Jump to content

NIKOS_b

Silver members
  • Content Count

    936
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    2

Everything posted by NIKOS_b

  1. ?? Τι εννοείς? Η ΕΠΕ έχει ενεργητικό=παθητικό. Περισσότερα στοιχεία!!!!
  2. Aλέκο, άλλη μιά συμμετοχή από Αθήνα. Ο grzokas ξεκίνησε την κόντρα Λάρισας-Βόλου. Εγω πάντως θα είμαι συμφιλιωτής. Θά πιώ και από τα δύο. Θα προσπαθήσω, να βρώ κάποιο χρόνο μήπως σου στείλλω και ερωτήματα.
  3. Δημήτρη ΚΛΜ καλημέρα, Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για κάποιο καινούργιο πρόγραμμα εσόδων-εξόδων, επικοινώνησα στα τηλ. που έδωσες και αυτά του site, και δεν απαντούν. Αυτό με τρομάζει για την υποστήριξη. Απο ανταπόκριση και υποστήριξη πώς πάνε; Γιατί πιστεύω ότι αυτό είναι το πιό σοβαρό που πρέπει να βλέπουμε στη μηχανογράφηση.
  4. Ευχαριστώ CEL για τον χρόνο σου. Σε παρακαλώ επειδή είναι νέος στο Forum μπορείς να με βοηθήσεις στο pm;
  5. CEL και Αλέκο καλημέρα. CEL μήπως γνωρίζεις καμμιά κοινή απόφαση των Υπουργών Ανάπτυξης και Εθνικής Οικονομίας που ορίζονται οι προδιαγραφές που αναφέρει η παρ. ε; Εάν στηριχθώ στη ΠΟΛ 1022 και σχηματίσω αποθεματικά με βάση την παρ. δ, πιστεύεις ότι θα αμβισβητηθεί από τον έλεγχο;
  6. Αγαπητέ CEL η πολ1022/2004 με έχει προβληματίσει, και εξηγούμαι: Πρώτον: Αρθρο 3 ν.2601/1998 Υπαγόμενες επιχειρηματικές δραστηριότητες - ενισχυόμενες δαπάνες 1.Στο καθεστώς των ενισχύσεων του νόμου αυτού υπάγονται οι ακόλουθες κατηγορίες επιχειρηματικών δραστηριοτήτων για τις επενδυτικές και λοιπές δαπάνες τους, όπως αυτές προσδιορίζονται για καθεμία κατηγορία δραστηριότητας: ……………………… δ. Επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών εξαιρετικά προηγμένης τεχνολογίας, εφόσον οι επιχειρήσεις αυτές ανήκουν στους τομείς πληροφορικής, τουρισμού, έρευνας, καθώς και τεχνολογικής υποστήριξης βιοτεχνικών και βιομηχανικών δραστηριοτήτων. Δεύτερον: Με την παράγραφο 1 του άρθρου 15 του ν. 2941/2001 διαγράφτηκε η λέξη «πληροφορικής» Τρίτον: Μετά τον Ν.3220/2004 έρχεται η ΠΟΛ 1022/29.2.2004, και επαναφέρει την λέξη «πληροφορικής». Βέβαια ΠΟΛ να διορθώνει νόμο δεν νομίζω πως μπορούμε να το ισχυριστούμε σοβαρά. Και όμως η ΠΟΛ είναι όπως παρακάτω: ΠΟΛ. 1022/29.02.04 Aρθρο 2 Σχηματισμός Ειδικού Αφορολόγητου Αποθεματικού Επενδύσεων Ειδικότερα: 1) Με την παράγραφο 1 προβλέπεται, ότι οι επιχειρήσεις που αναφέρονται στο άρθρο 3 του ν. 2601/1998 δικαιούνται να σχηματίζουν ειδικό αφορολόγητο αποθεματικό επενδύσεων μέχρι 35% στα αδιανέμητα …………………………. Ως υπαγόμενες επιχειρήσεις αναφέρονται, ενδεικτικά, οι μεταποιητικές επιχειρήσεις που ασκούν δραστηριότητες οι οποίες περιλαμβάνονται στο άρθρο 15 του ίδιου νόμου (π.