Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΕΔΡΑΣ ΑΕ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΔΗΜΟ


MARIAZAK

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλησπέρα!

Θα ήθελα αν μπορείτε να μου επιβεβαιώσετε ή αλλιως να με διορθώσετε στο παρακάτω θέμα.

Ανώνυμη Εταιρεία στο Καταστατικό που έγινε απογραφή στο ΓΕΜΗ, αναφέρει ως ΕΔΡΑ της ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ τον ΔΗΜΟ ΖΑΚΥΝΘΟΥ (νησί-ένας ΔΗΜΟΣ)

Η εταιρεία αποφάσισε να μεταφερθεί μέσα στον ίδιο Δήμο απο την διεύθυνση Α (κέντρο του νησιού) στην διεύθυνση Β (βόρειο μέρος του νησιού, 33 χλμ απόσταση απο την προηγούμενη διεύθυνση Α).

Πήγα στο επιμελητήριο την απόφαση της Γ.Σ. που λέει για την μεταφορά της έδρας απο την διεύθυνση Α στην Διεύθυνση Β και απόφαση του Δ.Σ. οτι εγκρίνει την μεταφορά της έδρας απο την διεύθυνση Α στην Β και παράβολο, προκειμένου να δημοσιευθεί στο ΦΕΚ και να πάω και στην Δ.Ο.Υ. για τα περαιτέρω.

Απο το Επιμελητήριο μου ζητούν να τους υποβάλω απόφαση Γ.Σ.-που θα λέει για την αλλαγή της έδρας και ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟΥ.

ΕΡΩΤΗΜΑ: ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΔΗΜΟ, ΤΙ ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΜΟΥ ΛΕΝΕ?????

Η υπάλληλος του Επιμελητηρίου μου είπε συγκεκριμένα να αναφέρω την διεύθυνση.Ετσιι της είπαν απο τα κεντρικα.

Μπορεί κάποιος να μου πεί την σωστή διαδικασία??????????

Στον Μιλτιάδη Κ. Λεοντάρη αναφέρει " όταν η εδρα της ΑΕ μεταφέρεται απλώς σε άλλη διεύθυνση μέσα στα όρια του Δήμου ΔΕΝ απαιτείται απόφαση Γ.Σ.των μετόχων και τροποποίηση καταστατικού.Αρκεί απόφαση του Δ.Σ....."

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Το ίδιο ζητάνε  κ σε εμάς στο Επιμελητήριο-ΓΕΜΗ μας πλέον στο καταστατικό θα πρέπει να αναφέρουμε την ακριβής διεύθυνση αλλιώς δεν παίρνουμε αριθμό ΚΑΚ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορεί κάποιος να μου πεί την σωστή διαδικασία??????????

Στον Μιλτιάδη Κ. Λεοντάρη αναφέρει " όταν η εδρα της ΑΕ μεταφέρεται απλώς σε άλλη διεύθυνση μέσα στα όρια του Δήμου ΔΕΝ απαιτείται απόφαση Γ.Σ.των μετόχων και τροποποίηση καταστατικού.Αρκεί απόφαση του Δ.Σ....."

Αυτό που αναφέρεις , συναδέλφισσα Μαρία,είναι το σωστό. Αρκεί η απόφαση του Δ.Σ., το νέο μισθωτήριο (αν δεν είναι ιδιόκτητο το κτίριο) και καλού-κακού, μια γνωστοποίηση στην εφορία, εφ' όσον υπάρχει ορισμένη "θέση" ή οδός και αριθμός. Αν ως έδρα αναφέρεται ο Δήμος ή η πόλη, χωρίς συγκεκριμένη διεύθυνση, δεν απαιτείται Γ.Σ. και τροποποίηση του καταστατικού. Να υποβάλλεις το ερώτημα εγγράφως και να ζητήσεις από τον αρμόδιο υπάλληλο του ΓΕΜΗ να σου απαντήσει εγγράφως, από ποια διάταξη του Ν.2190/1920, προκύπτει τέτοια υποχρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χο Χο .. ο 2190 είναι παλιός.. έχουμε ένα προεδρικό διάταγμα του 1930 που τα λέει αλλιώς.. :D

