Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟΥ ΔΗΛΩΣΗΣ ΣΤΟ ΓΕΜΗ


asteras5

Ερώτηση

Καλησπέρα,

Σήμερα εγγράψαμε στο επιμελητήριο μία ατομική επιχείρηση και πήρε αριθμό ΓΕΜΗ ,εντούτοις πάμε να κάνουμε εγγραφή και βγάζει το μήνυμα 

 ο ΑΦΜ χχχχχχχχχχ με το οποίο συνδεθήκατε δεν βρέθηκε στη Βάση Δεδομένων του ΓΕΜΗ.

Ξέρετε μήπως τι φταίει??  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

μπορεί ως αύριο να βρεθεί. διαφορετικά τηλέφωνο.

πως ήταν παλιά οι μεταβολές στο μητρώο. και δεν ξέρω αν είναι ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ πάλι δεν έχω στείλει τίποτα, ας τα πάρουν ηλεκτρονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, LAMMERGEIER said:

Εγώ πάλι δεν έχω στείλει τίποτα, ας τα πάρουν ηλεκτρονικά.

Και πως θα εισπράξουν το 10€ και τη συνδρομή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 ώρες πριν, koukoulakis said:

Και πως θα εισπράξουν το 10€ και τη συνδρομή;

Να τους στείλουν γράμμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥΣ   ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ .............  ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΟΙΚΟΝΟΜΑΝΕ ΑΥΤΟΙ..............................  ΤΑ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΑ  ΜΟΥ ΜΕΣΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα συγγνώμη που δεν ανοίγω καινούρια ενότητα, αλλά έχω μπερδευτεί σχετικά με το ΓΕΜΗ.Σε αυτές που είναι ατομικές και που δεν έχουν υποχρέωση εγγραφής για ΓΕΜΗ. Δεν είναι εμπορικές, είναι υπηρεσιών και πολύ περισσότερο του παλιού κώδικα "ελευθερος επαγγελματίας". Υποβάλλουν δήλωση;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω πάντως επειδη αρχισαν να στελνουν φακελακια στους πελατες μου για τις συνδρομες τα υπεβαλα φετος και τελος.. και ας πηγαν και λιγο καθυστερημενα και οχι στους 2 μηνες που θελουνε... τωρα αν θα τα πληρωσουν οι πελατες ειναι επιλογη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On Friday, September 22, 2017 at 11:15 ΠΜ, salonikios55 said:

εγω πάντως επειδη αρχισαν να στελνουν φακελακια στους πελατες μου για τις συνδρομες τα υπεβαλα φετος και τελος.. και ας πηγαν και λιγο καθυστερημενα και οχι στους 2 μηνες που θελουνε... τωρα αν θα τα πληρωσουν οι πελατες ειναι επιλογη τους.

Μπορείς να υποβαλεις χωρίς να πληρώσεις το 10ρικο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 ώρες πριν, monty said:

Μπορείς να υποβαλεις χωρίς να πληρώσεις το 10ρικο???

Ουσιαστικά όχι.

Υποβάλλει κανονικά το σύστημα αλλά για να οριστικοποιηθεί πρέπει να πληρωθεί το 10€, το οποίο για να πληρωθεί πρέπει να έχει εξοφληθεί και η ετήσια συνδρομή στο ΓΕΜΗ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 ώρες πριν, koukoulakis said:

Ουσιαστικά όχι.

Υποβάλλει κανονικά το σύστημα αλλά για να οριστικοποιηθεί πρέπει να πληρωθεί το 10€, το οποίο για να πληρωθεί πρέπει να έχει εξοφληθεί και η ετήσια συνδρομή στο ΓΕΜΗ. 

Η υποχρεωση (του υποβαλλοντα την αιτηση) συνισταται στην υποβολη της αιτησης.

Την υποχρεωση πληρωμης την εχει παντα ο επιχειρηματιας.

Αρα, υποβαλεις, στελνεις τις ταυτοτητες πληρωμης στον επιχειρηματια και καθαρισες...

Αμα θελει, ας πληρωσει, εσενα δε σου πεφτει λογος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 ώρες πριν, TasosX said:

Η υποχρεωση (του υποβαλλοντα την αιτηση) συνισταται στην υποβολη της αιτησης.

Την υποχρεωση πληρωμης την εχει παντα ο επιχειρηματιας.

Αρα, υποβαλεις, στελνεις τις ταυτοτητες πληρωμης στον επιχειρηματια και καθαρισες...

