Jump to content

petros71

simple Members
  • Content Count

    29
  • Joined

  • Last visited

About petros71

  • Rank
    *
  • Birthday 10/25/1971

Contact Methods

Profile Information

  • Gender
    Male
  1. Το χρησιμοποίησα για τα δικά μας και τα υπολογίζει σωστά. Εύχομαι να πληρωθείς πολύ σύντομα για ό,τι σου χρωστάνε.
  2. Κάτοικος εξωτερικού χωρίς εισοδήματα στην Ελλάδα με ποσό 3.138,84 στον κωδικό 727 (εξόφληση τόκων παλαιού δανείου). Βγαίνει να πληρώσει 690,54 (Φόρος 22%). Είναι σωστό?
  3. Όσον αφορά τον χρόνο απόδοσης, νομίζω ισχύει το ίδιο με τον φόρο, δηλαδή δίμηνο.
  4. Βρε παιδιά, πως αποδίδουμε τελικά το χαρτόσημο 3,6% από τίτλο κτήσης (Αμοιβή ελεγκτή Α.Ε)? Δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι στο TAXIS, το δέχονται στην Φ.Α.Ε?
  5. Όσοι μένουν μόνιμα σε γηροκομείο θεωρούνται φιλοξενούμενοι? Βάζουν την παροχή ΔΕΗ του οίκου ευγηρίας?
  6. Κυριακή ψηφίζεται? Δεν πατάνε όλες τις άλλες ημέρες στην Βουλή αλλά τώρα τους έπιασε η προκοπή?
  7. Καλησπέρα σε όλους! Οι βεβαιώσεις για αμοιβές ελεγκτών Ανωνύμων Εταιρειών για τις οποίες εκδόθηκαν αποδείξεις δαπάνης εντός του 2013 υπάγονται στο άρθρο 55 παρ.1 περ.ε (Εισοδήματα εξ εμπορικών επιχ/σεων)? Ρωτάω γιατί στις περιοδικές εμφάνιζε μόνο αμοιβές των άρθρων 48 και 58.
  8. Πρακτικό Δ.Σ με ημερομηνία κατάθεσης 19.2.2013 και πρακτικά Δ.Σ και Γ.Σ με κατάθεση 13.03.2013 και δεν έχει γίνει ακόμα τίποτα! Στις συνεχείς ερωτήσεις μου, μου είπαν ότι όσα είχαν υποβληθεί χειρόγραφα καθυστερούν πολύ - έχουν μαζευτεί ντάνες στο υπόγειο του ΓΕΜΗ (ΕΒΕΑ) - και δεν ξέρουν πότε θα είναι έτοιμα και αν οι ίδιοι οι υπάλληλοι θα είναι εκεί για πολύ ακόμα! Το μόνο που μπορούν να κάνουν,είπαν, είναι να μου βεβαιώσουν την παραλαβή τους πάνω σε ακριβή αντίγραφα των πρακτικών ώστε να μπορώ να δώσω σε τράπεζες κλπ....
  9. Κανένα νέο παιδιά? Καλησπέρα σε όλους! Ανώνυμη εταιρεία (η Γ.Σ) αποφασίζει να δώσει στους μισθωτούς υπαλλήλους της ένα χρηματικό ποσό-αμοιβή, διανομή από τα κέρδη της χρήσης 2009 (μετά από την αφαίρεση του πρώτου μερίσματος και των αμοιβών μελών Δ.Σ από τα κέρδη). Το ποσό αυτό φορολογείται αυτοτελώς με 10% -όπως ακριβώς τα μερίσματα και οι αμοιβές του Δ.Σ- και υπόκειται σε εισφορές ΙΚΑ. Γνωρίζει κανείς πώς και πότε θα δηλωθούν και θα καταβληθούν οι εισφορές στο ΙΚΑ? Δεν νομίζω πώς αυτό μπορεί να γίνει μέσα από την τρέχουσα μισθοδοσία ή μήπως κάνω λάθος? Ευχαριστώ για την βοήθεια
×
×
  • Create New...