Προς το περιεχόμενο
  • 0

Προυποθέσεις σύνταξης με ανήλικο παιδί


επισκέπτη po_la

Ερώτηση

Καλημέρα.

Πού θα μπορούσα να βρω τις προυποθέσεις που χρειάζονται για να βγει στη σύνταξη μητέρα (ασφαλισμένη στο ΙΚΑ) με ανήλικο παιδί ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη ΜΑΡΙΑ

<!--fonto:Tahoma--><span style="font-family:Tahoma"><!--/fonto--><!--fonto:Book Antiqua--><span style="font-family:Book Antiqua"><!--/fonto-->Καλημέρα.

Πού θα μπορούσα να βρω τις προυποθέσεις που χρειάζονται για να βγει στη σύνταξη μητέρα (ασφαλισμένη στο ΙΚΑ) με ανήλικο παιδί ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.<!--fontc--></span><!--/fontc--><!--fontc--></span><!--/fontc-->

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

<!--fonto:Tahoma--><span style="font-family:Tahoma"><!--/fonto--><!--fonto:Book Antiqua--><span style="font-family:Book Antiqua"><!--/fonto-->Καλημέρα.

Πού θα μπορούσα να βρω τις προυποθέσεις που χρειάζονται για να βγει στη σύνταξη μητέρα (ασφαλισμένη στο ΙΚΑ) με ανήλικο παιδί ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.<!--fontc--></span><!--/fontc--><!--fontc--></span><!--/fontc-->

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

. ΜΗΤΕΡΕΣ ΜΕ ΑΝΗΛΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ – υπαχθείσες στην ασφάλιση 1.1.1983 – 31.12.199203-00.jpg?w=440&h=194

Παράδειγμα:

μητέρα που το 2012 συμπληρώνει 25 έτη υπηρεσίας, είναι 52 ετών και έχει ανήλικο παιδί θα πάρει σύνταξη όταν συμπληρώσει το όριο ηλικίας που απαιτείται το 2012, δηλαδή όταν συμπληρώσει το 55ο έτος της ηλικίας.

Αν δεν υπήρχε η πρόβλεψη αυτή, η συγκεκριμένη μητέρα θα έπαιρνε πλήρη σύνταξη στο 65ο έτος της ηλικίας.

4. ΓΥΝΑΙΚΕΣ με 3 (τουλάχιστον) παιδιά – ΑΝΔΡΕΣ με 3 (τουλάχιστον) παιδιά που είναι χήροι ή διαζευγμένοι και έχουν την επιμέλεια των ανήλικων ή ανίκανων παιδιών με δικαστική απόφαση

(ασφαλισμένοι – ασφαλισμένες μέχρι 31.12.1992)

04-00.jpg?w=440&h=201

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

. ΜΗΤΕΡΕΣ ΜΕ ΑΝΗΛΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ – υπαχθείσες στην ασφάλιση 1.1.1983 – 31.12.199203-00.jpg?w=440&h=194

Παράδειγμα:

μητέρα που το 2012 συμπληρώνει 25 έτη υπηρεσίας, είναι 52 ετών και έχει ανήλικο παιδί θα πάρει σύνταξη όταν συμπληρώσει το όριο ηλικίας που απαιτείται το 2012, δηλαδή όταν συμπληρώσει το 55ο έτος της ηλικίας.

Αν δεν υπήρχε η πρόβλεψη αυτή, η συγκεκριμένη μητέρα θα έπαιρνε πλήρη σύνταξη στο 65ο έτος της ηλικίας.

4. ΓΥΝΑΙΚΕΣ με 3 (τουλάχιστον) παιδιά – ΑΝΔΡΕΣ με 3 (τουλάχιστον) παιδιά που είναι χήροι ή διαζευγμένοι και έχουν την επιμέλεια των ανήλικων ή ανίκανων παιδιών με δικαστική απόφαση

(ασφαλισμένοι – ασφαλισμένες μέχρι 31.12.1992)

04-00.jpg?w=440&h=201

Δηλαδή εγώ που δουλεύω από 1/8/1983 στην ίδια δουλειά μέχρι σήμερα κανονικά [υπάλληλος ασφαλισμένη στο ΙΚΑ] έχω τέσσερα [4] παιδιά το τελευταίο γεννήθηκε στις 29/10/2002 και εγώ γεννήθηκα στις 28-3-1961 πότε μπορώ να βγω στη σύνταξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας

Πανω στο ιδιο θεμα ηθελα να ρωτησω: Πατερας διαζευγμενος με επιμελεια ανηλικου τεκνου (με δικαστικη αποφαση) εμπιμπτει στις διαταξεις που ισχυουν και για τις μητερες λογω ισοτητας?

