συνεπώς προκύπτει συνολικά μια διαφορά εισφορών. Σύμφωνα με την εγκύκλιο «οι αμοιβές θα δηλώνονται με την κανονική ΑΠΔ του μήνα καταβολής τους, ενώ το ποσό της τελικής εκκαθάρισης θα δηλώνεται με την μισθολογική περίοδο του μήνα Δεκεμβρίου και θα επανυπολογίζονται οι εισφορές για όλη την περίοδο που αφορούν. Στις αναλυτικές εγγραφές στα πεδία 34 «Από Ημερομηνία Απασχόλησης» και 35 «Έως Ημερομηνία Απασχόλησης» θα πρέπει να δηλώνεται η αντίστοιχη μισθολογική περίοδος (μήνας, τρίμηνο, έτος, κ.λπ.) στην οποία αναλογούν οι ασφαλιστικές αποδοχές - εισφορές». Στην συγκεκριμένη περίπτωση οφείλεται αυτή η διαφορά των εισφορών στο τέλος του έτους κατά την εκκαθάριση; Και αν ναι με ποιό τρόπο θα πρέπει να δηλωθούν στην ΑΠΔ, αν για παράδειγμα οι κρίσιμοι μήνες (με τις μεγαλύτερες αμοιβές) είναι ο Φεβρουάριος, ο Μάιος και ο Δεκέμβριος;
  8. Ίσως μοιάζει να είναι αυτονόητο ότι δεν δικαιούται, κολλάω όμως λίγο στη συνεχόμενη εργασία του εν λόγω εργαζομένου , μήπως ζητήσει εκ των υστέρων αποζημίωση...(?) Σας ευχαριστώ,
  9. Καλημέρα, Μισθωτός με σύμβαση αορίστου χρόνου από 01/11/2016 και 2 προηγούμενες συμβάσεις ορισμένου χρόνου 27/06/16-31/08 και 01/09/16-31/10/16. Αν καταγγελθεί η σύμβαση από πλευράς εργοδότη μετά τις 28/06/17 ο μισθωτός δικαιούται αποζημίωση ή όχι? Να σημειώσω ότι για τις συμβάσεις ορισμένου χρόνου έχουν γίνει αναγγελίες πρόσληψης και λύσεις συμβάσεων ορισμένου χρόνου.
  10. Καλημέρα, Διαχειριστές ΕΠΕ που λαμβάνουν μηνιαία αμοιβή διαχειριστή, το εισόδημα τους αυτό το χειριζόμαστε όπως των μελών ΔΣ ΑΕ ως εισόδημα από μισθωτή εργασία (ΚΠΚ 071) με υποβολή ΑΠΔ? Εν τω μεταξύ στο site του ΕΦΚΑ δεν τους έχει βγει ακόμα ειδοποιητήριο για την αμοιβή τους από επιχειρηματική δραστηριότητα. Πώς πρέπει να το χειριστώ τουλάχιστον για ΙΑΝ κ ΦΕΒ?
  11. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έλεγα μήπως έχω χάσει κάτι.... Αναμονή λοιπόν
  12. Σε σχέση με τον κωδικό πακέτου κάλυψης από 01/01/2017 για τους μισθωτούς μηχανικούς έχουμε κάποιο νεότερο? Έχω νέα πρόσληψη 02/01/2017 πρώτη φορά μηχανικό. Πλέον η απόδοση όλων των εισφορών θα είναι μόνο μέσω ΑΠΔ σωστά? Δεν χρειάζεται άλλου είδους απογραφή πέρα από του ΙΚΑ (ΕΦΚΑ) σωστά?
  13. Καλημέρα, Σε σχέση με τον κωδικό πακέτου κάλυψης από 01/01/2017 για τους μισθωτούς μηχανικούς έχουμε κάποιο νεότερο? Έχω νέα πρόσληψη 02/01/2017 πρώτη φορά μηχανικό. Πλέον η απόδοση όλων των εισφορών θα είναι μόνο μέσω ΑΠΔ σωστά? Δεν χρειάζεται άλλου είδους απογραφή πέρα από του ΙΚΑ (ΕΦΚΑ) σωστά?
  14. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Σε θέματα όπως ΑΠΔ και εγγραφές λογιστικής;
×