Προς το περιεχόμενο
  • 1

ΑΠΔ ΕΜΜΙΣΘΩΝ ΔΙΚΗΓΟΡΩΝ


adaeus

Ερώτηση

Χτες μίλησα με την αρμόδια Δ/νση ΕΦΚΑ. Η εγκύκλιος και τα πακέτα για τους εμμίσθους δικηγόρους αναμένονται! Το ζήτημα είναι πολύπλοκο. Οι έμμισθοι δικηγόροι επαρχίας έχουν 12,72% και 21,38% = 34,10%. Οι έμμισθοι Αθηνών έχουν α) Οι νέοι ασφαλισμένοι 16,72 και 21,38 = 34,10% και β) οι παλαιοί ασφαλισμένοι ό,τι και  oi επαρχίας (12,72-21,38) και πάγιο ετήσιο ποσόν για πρόνοια 332,76 ευρώ (110,92 έμμισθος-221,84 εντολέας).

Σημειώνεται πως η διάταξη για τις εισφορές πρόνοιας του άρθρου 35 του Ν.4387/2016 τροποποιήθηκε για 4η φορά με το άρθρο 96 του Ν.4461/2017.

Για τα συνεισπραττόμενα κατά την εγκύκλιο του Υπουργείου τίποτε, ενώ το ορθόν είναι μόνον ΟΑΕΔ και όχι ΟΕΚ και ΟΕΕ. Περισσότερες πληροφορίες στο σάιτ μας των εμμίσθων δικηγόρων http://emmisthos.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα. Έχει εκδοθεί η εγκύκλιος του ΕΦΚΑ για τους έμμισθους δικηγόρους με πάγια αντιμισθία? Πρέπει να υποβληθούν οι ΑΠΔ έως 28/4 και δεν έχω δει κάτι. Έχει κάποιος οποιαδήποτε ενημέρωση? Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα. Έχει εκδοθεί η εγκύκλιος του ΕΦΚΑ για τους έμμισθους δικηγόρους με πάγια αντιμισθία? Έχουμε κανά νέο? Τι γίνεται με αυτή την περίπτωση? Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Απευθύνω έκκληση στους διαχειριστές ή σε όποιον γνωρίζει κάτι σχετικό με τις εισφορές, τα πακέτα κάλυψης και την ΑΠΔ των έμμισθων δικηγόρων να μας ενημερώσει. Δεν ξέρω πια τι να απαντήσω στους πελάτες, οι οποίοι θα κληθούν να πληρώσουν μαζεμένες εισφορές άνω των 4 μηνών μαζί με τις προσαυξήσεις. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Υπάρχει κάποια ενημέρωση για τις εισφορές των έμμισθων δικηγόρων? Δεν ξέρω τι να κάνω, πια. Ξαφνικά, θα πρέπει οι εργοδότες να πληρώσουν εισφορές και ΦΜΥ για 4 μήνες μαζεμένους. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 λεπτά πριν , HURRICANE33 said:

Καλησπέρα. Υπάρχει κάποια ενημέρωση για τις εισφορές των έμμισθων δικηγόρων? Δεν ξέρω τι να κάνω, πια. Ξαφνικά, θα πρέπει οι εργοδότες να πληρώσουν εισφορές και ΦΜΥ για 4 μήνες μαζεμένους. Ευχαριστώ.

εδώ κουραστήκαμε εμείς που σε διαβάζουμε (για αυτό το θέμα) σκέψου εσύ και αυτούς που πρέπει να πληρώσουν και οι άλλοι που θα πρέπει να έχουν βιβλιάρια υγείας κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 24/4/2017 at 9:20 ΠΜ, HURRICANE33 said:

Καλημέρα. Έχει εκδοθεί η εγκύκλιος του ΕΦΚΑ για τους έμμισθους δικηγόρους με πάγια αντιμισθία? Πρέπει να υποβληθούν οι ΑΠΔ έως 28/4 και δεν έχω δει κάτι. Έχει κάποιος οποιαδήποτε ενημέρωση? Ευχαριστώ πολύ.

Συνάδελφε μην απελπίζεσαι.12 Μαιου πήρα απάντηση απο τον ΕΦΚΑ οτι αναμενεται εγκυκλιος για την ΑΠΔ των εμμισθων δικηγορων...Υπομονη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, kua said:

Συνάδελφε μην απελπίζεσαι.12 Μαιου πήρα απάντηση απο τον ΕΦΚΑ οτι αναμενεται εγκυκλιος για την ΑΠΔ των εμμισθων δικηγορων...Υπομονη.

