Προς το περιεχόμενο
  • 0

Υποβολή ε3 από λογιστή ανεξαρτήτου τζιρου


adel

Ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Just now, 125883623 said:

Ισχύει το οριο εκτος και ενα εχει αναμόρφωση που ζητάει λογιστή. 

Σωστά. Ισχύει γενικότερα το όριο, αλλά η προϋπόθεση της αναμόρφωσης, από προσωπική εμπειρία δεν ισχύει. Δηλαδή π.χ. τζίρος 28000 και αναμόρφωση φεύγει κανονικά χωρίς να ζητάει λογιστή.

Οπότε μάλλον πρέπει είναι αυτό που λέτε μετά ή κάτι άλλο.

Just now, 125883623 said:

Και οταν λες εταιρεία εννοείς ατομική η εταιρεία γιατί στις Εταιρείες ζητάει λογιστή. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ζητάει λογιστή ακόμα και στις περιπτώσεις που έχεις ατομική Π.Υ έως 50.000 ευρώ αν συμπληρώσεις αναμόρφωση η αν δήλωσης υποβολή από τον επιχειρηματια άλλα κάτω συμπληρώσεις το α.φ.μ του λογιστή παρ όλο που δεν προβλέπεται από πουθενά αυτό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ποιό σημείο κατα την υποβολή στο ζητάει αυτό ?
Δηλαδή όταν υποβάλλεις το Ε3 οριστικά ? ή όταν υποβάλλεις το Ε1 οριστικά ?

Ρωτάω γιατί εχω υποβάλλει με τους κωδικούς του πελάτη (αδελφικού φίλου στα πλαίσια της αλληλοεξυπηρέτησης)  (μηχανικού που παει με την παρ. στ' του άρθρου 12 - φορολογικό μπλοκάκι) με τζίρο αν θυμάμαι 25000 και ποσά στην αναμόρφωση (το τέλος επιτηδευματος, και λοιπά έξοδα πλην ασφ. εισφορών) τα οποία μεταφέρθηκαν στο Ε3 στις μη εκπίπτόμενες, επίσης επιλέχθηκε ότι ο δηλών είναι "ο επιχειρηματίας" και υποβλήθηκε από "τον δηλούντα".
Το Ε3 υποβλήθηκε κανονικά οριστικά όπως και η δήλωση του Ε1 χωρίς να ζητηθεί λογιστής.

Υ.Γ. Αντίθετα στο Ε3 όπου είχα τζίρο >50000 και δεν είχα βάλει στοιχεία λογιστή (σκόπιμα να δω αν θα προχωρήσει) και πήγα να κάνω υποβολή του Ε3 τότε έβγαλε το μήνυμα "Δεν έχετε συμπληρώσει τα στοιχεία του λογιστή και θα σας επιβληθεί το πρόστιμο που ορίζεται στο άρθρο 4 του ν. 2523/1997. Θέλετε να συνεχίσετε;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΤΗΝ ΑΤΟΜΙΚΉ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΜΕ  ΠΙΝΆΚΑ ΣΤ' ΌΧΙ ΣΤΟΝ  ΠΙΝΆΚΑ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΟΡΙΣΤΙΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ(ΠΟΥ ΕΚΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΝΟΜΙΚΑ ) ΄ΣΩΣΤΑ; 

ΙΣΩΣ ΣΤΟΥΣ ΜΠΟΚΑΛΙΔΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ Η ΝΑ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ  ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ ΑΤΟΜΙΚΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ (ΔΗΛΩΣΗ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΔΛΔ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ) ΚΤΎΠΗΣΕ 

 

ΣΤΟ ΒΓΑΖΕΙ ΣΤΟ Ε3 ΟΧΙ ΣΤΟ Ε1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για την ακρίβεια το έκανα και στον ίδιο παραπάνω μηχανικό (για να δω αυτό που είπα, αν θα προχωρήσει) βάζοντας τζίρο (αντί για 25000€) 50000,01€ και τότε μόνο εβγαλε κατά την υποβολή του Ε3 το μνμ που έγραψα παραπάνω.

