Προς το περιεχόμενο
  • 0

προστιμο σε ανακεφαλαιωτικο που δεν υποβληθηκε


dodos

Ερώτηση

τωρα ηρθε στα χερια μου τιμολογιο εξωτερικου Γερμανιας με ημερομηνια 26/03/2014

 

αν τον υποβαλλω τωρα για το μηνα μαρτιο πως υποβαλλεται ηλεκτρονικα ?(δεν εχει σταλει ανακεφαλαιωτικος για τον μαρτιο)τι προστιμο εχει 100?(απλογραφικα βιβλια)

 

να τον στειλω τωρα για τον μηνα μαιο ,χωρις προστιμο?η οχι?

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

τωρα ηρθε στα χερια μου τιμολογιο εξωτερικου Γερμανιας με ημερομηνια 26/03/2014

 

αν τον υποβαλλω τωρα για το μηνα μαρτιο πως υποβαλλεται ηλεκτρονικα ?(δεν εχει σταλει ανακεφαλαιωτικος για τον μαρτιο)τι προστιμο εχει 100?(απλογραφικα βιβλια)

 

να τον στειλω τωρα για τον μηνα μαιο ,χωρις προστιμο?η οχι?

 

ευχαριστω

Το καταχωρείτε σήμερα που ήρθε, στα βιβλία σας και το υποβάλλετε (εμπρόθεσμα) τον επόμενο μήνα (Ιούλιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το καταχωρείτε σήμερα που ήρθε, στα βιβλία σας και το υποβάλλετε (εμπρόθεσμα) τον επόμενο μήνα (Ιούλιο).

το τιμολογιο εχει ημερομηνια 26/03/2014 ,να το βαλω δηλαδη με παρεληφθει στα βιβλια 10/06/2014 και να το βαλω στον ανακεφαλαιωτικο του ιουνιου που στελνεται εως το τελος ιουλιου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω παντως σε παρομοια περιπτωη το περασα στα βιβλια με την ημερομηνια που μου ηρθε στο γραφειο και το εστειλα κανονικα τον επομενο μηνα στον ανακεφαλαιωτικο...

στην περιπτωση σου δηλαδη θα το περασεις με ημερομηνια 10/6 και θα το βαλεις στον ανακεφαλαιωτικο του ιουλιου (οπως δηλαδη θα εκανες αν ειχες ενα τιμολογιο με ημερομηνια ιουνιου, καμια διαφορα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστω παιδια το ιδιο πραμα μου λετε και οι 2 ,αυτο θα κανω ενα παρεληφθει 10/06, καταχωρησει στα βιβλια 10/06 και ανακεφαλαιωτικος ιουνιου με υποβολη εως τελος ιουλιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΠΕΙΔΗ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ VIES ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ-ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΕ ΕΛΕΓΧΟ-ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΡΤΙΟΥ .ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΕΙΝΑΙ 100 ΕΥΡΩ ΑΛΛΑ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΣΤΑ 50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μπορει ο συναδελφος να εχει δικαιο... αλλα εμενα μου εχει τυχει και δεν υπηρχε προβλημα στην αντιπαραβολη.... 

ειναι αυτο που λεμε "και αν σου κατσει"  :D  :P  :D  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε εμενα που ηρθε τιμολογιο απο βουλγαρια 20 ευρω, του 2013, θα το βρουνε;

Όχι πάνω από 20,01 € πίανει η δαγκάνα του VIES .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το εβαλα τελικα με παρεληφθει μεσα στον ιουνιου που ηρθε στα χερια μου και θα το βαλω στον ανακεφαλαιωτικο του ιουνιου που θα υποβληθει τον ιουλιο ,και θα δειξει...

οι γνωμες διιστανται ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

Εμένα πάντως σε όσους ελέγχους μου έχουν τύχει για Vies ο έλεγχος έχει επικεντρωθεί στα ετήσια ποσά και όχι στις μηνιαίες ή παλαιότερα στις τριμηνιαίες υποβολές. Η μηνιαία υποχρέωση υποβολής για εμάς δεν σημαίνει ότι ισχύει για όλες τις χώρες της 

Μάλιστα διαφορές που προέκυψαν  σε παλαιότερη διασταύρωση δεν οφείλονταν σε εμάς αλλά σε παραλείψεις των προμηθευτών μας, οι οποίοι έχω την αίσθηση ότι δεν αντιμετωπίζουν με την ίδια σοβαρότητα το VIES.

