Προς το περιεχόμενο

Εισόδημα μισθωτών υπηρεσιών χωρίς βεβαίωση αποδοχών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Τι διαδικασία ακολουθείται σε περίπτωση που κάποιος δούλευε σε εταιρεία που έκλεισε ( έως τον Ιούνιο του 2011 έχει πληρωθεί ) και δεν μπορεί να πάρει τη βεβαίωση αποδοχών( δεν βρίσκει κανέναν)?Τι πρέπει να δηλώσει στο Ε1 ( δεν έχει ούτε τις μηνιαίες εκκαθαρίσεις). Μπορεί να βάλει υπεύθυνη δήλωση με το μισθό που έπαιρνε καθαρά το μήνα επί 6 μήνες.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Τι διαδικασία ακολουθείται σε περίπτωση που κάποιος δούλευε σε εταιρεία που έκλεισε ( έως τον Ιούνιο του 2011 έχει πληρωθεί ) και δεν μπορεί να πάρει τη βεβαίωση αποδοχών( δεν βρίσκει κανέναν)?Τι πρέπει να δηλώσει στο Ε1 ( δεν έχει ούτε τις μηνιαίες εκκαθαρίσεις). Μπορεί να βάλει υπεύθυνη δήλωση με το μισθό που έπαιρνε καθαρά το μήνα επί 6 μήνες.

Ευχαριστώ

Καλησπέρα ,

υπεύθυνη δήλωση όχι ,

αλλά με μια εκτύπωση ατομικού λογαριασμού ασφάλισης από το ika.gr ή από ένα ΚΕΠ

και μια υπεύθυνη δήλωση που να αναφέρει το λόγο για τον οποίο δεν προσκομίζεις

βεβαίωση αποδοχών νομίζω ότι καλύπτεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΤΟΥ ΦΜΥ

Θα πας στην εφορια να την κανεις την δήλωση μαζι με τον υπάλληλο στο εισόδημα ο οποίος θα μπει στο σύστημα να δει τι εχει δηλώσει η εταιρεία σου στο Ε7 και να σου πει ποια ηταν η παρακράτηση, θα πρέπει να εξηγήσεις σε αυτους ή στον προισταμενο την ιδιαιτερότητα της περίπτωσης σου. Κατι παρόμοιο μου εχει τύχει και το αντιμετώπισα ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα....

βεβαίωση αποδοχών από δήμο αναγράφει μόνο τον παρακρατηθέντα φόρο και όχι τον αναλογούντα....τι γίνεται σ αυτή την περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΤΟΥ ΦΜΥ
Θα πας στην εφορια να την κανεις την δήλωση μαζι με τον υπάλληλο στο εισόδημα ο οποίος θα μπει στο σύστημα να δει τι εχει δηλώσει η εταιρεία σου στο Ε7 και να σου πει ποια ηταν η παρακράτηση, θα πρέπει να εξηγήσεις σε αυτους ή στον προισταμενο την ιδιαιτερότητα της περίπτωσης σου. Κατι παρόμοιο μου εχει τύχει και το αντιμετώπισα ετσι.

ΣΩΣΤΑ ...

Και επιπλέον αν ο υπάλληλος μέχρι την λήξη προθεσμίας υποβολής του Ε7 δεν δεί τίποτα στο σύστημα , θα σου πεί τι να κάνεις.

Αν μιλάμε για εισόδημα κάτω από το αφορολόγητο (χωρίς άλλα εισοδήματα στο 2011) τότε το πιθανότερο είναι να σου πεί να μην βάλεις τίποτα , αφού δεν μπορεί να διασταυρωθεί από πουθενά και ακόμα και αν διασταυρωθεί κάποτε δεν θα προκύπτει φόρος.

Αν είναι παραπάνω ή αν υπάρχουν και άλλα εισοδήματα τότε μπερδεύεται το θέμα και είναι θέμα υπαλλήλου . Ή θα σου πεί ότι και στην πρώτη περίπτωση ή θα σε βάλει να δηλώσεις το ποσό με βάση την κατάσταση του ΙΚΑ με συνέπεια όμως να φορολογηθείς για αυτό το ποσό και να μην σου αναγνωριστεί η παρακράτηση που σου είχε γίνει από την μισθοδοσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα.... βεβαίωση αποδοχών από δήμο αναγράφει μόνο τον παρακρατηθέντα φόρο και όχι τον αναλογούντα....τι γίνεται σ αυτή την περίπτωση?