Ποσά γενικότερα υπήρχαν και στον πιν. αναμόρφωσης και στον πιν.ΣΤ όπου στον τελευταίο μεταφέρθηκαν από τον πιν. αναμόρφωσης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΟ ΜΉΝΥΜΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟ ΈΒΓΑΖΕ ΚΑΙ ΠΈΡΣΙ ΆΠΛΑ ΦΕΤΟΣ ΔΕΝ ΑΦΉΝΕΙ ΝΑ ΓΊΝΕΙ  Η ΟΡΙΣΤΙΚΉ ΥΠΟΒΟΛΉ ΑΠΌ ΤΟΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τωρα είδα αυτό που γράψατε για τους μπλοκάκιδες. Δεν ξέρω αν είναι αυτό... 

Μόλις το δοκίμασα και σε μιά άλλη δήλωση (ατομική κάβα ποτών). Εχει και πίνακα αναμόρφωσης, και στον ΣΤ' παέι η αναμόρφωση και προσωρινές διαφορές (ασφ. εισφορές) που πάνε και αυτ΄πες στον ΣΤ.

Χωρίς να δηλώθεί λογιστής και με τζίρο 40000€ προχωράει κανονικά (δεν βγάζει το μνμ ότι θέλει λογιστή), αν μπεί τζίρος π.χ. 51000 τότε βγάζει το μνμ.

Τι να πω δεν ξέρω ... όπως και να 'χει μπορεί να παίζει και κάτι άλλο ρόλο ...

Καλή συνέχεια ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ατομική επιχειρηση. Τσεκαρα λογιστη οχι μισθωτο εβαλα τα στοιχεια του λογιστη στο τελος και εχω και ανορφωση. Το μηνυμα βγαινει οταν κανω ελεγχο. Δεν προχωρησσ σε υποβολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 2/6/2018 στις 11:33 ΠΜ, adel είπε

Σε εταιρία παροχης με τζιρο 20.000 ευρώ ζητειται η υποβολή με κωδικούς λογιστή. Δεν ισχυει το οριο των 50.000 ευρώ ?

 

Στις 2/6/2018 στις 4:06 ΜΜ, adel είπε

Ατομική επιχειρηση. Τσεκαρα λογιστη οχι μισθωτο εβαλα τα στοιχεια του λογιστη στο τελος και εχω και ανορφωση. Το μηνυμα βγαινει οταν κανω ελεγχο. Δεν προχωρησσ σε υποβολη

μα αν έβαλες λογιστή και τσέκαρες λογιστή όχι μισθωτό, πως να φύγει με τους κωδικούς του φορολογούμενου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

έχω κάνει εξουσιοδότηση σε μένα από την α.ε στην οποία εργάζομαι ως μισθωτός.Στην εξουσιοδότηση με έβαλα σαν εκπρόσωπο του νομικού προσώπου επειδή σαν λογιστή δεν μπορούσε το σύστημα να με βάλει(στο οικονομικό επιμελητήριο όλα πληρωμένα τα χω και στην αναζήτηση λογιστή εμφανίζομαι κανονικά).Τώρα πάω με τους κωδικούς μου να υποβάλλω με επιλογή ρόλου το ε3 και μετά το Ν  της εταιρείας και στον κωδικό 050 του ε3 μου έχει προσυμπληρωμένο το λογιστής οχι μισθωτός και δε με αφήνει να το πειράξω.Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι πρέπει να βρώ άλλο λογιστή εξωτερικό με αντίστοιχο ΚΑΔ για να υποβληθεί!!ρε παιδιά ,παραληρώ?έχω κάνει κάποιο λάθος? Κάποια γνώμη περί αυτού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, musabelis είπε