χ. βιομηχανίες τροφίμων και ποτών, κατασκευής ειδών ένδυσης, μηχανών γραφείου και ηλεκτρονικών υπολογιστών, κλπ.), οι επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών εξαιρετικά προηγμένης τεχνολογίας εφόσον αυτές ανήκουν στους τομείς πληροφορικής, επιχειρήσεις τουρισμού, ……………………………. κλπ. 2) …………………………………… Για την κάλυψη του αποθεματικού, οι επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών εξαιρετικά προηγμένης τεχνολογίας, θα πρέπει να πραγματοποιούν τις ακόλουθες επενδύσεις: - κατασκευή, επέκταση, και εκσυγχρονισμό κτιριακών εγκαταστάσεων, κλπ., - αγορά και εγκατάσταση καινούργιων σύγχρονων μηχανημάτων και λοιπού εξοπλισμού, - δαπάνες μελετών που αποσκοπούν στην εισαγωγή, ανάπτυξη και εφαρμογή σύγχρονης τεχνολογίας, τεχνογνωσίας και σύγχρονων μεθόδων, - αγορά καινούργιων μεταφορικών μέσων μαζικής μεταφοράς προσωπικού, κ.ά. ……………………………………………………… Μετά από τα παραπάνω θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τις απόψεις σας .
  7. Εταιρία παροχής Υπηρεσιών πληροφορικής μπορεί να σχηματίσει αφορολόγητα αποθεματικό του Ν.3220/2004; Η εταιρία ασχολείται με την πώληση προγραμμάτων τρίτων (ERP) κατά 30% των πωλήσεων και με παροχή μηχανογραφικών υπηρεσιών (παραμετροποιήσεις των ανωτέρω προγραμμάτων, προγράμματα κατά παραγγελία κλπ.)κατά 70% του τζίρου της.
  8. Συνάδελφε μιλάμε για πράκτικο ΕΠΕ. Μόνο στις μονοπρόσωπες εμπλέκεται ο συμβολαιογράφος. Δεν μιλάμε για το συμβολαιογραφικό έγγραφο της λύσης. Νομίζω ότι μιλάμε για το πρακτικό της Γενικής Συνέλευσης που θα αποφασίσει την λύση της εταιρίας. Μετά θα εμπλακεί ο συμβολαιογράφος.
  9. Συμφωνώ απόλυτα με CEL. Εξάλου πιστεύω ότι κανείς δεν θα εφαρμόσει κάτι που θα του πεί κάποιος αβασάνιστα πιθανόν, αλλά θα του δωθούν κάποιες κατευθύνεις για να ψάξει. Επίσης νομίζω ότι το forum είναι μέρος διακίνησης ιδεών και γνωμών που δεν είναι πάντα και σωστές. Και η λανθασμένη απάντηση έχει την αξία της γιατί αυτός που την έδωσε θα του δοθεί η ευκαιρία απο τη συζήτηση να μαθει την σωστή
  10. Φίλε Αλέκο, το "πιστεύω" προκύπτει από κάπου; Ο Φίλος Guest επικαλείται τον ΚΒΣ και συμφωνώ. Μην επικαλούμαστε την 1035/2004 γιατί πρόκειτε για ΕΠΕ. Φίλε guest είναι σαφές ότι εάν δεν τηρήθηκε βιβλίο επενδύσεων δεν αναγνωρίζεται το αποθεματικό. Στην περίπτωση της καταχώρησης του αποθεματικού (εάν δεχτούμε όπως εγώ νομίζω ότι η θεώρηση έπρεπε να έχει γίνει μέχρι 31/3/2004) σε αθεώρητο μετά την 31/3/2004, έχουμε "πλημελλή τήρηση" που δεν προβλέπεται κάτι απότι γνωρίζω. Αρα είνα θέμα νομίζω που θα πρέπει να κριθεί απο την διοίκηση η τα φορολογικά δικαστήρια. Σε κάθε περίπτωση ο φίλος που έκανε την αρχική ερώτηση, και άν έπρεπε να θεωρήσει την 31/3/2004 τώρα δεν μπορεί να κάνει τίποτα ώς προς αυτό, συνεπώς ας το θεωρήσει μέχρι 31/5/2005, και αν προκύψει θέμα ας παλέψει την "πλημμέλεια". Καλό κουράγιο
