Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΘΕΩΡΗΣΗ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ ΛΙΑΝΙΚΗΣ ΠΩΛΗΣΗ


ElenaS

Ερώτηση

Καλησπέρα,

επειδή έχω μπερδευτεί λίγο :

Βιοτεχνία με το 98% του τζίρου χονδρική και αποδείξεις λιανικής πολύ περιστασιακά (μπορεί 2-3 σε έναν μήνα, μπορεί και καμία, και πάντα μικροποσά),

τώρα που γεμίζει η μνήμη του φορολογικού μηχανισμού & δεδομένου του ότι δεν χρειάζεται να σημαίνονται τα τιμολόγια, τι θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε 

για τις λίγες αποδείξεις λιανικής (για να μην επιβαρυνθεί η εταιρία με την αγορά & συντήρηση του μηχανισμού) ?

Μπορούμε πχ να εκδίδουμε χειρόγραφες αθεώρητες Αποδείξεις Λιανικής Πώλησης ? (βλέπω πχ ότι οι Αποδείξεις Παροχής Υπηρεσίων μπορούν

να είναι αθεώρητες, αλλά για την λιανική πώληση δεν έχω βρει συγκεκριμένη αναφορά)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
38 λεπτά πριν, ElenaS είπε

Καλησπέρα,

επειδή έχω μπερδευτεί λίγο :

Βιοτεχνία με το 98% του τζίρου χονδρική και αποδείξεις λιανικής πολύ περιστασιακά (μπορεί 2-3 σε έναν μήνα, μπορεί και καμία, και πάντα μικροποσά),

τώρα που γεμίζει η μνήμη του φορολογικού μηχανισμού & δεδομένου του ότι δεν χρειάζεται να σημαίνονται τα τιμολόγια, τι θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε 

για τις λίγες αποδείξεις λιανικής (για να μην επιβαρυνθεί η εταιρία με την αγορά & συντήρηση του μηχανισμού) ?

Μπορούμε πχ να εκδίδουμε χειρόγραφες αθεώρητες Αποδείξεις Λιανικής Πώλησης ? (βλέπω πχ ότι οι Αποδείξεις Παροχής Υπηρεσίων μπορούν

να είναι αθεώρητες, αλλά για την λιανική πώληση δεν έχω βρει συγκεκριμένη αναφορά)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20154

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
55 λεπτά πριν, 125883623 είπε

νομίζω το 4γ με καλύπτει

Ευχαριστώ πολύ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπαίθριο parking  εκδίδει αποδείξεις π.υ....έχει σειρά Α με αξία 4,00ευρώ και σειρά Β με αξία 3,00 για καθημερινούς πελάτες.

Θέλει - λόγω της θέσης του- να εκδίδει και απόδειξη 1,00 ευρώ για ολιγόλεπτη μέχρι 10 λεπτά στάση....Πρέπει να κάνει κάποια γνωστοποίηση στη Δ.Ο.Υ, ή μπορεί ηλεκτρονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 λεπτά πριν, solwn 1 είπε

Υπαίθριο parking  εκδίδει αποδείξεις π.υ....έχει σειρά Α με αξία 4,00ευρώ και σειρά Β με αξία 3,00 για καθημερινούς πελάτες.

Θέλει - λόγω της θέσης του- να εκδίδει και απόδειξη 1,00 ευρώ για ολιγόλεπτη μέχρι 10 λεπτά στάση....Πρέπει να κάνει κάποια γνωστοποίηση στη Δ.Ο.Υ, ή μπορεί ηλεκτρονικά?

Καλημέρα ούτε το ενα ούτε το άλλο. 

Εχει καταργηθεί αυτή η γνωστοποίηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...