Προς το περιεχόμενο
  • 0

Εξόφληση αγοράς εμπορευμάτων-υπηρεσιών άνω των 500ε μέσω τραπεζών


KABONTOROS

Ερώτηση

β) κάθε είδους δαπάνη που αφορά σε αγορά αγαθών ή λήψη υπηρεσιών αξίας άνω των πεντακοσίων (500) ευρώ, εφόσον η τμηματική ή ολική εξόφληση δεν έγινε με τη χρήση τραπεζικού μέσου πληρωμής, 

 

Έχουν τρελαθεί τελείως,είχαν πει ότι πλέον οι νόμοι θα είναι διευκρινιστικότατοι και δεν θα χρειάζονται πλέον ερμηνευτικές.

Στο παραπάνω,αν έχουμε εταιρεία που πουλάει χονδρική ,μέσω αντιπροσώπων και εισπράττει μέσω αυτών,πως θα γίνει αφού εισπράττουν 50-100 ευρώ την εβδομάδα και αυτά με το ζόρι,άντε να πεις στον πελάτη να πάει να σου βάλει 50-100 ευρώ στην τράπεζα,δεν θα στα βάλει ούτε σε τριακόσια χρόνια.Εν τω μεταξύ ,δεν ξέρει κανείς τίποτα για τον φόνο,ούτε στον κώδικα ,ούτε στο εισόδημα και όταν ρώτησα ποιος ξέρει, μου είπαν ο νομοθέτης και ρωτώντας τους  ποιος είναι να του αλλάξω το καντήλι ,διαπίστωσα ότι κανένας δεν ξέρει ποιος είναι πλέον.Τι διάολο γίνεται?ξέρει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

για να βλέπω απόψεις επάνω σε αυτό... Και μιλάω για απογραφικά βιβλία κυρίως..

Δεν είναι δουλειά του εξωτερικού λογιστή αυτό. Η δουλειά του είναι να ενημερώσει τον πελάτη του για την συγκεκριμμένη υποχρέωση. Η ευθύνη είναι δικιά του. Εάν θέλει να την αναλάβεις εσύ, εφόσον μπορείς , υπολόγισε το κόστος σου και χρέωσέ τον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν είναι δουλειά του εξωτερικού λογιστή αυτό. Η δουλειά του είναι να ενημερώσει τον πελάτη του για την συγκεκριμμένη υποχρέωση. Η ευθύνη είναι δικιά του. Εάν θέλει να την αναλάβεις εσύ, εφόσον μπορείς , υπολόγισε το κόστος σου και χρέωσέ τον.

Καλημέρα κύριε Νίκο,

 

Νομίζω ότι θα είναι δική μας δουλειά.Θα πρέπει να ξέρουμε ποια τιμολόγια δεν πληρώθηκαν μέσω τραπεζών για να κάνουμε σωστή αναμόρφωση.Η ευθύνη βαρύνει εμάς.Συν το άρθο 60 του 4174.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σου εύχομαι να τις εκατοστήσεις κ τότε είμαι σίγουρος ότι σε κάθε εγκύκλιο αντί για τον Χάρη Θεοχάρη θα υπογράφει ο Ντόντος Θεοντόντος

Καλημέρα

οχι ρε παιδια δεν θα με αντεξετε....οχι για υπογραφες εγκυκλιων ,για αλλες 98000 ερωτησεις εννοω

98.000 ερωτησεις ? δεν ακουγετε κακο....

πλακα κανω μην πανικοβαλεστε θα προσπαθησω να τις μειωσω αλλα οχι αυτη την εποχη το καταλαβαινεται .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα κύριε Νίκο,

 

Νομίζω ότι θα είναι δική μας δουλειά.Θα πρέπει να ξέρουμε ποια τιμολόγια δεν πληρώθηκαν μέσω τραπεζών για να κάνουμε σωστή αναμόρφωση.Η ευθύνη βαρύνει εμάς.Συν το άρθο 60 του 4174.

 

Εχεις δίκιο. Εξέλαβα διαφορετικά την ερώτηση. Υπάρχουν τρόποι να το εξασφαλίσουμε αυτό και πάντως ότι στο τέλος του χρόνου. Το ποιό σοβαρό θέμα είναι τα τιμολόγια τα οποία μέχρι την υποβολή της δήλωσης δεν έχουν εξοφληθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα κύριε Νίκο,

 

Νομίζω ότι θα είναι δική μας δουλειά.Θα πρέπει να ξέρουμε ποια τιμολόγια δεν πληρώθηκαν μέσω τραπεζών για να κάνουμε σωστή αναμόρφωση.Η ευθύνη βαρύνει εμάς.Συν το άρθο 60 του 4174.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσωπικά βλέπω ενα τεράστιο μπάχαλο.......

