Jump to content

MNT

simple Members
  • Posts

    170
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by MNT

  1. Καλησπέρα, η ερώτησή μας είναι η εξής: Ατομική επιχείρηση που έχει ως κύριο ΚΑΔ 56.10 (με άδεια υγειονομικού καταστήματος) έχει παράλληλα και δευτερεύοντα ΚΑΔ πώληση κρασιού ως κάβα. Βάσει Αριθμ. Δ1α/Γ.Π.οικ. 69863 δικαιούται το κατάστημα να διατηρείται ανοιχτό μόνο για takeaway εμφιαλωμένων κρασιών όπου ο μόνος που θα εργάζεται θα είναι ο ίδιος ο επιχειρηματίας, εφόσον το προσωπικό θα είναι σε αναστολή; ευχαριστούμε
  2. Εκκαθαριση 7/5/2018 πιστωτικο υπολοιπο 2643,48 , πραγματικες καταβολες το 2018-- 574,53,,βεβαιωση για φορολογικη χρηση 2018 --2391,16 εχωζητησει συμψηφισμο τι θα εκπεσω
  3. Συναδελφε μπορεις να το ξαναδημοσιευσεις αυτο που εχεις γραψει
  4. Το 2018 η υποχρεωση να καταβαλει ασφαλιστικες εισφορες ηταν 250*12 και τα πληρωνει τον τελευταιο μηνα κατεβαλε εξτρα 5000 ευρω τα οποια συμφωνα με την 1219/18 θα τα εκπεσει φορολογικα το 2018 . Το 2019 καταβαλει κανονικα τις εισφορες του και ο εφκα ερχεται και του τα δινει πισω 5000 ευρω οχι συμψηφισμο αυτη η επιστροφη θα φορολογηθει
  5. ΕΝΑΡΞΗ ΤΑΜΕΙΑΚΗΣ ΕΓΙΝΕ 20/02/2018 ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΟΨΕΙ Ο ΤΕΧΝΙΚΟΣ 4 Ζ ΣΤΙΣ 19/02/2018. ΣΤΗΝ ΜΥΦ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΑΚΥΡΟ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΟΠΕΙ Ζ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΝΑΡΞΗΣ. ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ?
  6. Καλησπέρα. Εχω εναν πελάτη, Αλιέα, ο οποιος λόγω του καϊκιού (20 μετρων) συγκαταλέγεται στους Αγρότες κανονικού καθεστώτος. Για την έναρξη θα πρέπει να υπάρχει έδρα; ή μπορεί να δηλωθεί το καϊκι ως έδρα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
  7. Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις,δηλαδη απο οτι καταλαβα και απο αυτα που εχει γραψει ο συναδελφος Ponzi μπορει ενας εταιρος ΙΚΕ χωρις να ειναι διαχειριστης ,και στην συγκεκριμενη εταιρεια φυσικοθεραπευτων,να εκτελει φυσικοθεραπειες σε πελατες της εταιρειας χωρις να ειναι ασφαλισμενος ως μισθωτος Στην περιπτωση που ελθει ελεγχος απο το ικα ειναι τι γινεται τι θα απαντησει στους ελεγκτες Για την επιθεωρηση εργασίας υποβληθηκε ερωτηση και απαντησανε θετικα και συμφωνα με την αποψη του Ponzi
  8. Εταιρεία φυσικοθεραπευτήριο ΙΚΕ με αντικείμενο φυσικοθεραπείες αποτελείται από δύο εταίρους και οι δύο εταίροι είναι ταυτόχρονα και διαχειριστές. Άρα σύμφωνα με το άρθρο 39 του Ν. 4387/2016 έχουν υποχρεωτική ασφάλιση στον ΕΦΚΑ Έχουν την δυνατότητα να εκτελούν φυσικοθεραπείες, δηλαδή να εργάζονται στην εταιρεία ή πρέπει παράλληλα να προσληφθούν και ως μισθωτοί?? Γνωρίζουμε ότι ο διαχειριστής εκλεγμένος από την Γενική Συνέλευση ενεργεί στο όνομα της εταιρείας κάθε πράξη που αφορά την διοίκηση της εταιρείας, την διαχείριση της περιουσίας της και την εν γένει επιδίωξη του σκοπού της.
  9. ¨ΕΧΕΙ ΚΟΠΕΙ ΣΤΗΝ ΧΡΗΣΗ 2016 ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΣΕ ΠΕΛΑΤΗ ΜΑΣ ALPHA ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΗ ΤΟΥ.ΤΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΕΓΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ
  10. Τον 6ο του 2016 οι εταίροι σε μια ΙΚΕ κατέθεσαν χρήματα στο ταμείο της Εταιρείας με σκοπό την μελλοντική αύξηση του κεφαλαίου, και τα πέρασα στο λογαριασμό (ποσά προορισμένα για αύξηση κεφαλαίου). Σήμερα η Γενική Συνέλευση αποφασίζει να κεφαλαιοποιήσει τα ποσά αυτά. Πηγαίνω στο τμήμα του ΦΠΑ στην ΔΟΥ την απόφαση της Γ.Σ. και το κωδικοποιημένο καταστατικό και δεν το δέχονται διότι λένε ότι έπρεπε να έχω ήδη πληρώσει το χαρτόσημο (όταν δηλαδή είχε γίνει η αρχική κατάθεση), επικλέστηκα την ΠΟΛ 1470/2002 ότι δεν οφείλετε χαρτόσημο όταν καταθέτουν οι εταίροι τα χρήματα για μελλοντική αύξηση κεφαλαίου αλλά όταν αυτή γίνει. Υπάρχει μήπως κάποια νεότερη απόφαση που θα μπορούσε να με βοηθήσει?