 

Ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο που μου δίνεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, PROAKIS said:

εδώ κουραστήκαμε εμείς που σε διαβάζουμε (για αυτό το θέμα) σκέψου εσύ και αυτούς που πρέπει να πληρώσουν και οι άλλοι που θα πρέπει να έχουν βιβλιάρια υγείας κλπ.

Το πιστεύεις ότι σκεφτόμουν το ίδιο την ώρα που έγραφα την ανάρτηση? Λέω, θα γίνω ο γραφικός του Φόρουμ! Με φαντάζομαι Ιούνιο του 2019 να ρωτάω πάλι για τις εισφορές των έμμισθων δικηγόρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είμαι ο πρόεδρος των εμμίσθων δικηγόρων. Έχω κουραστεί κι εγώ με το θέμα! Έμαθα πως έχει δοθεί σιωπηρή παράταση, το επεξεργάζονται ακόμη το θέμα. Αν υπολογίσετε ότι υπάρχουν περίπου 4000 έμμισθοι σε όλη τη χώρα, εύκολα γίνεται κατανοητό πόσα εκατομμύρια στερείται ο ΕΦΚΑ. Και δεν είναι οι μόνες απδ που λείπουν είναι και των δημοσίων υπαλλήλων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 ώρες πριν, adaeus said:

Είμαι ο πρόεδρος των εμμίσθων δικηγόρων. Έχω κουραστεί κι εγώ με το θέμα! Έμαθα πως έχει δοθεί σιωπηρή παράταση, το επεξεργάζονται ακόμη το θέμα. Αν υπολογίσετε ότι υπάρχουν περίπου 4000 έμμισθοι σε όλη τη χώρα, εύκολα γίνεται κατανοητό πόσα εκατομμύρια στερείται ο ΕΦΚΑ. Και δεν είναι οι μόνες απδ που λείπουν είναι και των δημοσίων υπαλλήλων!

Το θέμα είναι με τις προσαυξήσεις τι γίνεται. Πρέπει να πουν επίσημα ότι ούτε οι εισφορές, ούτε ο Φόρος Μισθωτών Υπηρεσιών δεν θα έχει προσαυξήσεις, από τη στιγμή που είναι δική τους η ευθύνη της καθυστέρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

On 7/6/2017 at 0:19 ΜΜ, HURRICANE33 said:

Το θέμα είναι με τις προσαυξήσεις τι γίνεται. Πρέπει να πουν επίσημα ότι ούτε οι εισφορές, ούτε ο Φόρος Μισθωτών Υπηρεσιών δεν θα έχει προσαυξήσεις, από τη στιγμή που είναι δική τους η ευθύνη της καθυστέρησης.

Συγνώμη συνάδελφε αλλά γιατί αναφέρεσαι στο ΦΜΥ; Εγώ έκανα κανονικά τη μισθοδοσία μου (τα ποσοστά ΕΦΚΑ νομίζω είναι γνωστά) , υπέβαλα ΦΜΥ και εκκρεμεί μόνο η ΑΠΔ του έμμισθου που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 λεπτά πριν , pman said:

 

Συγνώμη συνάδελφε αλλά γιατί αναφέρεσαι στο ΦΜΥ; Εγώ έκανα κανονικά τη μισθοδοσία μου (τα ποσοστά ΕΦΚΑ νομίζω είναι γνωστά) , υπέβαλα ΦΜΥ και εκκρεμεί μόνο η ΑΠΔ του έμμισθου που έχω.

Καλησπέρα. Τα ποσοστά ΕΦΚΑ δεν είναι σίγουρα από ό,τι έχω καταλάβει, εκκρεμούν οι εισφορές εφάπαξ 4% σε ποιον θα χρεώνονται, εργοδότη ή εργαζόμενο συν τα διαφορετικά ποσοστά παλαιών και νέων ασφαλισμένων. Άρα, ο ΦΜΥ δεν μπορεί να υπολογιστεί. Επίσης, χωρίς ΑΠΔ, πακέτα κάλυψης και ταυτότητα οφειλής πώς θα πληρωθούν οι εισφορές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαι τι γίνεται με τις εισφορές που ήδη καταβάλλονται από τις παραστάσεις στα δικαστήρια ;;;

