Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΑΓΡΟΤΗ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ


asteras5

Ερώτηση

Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα,

Αγρότης του ειδικού καθεστώτος πρόκειται να αποκτήσει επιχείρηση της συζύγου του(ατομική) η οποία θα κάνει διακοπή. 

Σε αυτή την περίπτωση ο Αγρότης εντάσσεται στο κανονικό λόγω απόκτησης και άλλης δρατσηριότητας. Ισχύει και εδώ η προθεσμία έως 31/01?? ή μπορεί να γίνει και μετά.

Επειδή χρειάζεται διακοπή της συζύγου και έναρξη του συζύγου . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Η διακοπή εργασιών της συζύγου, η έναρξη εργασιών του συζύγου και η διακοπή του Κ.Α.Δ. 01.00.00.00 θα γίνουν με την ίδια ημερομηνία.

Μετατάξεις από Ειδικό σε Κανονικό λόγω υπέρβασης των σχετικών ορίων είναι εμπρόθεσμες εφόσον γίνουν έως 30/01, όχι 31/01/2018.

Καλή δύναμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και από εμένα...

Πελάτης μου ήδη ελ. επαγγελματιας θέλησε πρόσφατα να προσθέσει ΚΑΔ αγροτικών προιόντων για τα οποία ελάμβανε επιδότηση εδώ και 2 χρόνια λόγω κληρονομιάς...

Στην εφορία μου είχαν πει ότι αν πάει τον Ιανουάριο 2018 θα είναι μία χαρα και θα γίνει η μεταβολη χωρίς πρόστιμο για το έτος αυτό κι εφεξής...άλλη υπάλληλος μου είπε ότι επειδή είναι επαγγελματίας δεν τίθεται θέμα προστίμου και όποτε και να προσθέσει ΚΑΔ θα είναι οκ επίσης χωρίς πρόστιμο -γεγονός που δεν νομίζω ότι ίσχυε αλλά την ρώτησα δύο φορές!!!!-...(σ.σ. Σε άλλη εφορία ρώτησα και σε άλλη εφορία έγινε η μεταβολή λόγω διαφορετικών πόλεων με τν πελάτη..)

Από τα πολλά αποφάσισε τώρα τν Δεκέμβριο και πρόσθεσαμε ΚΑΔ και του έβαλαν πρόστιμο εκπρόθεσμης μεταβολής απο 01/01/2017 γιατί είπαν από τον νόμο ήταν υποχρεωμένος ούτως ή άλλως να ενταχθεί από τότε... Ισχύει αυτό?τελικά έπρεπε όντως να ενταχθεί απο 01/01/2017 βάσει νόμου ή επειδή είχε επιδοτήσεις από το 2016 τν ενέταξαν από το 2017 ή επειδή αντί για Ιανουάριο του 2018 πήγε Δεκέμβριο 2017 του "έπιασαν" και το 2017 αναδρομικά για αγροτικά εισοδήματα?   (ετοίμασα τα χαρτιά και πήγε μόνος του για την μεταβολή για αυτό και οι απορίες εδώ...εκείνοι δεν απαντούν στα τηλέφωνα)

Έχω λίγο μπερδευτεί με τα αγροτικά γιατί η αλήθεια είναι δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα και τωρα από το πουθενά ένας υφιστάμενος πελάτης με ασχετη με τα αγροτικα δραστηριότητα μια ωραία πρωία έχει αγροτικα...!!!Να ξέρω για επόμενο...

ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσωπικά εκτιμώ πως υποχρεούταν να προσθέσει τον Κ.Α.Δ. της αγροτικής δραστηριότητας την 01/01/2017 ακριβώς λόγω των επιδοτήσεων που έλαβε κατά την προηγούμενη χρήση (2016), οπότε σωστό το πρόστιμο. Αλλά θα μπορούσε ίσως να μην έχει αναφέρει τις επιδοτήσεις και να επικαλεστεί μόνο πρόθεση πώλησης αγροτικού προϊόντος οπότε εφόσον η έναρξη γινόταν πριν την πώληση θα ήταν ο.κ. Αλλά όλα αυτά τον Δεκέμβρη, τώρα μάλλον πρέπει να πάει με πρόστιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...