Καλημέρα,

έχω κάνει εξουσιοδότηση σε μένα από την α.ε στην οποία εργάζομαι ως μισθωτός.Στην εξουσιοδότηση με έβαλα σαν εκπρόσωπο του νομικού προσώπου επειδή σαν λογιστή δεν μπορούσε το σύστημα να με βάλει(στο οικονομικό επιμελητήριο όλα πληρωμένα τα χω και στην αναζήτηση λογιστή εμφανίζομαι κανονικά).Τώρα πάω με τους κωδικούς μου να υποβάλλω με επιλογή ρόλου το ε3 και μετά το Ν  της εταιρείας και στον κωδικό 050 του ε3 μου έχει προσυμπληρωμένο το λογιστής οχι μισθωτός και δε με αφήνει να το πειράξω.Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι πρέπει να βρώ άλλο λογιστή εξωτερικό με αντίστοιχο ΚΑΔ για να υποβληθεί!!ρε παιδιά ,παραληρώ?έχω κάνει κάποιο λάθος? Κάποια γνώμη περί αυτού?

Έχω το ιδιο θέμα και εγώ και μου φαίνεται εξαιρετικά απίθανο να πρέπει οι δηλώσεις να υποβάλλονται από λογιστή με έναρξη στη Δ.Ο.Υ. Εξάλλου έχουμε κάνει Υπεύθυνη δήλωση στο ΟΕΕ ως μισθωτοί. Βέβαια αυτό το "υποβολή ως εκπρόσωπος" δεν το είχα σκεφτεί αλλά και πάλι, είναι λάθος. Λογιστές είμαστε, όχι εκπρόσωποι. Πρέπει σε κάθε περίπτωση να ανοίξει ο προκλικαρισμένος 050 στο Ε3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από ότι έχω καταλάβει, έτσι όπως είναι στημένο τώρα το taxis δεν μπορούν να υποβληθούν οι δηλώσεις όλων των εταιρειων που έχουν μόνο εσωτερικά λογιστήρια. Αλλά αυτό είναι παράλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι όσον αφορά το Ε3,  αν θέλετε να υποβληθεί χωρίς κωδικούς λογιστή πρέπει να επιλέξετε "το έντυπο συμπληρώθηκε από τον δηλούντα" και όχι "από λογιστή όχι μισθωτό". Δεν φεύγει έτσι; Εννοείται βέβαια ότι ο τζίρος πρέπει να είναι κάτω των γνωστών ορίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, skylogiannis είπε

Συνάδελφοι όσον αφορά το Ε3,  αν θέλετε να υποβληθεί χωρίς κωδικούς λογιστή πρέπει να επιλέξετε "το έντυπο συμπληρώθηκε από τον δηλούντα" και όχι "από λογιστή όχι μισθωτό". Δεν φεύγει έτσι; Εννοείται βέβαια ότι ο τζίρος πρέπει να είναι κάτω των γνωστών ορίων.

Δυστυχώς δε μπορώ συνάδελφε ο τζίρος είναι πολύ πιο πάνω.Πολύ φοβάμαι ότι θα πρέπει να τρέχουμε για νέους κωδικούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 λεπτά πριν, skylogiannis είπε

Συνάδελφοι όσον αφορά το Ε3,  αν θέλετε να υποβληθεί χωρίς κωδικούς λογιστή πρέπει να επιλέξετε "το έντυπο συμπληρώθηκε από τον δηλούντα" και όχι "από λογιστή όχι μισθωτό". Δεν φεύγει έτσι; Εννοείται βέβαια ότι ο τζίρος πρέπει να είναι κάτω των γνωστών ορίων.

Ο 050 είναι προκλικαρισμένος (γκριζαρισμένος), δεν επιδέχεται αλλαγής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγγνώμη που επαναφέρω το θέμα αλλά έχει λυθεί το πρόβλημα με τους λογιστές-μισθωτούς?

Δλδ μπορούν να στείλουν Ε3+Ν μισθωτοί λογιστές τακτοποιημένοι στο Ο.Ε.Ε.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, GRECTORAS είπε

Συγγνώμη που επαναφέρω το θέμα αλλά έχει λυθεί το πρόβλημα με τους λογιστές-μισθωτούς?

Δλδ μπορούν να στείλουν Ε3+Ν μισθωτοί λογιστές τακτοποιημένοι στο Ο.Ε.Ε.?