Υπαρχει καποια αποφαση και αν υπαρχει μηπως μπορειτε να την αναφερεται???

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

. ΜΗΤΕΡΕΣ ΜΕ ΑΝΗΛΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ – υπαχθείσες στην ασφάλιση 1.1.1983 – 31.12.199203-00.jpg?w=440&h=194

Παράδειγμα:

μητέρα που το 2012 συμπληρώνει 25 έτη υπηρεσίας, είναι 52 ετών και έχει ανήλικο παιδί θα πάρει σύνταξη όταν συμπληρώσει το όριο ηλικίας που απαιτείται το 2012, δηλαδή όταν συμπληρώσει το 55ο έτος της ηλικίας.

Αν δεν υπήρχε η πρόβλεψη αυτή, η συγκεκριμένη μητέρα θα έπαιρνε πλήρη σύνταξη στο 65ο έτος της ηλικίας.

4. ΓΥΝΑΙΚΕΣ με 3 (τουλάχιστον) παιδιά – ΑΝΔΡΕΣ με 3 (τουλάχιστον) παιδιά που είναι χήροι ή διαζευγμένοι και έχουν την επιμέλεια των ανήλικων ή ανίκανων παιδιών με δικαστική απόφαση

(ασφαλισμένοι – ασφαλισμένες μέχρι 31.12.1992)

04-00.jpg?w=440&h=201

Καλησπέρα.

Γυναίκα (5/1962) με 7500 ένσημα και ανήλικο τέκνο για το 2010 και 2011, μπορεί να πάρει σύνταξη με ανήλικο το 2010 ή το 2011?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω που είμαι ανίδεη από συντάξεις, στον πίνακα που παρέθεσες βλέπω πως το 2012 που θα είσαι 50χρόνων , δεν θα έχεις το οριο ηλικίας για συνταξιοδότηση με ανήλικο γιατί τότε θα είναι για πλήρη 55 και για μειωμένη 53, οπότε μάλλον πας για 65!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω που είμαι ανίδεη από συντάξεις, στον πίνακα που παρέθεσες βλέπω πως το 2012 που θα είσαι 50χρόνων , δεν θα έχεις το οριο ηλικίας για συνταξιοδότηση με ανήλικο γιατί τότε θα είναι για πλήρη 55 και για μειωμένη 53, οπότε μάλλον πας για 65!!!

Ο τελευταίος νόμος, όπως ψηφίστηκε το 2010, προβλέπει κατοχύρωση δικαιώματος. Με ποιές προϋποθέσεις κατοχυρώνεις μέχρι τα 50 ή 55?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΑΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΑΤΕ, ΣΕ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΖΩΗΣ...

ΛΟΙΠΟΝ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΠΟΥ ΕΞΕΔΩΣΕ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΦ'ΟΣΟΝ ΠΡΙΝ ΤΟ ΑΝΗΛΙΚΟ ΣΑΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΑ 18 ΕΤΗ, ΕΧΕΤΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ 5500 ΕΝΣΗΜΑ, ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΕΙ ΕΩΣ 31/12/2010,ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΕΤΕ ΣΤΑ 50 ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΜΕΙΩΜΕΝΗ & ΣΤΑ 55 ΠΛΗΡΗ.

TO EXΩ ΨΑΞΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΦΟΡΑ & ΜΕΝΑ Κ' ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΕΙΠΕ Κ' Ο ΡΩΜΑΝΙΑΣ ΣΤΗ ΝΕΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΑΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΑΤΕ, ΣΕ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΖΩΗΣ...

ΛΟΙΠΟΝ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΠΟΥ ΕΞΕΔΩΣΕ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΦ'ΟΣΟΝ ΠΡΙΝ ΤΟ ΑΝΗΛΙΚΟ ΣΑΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΑ 18 ΕΤΗ, ΕΧΕΤΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ 5500 ΕΝΣΗΜΑ, ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΕΙ ΕΩΣ 31/12/2010,ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΕΤΕ ΣΤΑ 50 ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΜΕΙΩΜΕΝΗ & ΣΤΑ 55 ΠΛΗΡΗ.

TO EXΩ ΨΑΞΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΦΟΡΑ & ΜΕΝΑ Κ' ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΕΙΠΕ Κ' Ο ΡΩΜΑΝΙΑΣ ΣΤΗ ΝΕΤ.

