Προς το περιεχόμενο
  • 0

υποβολή δηλώσεων σωματειου


DENNY

Ερώτηση

Καλησπέρα

Τα σωματεία έχουν υποχρέωση υποβολής φολ.δήλωσης ;

Με τον 4172 δεν απαλλάσονταν εφοσον είχαν εσοδα-έξοδα που αφορούσαν μόνο την επίτευξη του σκοπού τους ;;;

Πρόσφατα ζητήθηκε απο δ.ο.υ να υποβληθούν δηλώσεις για τα έτη 2011-2014 ,γιατί μπλόκαρε η ενημερότητα σε πρόεδρο του δ.σ

Ισχύει αυτό και αν ναι γιατι πρόστιμα μιλάμε ;;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Οκ .Δεν έχω καμία εμπειρία στο θέμα. Ο πελάτης μου είναι ο πρόεδρος του δ.σ οπου μπλόκαρε η ενημερότητα.

Μπορώ να υποβάλω τις δηλώσεις με τον 4446 ;;;

Δεν υπάρχει κανένα εσοδο περαν απο τις συνδρομές των μελών .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν , DENNY said:

Οκ .Δεν έχω καμία εμπειρία στο θέμα. Ο πελάτης μου είναι ο πρόεδρος του δ.σ οπου μπλόκαρε η ενημερότητα.

Μπορώ να υποβάλω τις δηλώσεις με τον 4446 ;;;

Δεν υπάρχει κανένα εσοδο περαν απο τις συνδρομές των μελών .

 

Ναι μπορείτε να υποβάλλετε τις δηλώσεις. Ηλεκτρονικά για τα 3 τελευταία έτη (Ν) χειρόγραφα στη ΔΟΥ για τα προηγούμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
21 ώρες πριν, asteras5 said:

Μπορείτε με τον 4446 έτυχε και σε εμάς μόλις τις καταθέσαμε.

εκτος απο τις δηλώσεις είναι κάτι άλλο που πρέπει να έχω μαζί για την υποβολή με τον εν λόγω νόμο ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Σωματείο μη κερδοσκοπικό θέλει να κάνει αλλαγή έδρας. Μπορεί να δηλώσει ως έδρα το σπίτι του εκπρόσώπου? Και αν ναι θα πρέπει να μπει ελάχιστο μίσθωμα 3% επί της αντικειμενικής αξίας? Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 11/10/2017 at 11:11 ΠΜ, DENNY said:

εκτος απο τις δηλώσεις είναι κάτι άλλο που πρέπει να έχω μαζί για την υποβολή με τον εν λόγω νόμο ;;;

έχουν δοθεί οδηγίες με την 1006 & 1009 /2017 .Υπευθυνες δηλώσεις από νόμιμο εκπρόσωπο ...δείτε τις συγκεκριμένες ΠΟΛ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διάβασα τις εγκυκλιους 1006 και 1009 . Απ οπο υ προκυπτει οτι οι δηλωσεις μεχρι το 2013 πανε χειρογραφα και οι μετεπειτα ηλεκτρονικα ;;;Και αν το 2014 υποβαλλεται ηλεκτρονικα που θα γραψουμε το ποιηματακαι με τη διαταξη του εν λογω νομου ;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 9/11/2017 at 11:42 ΠΜ, gianzo said:

Ναι μπορείτε να υποβάλλετε τις δηλώσεις. Ηλεκτρονικά για τα 3 τελευταία έτη (Ν) χειρόγραφα στη ΔΟΥ για τα προηγούμενα.

Όχι για την φετινή δήλωση όμως. Σωστά? Η φετινή πάει με πρόστιμο. Ή κάνω κάποιο λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει κάτι νεότερο - βάσει τελευταίας τροπολογίας - σχετικά με την υποβολή της δήλωσης από Νόμιμο Εκπρόσωπο;;; Μέχρι αυτή τη  στιγμή, παρόλο που μπαίνει πεδίο  "Δηλών", δεν προχωρά και βγάζει μήνυμα ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, DFF είπε

Υπάρχει κάτι νεότερο - βάσει τελευταίας τροπολογίας - σχετικά με την υποβολή της δήλωσης από Νόμιμο Εκπρόσωπο;;; Μέχρι αυτή τη  στιγμή, παρόλο που μπαίνει πεδίο  "Δηλών", δεν προχωρά και βγάζει μήνυμα ...

 

 Χωρίς υπογραφή λογιστή οι δηλώσεις των μη κερδοσκοπικών με απλογραφικά και με εισόδημα έως 50.000 ευρώ  (ΠΟΛ.1139/2018)

Από το φορολογικό έτος 2017 και μετά, είναι υποχρεωτική η υπογραφή των δηλώσεων από λογιστή φοροτεχνικό για τα νομικά πρόσωπα μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα της περίπτωσης γ΄ του άρθρου 45 του ν. 4172/2013 μόνο όταν έχουν εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα πάνω από πενήντα χιλιάδες (50.000) ευρώ και τηρούν απλογραφικά λογιστικά αρχεία

Πριν την προσθήκη του ως άνω εδαφίου, η υπογραφή λογιστή ήταν υποχρεωτική για τις δηλώσεις όλων των μη κερδοσκοπικών οντοτήτων ανεξαρτήτως ύψους εισοδήματος.



Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/41609

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...