  11. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Συμφωνείτε λοιπόν ότι μπορώ να ασφαλίσω εργάτες (εναερίτες,υδραυλικούς κτλπ) με απλό ΙΚΑ στεγασμένης επιχείρησης και πρέπει να τους αναγράφω και αυτούς στο ''ΒΙΒΛΙΟ ΗΜΕΡΗΣΙΩΝ ΔΕΛΤΙΩΝ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ''. Μήπως γνωρίζετε εάν ένα έργο έχει πολλές εγκαταστάσεις ταυτόχρονα θα πρέπει να τηρείται πάνω από ένα βιβλίο για το ίδιο έργο ?
  12. Εργολάβος αναλαμβάνει έργο οικοδομοτεχνικό μεγάλης εταιρείας, η όποια ασφαλίζει 2 εργαζόμενους (του εργολάβου) για το έργο αυτό και τηρεί κανονικά Βιβλίο Ημερήσιων Δελτίων Απασχολούμενου Προσωπικού. Οι υπόλοιποι που δουλεύουν εκεί για το ίδιο έργο είναι ασφαλισμένοι από τον εργολάβο (στεγασμένη επιχ-ση κοινή) ως απλοί εργάτες. Σε περίπτωση ελέγχου ΙΚΑ ή ΣΕΠΕ θα υπάρχει κάποιο πρόστιμο για τους εργαζόμενους του εργολάβου ?
  13. Πιστευω οτι δεν ισχυουν οι κωδικοι 6 και 7 στην περιπτωση αυτη
  14. Η συγκεκριμενη επιχείρηση εχει αρκετη ζημια εαν λοιπον εξωφλήσω την μισθοδοσία με μετρητα σήμερα και δεν την εκπέσω σαν έξοδο πιστεύω οτι δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα ,τώρα οσο αφορά το εισόδημα που θα δηλώσει ο εργαζόμενος πιστευω οτι θα το δηλώσει κανονικα στην προηγούμενη χρήση που πιστώθηκε η μισθοδσία
  15. Μπορει να εξωφληθει η μισθοδοσια Ιουλιου και αυγουστου του ετους 2016 σημερα με μετρητα εκτος τραπεζης
  16. Ευχαριστω για την απαντηση
  17. Συμφωνα με το αρθρο 39 παρ.2 Ως ετήσιο εισόδημα των προσώπων που είναι μέλη προσωπικών εταιριών νοείται, για τη δραστηριότητά τους αυτή και για την εφαρμογή του παρόντος, το γινόμενο του πολλαπλασιασμού των συνολικών κερδών της εταιρίας επί του ποσοστού συμμετοχής εκάστοτε μέλους σε αυτή. Ο ΕΦΚΑ θα υπολογιστει επι των καθαρων κερδων μετα την αφαιρεση του φορου Επειδη τα σημειωματα του ΕΦΚΑ ερχονται με αυτον τον τροπο απο που συμπεραινεται αυτο
  18. Αρα εκτος απο το να κατεχει το 2/3 των μετοχων πρεπει να ειναι και μελος του δσ για να εννοηθει οτι ασκει διοικηση και να μην ασφαλισθει στο ικα,αν κατεχει μονο το 2/3 των μετοχων τοτε ασφαλιζεται στο ικα για την εργασια του στην εταιρεια
  19. Ο Εισηγητης επικαλεσθηκε καποια διαταγη που δεν μπορεσα να συγκρατησω με την οποια ο μετοχος με ποσοστο μεγαλο δεν ασφαλιζεται Φυσικα υπαρχει και η περιπτωση λαθους απο εμενα
  20. Η Ερωτηση τεθηκε διοτι στο σεμιναριο που εγινε χθες στον κομβο στην ιδια ερωτηση απαντησανε οτι πρεπει να χαμηλωσει το ποσοστο του ο μετοχος διοτι αλλοιως μιλαμε για ιδιοκτητη που ασφαλιζει τον εαυτο του μπορει να εχω κανει λαθος και να καταλαβα αλλαι Ποσωπικα πιστευω οτι σε καθε περιπτωση πρεπει να ασφαλιστει εστω και εαν εχει το 80%,συμφωνειτε
  21. Σε μια ανωνυμη εταιρεια ενας μετοχος εχει ποσοστο 45% μπορει να εργασθει στην εταιρεια αυτη και να ασφαλισθει ως ημερομισθιος,αν οχι τι θα γινει με ελεγχο του ικα που θα τον βρει να δουλευει,με το θεμα των αμοιβων σε περιπτωση μη ασφαλισης τι κανω
  22. Εχετε δικιο καθαρα κερδη απο το ατομικο επάγγελμα 2000 ευρω ,ηεταιρεια ειναι οε Υπαρχει περιπτωση το συστημα να υπολογισει εισφορες με το συντελεστη του μηχανικου σε ολο το εισοδημα
  23. H Eρωτηση που εκανα εναι γιατι δεν εχει λαβει το ειδοποιητηριο ο μηχανικος και δεν αναγραφει τιποτα η σελιδα στο εφκα,και με ρωταει ποσο θα πληρωσει .Με ενδιαφερει ο τροπος υπολογισμου κατα την γνωμη σας
  24. Το 15 μηχανικος ειχε αμοιβες 2000 ευρω και κερδη απο συμμετοχη σε εταιρεια 15000 με τι ποσοστο θα υπολογισθει ο εφκα στο συνολο των εισοδηματων για το πρωτο εξαμηνο του 2017
×
×
  • Create New...