Προς το περιεχόμενο

Αποφοιτος ΤΕΙ Λογιστικης, με αδεια λογιστη Γ'ταξης θέλει να θεωρήσει βιβλίο στην ΔΟΥ


επισκέπτη 292

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί συνάδελφοι,

είμαι απόφοιτος ΤΕΙ Λογιστικής και έχω πάρει άδεις λογιστή από το Οικονομικό Επιμελητήριο Γ' Τάξης.

Εχω κάνει έναρξη από το 2006 και πήγα στην ΔΟΥ να θεωρήσω νέο βιβλίο εσόδων-εξόδων. Μου ζήτησαν επιμελητήριο και όταν τους έδειξα την άδεια μου μου είπαν ότι χρειάζονται την βεβαίωση για θεώρηση από το Επιμελητήριο.

ΠΠήγα στο οικονομικό και μου είπε ότι εκείνο δεν μου χορηγεί βεβαίωση για θεώρηση λόγω ότι είμαι από ΤΕΙ και να πάω να γραφτώ και στο Επαγγελματικό Επιμελητήριο.

Όντως πρέπει να γραφτώ και στο Επαγγελματικό επιμελητήριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.

Ποια τα δικαιολογητικά θεώρησης;

α) Ταυτότητα του επιτηδευματία ή του νόμιμου εκπροσώπου, για εξακρίβωση στοιχείων.

β) Βεβαίωση εγγραφής σε ασφαλιστικό Ταμείο (ΤΕΒΕ, ΤΑΕ κ.λπ.), (άρθρο 63 παρ. 1 του ν. 2084/92) (ΦΕΚ 165 Α').

γ) Βεβαίωση εγγραφής σε επιμελητήριο (άρθρο 4 παρ. 1 του ν.2081/92) (ΦΕΚ 154 Α').

δ) Βεβαίωση του αρμόδιου φορέα ασφάλισης προσωπικού (Ι.Κ.Α. κ.λπ.) (όπου απαιτείται) ή Υπεύθυνη Δήλωση του Ν.1599/86 (όπου δεν απαιτείται η προσκόμιση βεβαίωσης Ι.Κ.Α.).

ε) Βεβαίωση του άρθρου 41 παρ. 12 β' ν. 2496/97 σχετικά με καταχώρηση στο μητρώο Υπ. Εμπορίου όταν συνάπτουν συμβάσεις από απόσταση (υποβάλλεται μια φορά).

στ) Εξουσιοδότηση σε περίπτωση προσκόμισης από τρίτο πρόσωπο του σημειώματος θεώρησης (είτε συμπληρώνεται ο πίνακας «η» του εντύπου Β1 ή προσκομίζεται αν πρόκειται για την πρώτη θεώρηση στοιχείων πληρεξούσιο έγγραφο συμβολαιογραφικό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί συνάδελφοι,

είμαι απόφοιτος ΤΕΙ Λογιστικής και έχω πάρει άδεις λογιστή από το Οικονομικό Επιμελητήριο Γ' Τάξης.

Εχω κάνει έναρξη από το 2006 και πήγα στην ΔΟΥ να θεωρήσω νέο βιβλίο εσόδων-εξόδων. Μου ζήτησαν επιμελητήριο και όταν τους έδειξα την άδεια μου μου είπαν ότι χρειάζονται την βεβαίωση για θεώρηση από το Επιμελητήριο.

ΠΠήγα στο οικονομικό και μου είπε ότι εκείνο δεν μου χορηγεί βεβαίωση για θεώρηση λόγω ότι είμαι από ΤΕΙ και να πάω να γραφτώ και στο Επαγγελματικό Επιμελητήριο.

Όντως πρέπει να γραφτώ και στο Επαγγελματικό επιμελητήριο;

Απ'όσο ξέρω όχι, σε ένα επιμελητήριο έχεις την υποχρέωση να είσαι γραμμένος... Για ρώτα τους σε ποια διάταξη το στηρίζουν αυτό???

