Προς το περιεχόμενο
  • 0

GDPR - Λογιστές


DENNY

Ερώτηση

Καλημέρα

Επειδή μέσα στο χαμό της δουλείας , ούτε καν ασχολήθηκα με το θέμα , αυτό πιάνει και εμάς τους λογιστές;;;

Εχοντας αρχεία με κωδικούς πελατών , ιδιωτών , κλπ , πείτε μου πως πρέπει να ασχοληθούμε ΚΑΙ με αυτο τώρα !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
2 ώρες πριν, DENNY είπε

Καλημέρα

Επειδή μέσα στο χαμό της δουλείας , ούτε καν ασχολήθηκα με το θέμα , αυτό πιάνει και εμάς τους λογιστές;;;

Εχοντας αρχεία με κωδικούς πελατών , ιδιωτών , κλπ , πείτε μου πως πρέπει να ασχοληθούμε ΚΑΙ με αυτο τώρα !

 

Όχι απλά μας πιάνει. Μέχρι και dpo θέλουμε. Προσωπικά, επειδή μου αρέσει πολύ το θέμα, λέω να ασχοληθώ και επαγγελματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

O gdpr, αν δεν μείνει μόνο στη θεωρία και γίνει ένα κανονικό εργαλείο για τον πολίτη, θα έχει πολλά θετικά αποτελέσματα. Σκεφτείτε μόνο πόσα άχρηστα διαφημιστικά mail θα σταματήσετε να παίρνετε. Το θέμα με την έκθεση των δεδομένων μας έχει παραγίνει. Χρειάζονται πραγματικά καταγγελίες για το παραμικρό στην ΑΠΔ.

Δεν είναι δυνατόν να ψάχνω στον έναν υπολογιστή του γραφείου πχ ξύστρα πλάτης για αριστερόχειρες στο site του Πλαισίου και την επόμενη μέρα να μου στέλνει mail το Πλαίσιο στο προσωπικό μου mail: Τη θέλεις τελικά την ξύστρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχεις απόλυτο δίκιο .

Απλά εγω προσωπικά πλέον ΔΕΝ προλαβαίνω να ανταποκριθώ - ενημερωθώ , στις απαιτήσεις της δουλειάς μας!

Και δεν καταλαβαίνω γιατί όλα πρέπει να περνάνε απο εμας , χωρίς την αντίστοιχη αμοιβή τις περισσότερες φορές !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, ponzi είπε

O gdpr, αν δεν μείνει μόνο στη θεωρία και γίνει ένα κανονικό εργαλείο για τον πολίτη, θα έχει πολλά θετικά αποτελέσματα. Σκεφτείτε μόνο πόσα άχρηστα διαφημιστικά mail θα σταματήσετε να παίρνετε. Το θέμα με την έκθεση των δεδομένων μας έχει παραγίνει. Χρειάζονται πραγματικά καταγγελίες για το παραμικρό στην ΑΠΔ.

Δεν είναι δυνατόν να ψάχνω στον έναν υπολογιστή του γραφείου πχ ξύστρα πλάτης για αριστερόχειρες στο site του Πλαισίου και την επόμενη μέρα να μου στέλνει mail το Πλαίσιο στο προσωπικό μου mail: Τη θέλεις τελικά την ξύστρα?

άντε γειά.

άλλο αυτό και άλλο η καθημερινότητα. έφυγε κάποιο  ή πρόκειται δεδομένο από τον κυρ-Γιάννη τον μπακάλη?

το σοβιέτ των Βρυξελλών τους τσουβαλιάζει όλους.

και φοβάμαι στον κυρ-Γιάννη θα μείνει το όνομα και στους επιτήδειους η χάρη!

και τώρα που είπα Χάρη,θυμάσαι από που έφυγαν δεδομένα κάποτε? 

πέρα που δεν τολμάνε να τα βάλουν με την google.  όχι γιατί φοβούνται ,αλλά γιατί δεν ξέρουν.

με βοιδάμαξα δεν πάμε στο φεγγάρι,το πολύ μέχρι το διπλανό χωριό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

άντε γειά.

άλλο αυτό και άλλο η καθημερινότητα. έφυγε κάποιο  ή πρόκειται δεδομένο από τον κυρ-Γιάννη τον μπακάλη?

το σοβιέτ των Βρυξελλών τους τσουβαλιάζει όλους.

και φοβάμαι στον κυρ-Γιάννη θα μείνει το όνομα και στους επιτήδειους η χάρη!

και τώρα που είπα Χάρη,θυμάσαι από που έφυγαν δεδομένα κάποτε? 

πέρα που δεν τολμάνε να τα βάλουν με την google.  όχι γιατί φοβούνται ,αλλά γιατί δεν ξέρουν.

με βοιδάμαξα δεν πάμε στο φεγγάρι,το πολύ μέχρι το διπλανό χωριό.

 

 

Ο μπακάλης δεν μου στέλνει newsletter. Μια καλημέρα το πρωί μου λέει, φωναχτά από απέναντι.  Και παίζει να έχει στη διάθεση του πολύ προσωπικά δεδομένα, μέχρι και κλειδί του σπιτιού μου για μια ώρα ανάγκης.

Πριν πάμε στο φεγγάρι όμως, ας σκεφτεί ο καθένας από εμάς πόσα προσωπικά δεδομένα ανθρώπων έχει στο γραφείο του και πόσο εκτεθειμένα τα έχει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, ponzi είπε

Ο μπακάλης δεν μου στέλνει newsletter. Μια καλημέρα το πρωί μου λέει, φωναχτά από απέναντι.  Και παίζει να έχει στη διάθεση του πολύ προσωπικά δεδομένα, μέχρι και κλειδί του σπιτιού μου για μια ώρα ανάγκης.

Πριν πάμε στο φεγγάρι όμως, ας σκεφτεί ο καθένας από εμάς πόσα προσωπικά δεδομένα ανθρώπων έχει στο γραφείο του και πόσο εκτεθειμένα τα έχει.

 

NAI έχουμε προσωπικά δεδομένα.

η Ντίνα η μπουφετζού γεννήθηκε το 1971 ,είναι χωρισμένη και παίρνει 250 ευρώ μισθό.

στην έδωσα την πληροφορία ,τι θα την κάνεις?

άντε και έχω στο συρτάρι μου μία υ/δ της Ντίνας που μου επιτρέπει να κάνω χρήση των προσωπικών της δεδομένων για την εκκαθάριση της μισθοδοσίας ε και?

πέρα αυτού όμως ,υπάρχει το επαγγελματικό απόρρητο.

βρε ας πιάσουν ταχις-επιμελητήρια-ΕΦΚΑ κλπ. που έχουν μαζικές και εμπορεύσιμες πληροφορίες και βάλε ένα φράγμα προς τα κάτω πχ.250 άτομα προσωπικό να έχει νόημα και το κόστος και η διαφύλαξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...