Jump to content

235711

Silver members
  • Content Count

    931
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    3

235711 last won the day on September 6 2018

235711 had the most liked content!

About 235711

  • Rank
    *
  • Birthday 05/06/1976

Recent Profile Visitors

14,510 profile views
  1. Τελικά για το μητρώο πλοίων τι υπερισχύει??? Το άρθρο 13 Ν. 4211 ή το άρθρο 2 Ν. 4256?? Δηλαδή τα μικρά ιδιωτικά σκάφη (κάτω των 7 μέτρων) θα δηλωθούν στο e-μητρώο; Προσωπικά θα έλεγα μάλλον ναι... αλλά ποια είναι η δική σας άποψη;
  2. Καλημέρα, Ναι είμαι στις 3, βοηθάει και στην παρακολούθηση των e-σεμιναρίων. Σημειολογικά, το θέμα ξεκίνησε "πριν" την κρίση και το επαναφέρω "μετά" την κρίση... "Άνοιξε το παράθυρο να μπει" :
  3. Σενάριο : Στην 1 έχεις το taxis του άνδρα, στην 2 έχεις της συζύγου και στην 3 συμπληρώνεις την δήλωση στο πρόγραμμα σου. Στην 1 email, στην 2 excel, στην 3 την λογιστική ... τρώγοντας έρχεται η όρεξη.
  4. Με την ευκαιρία. Εδώ και καιρός "παίζω" σε 3 οθόνες. Δεν με χάλασε! Το μόνο πρόβλημα είναι οτι πλέον μου είναι δύσκολο να εργαστώ σε Η/Υ με 1 οθόνη.
  5. χμ.. Πάντως με τον σταθερό μπορείς να έχεις περισσότερα καλούδια: 1) Σύστημα raid 1 για ασφάλεια στα δεδομένα 2) Πολλαπλές οθόνες (ακόμα και 3) 3) Πιο εύκολη αναβάθμιση 4) Με τα ίδια λεφτά αγοράζεις καλύτερο μηχάνημα desktop Προσωπικά πάντως θα χρησιμοποιούσα τον φορητό ως βοηθητικό και όχι σαν κύριο μηχάνημα. Βέβαια τα πάντα αναθεωρούνται στην προοπτική τα προγράμματα να είναι εξ ολοκλήρου web based.
  6. Συνοπτικά 2% Δημοτικός Φόρος <- Παρακαταθηκών 2% ΕΔΟΕΑΠ <- Περί διαδικτυακής διαφήμισης και τρέχα βρες... μέσω της πλατφόρμας 0,02% υπερ ΣΕΕ <- Έτσι λέει ο νόμος.... Άρθρο 48 του Ν. 3801/2009. Το πληρώνει ο διαφημιζόμενος ΜΕΣΩ του διαφημιστή.... βέβαια ο ΜΕΓΑΣ νομοθέτης ΣΕΕ άλλα φρονεί και αποφασίζει κ διατάζει λίγο διαφορετικά (βλέπε παραπάνω) έχει κ κάτι τις η τηλεοπτική διαφήμιση....
  7. Φρονώ ότι ακόμα και με συμπληρωματικό πίνακα (αντί Ε8) αν δηλωθεί η υπερεργασία δεν θα έχει πρόβλημα (τελικά) η επιχείρηση. Απλά θεσμοθέτησαν μια επιπλέον διαδικασία για την δήλωση της υπερεργασίας στις περιπτώσεις που δεν είναι τακτική (στις περισσότερες περιπτώσεις). Αναφορικά με τα δώρα κλπ έτσι και αλλιώς θα πρέπει να συνυπολογιστεί (η υπερεργασία) στον βαθμό που είναι τακτική. Αν αντιβαίνει; Μπορεί να είναι στο όριο αλλά δεν είναι παράνομη. Επί της ουσίας το υπουργείο θέλει να διασφαλίσει: 1) Να πληρώνεται η υπερεργασία 2) Να εισπράττει εισφορές επ αυτών. Με την δήλωση εξ αρχής στο πρόγραμμα διασφαλίζονται τα προαναφερόμενα. Τώρα γενικότερα και περί υποχρεώσεων... τι νόημα έχει η υποβολή ετήσιου πίνακα;;; αφού τα στοιχεία τα έχει όλα το υπουργείο;;;