ΕΧΕΤΕ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ - ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΕΚΤΕΝΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΑ ΝΕΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ. ΕΙΜΑΙ 46 ΕΤΩΝ ΕΧΩ 2 ΑΝΗΛΙΚΑ ΚΑΙ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΚΑΙ 6.000 ΕΝΣΗΜΑ. ΘΕΜΕΛΙΩΝΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ 31.12.2010 ΓΙΑ ΤΑ 50 ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΚΑΙ 55 ΠΛΗΡΗ.

ΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΙΘΕΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΠΑΝΙΚΟ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΧΕΤΕ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ - ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΕΚΤΕΝΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΑ ΝΕΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ. ΕΙΜΑΙ 46 ΕΤΩΝ ΕΧΩ 2 ΑΝΗΛΙΚΑ ΚΑΙ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΚΑΙ 6.000 ΕΝΣΗΜΑ. ΘΕΜΕΛΙΩΝΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ 31.12.2010 ΓΙΑ ΤΑ 50 ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΚΑΙ 55 ΠΛΗΡΗ.

ΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΙΘΕΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΠΑΝΙΚΟ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ

Καλημέρα,

συγγνώμη εγώ το δήλωσα ότι από συντάξεις δεν ξέρω γιατί ακόμα δεν με αφορά, ωστόσο είσαι 46 και κατοχυρώνεις δικαίωμα για τα 50 έως 31/12/10:blink: ? κάτι δεν καταλαβαίνω νομίζω !!!!! και οι πίνακες για τα 6000 ένσημα χωρίς όριο ηλικίας μιλάνε για 3 παιδιά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πριν από λίγες μέρες πήγα στο ΙΚΑ της Νικηφόρου και έθεσα το ερώτημα : άν μητέρα με ανήλικο παιδί είχε τις προυποθέσεις

συνταξιοδότησης πχ το έτος 2007, 5.500 ένσημα, ανήλικο και 50 ετών και εν το μεταξύ στην πορεία μεταξύ 50 και 55 το παιδί ενηλικιώθηκε και η ανωτέρω εργαζόμενη συνέχισε να εργάζεται με στόχο να βγεί στην σύνταξη στα 55 το έτος 2012, μπορεί να συνεχίσει να εργάζεται διατηρώντας το δικαίωμα της ή πρεπει να καταθέσει για σύνταξη έως 31/12/2010;

Μου είπαν ότι έχουν στείλει σχετικό ερώτημα στο υπουργείο και περιμένουν απάντηση!Εγώ αυτό που έχω καταλάβει απο τις οδηγίες που έστειλε το υπουργείο στο ΙΚΑ (Φ80000/οικ.19160/1420) είναι ότι όποιος κατοχυρώνει δικαίωμα συνταξιοδότησης έως 31/12/2010 μπορεί να βγεί σε σύνταξη με τις προϋποθέσεις που ισχύουν τώρα όχι με το νέο ασφαλιστικό

ή κάνω λάθος;

Τέλος μήπως να επικοινωνήσουμε όσοι έχουμε ασχοληθεί με το θέμα να ανταλλάξουμε την εμπειρία και τη γνωση μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

συγγνώμη εγώ το δήλωσα ότι από συντάξεις δεν ξέρω γιατί ακόμα δεν με αφορά, ωστόσο είσαι 46 και κατοχυρώνεις δικαίωμα για τα 50 έως 31/12/10:blink: ? κάτι δεν καταλαβαίνω νομίζω !!!!! και οι πίνακες για τα 6000 ένσημα χωρίς όριο ηλικίας μιλάνε για 3 παιδιά!!

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ ΕΙΡΩΝΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ ΔΕΝ ΒΟΗΘΟΥΝ -ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΓΚΗ ΠΛΗΡΟΥΣ ΚΑΙ ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΩΜΕΝΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ.

εγω προσπαθησα να βοηθησω.συμφωνω οτι πρεπει να ανταλλάξουμε αποψεις γιατι και το ΙΚΑ δεν βοηθά αλλά και οι δικηγόροι αποπροσανατολιζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ ΕΙΡΩΝΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ ΔΕΝ ΒΟΗΘΟΥΝ -ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΓΚΗ ΠΛΗΡΟΥΣ ΚΑΙ ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΩΜΕΝΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ.

εγω προσπαθησα να βοηθησω.συμφωνω οτι πρεπει να ανταλλάξουμε αποψεις γιατι και το ΙΚΑ δεν βοηθά αλλά και οι δικηγόροι αποπροσανατολιζουν.

