Jump to content

maras

simple Members
  • Content Count

    216
  • Joined

  • Last visited

About maras

  • Rank
    *

Profile Information

  • Gender
    Male
  • Location
    ΑΘΗΝΑ
  1. Καλησπέρα, Μετοχος / Εταίρος μιας ΑΕ ή ΙΚΕ, ο οποιος δεν ειναι ο εκπροσωπος ή ο διαχειριστης, μπορει να ειναι ο τεχνικος ασφαλειας σε εταιρεια παροχης υπηρεσιων με προσωπικο κατω των 50 μετα την παρακολουθηση του σεμιναριου Τ.Α.; Εφοσον η διαδικασια εγγραφής στην Ηλεκτρονική βάση καταχώρισης δεδομένων Τεχνικών Ασφάλειας του ΟΠΣ-ΣΕΠΕ δεν ακολουθείται από τους εργοδότες που αναλαμβάνουν καθήκοντα Τεχνικού Ασφάλειας στην επιχείρησή τους. Οι εταιρειες οπου εργοδοτες ειναι και τεχικοι ασφαλειες τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησουν στο ΣΕΠΕ Ευχαριστω
  2. Καλημέρα σας, Για να κάνει παυση στην ΔΟΥ Πλοιων, εταιρεια ΝΕΠΑ υπο εκκαθαριση, ξερετε τι διακαιολογητικα χρειαζονται;
  3. Καλησπερα ΙΕΚ που θα απασχολησει εκπαιδευτη για συγκεγριμενο χρονικο διαστημα, θα πρεπει να κανει προσληψη (Ε3) και ασφαλιση στο πακετο καλυψης 101 ? ή απο την εγγυκλιο Δ.ΑΣΦ.1094/1433479/2017 Ασφάλιση απασχολούμενων σε ΙΕΚ, ΚΕΚ προβλεπεται κατι αλλο?
  4. Καλημέρα σας Εταιρεία αγορασε αυτοκινητο απο ιδιωτη τον Δεκεμβριο. Το εντυπο στο taxis για την πληρωμή των τελων ειναι ακομα στο αφμ του ιδιωτη Μπορει η εταιρεια να πληρωσει τα τέλη με τα στοιχεια πληρωμης που ειναι ακόμα στα στοιχεια του ιδιώτη; ή επειδη ειναι στο ΑΦΜ του ιδιωτη θα δημιουργηθει προβλημα;
  5. Καλημέρα σας, ΙΕΚ που απασχολει Δημοσιους Υπαλληλους ως εκπαιδευτες μετα τον ν.4387, θα πρεπει να τους κάνει πρόσληψη ως μισθωτους με ΠΚ στην ΑΠΔ 101? ή μπορει να τους αμοιβει με τίτλο κτησης, να τους ασφαλίζει στην ΑΠΔ με ΠΚ 083 και ειδικότητα 000803 και δήλωση της συμβασης στον ΕΦΚΑ?
  6. Στην περίπτωση που έχει απολυθει, για να μπορει να το παρει θα πρέπει να δουλεψει εκ νεου με αλλη συμβαση για 16 μηνες ή μπορεί να δουλέψει για επιπλεον 80 ημερες
  7. Καλημερα Εργαζόμενος προσληφθηκε την 1/6/16 και απολύθηκε 30/6/17, ειχε δηλ. πανω απο 80 ενσημα το 2016 και πανω απο 125 ενσημα πριν την απολυση, επιπλέον ειχε 125 ενσημα τους πρωτους μηνες του 2015. Δεν ειχε ξανα παρει επιδομα ανεργίας και ο ΟΑΕΔ του απέρριψε την αιτηση. Για να παρει το επιδομα θα πρέπει να εχει 18 μηνες συνεχομενη εργασία σε εναν εργοδοτη? Αν ξεκινήσει τωρα καπου να εργάζεται, ποτε θα μπορει να εχει δικαιωμα για το επίδομα ανεργίας? Ευχαριστώ
  8. Καλησπέρα, Οι εταιριες που υποβαλουν δηλωση διακοπης με βάση τον πραγματικό χρόνο παύσης των εργασιών με ημερομηνια προγενέστερη της ημερομηνίας δημοσίευσης της πολ.1163/2016, τι δικαιολογητικα μαζι με το Μ4 πρεπει να υποβάλουν;
  9. Επιπλεον με τι Ειδικότητες – Πακέτα Κάλυψης θα δηλωθουν οι εισφορες των Εκπαιδευτων (δημοσιοι και επαγγελματιες)? θα πρεπει να δηλωθουν και οι συμβασεις τους στον εφκα?
  10. Στην ΦΑΕ στους παρακρατουμενους οτι λενε αυτο ισχυει οταν δεν υπαρχει εγγραφη συμφωνια. Οταν εχει υπογραφει συμβαση ισχυει το 5ημερο. Ισχυει αυτο?
  11. Γειας σας, Το χαρτοσημο απο την συναψη δανειου μεταξυ εταιρειων αποδιδεται σε 5 ημερες απο την συμβαση ή στις 15 του επομενου μηνα;
  12. Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω αν σύμφωνα με την ΠΟΛ.1042/2015 ισχύει ότι στην κεφαλαιοποίηση κερδών ο μέτοχων δηλώνει στο Ε1 το ποσό της κεφαλαιοποίησης, όπως δηλώνεται και η διανομή μερίσματος; ΠΟΛ. 1042 Φορολογική μεταχείριση του εισοδήματος από μερίσματα, τόκους και δικαιώματα μετά την έναρξη ισχύος των διατάξεων του νέου Κ.Φ.Ε. (ν.4172/2013). 1.Με τις διατάξεις του άρθρου 35 του ν.4172/2013 (ΦΕΚ 167Α'), οι οποίες ισχύουν για τα εισοδήματα που αποκτώνται στα φορολογικά έτη που αρχίζουν από την 1η Ιανουαρίου 2014 και μετά, ορίζεται μεταξύ άλλων, ότι το εισόδημα που αποκτά ένα φυσικό πρόσωπο και προκύπτει στο φορολογικό έτος σε μετρητά ή σε είδος με τη μορφή μερισμάτων, τόκων και δικαιωμάτων θεωρείται γενικά εισόδημα από κεφάλαιο. . . . 3.Με βάση τα ανωτέρω, στην έννοια του μερίσματος εμπίπτει, μεταξύ άλλων, κάθε διανομή κερδών, . . . Στην έννοια της διανομής κερδών περιλαμβάνεται και η διανομή ή κεφαλαιοποίηση κερδών παρελθουσών χρήσεων
  13. Ξερουμε ποια ειναι η διαδικασια οταν μια συμβαση ληξει και ο εργαζομενος παραμενει με συμβαση αοριστου χρονου?
  14. Καλημερα Οταν μια συμβαση ορισμενου χρονου λήξει και δεν γίνει αναγγελια του Ε7 στο ΥΕΚΑ μετατρεπεται η συμβαση σε αοριστου?
×