Ούτως ή άλλως το τιμολόγιο θα  καταχωρηθεί με τρέχουσα ημερομηνία , αλλά το σωστό είναι να γίνει τροποποιητικός πίνακας  του Μαρτίου. 

Τώρα ο καθένας πράττει ανάλογα....... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΠΕΙΔΗ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ VIES ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ-ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΕ ΕΛΕΓΧΟ-ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΡΤΙΟΥ .ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΕΙΝΑΙ 100 ΕΥΡΩ ΑΛΛΑ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΣΤΑ 50.

 

Μειώνετε στα 50???????  από που προβλέπεται αυτό.

 

Επίσης ο έλεγχος vies εάν θυμάμαι καλά είναι ετήσιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΤΟΥ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΕΧΩ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΚΗΦΙΣΙΑΣ ΟΠΟΥ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΤΙΚΟΥ ΠΑΡΑΔΟΣΕΩΝ ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΜΕΙΩΘΗΚΕ ΑΠΟ 100 ΣΕ 50 ΕΥΡΩ.

ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ VIES O EΛΕΓΧΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΤ ΑΡΧΗ ΕΤΗΣΙΟΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ  ΜΗΝΙΑΙΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους.

Νομίζοντας ότι μπορούσα να υποβάλλω ανακεφαλαιωτικό πίνακα μαζί με τον ΦΠΑ

και υποβάλλοντας τον τώρα είδα ότι είναι εκπρόθεσμος.

Τον παρέλαβε μεν το σύστημα, αλλά μου ζητά να επικοινωνήσω με τη ΔΟΥ 

εντός 10 ημερών για το πρόστιμο.

Γνωρίζει κανείς την διαδικασία να με διαφωτίσει ?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους.

Νομίζοντας ότι μπορούσα να υποβάλλω ανακεφαλαιωτικό πίνακα μαζί με τον ΦΠΑ

και υποβάλλοντας τον τώρα είδα ότι είναι εκπρόθεσμος.

Τον παρέλαβε μεν το σύστημα, αλλά μου ζητά να επικοινωνήσω με τη ΔΟΥ 

εντός 10 ημερών για το πρόστιμο.

Γνωρίζει κανείς την διαδικασία να με διαφωτίσει ?

 

Ευχαριστώ

απλά θα πάς στο τμήμα ΦΠΑ της Δ.Ο.Υ. και θα σου βγάλουν το πρόστιμο σε διπλότυπο να το πληρώσεις εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απλά θα πάς στο τμήμα ΦΠΑ της Δ.Ο.Υ. και θα σου βγάλουν το πρόστιμο σε διπλότυπο να το πληρώσεις εκεί

Οκ Ευχαριστώ πολύ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λοιπόν, το εκπρόθεσμο που λέγαμε (παραπάνω) το άφησα ως είχε, και σήμερα είδα ότι 

την παρασκευή 27/1/17 ! βεβαιώθηκαν τα 100 ευρώ πρόστιμο.

Το αφήνω προς ενημέρωση, ότι αργούν μεν,.....το χρεώνουν δε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, Σ ΚΩΣΤΗΣ said:

ΜΗΝ  ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ  ΠΗΓΑΙΝΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΤΗΣ ΕΘΕΛΟΥΣΙΑΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΩΝ

Για δήλωση που έχει υποβάλει από το 2014??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, Σ ΚΩΣΤΗΣ said:

εαν μιλαμε για μη υποβολη ναι ή εαν υποβληθηκε ( εκπροθεσμα ) λιγες μερες  την  ψηφιση του νομου

Δεν μιλάμε για τίποτε από τα δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τροποποιητικός ενδοκοινοτικός αποκτήσεων μηνός Μαρτίου 2017 δέχεται πρόστιμο του άρθρου 54 του ΚΦΔ ή ισχύει ότι ισχύει και για τις τροποποιητικές ΦΠΑ-ΦΜΥ που τις δέχεται χωρίς πρόστιμο το σύστημα αφού έχει υποβληθεί εμπρόθεσμα η αρχική ?(άσχετα από τον νόμο της οικειοθελούς αποκάλυψης εισοδ. κλπ κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν , fogarty said:

Δεν έχει πρόστιμο αν έχει υποβληθεί εμπρόθεσμα η αρχική δήλωση.

Αυτό από πού προκύπτει? Μακάρι να ισχύει δηλαδή, αλλά δεν νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...