Θα καταβληθούν διπλές εισφορες;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, DENNY said:

Kαι τι γίνεται με τις εισφορές που ήδη καταβάλλονται από τις παραστάσεις στα δικαστήρια ;;;

Θα καταβληθούν διπλές εισφορες;;;

Φαντάζομαι και για αυτό το θέμα θα δώσει λύση η εγκύκλιος που περιμένουμε να εκδοθεί, αν και όταν εκδοθεί ποτέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 λεπτά πριν , adaeus said:

Και όντως βγήκε σήμερα

Επιτέλους! Το θέμα είναι τι θα γίνει με το ποσό που παρακρατήθηκε μέσω γραμματίων προείσπραξης. Πρέπει πριν υποβάλλουμε την ΑΠΔ να μας ενημερώνουν για το ποσό ώστε να αφαιρείτα από τις συνολικές εισφορές. Άλλο μπέρδεμα αυτό! Και να ρωτήσω, αν στη σύμβαση που έχει υπογράψει ο δικηγόρος αναφέρονται 12 αμοιβές τον χρόνο, δεν είναι υποχρεωμένος ο εργοδότης να του καταβάλλει δώρα, σωστά? Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια πρώτη νομική προσέγγιση της εγκυκλίου. Δυστυχώς θα υπάρχει ταλαιπωρία στα λογιστήρια! 

Επίσης υπάρχει νομικό ζήτημα ως προς την εισφορά πρόνοιας παλαιών ασφαλισμένων. Άλλα λέει η διάταξη, άλλα η εγκύκλιος.

 

http://emmisthos.blogspot.gr/2017/06/blog-post_22.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ως προς το ερώτημα για τα δώρα ιδού οι σχετικές διατάξεις του Κώδικα Δικηγόρων:

Αρθρο 44

 Αποδοχές έμμισθου δικηγόρου

 1. Ο δικηγόρος για τις παρεχόμενες με έμμισθη εντολή υπηρεσίες του αμείβεται με πάγιες μηνιαίες 
αποδοχές που καθορίζονται με ελεύθερη συμφωνία με τον εντολέα του και οι οποίες δεν μπορούν 
να είναι κατώτερες των εκάστοτε ισχυουσών κατώτατων νόμιμων αποδοχών υπαλλήλου του 
ιδιωτικού τομέα ανάλογων επιστημονικών προσόντων.

 

 

 Αρθρο 46

 Διάρκεια και λήξη έμμισθης
 εντολής - αποζημίωση

 1. Οι διατάξεις για τη χορήγηση ετήσιας άδειας και επιδόματος αδείας που ισχύουν για τους 
υπαλλήλους στον ιδιωτικό τομέα, ισχύουν και για τους έμμισθους δικηγόρους. Σε περίπτωση 
ύπαρξης Κανονισμού εργασίας για τους εργαζόμενους στον εντολέα, εφαρμόζονται οι διατάξεις του 
Κανονισμού, εφόσον είναι ευνοϊκότερες. Εφαρμόζονται επίσης στους έμμισθους δικηγόρους όλες οι 
κείμενες διατάξεις για χορήγηση αδείας μετ` αποδοχών λόγω ασθενείας, αναρρωτικής άδειας και 
προστασίας της κύησης και της λοχείας.

Ως εκ τούτου η συμφωνία για μη χορήγηση δώρων και επιδομάτων θεωρώ πως δεν είναι νόμιμη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, HURRICANE33 said:

Επιτέλους! Το θέμα είναι τι θα γίνει με το ποσό που παρακρατήθηκε μέσω γραμματίων προείσπραξης. Πρέπει πριν υποβάλλουμε την ΑΠΔ να μας ενημερώνουν για το ποσό ώστε να αφαιρείτα από τις συνολικές εισφορές. Άλλο μπέρδεμα αυτό! Και να ρωτήσω, αν στη σύμβαση που έχει υπογράψει ο δικηγόρος αναφέρονται 12 αμοιβές τον χρόνο, δεν είναι υποχρεωμένος ο εργοδότης να του καταβάλλει δώρα, σωστά? Ευχαριστώ πολύ.

Ως προς τα γραμμάτια πρέπει να προσκομίζονται και να φυλάγονται στο λογιστήριο του εργοδότη, για τυχόν έλεγχο στο μέλλον. Αφού προσκομίζονται, θα πρέπει να εξάγεται το ποσόν που έχει καταβληθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...