Προς το περιεχόμενο
  • 0

εκδοση τιμολογιων σε επομενο ετος και αρχη δεδουλευμενου εσοδου


PIRATIS

Ερώτηση

διαβαζοντας το σχετικο αρθρο για το χρονο εκδοσης των τιμολογιων συμφωνα με τα ΕΛΠ, και πιο συγκεκριμενα οταν η τιμολογηση γινεται σε επομενο ημερολογιακο ετος και την αρχη του δεδουλευμενου εσοδου, εκτος απο την επισημανση που κανετε στον τροπο αποδοσηςτου ΦΠΑ και αναμενονται διευκρινισεις, μου δημιουργειται και η απορια πως ενα εσοδο θα απεικονιστει λογιστικα οταν αφορα το 2015 και εκδιδεται το 2016. στα παραδειγματα που υπαρχουν στην παροχη υπηρεσιας αναφερονται αναλογιες ανα ετος.εστω τιμολογιο αξιας 900 ευρω εκ των οποιων τα 4/9 ( 400 ευρω) αντιστοιχουν σε υπηρεσια του 2015 και τα 5/9(500 ευρω) στο 2016.οταν το τιμολογιο εκδοθει 15/8/2016 με αξια 900 ευρω, πως θα αναγνωρισθουν τα 400 ευρω το 2015( με τι παραστατικο?) μηπως στην αναλυση που γινεται εννοειτε με τον ορο αναλογια να κοπει ενα τιμολογιο 400 ευρω μεσα στο 2015 και ενα δευτερο 500 ευρω που αναλογει στο 2016 μεχρι την καταληκτικη ημερομηνια 15/8/2016? διαφορετικα αν κοπει ολο το ποσο 15/8/2016 δεν ξερω πως θα καταχωρισω εσοδο που αναλογει κατα ενα μερος  την προηγουμενη χρονια, αλλα ακομα και τι ποσο θα καταχωρισω στις συγκεντρωτικες των δυο ετων. προφανως  με τον ορο αναλογια αναφερεστε σε ξεχωριστα τιμολογια ανα ετος. αν θελετε απαντηστε μου .ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ετσι όπως το έχω καταλάβει,  μπορεί να το κόψει όλο το ποσό στις 15/08/2016.Ενα συμφωνητικό για παράδειγμα είναι μια λύση για να περάσεις την αναλογία.Στις συγκεντρωτικές θα πάει όλο το ποσό το 2016,όπως και στο ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θεωρητικές μπουρδολαλακίες για να γεμίζουν άρθρα-μελέτες και κόντρα αναλύσεις και αμφισβητήσεις.

 

Υπουργός που σέβεται τον εαυτό του και την χώρα του το ΠΡΩΤΟ που πρέπει να κάνει είναι καταργήσει ακριβώς αυτό που αναφέρεις και που ο  παπαγάλος αναμάσησε από το ξένο κείμενο.

 

Αν ήμουν ΥΠ.ΟΙΚ. όλοι όσοι παρέχουν υπηρεσίες πχ. ασφάλειες-φυλάξεις-τηλεπικοινωνίες και πάσης φύσης που διαρκεί ΥΠΟΧΡΕΟΥΝΤΑΙ στην πρώτη ανανέωση να ταυτίσουν την διάρκεια παροχής με το  μήνα-τρίμηνο-εξάμηνο-έτος. απόλυτα ημερολογιακά.

 

πχ. ασφάλεια εταιρικού αυτοκινήτου . τι θέλεις 6-μηνο? διάρκεια 01/01-30/06/χχ

 

εκατομμύρια εγγραφές και προβλέψεις θα πήγαιναν περίπατο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

διαβαζοντας το σχετικο αρθρο για το χρονο εκδοσης των τιμολογιων συμφωνα με τα ΕΛΠ, και πιο συγκεκριμενα οταν η τιμολογηση γινεται σε επομενο ημερολογιακο ετος και την αρχη του δεδουλευμενου εσοδου, εκτος απο την επισημανση που κανετε στον τροπο αποδοσηςτου ΦΠΑ και αναμενονται διευκρινισεις, μου δημιουργειται και η απορια πως ενα εσοδο θα απεικονιστει λογιστικα οταν αφορα το 2015 και εκδιδεται το 2016. στα παραδειγματα που υπαρχουν στην παροχη υπηρεσιας αναφερονται αναλογιες ανα ετος.εστω τιμολογιο αξιας 900 ευρω εκ των οποιων τα 4/9 ( 400 ευρω) αντιστοιχουν σε υπηρεσια του 2015 και τα 5/9(500 ευρω) στο 2016.οταν το τιμολογιο εκδοθει 15/8/2016 με αξια 900 ευρω, πως θα αναγνωρισθουν τα 400 ευρω το 2015( με τι παραστατικο?) μηπως στην αναλυση που γινεται εννοειτε με τον ορο αναλογια να κοπει ενα τιμολογιο 400 ευρω μεσα στο 2015 και ενα δευτερο 500 ευρω που αναλογει στο 2016 μεχρι την καταληκτικη ημερομηνια 15/8/2016? διαφορετικα αν κοπει ολο το ποσο 15/8/2016 δεν ξερω πως θα καταχωρισω εσοδο που αναλογει κατα ενα μερος  την προηγουμενη χρονια, αλλα ακομα και τι ποσο θα καταχωρισω στις συγκεντρωτικες των δυο ετων. προφανως  με τον ορο αναλογια αναφερεστε σε ξεχωριστα τιμολογια ανα ετος. αν θελετε απαντηστε μου .ευχαριστω