Παράξενο πάντως, σε μέλος τους να μη δίνουν βεβαίωση ότι είναι ταμειακά εντάξει??? Από που κι ως που????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'όσο ξέρω όχι, σε ένα επιμελητήριο έχεις την υποχρέωση να είσαι γραμμένος... Για ρώτα τους σε ποια διάταξη το στηρίζουν αυτό???

Παράξενο πάντως, σε μέλος τους να μη δίνουν βεβαίωση ότι είναι ταμειακά εντάξει??? Από που κι ως που????

Στο Οικονομικο δεν ειναι γραμμενος σαν μελος ουτε πληρωνει ετησια συνδρομη γι αυτο τον λογο.

Την αδεια του πληρωνει μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι την άδεια πληρώνω μόνο. Αλλά προς τι να μην πληρώνω και την συνδρομή μου και να μην γράφομαι σε 2 επιμελητήρια.

Επίσης σύμφωνα με το άρθρο 19 παρ.14 του Κ.Β.Σ. εξαιρούνται από την προσκόμιση βεβαίωσης επιμελητηρίου τα κατανομαζόμενα ελευθερια επαγγέλματα, όπως είναι οι λογιστές. Μπορώ να επικαλεστώ αυτό στην ΔΟΥ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν ορισμένες κατηγορίες οι οποίες εξαιρούνται από την προσκόμιση βεβαίωσης επιμελητηρίου.

Μεταξύ αυτών οι ασκούντες ελευθέριο επάγγελμα όπως κατονομάζονται στο άρθρο 48, τα ΝΠΔΔ, φαρμακεία, ΦΔΧ, οικοδόμοι, υπαγόμενοι σε άλλο επιμελητήριο κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως πολύ σωστά έγραψαν συνάδελφοι πάρα πάνω οι λογιστές ελεύθεροι επαγγελματίες που δεν είναι πτυχιούχοι ΑΕΙ δεν γράφονται υποχρεωτικά στο Επαγγελματικό Επιμελητήριο .

Για την θεώρηση αρκεί η βεβαίωση του ΟΕΕ ότι είναι κάτοχοι αδείας φοροτέχνη λογιστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης σύμφωνα με το άρθρο 19 παρ.14 του Κ.Β.Σ.
Υπάρχουν ορισμένες κατηγορίες οι οποίες εξαιρούνται από την προσκόμιση βεβαίωσης επιμελητηρίου.

Επειδή απ'ότι ξέρω παρ.14 του άρθρου 19 δεν υπάρχει..

αλλά προφανώς κάποιες εξαιρέσεις υπάρχουν..

μήπως κάποιος να ολοκλήρωνε το θέμα παραθέτοντας την σχετική διάταξη?

Επίσης αγαπητέ 292 ..καλώς ή κακώς στο οικονομικό επιμελητήριο εγγράφονται ως μέλη μόνο απόφοιτοι Α.Ε.Ι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σούλη

Το 14 είναι το νούμερο του σχετικού θέματος στο άρθρο 19 της ερμηνείας του Σταματόπουλου .

Οι εξαιρέσεις από την υποχρέωση εγγραφής στα Επαγγελματικά Επιμελητήρια των ελευθέρων επαγγελματιών δεν προκύπτουν από φορολογικούς νόμους αλλά από εκέινους που καθορίζουν τα των Επιμελητηρίων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη .. μέχρι εκεί μου "κόβει".. :lol:

απλά επειδή και σε παλαιότερα θέματα αναφέρεται μια ΠΟΛ του 93 και γενικά υπάρχουν διχογνωμίες..

άλλοι λένε εξαίρεση αν έχεις έδρα το σπίτι.. αν απασχολείς ολιγάριθμο προσωπικό κ.λ.π.(οικοδόμοι)..