δεν νομίζω να έχει λυθεί και ούτε το βλέπω αν έχω  καταλάβει καλά πρέπει να του κάνει η εταιρεία  εξουσιοδοτηση σαν νόμιμος εκπρόσωπος μετά να πάει να κάνει εξουσιοδοτηση για την δήλωση κτλ  άλλα για να γίνει αυτό πρέπει πρώτα να κάνει αυτός  επιλογή προσθετού ρολού στο taxis του άλλα το taxis του δεν του έχει αυτή την επιλογή γιατί τον βλέπει ιδιώτη .δες και εδώ μπας και είσαι σε καμιά άλλη περίπτωση 

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/41172#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 ώρες πριν, GRECTORAS είπε

Συγγνώμη που επαναφέρω το θέμα αλλά έχει λυθεί το πρόβλημα με τους λογιστές-μισθωτούς?

Δλδ μπορούν να στείλουν Ε3+Ν μισθωτοί λογιστές τακτοποιημένοι στο Ο.Ε.Ε.?

Η αλλη λύση με χαμένες εργατοωρες .Δήλωση με επιφύλαξη και στην Δ.Ο.Υ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχει λυθεί και έχει απαντήσει το ΟΕΕ: Η εταιρεία εξουσιοδοτεί τον μισθωτό λογιστή ως "εκπρόσωπο του νομικου προσώπου". Με αυτήν την εξουσιοδότηση θα υποβάλλεις την δήλωση. Ο 050 θα είναι προκλικαρισμένος, δεν σε απασχολεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, AfiLak είπε

Έχει λυθεί και έχει απαντήσει το ΟΕΕ: Η εταιρεία εξουσιοδοτεί τον μισθωτό λογιστή ως "εκπρόσωπο του νομικου προσώπου". Με αυτήν την εξουσιοδότηση θα υποβάλλεις την δήλωση. Ο 050 θα είναι προκλικαρισμένος, δεν σε απασχολεί.

ΜΑΚΆΡΙ ΝΑ ΧΕΙΣ ΔΊΚΙΟ. ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΚΆΝΕΙ ΜΈΧΡΙ ΤΏΡΑ ΣΕ ΚΑΝΈΝΑΝ .Η ΞΕΡΕΙΣ ΚΆΠΟΙΟΝ ΜΙΣΘΩΤΌ ΛΟΓΙΣΤΉ ΣΕ ΕΤΑΙΡΕΊΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΈΧΕΙ ΈΝΑΡΞΗ  ΚΑΙ  ΝΑ ΤΟ ΈΧΕΙ ΚΆΝΕΙ .ΓΙΑΤΊ ΆΛΛΟ ΠΡΆΓΜΑ Η ΘΕΩΡΊΑ (ΑΝΑΚΟΊΝΩΣΗ) ΚΑΙ ΆΛΛΟ Η ΠΡΆΞΗ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ισχύει, λειτουργεί κανονικά και προσπερνάμε το θέμα ότι σαν λογιστές μισθωτοί γιοκ.. αλλά σαν εκπρόσωποι μια χαρά.... Ρε δεν κάνω έναρξη τον κώλο σας να χτυπάτε κάτω. Ευχαριστώ τους συναδέλφους και το ΟΕΕ για τις απαντήσεις τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, GRECTORAS είπε

Ισχύει, λειτουργεί κανονικά και προσπερνάμε το θέμα ότι σαν λογιστές μισθωτοί γιοκ.. αλλά σαν εκπρόσωποι μια χαρά.... Ρε δεν κάνω έναρξη τον κώλο σας να χτυπάτε κάτω. Ευχαριστώ τους συναδέλφους και το ΟΕΕ για τις απαντήσεις τους.

Συνάδελφε δεν κατάλαβα την απάντηση σου .Εισαι μισθωτός λογιστής  σε ,εταιρεία  μπήκες στο taxis σου και σε άφησε να κάνεις   προσθήκη ρολού και μετά ο.κ  σου έκαναν εξουσιοδοτηση και την απόστειλες; Αυτό ειναι ευχάριστο αν ισχύει η λες  κάτι άλλο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...