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php/topic/47522-aeciiossaaooc-aeeaatho-aeeaayeoioco-yaenao-aithioico-aaoaenssaoaa/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρίν από ένα μήνα περίπου δηλώσαμε νέα έδρα σε ΑΕ μόνο με απόφαση ΔΣ.Δεν νομίζω ότι έχει αλλάξει κάτι.Απαραίτητη προυπόθεση βέβαια να είναι στον ίδιο δήμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χο Χο .. ο 2190 είναι παλιός.. έχουμε ένα προεδρικό διάταγμα του 1930 που τα λέει αλλιώς.. :D

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php/topic/47522-aeciiossaaooc-aeeaatho-aeeaayeoioco-yaenao-aithioico-aaoaenssaoaa/

Θανάση, δεν νομίζω ότι to ΠΔ του 1930 κατισχύει του ΚΝ 2190/1920, ακόμα και με τoν Κωδικοποιημένο σύμφωνα με το ΠΝΠ 17/2012.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Π.Δ. ΤΗΣ 16/22.1.1930 "ΠΕΡΙ ΔΕΛΤΙΟΥ ΑΝΩΝΥΜΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ"

.....................

Αρθρον 2

1. Πάσα ελληνική ανώνυμος εταιρία υποχρεούται, όπως μεριμνήση δια την

εντός μηνός από της δημοσιεύσεως της υπουργικής αποφάσεως περί παροχής

αδείας συστάσεως αυτής καταχώρισιν εν τω δελτίω ανωνύμων εταιριών,

ανακοινώσεως, εμφαινούσης:

α) την επωνυμίαν, την έδραν, ως και την διεύθυνσιν των γραφείων αυτής,

 

Βασικά δεν διαφωνώ μαζί σας ως προς την διαδικασία..

 

Το παραπάνω ΠΔ δεν λέει να αναφέρεται στο καταστατικό η ακριβής διεύθυνση και όχι γενικά ο δήμος .. λέει όμως για υποχρεωτική δημοσίευση στο ΦΕΚ της αλλαγής της διεύθυνσης.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σωτήρη αυτό νόμισα κι εγώ.. αλλά αν προσέξεις το αρχικό ερώτημα.. η Μαρία είχε πάει διπλότυπο ανακοίνωσης..

άρα τα σαΐνια του ΓΕΜΗ προχώρησαν ένα βήμα παραπέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οχι η ΦΑΣΑΡΙΑ δεν γίνεται για το παραβολο της δημοσιεύσεως, αυτο το πήγα ήδη με την απόφαση Δ.Σ. για την ανακοίνωση στο ΦΕΚ.

Η ΦΑΣΑΡΙΑ γίνεται διότι μου ζητούν να φτιάξω ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΟ καταστατικό που στο άρθρο για την έδρα της επιείρησης θα γράφει ΔΗΜΟΣ ΖΑΚΥΝΘΟΥ (αυτό ήδη αναφέρει άλλωστε και στο υπάρχον κωδικοποιημένο). Και μου ζητούν να αναγράψω και την ακριβή διεύθυνση, δηλαδή Δήμος Ζακύνθου, διεύθυνση Χ.

Μίλησα με την υπάλληλο, της έστειλα με φάξ απο τον Μιλτιάδη Κ.Λεοντάρη την αντίστοιχη σελίδα και περιμένω απάντηση τους.

Θα σας ενημερώσω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σωτήρη αυτό νόμισα κι εγώ.. αλλά αν προσέξεις το αρχικό ερώτημα.. η Μαρία είχε πάει διπλότυπο ανακοίνωσης..

άρα τα σαΐνια του ΓΕΜΗ προχώρησαν ένα βήμα παραπέρα..

  

 

Με τα σαίνια του ΓΕΜΗ έχουμε διάφορα προβλήματα  οπως πχ. αυτό της μετατροπής ΕΠΕ σε ΙΚΕ , όπου στην υπηρεσία του ΓΕΜΗ ΙΣΧΥΡΊΖΟΝΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ   (βέβαια τελικά τα χαρτιά τα πήραν ....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα! Τι να σας περιγράψω???....

Επιμένουν στο ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ για ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ του ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟΥ για αλλαγή έδρας μέσα στον ΙΔΙΟ ΔΗΜΟ.