καλημέρα,

στη χρήση 2015 και αν η παροχή υπηρεσίας είναι μηνιαία κάνεις λογιστικές εγγραφές προβλέψεων κάθε μήνα, ή στο τέλος της χρήσης χωρίς παραστατικο-τιμολογιο, χρεώνοντας 36.01 και πιστώνοντας 73.99 και φορολογείσαι στη χρήση για το έσοδο αυτό.

στη χρήση 2016 όταν θα εκδώσεις το τιμολόγιο τα 400€ θα πιστώσουν τον 36.01 και θα κλείσει και μόνο τα 500 θα περάσουν στον τζίρο σου στον 73

αυτά βέβαια για διπλογραφικά βιβλία που υπάρχει μεγάλη ανάπτυξη στο λογιστικό σχέδιο και ευελιξία.

φαντάζομαι να σε βοηθησα λίγο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ok εσύ με το έσοδο (όχι εσύ προσωπικά) θέλεις να παίζεις τις κουμπάρες ,εγώ με το έξοδο γιατί με παιδεύεις?  και που θα θυμάμαι εγώ πόσους έχω που παίζουν τις κουμπάρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ok εσύ με το έσοδο (όχι εσύ προσωπικά) θέλεις να παίζεις τις κουμπάρες ,εγώ με το έξοδο γιατί με παιδεύεις?  και που θα θυμάμαι εγώ πόσους έχω που παίζουν τις κουμπάρες?

τι εννοείς?

 

το ίδιο θα κάνεις και με το έξοδο...πρόβλεψη όπως έκανες μέχρι τώρα και με τα κινητα,δεη,κλπ

 

και δεν είναι θέμα να θυμάσαι...εννοείται πως κρατας αρχεία και δεν ειναι παιχνιδάκι φαντάζομαι αλλά πραγματική απεικόνιση των εσόδων και εξόδων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα κάνω πρόβλεψη εξόδου ,γιατί σε πλήρωσα για το μισό 2015 και συ (όχι προσωπικά) θέλεις να εκδόσεις το τιμολόγιο στο μισό του 2016?

 

και θα σε κρατήσω προμηθευτή για μην σε χάσω? όχι εσένα πάλι.

 

άρα ουσιαστικά που έχει πρακτική εφαρμογή σε τρίτους ή ενδο-οικογενειακά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για ολους εμας που θα πρεπει να τιμολογησουμε το Α τριμηνου του 2015 στους πελατες μας ποιος ειναι ο πιο σωστος τροπος?

 

Α τριμηνο 2015

Ημ.εκδοσης τιμολογιου εως 15/4/2015 και ΦΠΑ στο Β τριμηνο 2015?

 

Εγω αν θελω την υπηρεσια που παρεχω στο Α τριμηνο να την τιμολογησω 31/3/2015 εχω προβλημα?

Το ΦΠΑ του πελατη μπορει να το στειλω στις 15/4 μπορει ομως και στις 30/4....Αρα?

 

:blink: :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα,

στη χρήση 2015 και αν η παροχή υπηρεσίας είναι μηνιαία κάνεις λογιστικές εγγραφές προβλέψεων κάθε μήνα, ή στο τέλος της χρήσης χωρίς παραστατικο-τιμολογιο, χρεώνοντας 36.01 και πιστώνοντας 73.99 και φορολογείσαι στη χρήση για το έσοδο αυτό.

στη χρήση 2016 όταν θα εκδώσεις το τιμολόγιο τα 400€ θα πιστώσουν τον 36.01 και θα κλείσει και μόνο τα 500 θα περάσουν στον τζίρο σου στον 73

αυτά βέβαια για διπλογραφικά βιβλία που υπάρχει μεγάλη ανάπτυξη στο λογιστικό σχέδιο και ευελιξία.

φαντάζομαι να σε βοηθησα λίγο 

1)οσο αφορα το τιμολογιο που θα εκδοθει το 2016 και αφορα την εγγραφη χρεωνοντας πελατη και πιστωνοντας πωλησεις με τι αξια θα κοπει και θα περαστει στα βιβλια?