παρακρατηθής φόρος / 0,985= αναλογούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ αυτό...έλεγα μήπως τον έστελνα να την διορθώσει..και να μην το βάλω μόνος μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στο βιβλίο του Μελά για τις δηλώσεις, αναφέρει:

Αν δεν δόθηκε βεβαίωση αποδοχών από τον εργοδότη

Οι μισθωτοί που δεν τους δόθηκε βεβαίωση αποδοχών από τον εργοδότη για λόγους .............., δεν θα περιλάβουν τις αποδοχές αυτές αλλά θα υποβάλλουν Υ.Δ. του ν. 1599/1986 στην οποία θα δηλώνεται ο λόγος για τον οποίο δεν δόθηκε η βεβαίωση αποδοχών από τον εργοδότη τους

Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο σωστό είναι αυτό ή θα ήταν καλύτερη μια λύση σαν αυτή που αναφέρθηκε παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω ότι η επίσκεψη στη Δ.Ο.Υ για διασταύρωση με Ε7 είναι η καλύτερη, αν και εφ'όσον βέβαια έχει αποσταλεί, απο την εταιρία!!!

πάντως εγώ πριν 2-3 χρόνια είχα βάλει Υπ.Δήλωση και την δέχτηκαν (χωρίς φόρο) τώρα ειδικά που είχαν τα τεκμήρια πιστεύω ότι θα πρέπει να το δεχτουν στην ΔΟΥ (αν δεν βγάλεις άκρη με το Ε7)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα....

βεβαίωση αποδοχών από δήμο αναγράφει μόνο τον παρακρατηθέντα φόρο και όχι τον αναλογούντα....τι γίνεται σ αυτή την περίπτωση?

ΕΙΝΑΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΠΗΓΗΣ Ζ. ΟΠΟΤΕ ΟΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΕΛΙΔΑ ΣΤΟΝ ΚΩΔ. 507 Ή 508,ΣΤΗ ΣΕΛ.2, ΚΑΙ Ο ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΘΕΙΣ ΦΟΡΟΣ ΣΤΟΝ ΚΩΔ. 605 Η΄ 606

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΝΑΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΠΗΓΗΣ Ζ. ΟΠΟΤΕ ΟΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΕΛΙΔΑ ΣΤΟΝ ΚΩΔ. 507 Ή 508,ΣΤΗ ΣΕΛ.2, ΚΑΙ Ο ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΘΕΙΣ ΦΟΡΟΣ ΣΤΟΝ ΚΩΔ. 605 Η΄ 606

άσχετο που η βεβαίωση γράφει μισθωτός? καθαριστής στον δήμο είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πας στην εφορια να την κανεις την δήλωση μαζι με τον υπάλληλο στο εισόδημα ο οποίος θα μπει στο σύστημα να δει τι εχει δηλώσει η εταιρεία σου στο Ε7 και να σου πει ποια ηταν η παρακράτηση, θα πρέπει να εξηγήσεις σε αυτους ή στον προισταμενο την ιδιαιτερότητα της περίπτωσης σου. Κατι παρόμοιο μου εχει τύχει και το αντιμετώπισα ετσι.

Εδώ δεν έβγαλε Βεβαιώσεις αποδοχών,πιστεύεις ότι θα έχει καταθέσει Δήλωση Ε7????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΣ ΑΝ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 20% ΤΩΝ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΩΝ ΑΜΟΙΒΩΝ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ 20% ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΑ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...

...ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΟΠΩΣ ΑΝΕΦΕΡΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΣ ΑΝ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 20% ΤΩΝ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΩΝ ΑΜΟΙΒΩΝ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ 20% ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΑ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...ήδη το έκανα...δεν είναι...φμυ είναι...ευχαριστώ πάντως..

...ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΟΠΩΣ ΑΝΕΦΕΡΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ δεν έβγαλε Βεβαιώσεις αποδοχών,πιστεύεις ότι θα έχει καταθέσει Δήλωση Ε7????

Χμ πιθανός να έχεις δικαιο αλλά και σε αυτην την περίπτωση παλι στην εφορία να παρει οδηγίες απο εκεί (δεν μου έτυχε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Εχω το ιδιο προβλημα, πελατης ηρθε χθες για την δηλωση του χωρις βεβαιωση αποδοχων αφου η επιχειρηση εχει κλεισει και εχουν εξαφανιστει ολοι! Μου εφερε βεβαιωσεις εργοδοτη του ΙΚΑ για ολο το χρονικο διαστημα που δουλευε! Μπορω να κανω τη δηλωση βασει των βεβαιωσεων οπου αναφερονται ολα τα ποσα (χωρις τον ΦΜΥ - αλλα ετσι και αλλιως αφορολογητος ειναι) και μια υπευθ. δηλωση του φορολογουμενου σε περιπτωση ελεγχου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 months later...

βοηθεια!!

χωρις βεβαιωση αποδοχων,αρα χωρις στοιχεια αφμ επωνυμια εργοδοτη..

πως να μπορω να κανω ηλεκτρ.υποβ.ε1?

προκειται για οικοδομο που

μου εχει φερει κατασταση απο ικα για να του υπολογισω μισθο

...

καποια βοηθεια σας παρακαλω?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...