Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΦΥΣΙΚΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ


ioannissinapis

Ερώτηση

Γεια σας θέλω να κάνω την δήλωση ενός πελάτη ο οποίος δεν διαθέτει ΑΜΚΑ και πρόσφατα έχει αναχωρήσει στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. Μπορεί κάποιος συνάδελφος νε με βοηθήσει σχετικά με την υποβολή της δήλωσης?Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
54 λεπτά πριν, ioannissinapis είπε

Γεια σας θέλω να κάνω την δήλωση ενός πελάτη ο οποίος δεν διαθέτει ΑΜΚΑ και πρόσφατα έχει αναχωρήσει στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. Μπορεί κάποιος συνάδελφος νε με βοηθήσει σχετικά με την υποβολή της δήλωσης?Ευχαριστώ

Καλησπέρα βάλε επίκληση προσωπικών δεδομένων και προχωρά την .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ερώτηση : έχω ένα συμβόλαιο πώλησης ακινήτου(όχι Α' κατοικία) από ένα ζευγάρι ηλικιωμένων(ψιλή κυριότητα η σύζυγος και επικαρπία ο σύζυγος) που η ηλικία τους είναι μεταξύ 80-90. Στο συμβόλαιο η συμβολαιογράφος δεν αναγράφει το ποσό που αναλογεί από το τίμημα στον καθένα εκ των δύο και μάλιστα μου είπε ότι είναι προαιρετικό να αναγράφεται αυτό στα συμβόλαια και όχι υποχρεωτικό!  εν πάσει περιπτώσει εμένα δεν μου έχει ξανασυμβεί αυτό(το να μην αναγράφονται δηλαδή χωριστά τα ποσά που αντιστοιχούν στον ψιλό κύριο και στον επικαρπωτή) και σκέφτομαι να βάλω το τίμημα που εισέπραξαν 50-50% στην κοινή τους δήλωση λόγω του ότι βρίσκονται στην ίδια δεκαετία ζωής(80-90). Σωστό δεν είναι αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, v.kourtis είπε

Ερώτηση : έχω ένα συμβόλαιο πώλησης ακινήτου(όχι Α' κατοικία) από ένα ζευγάρι ηλικιωμένων(ψιλή κυριότητα η σύζυγος και επικαρπία ο σύζυγος) που η ηλικία τους είναι μεταξύ 80-90. Στο συμβόλαιο η συμβολαιογράφος δεν αναγράφει το ποσό που αναλογεί από το τίμημα στον καθένα εκ των δύο και μάλιστα μου είπε ότι είναι προαιρετικό να αναγράφεται αυτό στα συμβόλαια και όχι υποχρεωτικό!  εν πάσει περιπτώσει εμένα δεν μου έχει ξανασυμβεί αυτό(το να μην αναγράφονται δηλαδή χωριστά τα ποσά που αντιστοιχούν στον ψιλό κύριο και στον επικαρπωτή) και σκέφτομαι να βάλω το τίμημα που εισέπραξαν 50-50% στην κοινή τους δήλωση λόγω του ότι βρίσκονται στην ίδια δεκαετία ζωής(80-90). Σωστό δεν είναι αυτό?

Καλησπέρα,

Όχι δεν είναι σωστό, η αναλογία είναι 90% ο ψιλός κύριος και 10% ο επικαρπωτής. Αυτό κρίνεται από την ηλικία του επικαρπωτή που στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι άνω των 80 ετών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν, tacar είπε

Καλησπέρα,

Όχι δεν είναι σωστό, η αναλογία είναι 90% ο ψιλός κύριος και 10% ο επικαρπωτής. Αυτό κρίνεται από την ηλικία του επικαρπωτή που στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι άνω των 80 ετών.

 

7 λεπτά πριν, tacar είπε

Καλησπέρα,

Όχι δεν είναι σωστό, η αναλογία είναι 90% ο ψιλός κύριος και 10% ο επικαρπωτής. Αυτό κρίνεται από την ηλικία του επικαρπωτή που στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι άνω των 80 ετών.

ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.

ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΟ 90-10. ΑΥΤΟ ΟΚ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ -ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΑΛΛΑ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ ; ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΧΕΣΗ ΠΩΣ ΑΠΟΚΤΗΣΕ ΤΗΝ ΨΙΛΗ;ΚΑΙ ΤΙ ΨΙΛΗ ΕΧΕΙ,ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ ΚΑΘΟΛΟΥ. 

ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΑΚΡΗ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΧΟΥΝ ΤHN ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΣΤΟ ΠΟΣΟ  ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν, tacar είπε

Καλησπέρα,

Όχι δεν είναι σωστό, η αναλογία είναι 90% ο ψιλός κύριος και 10% ο επικαρπωτής. Αυτό κρίνεται από την ηλικία του επικαρπωτή που στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι άνω των 80 ετών.

Νομίζω ότι δεν είναι σωστό αυτό που γράφετε. Η επικαρπία είναι αμεταβίβαστη. Θα μείνει στον επικαρπωτή. Η κυριότητα ανήκει στον ψιλό κύριο ο οποίος μπορεί να την μεταβιβάσει. Ο νέος κάτοχος θα έχει πάλι την ψιλή κυριότητα. Το τίμημα αφορά μόνο τον ψιλό κύριο και όχι τον επικαρπωτή. Όλο το τίμημα θα το εισπράξει ο ψιλός κύριος. Μην το μπερδεύουμε με τον υπολογισμό του ΕΝΦΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
23 λεπτά πριν, ponzi είπε

Νομίζω ότι δεν είναι σωστό αυτό που γράφετε. Η επικαρπία είναι αμεταβίβαστη. Θα μείνει στον επικαρπωτή. Η κυριότητα ανήκει στον ψιλό κύριο ο οποίος μπορεί να την μεταβιβάσει. Ο νέος κάτοχος θα έχει πάλι την ψιλή κυριότητα. Το τίμημα αφορά μόνο τον ψιλό κύριο και όχι τον επικαρπωτή. Όλο το τίμημα θα το εισπράξει ο ψιλός κύριος. Μην το μπερδεύουμε με τον υπολογισμό του ΕΝΦΙΑ.

το πουλάνε λέει . συμφωνήσανε και οι δύο . 

στην κοινή δήλωση πως επιμερίζεται λίγο το κακό.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
33 λεπτά πριν, ponzi είπε

Νομίζω ότι δεν είναι σωστό αυτό που γράφετε. Η επικαρπία είναι αμεταβίβαστη. Θα μείνει στον επικαρπωτή. Η κυριότητα ανήκει στον ψιλό κύριο ο οποίος μπορεί να την μεταβιβάσει. Ο νέος κάτοχος θα έχει πάλι την ψιλή κυριότητα. Το τίμημα αφορά μόνο τον ψιλό κύριο και όχι τον επικαρπωτή. Όλο το τίμημα θα το εισπράξει ο ψιλός κύριος. Μην το μπερδεύουμε με τον υπολογισμό του ΕΝΦΙΑ.

Κι εγώ πιστεύω ότι δεν μπορεί να είναι αμεταβίβαστο το δικαίωμα της επικαρπίας εφόσον συμφωνούν και οι δύο (ψιλός κύριος και επικαρπωτής).

Εξάλλου μας δίνεται ως δεδομένο ότι υπάρχει συμβόλαιο πώλησης του ακινήτου με μεταβίβαση στον αγοραστή της πλήρους κυριότητας, Αλλιώς δεν θα το έκανε ο συμβολαιογράφος πιστεύω.

Τώρα πως θα γίνει το σπάσιμο της αξίας μπορεί να έχεις δίκιο εφόσον η επικαρπία πήγε στον επικαρπωτή δωρεάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

το πουλάνε λέει . συμφωνήσανε και οι δύο . 

στην κοινή δήλωση πως επιμερίζεται λίγο το κακό.   