  8. Θα διαφωνήσω με τον tacar. Σαφώς και δεν είναι λάθος να υποβληθεί το Ε8, αλλά από την στιγμή που το ωράριο είναι από την πρώτη στιγμή δηλωμένο (με την υπερεργασία) και φυσικά έχει συμφωνήσει και ο εργαζόμενος, υπογράφοντας τα σχετικά....τι θα πουν από τον έλεγχο ότι δεν τηρείται το ωράριο του προγράμματος εργασίας; Αφού είναι δηλωμένη εξ αρχής η υπερεργασία! Άλλωστε εκεί δεν είναι το ζήτημα ; Κατά την ώρα του ελέγχου στην επιχείρηση να βρίσκονται οι εργαζόμενοι που προβλέπεται από το πρόγραμμα; Εν τέλει, όπως πάντα καλό είναι να τεθεί το σχετικό ερώτημα (εγγράφως) στο αρμόδιο ΙΚΑ και ΣΕΠΕ
  9. Εάν η τιμολόγηση γίνει ηλεκτρονική => διαδικτυακή τότες δεν θα υπάρχουν ουσιαστικά έντυπα παραστατικά , αρά και υλικό για σκανάρισμα-ψηφοποίηση.... οπότε σκέφτομαι ότι εάν πρόκειται να κάνω μια επένδυση σε χρόνο και χρήμα θα ήθελα να έχει μια κάποια απόδοση-χρηστικότητα για μια δεκαετία.
  10. αναρωτιέμαι... ποιο το μέλλον του εν λόγω συστήματος (και φυσικά των συναφών) εν όψει της εφαρμογής της ηλεκτρονικής τιμολόγησης;
  11. ... και ένα φρέσκο κουλούρι... Το ενημερωτικό σημείωμα βάσει του οποίου "υποχρεούνται" οι διαφημιζόμενοι (έστω κάποιοι) να πληρώνουν. Βέβαια από πότε τα ενημερωτικά σημειώματα επέχουν ισχύ νόμου?!?!?! Αυτό είναι ένα άλλο ερώτημα.... ΕΙΔΙΚΟ ΤΕΛΟΣ.pdf
  12. Μα καλά χάνω κάτι πάλι?!?!?!? Ο νόμος αναφέρει: (άρθρο 48) "το ανωτέρω ειδικό τέλος θα υπολογίζεται επί της καθαρής αξίας του κόστους για την αγορά χρόνου ή χώρου και θα βαρύνει τον διαφημιζόμενο. Το ποσό που αναλογεί στο ειδικό αυτό τέλος αναγράφεται υποχρεωτικά στο σχετικό τιμολόγιο που εκδίδει ο πάροχος των διαφημιστικών υπηρεσιών, ο οποίος το εισπράττει αμέσως από τον διαφημιζόμενο με την προσκόμιση του τιμολογίου και το καταθέτει " Από ποια διάταξη νόμου προκύπτει η υποχρέωση του διαφημιζόμενου να προβεί αυτός στην πληρωμή του???
  13. ... και το ανέκδοτο... Καταρχήν επιβάλλουν 2% και στις καταχωρήσεις καταλόγου (πχ 11880 ,11888 κ λοιπά) Αλλά το ανέκδοτο ήταν όταν σε τηλεφωνική επικοινωνία με το ΕΔΟΕΑΠ τους ρώτησα "Μα καλά εάν διατηρώ ιστοσελίδα επαγγελματικής προβολής μου (www. ///// .gr) θα πρέπει να πληρώνω και για αυτή 2%? Η απάντηση ουσιαστικά ήταν ΝΑΙ (με το σκεπτικό ότι από την στιγμή που δηλώνονται ως διαφημιστική δαπάνη στα βιβλία μου, έχει 2%) Νομίζω ότι έχει χαθεί κάθε μέτρο.
  14. Καλησπέρα Τάσο, Λογικά θα χρειαστείς και τον αριθμό της κάρτας ανεργίας κατά την υποβολή της αίτησης. Οπότε ακόμα κ αν υπήρχε επίσημη πηγή για να πληροφορηθείς για το αν κάποιος είχε κάρτα ανεργίας (εγώ πάντως δεν γνωρίζω), δύσκολα θα βρεις τον αριθμό της. Οπότε αν θέλεις, θα μπορούσες να εκμαίευσης την πληροφορία ζητώντας αντίγραφο κάρτας ανεργίας για τους προσληφθέντες της επίμαχης περιόδου για το αρχείο της εταιρείας... Η άλλη λύση φυσικά είναι αν υπάρχει κάποιο κονε στον ΟΑΕΔ. Καλή συνέχεια
×