Τους έστειλα το άρθρο 6 του 2190/20, το οποίο αναφέρει οτι ως έδρα ορίζεις τον Δήμο στον οποίο βρίσκεται η έδρα της επιχείρησης-όχι την ακριβή διευθυνση. Τους έστειλα φωτοτυπία απο τον Μιλτιάδη Λεοντάρη για οτι αναφέρει για αλλαγή έδρας μέσα στον ίδιο Δήμο. Τους ρώτησα : "μα τι ΝΕΟ ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΟ καταστατικό να σας φέρω? να λέει τι? οτι έδρα ορίζεται ο Δήμος Ζακύνθου? Αυτό λέει και το τελευταίο ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΟ καταστατικό της εταιρείας που έχετε στα χέρια σας. Και πουθενά ο 2190/20 ΔΕΝ ΟΡΙΖΕΙ οτι πρέπει να αναφερθεί η ΑΚΡΙΒΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ.Τότε όλες οι εταιρείες στην Ζάκυνθο που έχουν ορίσει έδρα τον Δήμο Ζακύνθου θα έχουν πρόβλημα σε περίπτωση αλλαγής έδρας της είπα."

Η υπάλληλος βέβαια εντολές εκτελεί. Θα το ελέγξω πάλι με τα κεντρικά μου είπε και θα σας καλέσω.

Της απάντησα ευγενικά σε παρακαλώ πολύ αν έχεις αρνητική απάντηση για μένα την θέλω ΕΓΓΡΑΦΩΣ και ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΔΙΑΤΑΞΗ ΤΟΥ Ν.2190/20 ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ Η ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ την οποία αναφέρουν. Όπως ακριβώς μου πρότεινε ο αγαπητός κύριος Γιάννης (SARAKINOS), τον οποίο ευχαριστώ για τις συμβουλές του μέχρι σήμερα και μέσα απο το FORUM. Είναι σημαντικό οι ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΒΟΗΘΟΥΝ, κατι που ο κύριος Γιάννης κάνει. Και ευχαριστώ και όλους όσους μέχρι σήμερα έχουν απαντήσει στα ερωτήματα μου και με έχουν βοηθήσει.

Περιμένω τηλεφώνημα απο το ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ για να δω τι θα αποφανθούν και θα σας ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΛΟΙΠΟΝ, ΣΑΣ ΕΧΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ!

Μου είπαν να αλλάξω στο Πρακτικό Δ.Σ. την παράγραφο που αναφέρω "...την μεταφορά έδρας της επιχείρησης απο την Διευθυνση Χ στην Διεύθυνση Ψ..."   σε  "..μεταφορά της έδρας της επιχείρησης εντός του Δήμου Ζακύνθου...".

ΤΩΡΑ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΠΩ? ....ΕΙΝΑΙ ΟΚ?

 

ΑΝΑΜΕΝΩ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω μεταφορά εδρας - εντος του ίδιου δήμου - μεσα στο Νοέμβριο .

Το νεο μισθωτήριο ξεκινά 1/11/15 , αλλα θα ήμαστε έτοιμοι στα μεσα του μηνός για την ,μεταφορά .

 

Ερωτησεις :

α) Η ΦΑΕ ζητά πρακτικό ΔΣ που να ορίζει αλλαγή  διεύθυνσης έδρας  και ημερομηνία μεταφοράς της . (Προθεσμία 10 ημερών)

    Να βάλω ημερομηνία πρακτικού πχ 6/11 και ημερομηνία μεταφοράς μεταγενέστερη πχ 12/11 ,(το αντίθετο δεν νομίζω να ισχύει ..)

    Σε αυτή την περίπτωση ποιά είναι η ημερομηνία μεταβολής ?

β) κάνουν αυτοψίες αυτή την περίοδο ?

 

Ευχαριστώ ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω μεταφορά εδρας - εντος του ίδιου δήμου - μεσα στο Νοέμβριο .

Το νεο μισθωτήριο ξεκινά 1/11/15 , αλλα θα ήμαστε έτοιμοι στα μεσα του μηνός για την ,μεταφορά .

 

Ερωτησεις :

α) Η ΦΑΕ ζητά πρακτικό ΔΣ που να ορίζει αλλαγή  διεύθυνσης έδρας  και ημερομηνία μεταφοράς της . (Προθεσμία 10 ημερών)

    Να βάλω ημερομηνία πρακτικού πχ 6/11 και ημερομηνία μεταφοράς μεταγενέστερη πχ 12/11 ,(το αντίθετο δεν νομίζω να ισχύει ..)

    Σε αυτή την περίπτωση ποιά είναι η ημερομηνία μεταβολής ?

β) κάνουν αυτοψίες αυτή την περίοδο ?

 

Ευχαριστώ ..

 

όταν είστε έτοιμοι για μεταφορά ,κάνε το πρακτικό και γράψε αύριο μετακομίζουμε.