  11. Στήν συγκεκριμμένη παρίπτωση προκειται για ΕΠΕ. Το αποθεματικό δεν πρέπει να καταχωρηθεί μέχρι το κλείσιμο του Ισολογισμού της χρήσης στην οποία δημιουργήθηκε;
  12. Βιβλίο Επενδύσεων των επιχειρήσεων που τηρούν Βιβλία Γ' κατηγορίας ('Aρθρο 10 §3) 1. Υπόχρεοι Οι επιτηδευματίες που πραγματοποιούν παραγωγικές επενδύσεις και διενεργούν αφορολόγητες εκπτώσεις ή αποθεματικά. Δεν έχουν υποχρέωση τήρησης του ανωτέρω βιβλίου, οι επιτηδευματίες που λαμβάνουν επιδοτήσεις ή επιχορηγήσεις. 2. Χρόνος ενημέρωσης Ο χρόνος ενημέρωσης δεν μπορεί να υπερβαίνει την προθεσμία κλεισίματος του ισολογισμού (εγκ.3/1992 παρ.10.3.0). 3. Περιεχόμενο βιβλίου Στο βιβλίο επενδύσεων τηρούνται εξωλογιστικά κατά αναπτυξιακό νόμο οι ακόλουθοι λογαριασμοί : Ξεχωριστός λογαριασμός για κάθε είδος παγίου περιουσιακού στοιχείου των παραγωγικών επενδύσεων, ο οποίος χρεώνεται με τη συνολική αξία κτήσης του και πιστώνεται με την ενεργούμενη κάθε φορά αφορολόγητη έκπτωση που υπολογίζει η επιχείρηση στα κέρδη του ισολογισμού της και στις δηλούμενες λογιστικές διαφορές, ή με την αξία της τυχόν πώλησής του. Συγκεντρωτικός λογαριασμός, ο οποίος χρεώνεται με την αναγνωριζόμενη για έκπτωση κάθε χρόνο αξία των πραγματοποιούμενων νέων επενδύσεων και πιστώνεται με το συνολικό ποσό της αφορολόγητης έκπτωσης. ------------------------------------------------------------------------------ H πίστωση του αφορολόγητου αποθεματικού που σχημάτισε η εταιρία από τα κέρδη της χρήσης 2003, θα πρέπει να καταχωρηθεί στο βιβλίο επενδύσεων μέχρι 31/3/2004
  13. Φίλε Κώστα, Είμαι σίγουρος ότι και να το ήξερες πάλι τα ίδια θα έκανες. Υπάρχει 'μικρόβιο΄ σ'αυτό που κάνουμε. Παράδειγμα εσύ ο ίδιος. Παρότι η συγκεκριμένη συζήτηση άρχισε από σένα με την απορία σου πότε προλαβαίνουμε το forum, σήμερα έχεις υπολογίσεις πόσο είσαι μέσα; Και για τον GEORGE1. Βάλε, αν δε το έχεις κάνει ήδη, www.taxheaven.gr σαν αρχική σελίδα στις ρυθμίσεις του Ιnternet στον Explorer, για να μήν τρέχεις στο taxheaven.
  14. Συμφωνώ με CEL Ο χρόνος ενημέρωσης δεν μπορεί να υπερβαίνει την προθεσμία κλεισίματος του ισολογισμού. Καί επιδή μιλάμε για ΕΠΕ την 31-3-2004, και όχι την ημερομηνία υποβολής της δήλωσης (5/2004)
  15. Φίλε Κώστα, Δεν έχω καμμιά αμφιβολία για το ωράριό σου γιατί αυτό όπως και σύ λες δεν είναι η εξαίρεση αλλά ο κανόνας. Αυτό που εγώ ήθελα να τονίσω είναι και επιμένω ότι είνα θέμα επιλογής μας.
  16. Φίλε Σταυρουλάκη, Δυστυχώς εάν θέλεις να ξεκινάς στις 9.00 να τελειώνεις στίς 5.00 και να τρώς καθημερινά στο σπίτι σου, λάθος επιλογή έκανες. Την δυνατότητα αυτή την έχεις αν επιλέξεις να είσαι υπάλληλος σε κάποια εταιρία με ότι αυτό ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ. Και στο δημόσιο ακόμα καλλίτερα. Αν και πιστεύω ότι και τότε μετά τις 5.00 θα τρέχεις να ενημερώσεις κανένα βιβλίο.
×
×
  • Create New...