 

Γενικώς η κατάσταση έχει ξεφύγει....  Οχι μόνο στο δικό μας το επάγγελμα, αλλά στο σύνολο του κοινωνικού ιστού. 

Υπάρχει μία απογοήτευση , υπάρχει ενα κοινό αίσθημα σιχαμάρας για ολα και όλους. 

Ενα κράτος που έχει παραδώσει τα όπλα άνευ όρων. Ενα δημόσιο υπό διάλυση, χωρίς στόχους, χωρίς σκοπους.

Αυτό το ανελέητο κυνηγητό πολιτών & επιχειρήσεων δεν μπορεί να συνεχιστεί για πολύ ακόμα.

 

Καλό υπόλοιπο σε όλους......  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΔΑΠΑΝΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 500 ΕΥΡΩ ΜΕΣΩ ΤΡΑΠΕΖΑΣ. ΑΝ ΕΙΝΙΑ ΑΓΟΡΕΣ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ 500 ΕΤΣΙ?

.       Η εξόφληση τιμολογίων άνω των 500 Ευρώ αφορά και αγορά εμπορευσίμων αγαθών;

Harry Theoharis ‏@htheoharis 3 Ιαν  όλο το B2B 

όπως καταλαβαίνεις αφορά τα πάντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

... αν ειναι πανω απο 500 ευρω και δεν εξοφληθει μεσο τραπεζας η με επιταγη δεν θα αφαιτειται απο τα βιβλια ,θα αναμορφωνεται..

 

 

 

.       Η εξόφληση τιμολογίων άνω των 500 Ευρώ αφορά και αγορά εμπορευσίμων αγαθών;

Harry Theoharis ‏@htheoharis 3 Ιαν  όλο το B2B 

όπως καταλαβαίνεις αφορά τα πάντα!

 

 

... να αναμορφώσω αγαθά / υπηρεσίες σε έξοδα, το καταλαβαίνω.

 

μα να αναμορφώσω αγορές εμπορευμάτων προοριζόμενων για μεταπώληση ;    άγνωσται ακαταλαβίστικαι αι βουλαί του κυρίου  : |

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα,

Η περίπτωση εξόφλησης τιμολογίου δαπάνης > 500 ευρώ,μετά την υποβολή δήλωσης εισοδήματος της χρήσης στην οποία εντάσσεται ,όχι με κατάθεση σε τράπεζα ,καθιστά την φορολογική αναμόρφωση ανακριβή ή κάτι δεν έχω δεί σωστά στο νόμο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΟΒΑΡΑ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΓΟΡΕΣ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ?

ετσι διαβαζετε η διαταξη και για αγορες εμπορευματων ...

και στην αγορα ακομα εχουν ολοι μαυρα μεσανυχτα...θα γελασει ο καθε πικραμενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε περίπτωση που η εξόφληση-παράδοση των εμπορευμάτων είναι με αντικαταβολή, πως στο διάολο θα γίνει και τραπεζική κατάθεση??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα,

Η περίπτωση εξόφλησης τιμολογίου δαπάνης > 500 ευρώ,μετά την υποβολή δήλωσης εισοδήματος της χρήσης στην οποία εντάσσεται ,όχι με κατάθεση σε τράπεζα ,καθιστά την φορολογική αναμόρφωση ανακριβή ή κάτι δεν έχω δεί σωστά στο νόμο? 

Γιατί, γράφει στο νόμο ότι η εξόφληση πρέπει να γίνει μέχρι και την υποβολή της δήλωσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΔΑΠΑΝΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 500 ΕΥΡΩ ΜΕΣΩ ΤΡΑΠΕΖΑΣ. ΑΝ ΕΙΝΙΑ ΑΓΟΡΕΣ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ 500 ΕΤΣΙ?

 

Διάβασες τις δημοσιεύσεις του θέματος από την αρχή, και σου έμεινε απορία; Ειμαι βέβαιος ότι δεν διάβασες τίποτα απλώς είδες φώς και μπήκες, έκανες την ερώτηση και περιμένεις μασημένη τροφή. Τουλάχιστον όταν κάνεις μια ερώτηση σε ένα θέμα κάνε τον κόπο να διαβάσεις τις προηγούμενες σελίδες, μήπως σου λυθεί η απορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί, γράφει στο νόμο ότι η εξόφληση πρέπει να γίνει μέχρι και την υποβολή της δήλωσης?