 

αυτοψίες δεν κάνουν ,ΔΑ από την παλιά έδρα δεν χρειάζονται .

 

 

τώρα άμα κόψεις και κανένα με γενικές περιγραφές έπιπλα/μηχανήματα/εμπορεύματα το ψωμί δεν στο τρώνε.

 

και ότι εργασίες κάνεις-αγοράσεις να έχεις τα στοιχεία. μην πέσεις στην περίπτωση και έλθει κανείς να δει. που δεν έρχεται αλλά λέμε.

 

στο αποδεικτικό μισθωτηρίου να φαίνεται η αποδοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ συνάδελφε ,!! 

 

θα κόψω ΔΕΛΤΙΑ ,καθώς θα  μεταφερθεί και η αποθήκη ,απλά εχω σκεφτεί να είναι 2-3 χειρόγραφα

με μια γενική  αιτιολογία πχ  "Μεταφορα εμπορευμάτων και παγίων λόγω αλλαγής έδρας" ,

με επισυναπτόμενο ενα ισοζύγιο αποθήκης και μια εκτύπωση του μητρώου παγίου ,

να υπαρχει δλδ κάτι για την μεταφορά ,αλλα και για την ιστορία ...

 

Ελπίζω να πάρω απαλλαγή ...γιατί τα μαστόρια έπιασαν ήδη δουλειά :D 

εχω λαβει όμως τα μέτρα μου ,όπως αναφέρεις  για τα δικαιολογητικά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

IKE στο καταστατικό της ορίζει ακριβώς τη διεύθυνση της έδρας της. Θέλει να κάνει μεταφορά έδρας στον ίδιο δήμο.

Στο ΓΕ.ΜΗ υποβάλλω μόνον το πρακτικό απόφασης της Γ.Σ για την αλλαγή, ή πρέπει να υποβάλλω και τροποποιημένο καταστατικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, solwn 1 είπε

IKE στο καταστατικό της ορίζει ακριβώς τη διεύθυνση της έδρας της. Θέλει να κάνει μεταφορά έδρας στον ίδιο δήμο.

Στο ΓΕ.ΜΗ υποβάλλω μόνον το πρακτικό απόφασης της Γ.Σ για την αλλαγή, ή πρέπει να υποβάλλω και τροποποιημένο καταστατικό?

Καλημερα εγω θα έκανα και κωδικοποίηση καταστατικου στην περίπτωση σου γιατί αναφέρει την διεύθυνση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

΄Το συμφωνητικό είχε γίνει σε συμβολαιογράφο, οπότε θα χρειαστεί πάλι συμβολαιογραφική πράξη?

Θα χρειαστεί να ανεβάσω στο ΓΕΜΗ το κωδικοποιημένο καταστατικό, ή αρκεί μόνον το πρακτικό μεταφοράς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 λεπτά πριν, solwn 1 είπε

΄Το συμφωνητικό είχε γίνει σε συμβολαιογράφο, οπότε θα χρειαστεί πάλι συμβολαιογραφική πράξη?

Θα χρειαστεί να ανεβάσω στο ΓΕΜΗ το κωδικοποιημένο καταστατικό, ή αρκεί μόνον το πρακτικό μεταφοράς?

ι.κ.ε ειναι δεν απαιτεί συμβολαιογραφο εκτός και αν ειναι στις  ειδικές περιπτώσεις πχ φαρμακεια .

εγωα θα αναιβαζα και τα δυο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορώ με ημερομηνία 01/01/2019 να κάνω μεταφορά έδρας ΙΚΕ , με υποβολή του σχετικού πρακτικού ΣΗΜΕΡΑ στο ΓΕΜΗ, ή θα πρέπει η ημερομηνία να είναι από σήμερα και μετά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, solwn 1 είπε

Μπορώ με ημερομηνία 01/01/2019 να κάνω μεταφορά έδρας ΙΚΕ , με υποβολή του σχετικού πρακτικού ΣΗΜΕΡΑ στο ΓΕΜΗ, ή θα πρέπει η ημερομηνία να είναι από σήμερα και μετά?

δεν θα το δεχτούν στην εφορια από ήμερα δημοσίευσης εκτός και αν το αποδείξεις με μισθωτήρια κτλ και δεχτούν το πραγματικό  γεγονος το έχω κάνει άλλα ειναι η εξαιρέσει του κανόνα όχι ο κάνονας και είχε αργήσει πολλή η δημοσίευση όχι σε ικε  άλλα..  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...