Ο επιμερισμός μπορεί να έχει όμως σημασία μεγάλη όταν ο επικαρπωτής είναι ο γονέας του ψιλού κυρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
15 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

το πουλάνε λέει . συμφωνήσανε και οι δύο . 

στην κοινή δήλωση πως επιμερίζεται λίγο το κακό.   

Οκ εντάξει. Δεν ρωτάς έναν δικηγόρο να σου το εξηγήσει? Εγώ δεν μπορώ να σου το εξηγήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 λεπτά πριν, tacar είπε

Ο επιμερισμός μπορεί να έχει όμως σημασία μεγάλη όταν ο επικαρπωτής είναι ο γονέας του ψιλού κυρίου.

to 90-10 είναι το σωστό ,αυτό που έγραψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, ponzi είπε

Οκ εντάξει. Δεν ρωτάς έναν δικηγόρο να σου το εξηγήσει? Εγώ δεν μπορώ να σου το εξηγήσω.

μου έκανε εντύπωση αυτό που έγραψες.

εσύ είσαι 35 χρονών και αγοράζεις με την γυναίκα σου ένα ακίνητο. ψιλή και επικαρπία.

δεν μπορεί να πουληθεί μετά κατά πλήρη? δεσμεύεις το ακίνητο ?αυτό δεν κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

μου έκανε εντύπωση αυτό που έγραψες.

εσύ είσαι 35 χρονών και αγοράζεις με την γυναίκα σου ένα ακίνητο. ψιλή και επικαρπία.

δεν μπορεί να πουληθεί μετά κατά πλήρη? δεσμεύεις το ακίνητο ?αυτό δεν κατάλαβα.

Καλά. Δες άρθρο 1166 του Αστικού Κώδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, ponzi είπε

Νομίζω ότι δεν είναι σωστό αυτό που γράφετε. Η επικαρπία είναι αμεταβίβαστη. Θα μείνει στον επικαρπωτή. Η κυριότητα ανήκει στον ψιλό κύριο ο οποίος μπορεί να την μεταβιβάσει. Ο νέος κάτοχος θα έχει πάλι την ψιλή κυριότητα. Το τίμημα αφορά μόνο τον ψιλό κύριο και όχι τον επικαρπωτή. Όλο το τίμημα θα το εισπράξει ο ψιλός κύριος. Μην το μπερδεύουμε με τον υπολογισμό του ΕΝΦΙΑ.

ευχαριστώ πολύ για τη δημοσίευση. Μου-μας δώσατε μία πληροφορία την οποία φαντάζομαι λιγοι την γνωρίζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

μου έκανε εντύπωση αυτό που έγραψες.

εσύ είσαι 35 χρονών και αγοράζεις με την γυναίκα σου ένα ακίνητο. ψιλή και επικαρπία.

δεν μπορεί να πουληθεί μετά κατά πλήρη? δεσμεύεις το ακίνητο ?αυτό δεν κατάλαβα.

όχι δε δεσμεύεις το ακίνητο...απλά σου είπε ότι η επικαρπία ως έννοια και ως εμπράγματο δικαίωμα είναι αμεταβίβαστη..δηλ. τί σημαίνει αυτό? ότι όταν πουλάει κάποιος ακίνητο είτε κατα πλήρη κυριότητα(λόγω του ότι είναι ένας ο κύριος του μεταβιβαζόμενου ακινήτου) είτε κατά ψιλή κυριότητα(επειδή υπάρχει και επικαρπωτής στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο), η αξία της πώλησης αφορά αποκλειστικά την ψιλή κυριότητα και όχι την επικαρπία διότι μόνο η πρώτη είναι μεταβιβαστέο εμπράγματο δικαίωμα βάσει και του άρθρου του Αστικού Κώδικα που παρέθεσε για να διαβάσουμε ο συνάδελφος ponzi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 λεπτά πριν, ponzi είπε

Καλά. Δες άρθρο 1166 του Αστικού Κώδικα.

