Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΛΗΡΩΜΗ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟΥ ΤΙΤΛΟΥ ΚΤΗΣΗΣ ΤΟΝ 1/2019


tst

Ερώτηση

Στις 27 Μαρτίου του 2019 υποβλήθηκε στην ΔΟΥ η δήλωση απόδοσης χαρτοσήμου γιά τίτλο κτήσης που εκδόθηκε τον 1/2019 και πληρώθηκε το αντίστοιχο ποσό.Στην συνέχεια υποβλήθηκε ηλεκτρονικά,με τις νέες διατάξεις,και δημιουργήθηκε νέα οφειλή για το χαρτόσημο,το οποίο είχε ήδη αποδοθεί με την χειρόγραφη δήλωση.Μέχρι τώρα δεν έχει βρεθεί λύση τηλεφωνικά,αν και πιστεύω ότι πρέπει να γίνει συμψηφισμός της οφειλής με την αρχική και να τελειώσει το θέμα.Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος  άλλος το πρόβλημα και πως το έλυσε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καταρχήν ευχαριστώ, αν και δεν αφορά την περίπτωση μου.Το φοβερό όμως είναι η απάντηση που πήρα από την ΔΟΥ σήμερα.Μου είπε λοιπόν η υπάλληλος το εξής: Κάνε τροποποιητική του Ιανουαρίου με μηδενικό χαρτόσημο(!) γιά να αφαιρεθεί η οφειλή του....Οταν της είπα ότι αυτό δημιουργεί λανθασμένη βεβαίωση ποσού που δίνεται με τον τίτλο κτήσης ,η απάντηση της ήταν όλα τα λεφτά......Αφού έτσι κι αλλιώς θα υποβάλλετε ξανά συγκεντρωτικές στο τέλος της χρονιάς.......Βέβαια το ότι οι συγκεντρωτικές θα διαφέρουν από τις μηνιαίες ουδόλως τους απασχολεί......

Α ΡΕ ΕΛΛΑΔΑΡΑ............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 λεπτά πριν, tst είπε

Καταρχήν ευχαριστώ, αν και δεν αφορά την περίπτωση μου.Το φοβερό όμως είναι η απάντηση που πήρα από την ΔΟΥ σήμερα.Μου είπε λοιπόν η υπάλληλος το εξής: Κάνε τροποποιητική του Ιανουαρίου με μηδενικό χαρτόσημο(!) γιά να αφαιρεθεί η οφειλή του....Οταν της είπα ότι αυτό δημιουργεί λανθασμένη βεβαίωση ποσού που δίνεται με τον τίτλο κτήσης ,η απάντηση της ήταν όλα τα λεφτά......Αφού έτσι κι αλλιώς θα υποβάλλετε ξανά συγκεντρωτικές στο τέλος της χρονιάς.......Βέβαια το ότι οι συγκεντρωτικές θα διαφέρουν από τις μηνιαίες ουδόλως τους απασχολεί......

Α ΡΕ ΕΛΛΑΔΑΡΑ............

το θέμα ειναι ότι στην ανάρτηση που σου έστειλα αναφέρει ότι δεν έπρεπε να το βάλεις στην ηλεκτρονική άλλα να το πας στην εφορια μόνο οπως παλιά  .

μισθοδοσία δεν γνωριζω και μπορει να κατάλαβα και κάτι λάθος .

καλύτερα κανε την ερώτηση σου  ξανά στο παλιό θέμα να σου απαντήσει  καποιος που γνωρίζει ,. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Φίλε μου συνοδοιπόρε και συνταλαίπωρε την πάτησα και εγώ με αυτόν τον τρόπο τον 01/2019 και σαν καλός πολίτης το ξαναπλήρωσα γιατί σε όποιον και να απευθύνθηκα στην αντίστοιχη Δ.Ο.Υ μου είπαν πλήρωσέ το και κάνε την διαδικασία του συμψηφισμού για να γλιτώσεις τις προσαυξήσεις  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα συναδελφοι 

Μια επιβεβαιωση θα ηθελα σχετικα για την αποδοση φορου και χαρτοσημου με τιτλο κτησης γιατι το ψαχνω καιρο

Εσεις αποδιδεται με φορο μισθωτων υπηρεσιων κωδικος 6  για περιστασιακα απασχολουμενους και ταυτοχρονο αποδιδεται και το χαρτοσημο ? Εχω παρατησησει οτι στο χαρτοσημο γραφει 1% ενω ο τιτλος κτησης εχει 3%

Καθε γνωμη δεκτη ευχαριστω πολυ

Καλη συνεχεια σε ολους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...