Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΡΑΠΕΖΙΚΑ ΔΑΝΕΙΑ ΣΕ ΔΗΛΩΣΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ


pparta

Ερώτηση

Ο κληρονομούμενος ήταν αγροτοκτηνοτρόφος με μεγάλη ακίνητη περιουσία και απλογραφικά βιβλία. Στην δήλωση κληρονομιάς ύστερα από επικοινωνία με την ΔΟΥ, στο ενεργητικό εκτός της αξίας των ακινήτων (βάση εντύπων), θα συνυπολογιστεί και η υπεραξία της επιχείρησης.

Ο κληρονομούμενος είχε και τραπεζικά δάνεια, είτε καταναλωτικά είτε δάνεια για την επιχείρηση του (κατασκευαστικά κτλ). Ο κληρονόμος πήρε έγγραφο από την Τράπεζα όσον αφορά τις οφειλές αυτές κατά την ημερομηνία θανάτου ανά δάνειο στο οποίο δεν αναφέρεται τι είναι κεφάλαιο ή προσαυξήσεις.

Το ερώτημα είναι αν στα βάρη -παθητικό της κληρονομιάς θα μπει όλο το ποσό από τα δάνεια αυτά ή υπάρχουν κάποιες προυποθέσεις σχετικά με το τι μπαίνει καθώς και αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος αντιμετώπισης τέτοιων χρεών σε δήλωση κληρονομιάς. Επίσης έχει σημασία αν στα ανωτέρω δάνεια εγγυητής είναι κάποιος από τους κληρονόμους?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Προσωπική άποψη  ,δεν το χω αντιμετώπιση.

Για αρχή ομως θα χρειαστούν περαιτέρω πληροφορίες. 

Πρωτη :ειχε ατομική η εταιρια; 

Αν ειχε εταιρία τσεκάρεις να δεις το καταστατικό και τι προβλέπεται στην περίπτωση θανάτου εταίρου. 

Επίσης ενας ειναι ο κληρονόμος η παραπάνω . Το αναφέρω αυτο γιατι η αν εχει ατομική θα πρεπει να συσταθεί εταιρία κληρονομων πρωτα και μετα ολα τα αλλα .

Υπεραξία γιατι αναφέρεις οτι εχει; άποψη μου οχι .

Μετα παμε στα δάνεια κτλ.

Τα δάνεια γιατι να τα αναφέρεις στην αποδοχή κληρονομιάς ( ξεχωριστΑ) ;

Αφου θα βρεις την καθαρή θεση της επιχείρησης  και αυτη θα κληρονομήσουν .το μερίδιο  της κληρονομιάς δεν θα γραψεις; τα δάνεια γιατι πρεπει να τα διαχωρίσεις ;  ρωτάω δεν το γνωριζω αλλα μου ακούγεται λαθος .

Επίσης άποψη μου δεν παιζει ρολο και αν κάποιος ειναι εγγυητής .

Καλο ειναι το ερώτημα σου να το απευθυνθείς στην υπηρεσία επίλυσης   και με τις αναλογες διευκρινήσεις. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσωπική άποψη  ,δεν το χω αντιμετώπιση.

Για αρχή ομως θα χρειαστούν περαιτέρω πληροφορίες. 

Πρωτη :ειχε ατομική η εταιρια; 

Αν ειχε εταιρία τσεκάρεις να δεις το καταστατικό και τι προβλέπεται στην περίπτωση θανάτου εταίρου. 

Επίσης ενας ειναι ο κληρονόμος η παραπάνω . Το αναφέρω αυτο γιατι η αν εχει ατομική θα πρεπει να συσταθεί εταιρία κληρονομων πρωτα και μετα ολα τα αλλα .

Υπεραξία γιατι αναφέρεις οτι εχει; άποψη μου οχι .

Μετα παμε στα δάνεια κτλ.

Τα δάνεια γιατι να τα αναφέρεις στην αποδοχή κληρονομιάς ( ξεχωριστΑ) ;

Αφου θα βρεις την καθαρή θεση της επιχείρησης  και αυτη θα κληρονομήσουν .το μερίδιο  της κληρονομιάς δεν θα γραψεις; τα δάνεια γιατι πρεπει να τα διαχωρίσεις ;  ρωτάω δεν το γνωριζω αλλα μου ακούγεται λαθος .

Επίσης άποψη μου δεν παιζει ρολο και αν κάποιος ειναι εγγυητής .

Καλο ειναι το ερώτημα σου να το απευθυνθείς στην υπηρεσία επίλυσης   και με τις αναλογες διευκρινήσεις. 

 

https://www.taxheaven.gr/news/38263/h-apodoxh-ths-klhronomias-me-to-eyergethma-ths-apografhs-h-ep-wfeleia-apografhs

Θα κάνεις χρηση του ευεργετήματος απογραφης;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ για την απάντηση. Η εταιρεία καταρχήν είναι ατομική με απλογραφικά βιβλία και επειδή με την κληρονομιά μεταβιβάζονται οι εγκαταστάσεις ουσιαστικά μεταβιβάζεται η επιχείρηση (υπολογισμός υπεραξίας μεταβίβασης ατομικής επιχείρησης ΠΟΛ 1055/03 νομίζω και το ποσό να πάει στο Ενεργητικό). Όμως τα δάνεια της επιχείρησης δεν συμπεριλαμβάνονται στον υπολογισμό της καθαρής θέσης με αυτό τον τρόπο , οπότε θα πρέπει να πάει το ποσό στο Παθητικό. Το θέμα μου είναι ποιο ποσό πρέπει να πάει και αν παίζει ρόλο αν ο κληρονόμος έχει κάποιο προυπάρχουσα σχέση στην σύμβαση δανείου του κληρονομουμένου. Στην περίπτωση μου δεν ενδιαφέρονται να κάνουν χρήση του ευεργετήματος της απογραφής.

Αν μπορείς στείλε link για την υπηρεσία της επίλυσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...