στο παράδειγμα που έγραψα ,πως απελευθερώνεται το ακίνητο.

μην παραιτείται του δικαιώματος ο επικαρπωτής? και πάλι θα λάβει μία αμοιβή κατά τα γνωστά.

το πρακτικό μας ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, PROAKIS είπε

στο παράδειγμα που έγραψα ,πως απελευθερώνεται το ακίνητο.

μην παραιτείται του δικαιώματος ο επικαρπωτής? και πάλι θα λάβει μία αμοιβή κατά τα γνωστά.

το πρακτικό μας ενδιαφέρει.

Ποιο πρακτικό? Ουσιαστικά μιλάμε. Γράφεις να τα μοιράσουν ενώ η επικαρπία δεν πουλιέται. Ο ψιλός κύριος δηλώνει την πώληση. 

Για άλλο παράδειγμα με παραίτηση, ρώτα δικηγόρο. Είναι νομικά θέματα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, ponzi είπε

Νομίζω ότι δεν είναι σωστό αυτό που γράφετε. Η επικαρπία είναι αμεταβίβαστη. Θα μείνει στον επικαρπωτή. Η κυριότητα ανήκει στον ψιλό κύριο ο οποίος μπορεί να την μεταβιβάσει. Ο νέος κάτοχος θα έχει πάλι την ψιλή κυριότητα. Το τίμημα αφορά μόνο τον ψιλό κύριο και όχι τον επικαρπωτή. Όλο το τίμημα θα το εισπράξει ο ψιλός κύριος. Μην το μπερδεύουμε με τον υπολογισμό του ΕΝΦΙΑ.

εγώ δεν έγραψα για μοίρασμα 50-50.

εδώ τι μας λες?

ο νέος κάτοχος θα πάρει την πλήρη ,ΑΦΟΎ παραιτηθεί ο επικαρπωτής (σε συμφωνία με τον ψιλό) και άρα λέω δικαιούται τιμήματος σύμφωνα με την ηλικία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
36 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

εγώ δεν έγραψα για μοίρασμα 50-50.

εδώ τι μας λες?

ο νέος κάτοχος θα πάρει την πλήρη ,ΑΦΟΎ παραιτηθεί ο επικαρπωτής (σε συμφωνία με τον ψιλό) και άρα λέω δικαιούται τιμήματος σύμφωνα με την ηλικία του.

Καλά εντάξει. Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Ότι πεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
23 λεπτά πριν, ponzi είπε

Καλά εντάξει. Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Ότι πεις...

μπερδεύεσαι στο εξής.

ο ψιλός κύριος μπορεί να μεταβιβάσει την ψιλή κυριότητα ,χωρίς να ρωτήσει τον επικαρπωτή.

ΑΝ θέλει την πλήρη ,πρώτα θα παραιτηθεί ο επικαρπωτής και μετά.

με την λογική πάω ,για αυτό σου έβαλα ως παράδειγμα εσένα και την γυναίκα σου ετών 35.

δηλ. το ακίνητο αυτό ,θα το αγοράσω εγώ μόνο κατά ψιλή και θα περιμένω 60 χρόνια να πάρω και την επικαρπία?

άρα ουσιαστικά έχουμε μακροχρόνια δέσμευση.

για διάβασε κούρτη το συμβόλαιο τι λέει?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

μπερδεύεσαι στο εξής.

ο ψιλός κύριος μπορεί να μεταβιβάσει την ψιλή κυριότητα ,χωρίς να ρωτήσει τον επικαρπωτή.

ΑΝ θέλει την πλήρη ,πρώτα θα παραιτηθεί ο επικαρπωτής και μετά.

με την λογική πάω ,για αυτό σου έβαλα ως παράδειγμα εσένα και την γυναίκα σου ετών 35.

δηλ. το ακίνητο αυτό ,θα το αγοράσω εγώ μόνο κατά ψιλή και θα περιμένω 60 χρόνια να πάρω και την επικαρπία?

άρα ουσιαστικά έχουμε μακροχρόνια δέσμευση.

