Jump to content

ΓΙΩΡΓΟΣ(ΚΕΡΚΥΡΑ)

simple Members
  • Content Count

    33
  • Joined

  • Last visited

About ΓΙΩΡΓΟΣ(ΚΕΡΚΥΡΑ)

  • Rank
    GYPAS
  • Birthday 01/31/1967

Recent Profile Visitors

1,765 profile views
  • TAG

  1. Συνάδελφοι καλημέρα, Πηγαίνοντας σήμερα στη Δ.Ο.Υ., τμήμα Μητρώου, να υποβάλλω έναρξη επιτηδεύματος (ενοικιαζόμενα διαμερίσματα) σε ένα φυσικό πρόσωπο κάτοικο εξωτερικού, μου είπαν ότι τους έχουν ενημερώσει τηλεφωνικά (sic!!!) από το Υπουργείο ότι σε ανάλογες περιπτώσεις θα πρέπει ο αλλοδαπός να δηλώνεται πια ως μόνιμος κάτοικος Ελλάδος, αλλιώς ΔΕΝ μπορούν να προβούν στην έναρξη εργασιών και αν έχουμε οποιαδήποτε απορία να επικοινωνήσουμε με το τμήμα Διεθνών Σχέσεων του Υπουργείου Οικνομικών. Γνωρίζει κανείς αν όντως έχει εκδοθεί κάποια ανάλογη εγκύκλιος για αυτό το θέμα? Με εκτίμηση
  2. Συνάδελφοι καλησπέρα, 1. Γνωρίζει κάποιος αν πρέπει να υποβάλλουμε για τη χρήση 2013 ( περίοδος 01/01/2013 - 31/12/2013 ) βεβαιώσεις αποδοχών για όσους πληρώνονταν με εργόσημο? 2. Επίσης πρέπει να υποβάλλουμε βεβαιώσεις αποδοχών σε όσους επικολλούσαμε οικοδομικά ένσημα? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
  3. Αγαπητέ "Lefteris7", κι εμένα αυτό το σημείο με μπέρδεψε. Για αυτό ζήτησα βοήθεια από την κοινότητα. Κατά βάθος πιστεύω ότι εννοεί από 7 - 90 ημέρες, αλλά μετά?... (διαδοχική πέραν του τριμήνου...)
  4. Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα, Με βάση τις παράγραφους 3 - 5 του άρθρου 46 του Ν. 4179/2013, δίνεται η δυνατότητα να ενοικιάζει κάποιος την τουριστική του έπαυλη χωρίς να χρειάζεται έναρξη επιτηδεύματος, αρκεί η περίοδος της μίσθωσης να είναι τουλάχιστον μία εβδομάδα και να μην ξεπερνά τους τρεις μήνες. Ερώτημα 1ο : Το χρονικό διάστημα των τριών μηνών αναφέρεται σε ενενήτνα (90) ημέρες ή απλά υπονοεί χρονικό διάστημα που δεν ξεπερνάει τους τρεις μήνες, ανεξάρτητα από το πόσες ημέρες ενοικιάζεται? Για παράδειγμα : Αν κάποιος ενοικιάσει το τουριστικό του κατάλυμα 10 ημέρες το Μάιο, άλλες 10 ημέρες τον Ιούνιο και άλλες 10 ημέρες τον Οκτώβριο!!!, είναι υπόχρεος σε έναρξη επιτηδεύματος ή όχι (Τοπαράδειγμα είναι τυχαίο, αλλά ενδεικτικό γιατί περιλαμβάνει περίοδο έξι μηνών!!!)? Ερώτημα 2ο : Η κυρία που απασχολείται ως καθαρίστρια θα ασφαλισθεί μόνο με εργόσημο? Και αν η απάντηση είναι ναι, το Ι.Κ.Α. θα το δεχθεί αυτό ή θα πληρώνουμε πρόστιμα? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
  5. Αγαπητέ συνάδελφε, Μήπως γνωρίζεις με βάση ποιο Νόμο ή ποιά εγκύκλιο απαλλάσεται από το Πόθεν Έσχες η συμμετοχή σε αύξηση κεφαλαίου σε μία Ε.Π.Ε.? Επιμένω, επειδή είναι πολύ μεγάλη η αύξηση κεφαλαίου και θέλω να μπορώ να επικαλεστώ τον αντίστοιχο νόμο, αν ποτέ μου ζητηθεί. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. Γιώργος
  6. Συνάδελφοι καλημέρα, Μία ερώτηση ακόμα πάνω σε αυτό το θέμα... Η αύξηση του ετιαιρικού κεφαλαίου μιας Ε.Π.Ε. έχει πόθεν έσχες για τους εταίρους που συμμετέχουν στην αύξηση με μετρητά? Ευχαριστώ Γιώργος
×