αυτό που ρωτώ ειναι ,

αν δεν έχει αναμορφωθεί κάποια  ανεξόφλητη δαπάνη μέχρι την υποβολή της δήλωσης και  εξοφληθεί μετά, με τρόπο διάφορο του νόμου πχ με μετρητά τι γίνεται με την δήλωση του έτους στην οποία η δαπάνη έχει εκπεσει από τα φορολογητέα κέρδη?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτό που ρωτώ ειναι ,

αν δεν έχει αναμορφωθεί κάποια  ανεξόφλητη δαπάνη μέχρι την υποβολή της δήλωσης και  εξοφληθεί μετά, με τρόπο διάφορο του νόμου πχ με μετρητά τι γίνεται με την δήλωση του έτους στην οποία η δαπάνη έχει εκπεσει από τα φορολογητέα κέρδη?  

ε..... άσε να βρει και κατι ο ελεγχος ...... ανεργοι να

μείνουμε οι άνθρωποι ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι να κάνω ρε παιδιά; Τους έχω ενημερώσει με τηλέφωνα,sms,mail κλπ.

Τώρα που κάνουμε καταχωρήσεις στο γραφείο, όταν βλέπω αγορά πάνω από 500 € παίρνω τηλ να τσεκάρω το τρόπο πληρωμής.

Αποτέλεσμα: 80% με 90% δεν ακολουθεί την διαδικασία. Αλλος με δικαιολογία "που να τρέχω στην τράπεζα, άλλος "μου είπε ο λογιστής του προμηθευτή οτι δεν ισχύει για μας, μήπως κάνεις λάθος", άλλος "δεν το πηρα χαμπάρι"...

Είμαι σε απόγνωση!!!!

Στα δικά σας γραφεία τι γίνεται; Πως το αντιμετωπιζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι να κάνω ρε παιδιά; Τους έχω ενημερώσει με τηλέφωνα,sms,mail κλπ.

Τώρα που κάνουμε καταχωρήσεις στο γραφείο, όταν βλέπω αγορά πάνω από 500 € παίρνω τηλ να τσεκάρω το τρόπο πληρωμής.

Αποτέλεσμα: 80% με 90% δεν ακολουθεί την διαδικασία. Αλλος με δικαιολογία "που να τρέχω στην τράπεζα, άλλος "μου είπε ο λογιστής του προμηθευτή οτι δεν ισχύει για μας, μήπως κάνεις λάθος", άλλος "δεν το πηρα χαμπάρι"...

Είμαι σε απόγνωση!!!!

Στα δικά σας γραφεία τι γίνεται; Πως το αντιμετωπιζεται;

Καταχωρίζετε στο γραφέιο Γενάρη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν σας ειρωνεύομαι απλά εμείς είμαστε πολύ μακρία από την καταχώριση Ιανουαρίου.

Τους ενημερώσαμε πάντως όλους γραπτώς για τις συνέπειες. Το πρόβλημα είναι και δικό τους.

Πάντως και η κατάθεση σε λογαριασμό τραπεζικό μέσο δεν είναι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν σας ειρωνεύομαι απλά εμείς είμαστε πολύ μακρία από την καταχώριση Ιανουαρίου.

Τους ενημερώσαμε πάντως όλους γραπτώς για τις συνέπειες. Το πρόβλημα είναι και δικό τους.

Πάντως και η κατάθεση σε λογαριασμό τραπεζικό μέσο δεν είναι? 

 

Τι να κάνω ρε παιδιά; Τους έχω ενημερώσει με τηλέφωνα,sms,mail κλπ.

Τώρα που κάνουμε καταχωρήσεις στο γραφείο, όταν βλέπω αγορά πάνω από 500 € παίρνω τηλ να τσεκάρω το τρόπο πληρωμής.

Αποτέλεσμα: 80% με 90% δεν ακολουθεί την διαδικασία. Αλλος με δικαιολογία "που να τρέχω στην τράπεζα, άλλος "μου είπε ο λογιστής του προμηθευτή οτι δεν ισχύει για μας, μήπως κάνεις λάθος", άλλος "δεν το πηρα χαμπάρι"...

Είμαι σε απόγνωση!!!!

Στα δικά σας γραφεία τι γίνεται; Πως το αντιμετωπιζεται;

εμενα η απορια μου ειναι πώς θα ειμαστε σιγουροι οτι εχει γινει σωστα η διαδικασια?? μονο με τα λογια τους?? εγω δεν ειμαι σιγουρη οτι θα λενε την αληθεια παντα. Μηπως πρεπει μαζι με τα τιμολογια να φερνουν πχ το αντιγραφο απο την καταθεση?? Υπαρχει κατι αλλο που μου διαφευγει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...