ας μπει εδώ και στην συνέχεια στα σχετικά θέματα στην βιβλιοθήκη ο συνδιασμός των σχετικών διατάξεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και υποθέτω ότι μάλλον προκύπτει από την ερμηνεία του

Νόμου 2081/1992 «Ρύθμιση του θεσμού των Επιμελητηρίων, τροποποίηση των

διατάξεων του Ν. 1712/1987 για τον εκσυγχρονισμό των επαγγελματικών οργανώσεων

των εμπόρων, βιοτεχνών και λοιπών επαγγελματιών και άλλες διατάξεις» (ΦΕΚ Α΄154

που στο άρθρο 3 αναφέρει :

3.Μέλη: Μέλη του Επιμελητηρίου είναι υποχρεωτικά:

α. Τα φυσικά πρόσωπα, που έχουν την έδρα της εμπορικής τους δραστηριότητας στην περιφέρεια του Επιμελητηρίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΚΑΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΑΠΟ ΤΕΙ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕ ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΕΡΣΥ, ΓΡΑΦΤΗΚΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΗΣ ΘΕΩΡΟΥΣΑΝ, ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΤΗΣ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΟΤΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΚΑΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΗ ΚΑΙ ΔΙΑΓΡΑΦΗΚΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γραφτείς σε ένα επιμελητήριο είναι πολύ εύκολο, να σε διαγράψουν μετά δεν σε διαγράφουν.

Αρα να παω στην ΔΟΥ και να αναφέρω ότι αναφέρει και ο Σταματόπουλους στο άρθρο 19. Εννοέιτε βέβαια ότι έχω την άδεια μου από το οικονομικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τους αναφέρεις την παρακάτω ΠΟΛ..

η άδεια τι δουλειά έχει στην θεώρηση? χρειάζεται υποθέτω στο Μητρώο στην διαδικασία της έναρξης.

ΠΟΛ 1167/93

ΔΕΝ εγγράφονται σε επιμελητήρια υποχρεωτικά:

1. Τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα που είναι μέλη άλλου Ν.Π.Δ.Δ.

2. Οι πλανόδιοι μικροπωλητές, πλανόδιοι έμποροι (εκτός αν έχουν επιχείρηση με εμπορική δραστηριότητα ή παραγωγική μονάδα με εγκατάσταση).

3. Οι γεωργοί γενικότερα (μελισσοτρόφοι, χοιροτρόφοι, πτηνοτρόφοι, κτηνοτρόφοι) εκτός αν πωλούν τα προϊόντα της δικής τους παραγωγής, κατόπιν επεξεργασίας ή μεταποίησης με οργανωμένη επιχείρηση (ΕΠΕ και Α.Ε.)

4. Οι σύνδεσμοι, τα σωματεία, τα ιδρύματα και οι αστικές εταιρείες μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα, εφόσον η ιδιότητα αυτή προκύπτει από το καταστατικό τους.

5. Οι ασκούντες ελευθέριο επάγγελμα, όπως κατονομάζονται στο άρθρο 45 παρ. 1 και παρ. 2 του 3323/1955. Ειδικά από τους φυσικοθεραπευτές θα ζητείται η προσκόμιση βεβαίωσης εγγραφής τους στον Πανελλήνιο Σύλλογο Φυσικοθεραπευτών, ή στην Πανελλήνια Ένωση Εργαστηριούχων Φυσικοθεραπευτών, κατά περίπτωση.

6. Όσοι παρέχουν κυρίως χειρονακτική εργασία (εργατοτεχνίτες, οικοδόμοι, καθαρίστριες κλπ.)

7. Οι ξεναγοί, αν προκύπτει ότι έχουν σύμβαση εξηρτημένης εργασίας οποιασδήποτε μορφής.

8. Οι φαρμακοποιοί και τα φαρμακεία με οποιαδήποτε μορφή καιαν λειτουργούν

9. Οι υπαγόμενοι σε κάποιο άλλο Επιμελητήριο δικαιωματικά: εκ του νόμου (Οικονομικό, Ναυτικό Ξενοδοχειακό, Γεωτεχνικό, τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος κ.λ.π.), καθώς και τα αντικείμενα των αντίστοιχων καθ΄ ύλη δραστηριοτήτων.

10. Οι συντάκτες, οι εκδότες, οι διευθυντές εφημερίδων) και περιοδικών.

11. Οι εκμεταλλευτές φορτηγών αυτοκινήτων δημόσιας χρήσης.