2)με το παραπανω σκεπτικο εχουν πιστωθει ηδη  οι πωλησεις με 500. δεν πρεπει το εκδοθεν τιμολογιο να εχει την συνολικη αξια των 900 ευρω? με ποια εγγραφη θα δειξουν οι πελατες 900? οι  πωλησεις ( 73 )δειχνουν ηδη 500.

μπορειτε να κανετε αναλυτικα τις εγγραφες και στα 2 ετη με αριθμητικα δεδομενα? ευχαριστω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1)οσο αφορα το τιμολογιο που θα εκδοθει το 2016 και αφορα την εγγραφη χρεωνοντας πελατη και πιστωνοντας πωλησεις με τι αξια θα κοπει και θα περαστει στα βιβλια?  ME THN ΙΔΙΑ ΑΞΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΕΞΕΔΙΔΕΣ ΑΝΤΙ ΠΧ ΤΗΝ 12/01/2016 ΤΗΝ 31-12-2015. ΘΑ ΠΕΡΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ 2015 (ΓΙΑ ΤΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ) ΚΑΙ ΣΤΟ 2016 ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ ΦΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

1)οσο αφορα το τιμολογιο που θα εκδοθει το 2016 και αφορα την εγγραφη χρεωνοντας πελατη και πιστωνοντας πωλησεις με τι αξια θα κοπει και θα περαστει στα βιβλια?  ME THN ΙΔΙΑ ΑΞΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΕΞΕΔΙΔΕΣ ΑΝΤΙ ΠΧ ΤΗΝ 12/01/2016 ΤΗΝ 31-12-2015. ΘΑ ΠΕΡΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ 2015 (ΓΙΑ ΤΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ) ΚΑΙ ΣΤΟ 2016 ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ ΦΠΑ

 

1)τι εννοεις θα περαστει και στο 2015 και στο 2016. αν η συνολικη παροχη ειναι αξιας 900 ευρω θα το περασω 2 φορες? τι δεν καταλαβαινω?

2)η συναδελφος πιο πανω βοηθησε καπως με τους μεταβατικους, αλλα αν κοψω τιμολογιο το 2016 με 900 ευρω οι πωλησεις ειναι ηδη με το σκεπτικο της πιστωμενες με 500 και θα δειξουν 1400.

3) μετην ευκαιρια να ρωτησω γιατι στην αναλυση της ομαδας σε καποιο παραδειγμα αναφερει για 4/9 και 5/9 .πως προκυπτουν τα κλασματα αφου το δεδουλευμενο εσοδο ειναι 4 μηνες για το 2015 και 7 μηνες για το 2016, δηλαδη συνολο 11 μηνες , και γιατι ο παρονομαστης ειναι 9?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ως κατασκευαστική πουλάω σπίτι και καταχωρώ το αντίτιμο σαν έσοδο για απόδοση του ΦΠΑ στο τρίμηνο σύνταξης του συμβολαίου ή παράδοσης του σπιτιού. έχω κάνει όμως διακανονισμό δόσεων στο συμβόλαιο οπότε θα εισπράξω σε επόμενες χρονιές, μπορώ να φορολογηθώ για το ποσό που θα εισπράξω μόνο στην κάθε χρονιά αντίστοιχα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, Argiri1 said:

Ως κατασκευαστική πουλάω σπίτι και καταχωρώ το αντίτιμο σαν έσοδο για απόδοση του ΦΠΑ στο τρίμηνο σύνταξης του συμβολαίου ή παράδοσης του σπιτιού. έχω κάνει όμως διακανονισμό δόσεων στο συμβόλαιο οπότε θα εισπράξω σε επόμενες χρονιές, μπορώ να φορολογηθώ για το ποσό που θα εισπράξω μόνο στην κάθε χρονιά αντίστοιχα?

άσχετη η είσπραξη για την φορολογία ,όπως και για το φπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έτσι είπαν και στην εφορία! απλά ένας λογιστής από τους δύο που ρώτησα ισχυρίζεται ότι μπορείς να επιμερίσεις το ποσό ανάλογα με το πραγματικό ποσό που θα εισπράξεις κάθε χρόνο και επιμένει στηρίζοντάς το στο οτι πρέπει να εμφανίζεις πάντα τα πραγματικά έσοδα.. ειδικά όμως σε β΄κατηγορία βιβλία νομίζω κανέναν δεν ενδιαφέρει αν εισέπραξες και πότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ποια η διαφορά  απλογραφικά και  διπλογραφικά βιβλία (για το εισόδημα φυσικά
και επίσης πρέπει να ξεχωρίσουμε  στο μυαλό μας τις εισπράξεις από τα έσοδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...