για διάβασε κούρτη το συμβόλαιο τι λέει?

 

 

Αυτό στο οποίο μπερδεύεσαι εσύ (αφού πρώτα ξεμπερδεύτηκες με την πώληση) είναι ότι το τίμημα που θα λάβει ο ψιλός κύριος (και κάτοχος του ακινήτου) είναι το συνολικό. Δεν το μοιράζουμε. Ακόμη και αν ο αγοραστής αγοράσει το ακίνητο με τον επικαρπωτή επάνω του. Στο παράδειγμα του ερωτήματος, το συνολικό τίμημα της πώλησης το γράφει ο ψκ (δεν πάει δηλαδή 90-10 και τέτοια (ακόμη και αν συμφώνησαν να τα μοιραστούνε). Τώρα πως γίνεται η μεταβίβαση τεχνικά (με παραίτηση μάλλον) το ξέρει ο συμβολαιογράφος (για αυτό και δεν θεώρησε αναγκαίο να το σπάσει στο συμβόλαιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
24 λεπτά πριν, ponzi είπε

Αυτό στο οποίο μπερδεύεσαι εσύ (αφού πρώτα ξεμπερδεύτηκες με την πώληση) είναι ότι το τίμημα που θα λάβει ο ψιλός κύριος (και κάτοχος του ακινήτου) είναι το συνολικό. Δεν το μοιράζουμε. Ακόμη και αν ο αγοραστής αγοράσει το ακίνητο με τον επικαρπωτή επάνω του. Στο παράδειγμα του ερωτήματος, το συνολικό τίμημα της πώλησης το γράφει ο ψκ (δεν πάει δηλαδή 90-10 και τέτοια (ακόμη και αν συμφώνησαν να τα μοιραστούνε). Τώρα πως γίνεται η μεταβίβαση τεχνικά (με παραίτηση μάλλον) το ξέρει ο συμβολαιογράφος (για αυτό και δεν θεώρησε αναγκαίο να το σπάσει στο συμβόλαιο).

Η ΛΟΓΙΚΗ ΥΠΕΡΑΝΩ ΟΛΩΝ.

άσε εδώ που είναι αντρόγυνο.

εμείς έχουμε ένα ακίνητο . εγώ έχω την επικαρπία.

και μου λες παραιτήσου να το δώσουμε, είναι ευκαιρία.

τζάμπα θα παραιτηθώ?

και πιο πάνω ,μας έλεγες ότι δεν γίνεται. θα μεταβιβαστεί μόνο η ψιλή. αυτή θα πάρει ο νέος ιδιοκτήτης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
41 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

μπερδεύεσαι στο εξής.

ο ψιλός κύριος μπορεί να μεταβιβάσει την ψιλή κυριότητα ,χωρίς να ρωτήσει τον επικαρπωτή.

ΑΝ θέλει την πλήρη ,πρώτα θα παραιτηθεί ο επικαρπωτής και μετά.

με την λογική πάω ,για αυτό σου έβαλα ως παράδειγμα εσένα και την γυναίκα σου ετών 35.

δηλ. το ακίνητο αυτό ,θα το αγοράσω εγώ μόνο κατά ψιλή και θα περιμένω 60 χρόνια να πάρω και την επικαρπία?

άρα ουσιαστικά έχουμε μακροχρόνια δέσμευση.

για διάβασε κούρτη το συμβόλαιο τι λέει?