Αμα θελει, ας πληρωσει, εσενα δε σου πεφτει λογος

Αυτο εκανα και εγω.. τον ενημερωσα και του ειπα πως εχει η κατασταση... αν τωρα αυτος θελει να ειναι τυπικος οκ.. αλλιως οταν παει να κανει διακοπη θα του βγουν ολα...να τα πληρωσει.. επιλογη του

εγω απτη πλευρα μου οτι ειχα να κανω το εκανα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

H αποστολή της δήλωσης στο ΓΕΜΗ ,δεν έχει κανένα λόγο πλην της είσπραξης της ετήσιας συνδρομής. Το ΓΕΜΗ δεν είναι ΑΑΔΕ.

παλιότερα ήταν μέσω θεώρησης.

Οταν όμως χρειαστείς ένα πιστοποιητικό -μεταβολή κλπ. τα πληρώνεις μαζεμένα και όλοι είναι ευτυχισμένοι ,πλην αυτού που του ξαλαφρώνει η τσέπη ή ο λογαριασμός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αποδεικτικα υποβολης δηλωσης στο ΓΕΜΗ για ατομικες επιχειρησεις , τελικα θα ανεβασουν ΜΟΝΟ οσοι εστειλαν εκεινο το excelακι στο ΕΤΕΑ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On Monday, September 25, 2017 at 9:38 ΜΜ, TasosX said:

Η υποχρεωση (του υποβαλλοντα την αιτηση) συνισταται στην υποβολη της αιτησης.

Την υποχρεωση πληρωμης την εχει παντα ο επιχειρηματιας.

Αρα, υποβαλεις, στελνεις τις ταυτοτητες πληρωμης στον επιχειρηματια και καθαρισες...

Αμα θελει, ας πληρωσει, εσενα δε σου πεφτει λογος

Και την δουλειά μου συνάδελφε ποιος θα την πληρώσει? Μη μου πεις ο επιχειρηματίας...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On Tuesday, September 26, 2017 at 9:35 ΠΜ, PROAKIS said:

H αποστολή της δήλωσης στο ΓΕΜΗ ,δεν έχει κανένα λόγο πλην της είσπραξης της ετήσιας συνδρομής. Το ΓΕΜΗ δεν είναι ΑΑΔΕ.

παλιότερα ήταν μέσω θεώρησης.

Οταν όμως χρειαστείς ένα πιστοποιητικό -μεταβολή κλπ. τα πληρώνεις μαζεμένα και όλοι είναι ευτυχισμένοι ,πλην αυτού που του ξαλαφρώνει η τσέπη ή ο λογαριασμός!

Ακριβώς αυτό. Ο μοναδικός λόγος είναι η είσπραξη της ετήσιας συνδρομής. Από την ώρα που τελείωσαν οι θεωρίες οι εισπράξεις βούλιαξαν. Έπρεπε να εφευρουν νέα "υποχρέωση". Ο επιχειρηματιας είναι υποχρεωμένος να πληρώσει την συνδρομή του. Αν δεν το κάνει θα τα βρει μπροστά του στο τέλος. Δεν θα χάσω εγώ τόσες εργατοώρες για να κάνω τον αμισθί εισπράκτορά τους. 

Εσυ συνάδελφε στέλνεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
15 ώρες πριν, monty said:

Ακριβώς αυτό. Ο μοναδικός λόγος είναι η είσπραξη της ετήσιας συνδρομής. Από την ώρα που τελείωσαν οι θεωρίες οι εισπράξεις βούλιαξαν. Έπρεπε να εφευρουν νέα "υποχρέωση". Ο επιχειρηματιας είναι υποχρεωμένος να πληρώσει την συνδρομή του. Αν δεν το κάνει θα τα βρει μπροστά του στο τέλος. Δεν θα χάσω εγώ τόσες εργατοώρες για να κάνω τον αμισθί εισπράκτορά τους. 

Εσυ συνάδελφε στέλνεις? 

προσωπικές-ατομικές όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να επανελθω λιγο στο θεμα για τις ατομικες,

οσες εχουν διακριτικο τιτλο παραμενει η συνδρομη στο επιμελητηριο 12 ευρω απο 2015 , για τις υπολοιπες προαιρετικα και πληρωνουν μονο το ετος εκεινου που θα αιτηθουν κατι απο το επιμελητηριο

για τη διατηρηση μεριδας ΓΕΜΗ εξαιρουνται οι ατομικες παροχης υπηρεσιων

για αυτες με εμπορικη δραστηριοτητα εχει πληρωσει κανεις 30 ευρω το τελος αφου μεταβολες κλπ δε συμβαινουν σε ατομικες ωστε να ζητηθει να πληρωθει αρχικα το τελος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή έχω μπερδευτεί, ποια έντυπα υποβάλουμε για τις ατομικές?

Β2?  Κάτι από την φορολογική δήλωση (ως αποδεικτικό)?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...