12. Σημειώνεται, τέλος, ότι τα ιδιωτικά εκπαιδευτήρια εγγράφονται υποχρεωτικά στα εμπορικά ή επαγγελματικά επιμελητήρια και κατά τη συνήθη πρακτική εγγράφονται κυρίως στα επαγγελματικά Επιμελητήρια.

Οι Προϊστάμενοι των Δ.Ο.Υ. παρακαλούνται να ενημερώσουν τα αρμόδια τμήματα και κατά τη θεώρηση βιβλίων και στοιχείων του Κ.Β.Σ. (Π.Δ. 186/1992) των επιτηδευματιών να λαμβάνονται υπόψη όσα αναφέρονται παραπάνω στην εγκύκλιο μας αυτή, αναφορικά με τις κατηγορίες επιτηδευματιών που ασφαλίζονται σε φορείς κύριας Ασφάλισης και εγγράφονται στα Επιμελητήρια.

ακολούθησαν βέβαια στην συνέχεια κάποιες αλλαγές που δεν έχουν να κάνουν με τους ελεύθερους επαγγελματίες..

και υπάρχει κατά Σταματόπουλο και ένα έγγραφο (1133575/1028/10-2-98).. σχετικά με τους ελεύθερους επαγγελματίες ..

αλλά δεν το έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 months later...

Και εγώ έκανα έναρξη μόνο με το ΟΕ αλλα τώρα που θεώρησα μου ζητήσαν βεβαίωση απο το επιμελητήριο ή απαλλαγή. Το οικονομικό δεν μου δίνει αφού είμαι απο ΤΕΙ και το επαγγελματικό μου είπε οτι εφόσον έχω γραφείο και όχι ως έδρα το σπίτι θα πρέπει να γραφτώ και σ' αυτό το επιμελητήριο.

Στην 1167/93 αναφέρει και για τους εκμεταλλευτές φορτηγών αυτοκινήτων δημόσιας χρήσης παρ' όλα αυτά θα πρέπει να γραφτούν κανονικά στο επαγγελματικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΕΙ, ΕΓΓΡΑΦΗΚΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ. ΔΕΝ ΕΓΓΡΑΦΕΣΑΙ ΟΤΑΝ ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΩΣ ΕΔΡΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΟΠΟΤΕ ΣΩΣΤΑ ΣΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΕΙ, ΕΓΓΡΑΦΗΚΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ. ΔΕΝ ΕΓΓΡΑΦΕΣΑΙ ΟΤΑΝ ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΩΣ ΕΔΡΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΟΠΟΤΕ ΣΩΣΤΑ ΣΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ

Ωραια ολα αυτα που γραφεις αλλα απο που προβλεπονται;

Δεν μπορω να δεχτω ως απαντηση οτι το ειπε ο υπαλληλος στο επιμελητηριο ή στην εφορια.

Γιατι τα επιμελητηρια δεν εχουν το καταστατικο τους στις ιστοσελιδες τους απο το οποιο να προκυπτει

ποιοι εχουν υποχρεωση εγγραφης και ποιοι οχι;

Η πολ.1167/1993 ειναι σε ισχυ με τις τροποποιησεις που εχουν γινει.

Εγω παντως δεν μπορεσα να βρω απο που προκυπτει η υποχρεωση εγγραφης ελευθερου επαγγελματια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί συνάδελφοι,

είμαι απόφοιτος ΤΕΙ Λογιστικής και έχω πάρει άδεις λογιστή από το Οικονομικό Επιμελητήριο Γ' Τάξης.

Εχω κάνει έναρξη από το 2006 και πήγα στην ΔΟΥ να θεωρήσω νέο βιβλίο εσόδων-εξόδων. Μου ζήτησαν επιμελητήριο και όταν τους έδειξα την άδεια μου μου είπαν ότι χρειάζονται την βεβαίωση για θεώρηση από το Επιμελητήριο.

ΠΠήγα στο οικονομικό και μου είπε ότι εκείνο δεν μου χορηγεί βεβαίωση για θεώρηση λόγω ότι είμαι από ΤΕΙ και να πάω να γραφτώ και στο Επαγγελματικό Επιμελητήριο.