 

 

Δεν υπάρχει παραίτηση επικαρπωτή στο συμβόλαιο!!!!!! μίλησα και με τη συμβολαιογράφο και μου είπε οτι είναι προαιρετικό να αναγράψει στο συμβόλαιο το τι ποσοστό από το τίμημα θα δηλώσει ο ψιλός κύριος και το τι ο επικαρπωτής...δε γνωρίζει όμως η συμβολαιογράφος το φορολογικό κομμάτι του εισοδήματος και της αποτύπωσης αυτού στα αντίστοιχα έντυπα. Νομίζω και εγώ ότι μπερδεύεις την φορολόγηση του ΕΝΦΙΑ με το εισόδημα (σε ότι αφορά την ποσόστωση και την αναλογία του εισπραχθέντος τιμήματος από την μεταβίβαση ενός ακινήτου) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν, v.kourtis είπε

Δεν υπάρχει παραίτηση επικαρπωτή στο συμβόλαιο!!!!!! μίλησα και με τη συμβολαιογράφο και μου είπε οτι είναι προαιρετικό να αναγράψει στο συμβόλαιο το τι ποσοστό από το τίμημα θα δηλώσει ο ψιλός κύριος και το τι ο επικαρπωτής...δε γνωρίζει όμως η συμβολαιογράφος το φορολογικό κομμάτι του εισοδήματος και της αποτύπωσης αυτού στα αντίστοιχα έντυπα. Νομίζω και εγώ ότι μπερδεύεις την φορολόγηση του ΕΝΦΙΑ με το εισόδημα (σε ότι αφορά την ποσόστωση και την αναλογία του εισπραχθέντος τιμήματος από την μεταβίβαση ενός ακινήτου) .

γράφει μεταβιβάζεται κατά πλήρη κυριότητα ,νομή και κατοχή?

υπογράφει και ο επικαρπωτής στο συμβόλαιο?

εμένα μου δίνετε αμοιβή (παραίτησης) 100 χιλ. πχ. μαύρα θα τα πάρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, PROAKIS είπε

Η ΛΟΓΙΚΗ ΥΠΕΡΑΝΩ ΟΛΩΝ.

άσε εδώ που είναι αντρόγυνο.

εμείς έχουμε ένα ακίνητο . εγώ έχω την επικαρπία.

και μου λες παραιτήσου να το δώσουμε, είναι ευκαιρία.

τζάμπα θα παραιτηθώ?

και πιο πάνω ,μας έλεγες ότι δεν γίνεται. θα μεταβιβαστεί μόνο η ψιλή. αυτή θα πάρει ο νέος ιδιοκτήτης.

 

Αγαπητέ Proakis (κακώς το συνεχίζω τώρα, αλλά...), ακολουθείς βλέπω τη συνήθη τακτική (αυτή που ακολούθησες και με τα κενά μπουκάλια και τις πωλήσεις με 0% ΦΠΑ!!!).

Διάβασε τον ΑΚ, ρώτα και έναν δικηγόρο. Άλλο παραίτηση, άλλο μεταβίβαση, άλλο μεταβίβαση ενάσκησης δικαιώματος. Η επικαρπία είναι δουλεία, δεν είναι κυριότητα.

Εγώ δεν άλλαξα αυτό που έγραψα στην αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
47 λεπτά πριν, ponzi είπε

Αγαπητέ Proakis (κακώς το συνεχίζω τώρα, αλλά...), ακολουθείς βλέπω τη συνήθη τακτική (αυτή που ακολούθησες και με τα κενά μπουκάλια και τις πωλήσεις με 0% ΦΠΑ!!!).

Διάβασε τον ΑΚ, ρώτα και έναν δικηγόρο. Άλλο παραίτηση, άλλο μεταβίβαση, άλλο μεταβίβαση ενάσκησης δικαιώματος. Η επικαρπία είναι δουλεία, δεν είναι κυριότητα.

Εγώ δεν άλλαξα αυτό που έγραψα στην αρχή.

έγραψες.

Ο νέος κάτοχος θα έχει πάλι την ψιλή κυριότητα.

από κει ξεκινήσανε όλα. εμένα μου φαίνεται παράλογο.

στο είπα δεν με ενδιαφέρει το τυπικό αν θεωρειται πώληση ή παραίτηση νομικά ,αλλά το πρακτικό.

για να την  πάρει όλη ο νεος αγοραστής ,πρέπει να παραιτηθει ο επικαρπωτής. χωρίς τίμημα?

 

θα ρωτήσω αύριο συμβολαιογράφο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...