αν βλέπεις ειρωνία στο σχόλιό μου είναι δικό σου θέμα!!!!! εγώ παρατήρησα πως δεν μου κολλάει να είσαι σήμερα 46 και να κατοχυρώνεις δικαίωμα των 50 σε 3 μήνες!!! αυτό είναι όλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΚΝΣΤΑΝΤΙΝΑ  ΜΥΛ

ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ 21-1-1961 ΕΧΩ ΑΝΗΛΙΚΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ 18 ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ [ΟΚΤΩΒΡΙΟ] & 5700 ΕΝΣΗΜΑ ΜΕΧΡΙ 31/12/10,ΠΑΙΡΝΩ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 50?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ 21-1-1961 ΕΧΩ ΑΝΗΛΙΚΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ 18 ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ [ΟΚΤΩΒΡΙΟ] & 5700 ΕΝΣΗΜΑ ΜΕΧΡΙ 31/12/10,ΠΑΙΡΝΩ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 50?

εαν πριν την ημερομηνια που ενηλικιωνεται το παιδι εχεις τα 5.500 ενσημα τοτε ναι στα 50 σου παιρνεις μειωμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα σε όλους.

γυναίκα με 4 παιδιά. το ένα ανήλικο (ενηλικιώνεται τέλη 2011, καθώς γεννήθηκε Δεκέμβριο του 1993). η ίδια είναι γεννηθείς αρχές 1961. Εχει 5400 ένσημα στο ΙΚΑ. (εργάζεται απο το 1975)

απ ότι κατάλαβα μ αυτά που απαντήσατε παραπάνω, λογικά - και εφ όσον συμπληρώσει 5500 ένσημα μέχρι 31.12.2010- θεμελιώνει συνταξιοδοτικό δικαίωμα όταν του χρόνου θα κλείσει η ίδια τα 50; (μειωμένη σύνταξη. )

σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ειρηνη Β

Πριν από λίγες μέρες πήγα στο ΙΚΑ της Νικηφόρου και έθεσα το ερώτημα : άν μητέρα με ανήλικο παιδί είχε τις προυποθέσεις

συνταξιοδότησης πχ το έτος 2007, 5.500 ένσημα, ανήλικο και 50 ετών και εν το μεταξύ στην πορεία μεταξύ 50 και 55 το παιδί ενηλικιώθηκε και η ανωτέρω εργαζόμενη συνέχισε να εργάζεται με στόχο να βγεί στην σύνταξη στα 55 το έτος 2012, μπορεί να συνεχίσει να εργάζεται διατηρώντας το δικαίωμα της ή πρεπει να καταθέσει για σύνταξη έως 31/12/2010;

Μου είπαν ότι έχουν στείλει σχετικό ερώτημα στο υπουργείο και περιμένουν απάντηση!Εγώ αυτό που έχω καταλάβει απο τις οδηγίες που έστειλε το υπουργείο στο ΙΚΑ (Φ80000/οικ.19160/1420) είναι ότι όποιος κατοχυρώνει δικαίωμα συνταξιοδότησης έως 31/12/2010 μπορεί να βγεί σε σύνταξη με τις προϋποθέσεις που ισχύουν τώρα όχι με το νέο ασφαλιστικό

ή κάνω λάθος;

Τέλος μήπως να επικοινωνήσουμε όσοι έχουμε ασχοληθεί με το θέμα να ανταλλάξουμε την εμπειρία και τη γνωση μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΕΙΡΗΝΗ Β

ΚΑΙ ΕΓΩ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΣΑΣ. ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΕΡΓΑΤΟΛΟΓΟ, ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΕΛΟΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ, ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΥΠΟΜΟΝΗ ΓΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ!!!!!!

ΔΕΝ ΞΕΡΗ ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας

Πανω στο ιδιο θεμα ηθελα να ρωτησω: Πατερας διαζευγμενος με επιμελεια ανηλικου τεκνου (με δικαστικη αποφαση) εμπιμπτει στις διαταξεις που ισχυουν και για τις μητερες λογω ισοτητας?

Υπαρχει καποια αποφαση και αν υπαρχει μηπως μπορειτε να την αναφερεται???

Ευχαριστω

Κανένας?? Επειδή μ ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα μήπως ξέρει κάποιος κάτι να μας διαφωτίσει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

<!--fonto:Tahoma--><span style="font-family:Tahoma"><!--/fonto--><!--fonto:Book Antiqua--><span style="font-family:Book Antiqua"><!--/fonto-->Καλημέρα.