Όντως πρέπει να γραφτώ και στο Επαγγελματικό επιμελητήριο;

Θα πεις στο οικονομικο επιμελ. να σου δωσει βεβαιωση οτι δεν εισαι υποχρεωμενος να γραφτεις εκει. Μετα βασει της απαλλαγη εγγραφης στο εμπορικο επιμελ που εχουν οι ελευθεροι επαγγελματιες θεωρεις στην ΔΟΥ. Αυτο ειναι αξακρυβωμενο.

ΑΝΤΩΝΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ

ΗΡΑΚΛΕΙΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΘΕΩΡΗΣΗ ΒΙΒΛΙΟΥ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΩ ΕΔΡΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΕΙΜΑΙ ΜΙΣΘΩΤΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΟΡΙΟ ΑΚΑΘ. ΕΣΟΔΩΝ ΠΟΥ ΞΕΠΕΡΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΕΧΩ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΘΕΩΡΗΣΗΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρία για να τελειώνουμε..

Ο ελεύθερος επαγγελματίας και ένα ευρώ να "κόψει" θα θεωρήσει βιβλία - θα τα ενημερώνει - θα υποβάλει ΦΠΑ κάθε τρίμηνο- εκκαθαριστική ΦΠΑ στο τέλος του έτους - Συγκεντρωτική Τιμολογίων για ΑΠΥ προς επαγγελματίες (ανω των 300,00 εκάστη) ..

και την δήλωση του .. βεβαίως βεβαίως..

Επίσης αν το εισόδημα από το ελεύθερο επάγγελμα είναι "συμπληρωματικό" δλδ μικρό.. παραμένει μισθωτός ως προς την κλίμακα δλδ δεν χάνει το αφορολόγητο.

και εφόσον έδρα θα είναι το σπίτι, θα σε συμβούλευα να μην "αναλάβεις" τα πάγια της φοιτήτριας Μαρίας..

μπορείς όμως αν θες να λαμβάνεις και να καταχωρείς στα έξοδα τα τυχόν αναλώσιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ, αν και δεν κατάλαβα το.. για να τελειώνουμε... Εγώ μόλις αρχίζω..... :lol:

Επίσης, δεν πιστευώ να εννοείς ότι σαν ελεύθερη επαγγελματίας που θα είμαι θα πρέπει να πάρω καινούριο αυτοκίνητο, καινούριο η/υ κλπ. Φοιτήτρια τελείωσα το 2002 πάνε 6 συναπτά έτη συνεχούς εργασίας. Δυστυχώς όχι στο επάγγελμα όλα. Κάλιο αργά παρά ποτέ λένε όμως! Σ'ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου και για τις απαντήσεις σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΘΕΩΡΗΣΗ ΒΙΒΛΙΟΥ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΩ ΕΔΡΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΕΙΜΑΙ ΜΙΣΘΩΤΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΟΡΙΟ ΑΚΑΘ. ΕΣΟΔΩΝ ΠΟΥ ΞΕΠΕΡΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΕΧΩ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΘΕΩΡΗΣΗΣ?

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Διάβασε το άρθρο 2 του ΚΒΣ και θα καταλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Επειδή επικρατεί σύγχυση σχετικά με το αν πρέπει ή όχι να εγγραφούν οι απόφοιτοι των ΤΕΙ λογιστικής στο επιμελητήριο (επαγγελματικό) για να θεωρήσουν στη ΔΟΥ βιβλία κ στοιχεία, ύστερα από επιστολή που έστειλα στο υπουργείο οικονομίας μου απάντησαν παραπέμποντάς με σε μια γνωμοδότηση του 1999. Νομίζω πως είναι ξεκάθαρο πλέον πως δεν απαιτείται η εγγραφή στο επιμελητήριο.

http://www.nsk.gr/gnompdf/1999/77499.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι υπήρχε ποτέ σύγχυση.

Απαλλαγή από την εγγραφή σε επιμελητήριο.PDF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...