Πού θα μπορούσα να βρω τις προυποθέσεις που χρειάζονται για να βγει στη σύνταξη μητέρα (ασφαλισμένη στο ΙΚΑ) με ανήλικο παιδί ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.<!--fontc--></span><!--/fontc--><!--fontc--></span><!--/fontc-->

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μαριάνθη

1. Μπορείτε να μου πείτε πού γίνεται καταμέτρηση ενσήμων στο ΙΚΑ που ανήκω μου είπαν να τα μετρήσω μόνη μου!)

Αν τα υπολόγισα σωστά, μου λείπουν 218 ένσημα (εως τα 5500) για κατοχύρωση συνταξιοδότησης με κατάθεση έως το

τέλος του 2010

2. Υπολογίζεται το χρονικό διάστημα ανεργίας και πόσο ?

3. Υπολογίζονται οι μήνες άδειας λοχείας ?

Υπάρχει τέλος πάντων, κάποιος τρόπος να συμπληρώσω αυτά τα ένσημα που μου λείπουν ?

Και ποια είναι τα δικαιολογητικά που πρέπει να καταθέσω για την κατοχύρωση σύνταξης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είμαι 43 ετών με 5700 ένσημα (ασφαλισμένη από το 1989 όλα τα χρόνια στον ιδιωτικό τομέα μέχρι και τον Οκτώβριο του 2009 οπότε και απολύθηκα). Εχω 3 παιδιά εκ' των οποίων το μικρότερο θα είναι ανήλικο όταν εγώ θα είμαι 50 ακόμη και στα 55 μου. Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι ότι όταν λέμε ότι θεμελιώνουμε δικαίωμα για σύνταξη είτε μειωμένη στα 50 είτε πλήρη στα 55 τι σημαίνει ? κάνω κάποιες ενέργειες στην παρούσα φάση ? πρέπει να περιμένω για να κάνω τα χαρτιά μου στα 50 ή στα 55 ? οποιαδήποτε πληροφορία σας θα μου είναι χρήσιμη

ευχαριστώ εκ' των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είμαι 43 ετών με 5700 ένσημα (ασφαλισμένη από το 1989 όλα τα χρόνια στον ιδιωτικό τομέα μέχρι και τον Οκτώβριο του 2009 οπότε και απολύθηκα). Εχω 3 παιδιά εκ' των οποίων το μικρότερο θα είναι ανήλικο όταν εγώ θα είμαι 50 ακόμη και στα 55 μου. Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι ότι όταν λέμε ότι θεμελιώνουμε δικαίωμα για σύνταξη είτε μειωμένη στα 50 είτε πλήρη στα 55 τι σημαίνει ? κάνω κάποιες ενέργειες στην παρούσα φάση ? πρέπει να περιμένω για να κάνω τα χαρτιά μου στα 50 ή στα 55 ? οποιαδήποτε πληροφορία σας θα μου είναι χρήσιμη

ευχαριστώ εκ' των προτέρων

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΝΕΟ ΝΟΜΟ 3863/2010 ΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΣΤΑ 50 ΜΕΙΩΜΕΝΗ & ΣΤΑ 55 ΠΛΗΡΗ.

ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΣΤΟ ΝΟΜΟ.

ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΠΑΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΕ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΙΚΑ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΗΣ ΓΙΑ ΣΥΝΤ/ΣΗ ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ ΤΟ ΝΟΜΟ, ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ & ΟΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΗ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ.

ΣΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΕΚΔΩΣΕΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΥΤΟΛΕΞΕΙ ΤΑ ΕΞΗΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ:

" Ειμαι μητέρα ανήλικου παιδιού και εχω συμπλρώσει 5500 ημέρες ασφάλισης στο ΙΚΑ. Σήμερα είμαι 46 ετών.Πότε μπορώ να συνταξιοδοτηθώ;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ:Επειδή έχετε συμπληρώσει 5500 ημέρες ασφάλισης και παιδί ανήλικο, θεμελιώνετε συνταξιοδοτικό διακίωμα για να πάρετε μειωμένη σύνταξη σε ηλικία 50 ετών και πλήρη σύνταξη σε ηλικία 55 ετών."

ΑΥΤΑ ΛΟΙΠΟΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΝΕΟ ΝΟΜΟ.

ΟΜΩΣ ΕΠΕΙΔΗ Σ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΕΛΙΩΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΤΑΠΑΤΟΥΝΤΑΙ Κ' ΟΛΟΙ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΟΥΝ ΚΑΤΑΡΓΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΝΕΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ- ΕΣΤΩ & ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΨΗΦΙΣΤΕΙ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ- ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝΕ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΗ ΣΤΑ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΙΚΑ, ΩΣΤΕ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ - ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΕΙΔΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ!!!???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...