Ειδήσεις Εργατικά Ασφαλιστικά

Βεβαιώσεις ΟΓΑ για φορολογική χρήση - Διαδικτυακή έκδοση βεβαιώσεων καταβολής εισφορών των ασφαλισμένων του ΟΓΑ

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΓΕΩΡΓΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝ
Ο.Γ.Α.

Δελτίο Τύπου
Τρίτη, 8.05.2012

ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΟΓΑ ΓΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΧΡΗΣΗ

Ι. ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΕΚΔΟΣΗ ΤΩΝ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΓΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΧΡΗΣΗ

Η Διοίκηση του ΟΓΑ ανακοινώνει:

Την έναρξη λειτουργίας της Διαδικτυακής Εφαρμογής (web application) για την έκδοση βεβαιώσεων καταβολής εισφορών για φορολογική χρήση, των αυτοτελώς απασχολούμενων ασφαλισμένων του Κλάδου Κύριας Ασφάλισης. Οι βεβαιώσεις καταβολής εισφορών για φορολογική χρήση θα εκδίδονται από το τρέχον οικονομικό έτος και εφεξής μόνο διαδικτυακά, μέσω του ιστοσελίδας του ΟΓΑ www . oga . gr , και δεν θα αποστέλλονται ταχυδρομικά στους ασφαλισμένους . Οι ενδιαφερόμενοι ασφαλισμένοι του ΟΓΑ, θα εκτυπώνουν απευθείας, οι ίδιοι, τις βεβαιώσεις καταβολής εισφορών για φορολογική χρήση μέσω της ιστοσελίδας του Οργανισμού, μεταβαίνοντας σε ειδική παραπομπή «εκτύπωση βεβαίωσης εισφορών για φορολογική χρήση» (link), η οποία οδηγεί στην εφαρμογή της εκτύπωσης των βεβαιώσεων για φορολογική χρήση.

Για την έκδοση της βεβαίωσης καταβολής εισφορών, ο ασφαλισμένος θα πρέπει να έχει διαθέσιμες τις εξής πληροφορίες:

- τον Α.Μ.Κ.Α. (Αριθμό Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης)
- τον Α.Μ. ΟΓΑ (Αριθμό Μητρώου Ασφαλισμένου ΟΓΑ)
- τον Α.Φ.Μ. (Αριθμό Φορολογικού Μητρώου)

Επισημαίνεται, ότι στις περιπτώσεις που ο Α.Μ.Κ.Α. δεν έχει καταχωρηθεί στο σύστημα του ΟΓΑ ή έχει καταχωρηθεί λανθασμένα, δεν είναι δυνατή η εκτύπωση βεβαίωσης από τον ιστότοπο του ΟΓΑ και ο ασφαλισμένος θα πρέπει για την εκτύπωση να απευθυνθεί στον αρμόδιο Ανταποκριτή του ΟΓΑ με την κάρτα του Α.Μ.Κ.Α. ή άλλο επίσημο έγγραφο από το οποίο προκύπτει ο Α.Μ.Κ.Α. (π.χ.
βεβαίωση ΚΕΠ) και με οποιοδήποτε έγγραφο από το οποίο προκύπτει ο Α.Φ.Μ. του (φορολογική δήλωση ή εκκαθαριστικό σημείωμα).
Επίσης, οι εν λόγω βεβαιώσεις δεν εκδίδονται από τα ΚΕΠ, επειδή δεν έχει γίνει πιστοποίηση της σχετικής διαδικασίας.

Αναλυτικές οδηγίες για την έκδοση των βεβαιώσεων παρέχονται στην εγκύκλιο του
Κλάδου Κύριας Ασφάλισης του ΟΓΑ αριθ. 2 /2012.

ΙΙ. ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΟΓΑ ΓΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΧΡΗΣΗ Α) ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΣΥΝΤΑΞΕΩΝ ΚΑΙ Β) ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΠΟΛΥΤΕΚΝΙΚΩΝ ΕΠΙΔΟΜΑΤΩΝ

Έχει ολοκληρωθεί η αποστολή των βεβαιώσεων για φορολογική χρήση α) καταβολής συντάξεων και β) καταβολής πολυτεκνικών επιδομάτων.

Όσοι δεν έχουν λάβει ή έχουν χάσει τις βεβαιώσεις αυτές μπορούν να απευθύνονται στα ΚΕΠ για την υποβολή αιτήσεως εκδόσεως αντιγράφου. Ειδικά οι βεβαιώσεις καταβολής συντάξεων (πλην των ορφανικών) χορηγούνται αμέσως από τα ΚΕΠ, μέσω ειδικής εφαρμογής.



Διατηρήστε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Τα σχόλια σας θα δημοσιευτούν εφόσον το περιεχόμενο τους συμμορφώνεται με τους όρους χρήσης. Μη χρησιμοποιείτε κεφαλαία και greeklish.

comments powered by Disqus

Παλαιότερα σχόλια

image description Your Name | May 14, 2012 7:47 AM | Reply
Κι αλλη δουλεια για τους λογιστες.
image description LOGRALLI | May 14, 2012 8:45 AM | Reply
Aκριβώς!!! περυσι βγάζαμε τις επιδοτήσεις, φέτος θα τυπώνουμε και τον ΟΓΑ , να δουμε του χρόνου τι λουλούδι θα μας βγάλουν!!

image description Your Name | May 14, 2012 8:59 AM | Reply
Γαμώ την τύχη μου! που θα βρούμε τον ΑΜΚΑ που δεν το γράφει η περσινή βεβαίωση?
image description stauros | May 14, 2012 9:36 AM | Reply
γιατι εισαι ετοιμος να εκτυπωσεις βεβαιωσεις
image description Game over.... | May 14, 2012 10:08 AM | Reply
ΔΕΝ θα την κάνουν οι λογιστές αυτην τη δουλειά. Οι γεροι και οι γριες στα χωριά, θα μπουν στο notebook, ή στο ipad, θα τις εκτυπώσουν και θα μας τις φέρουν!!!!! Μην αγχωνεστε. Η ξεφτυλα πια δεν εχει ορια!!!!
image description KALASTY | May 14, 2012 11:51 AM | Reply
Όχι που δεν θα το κάναμε κι αυτό εμείς...
image description Your Name | May 14, 2012 12:05 PM | Reply
Δεν λέτε πάλι καλά ?? Εαν από του χρόνου έρχονατι όλα εκτυπωμένα στην δήλωση ποιός θα πατάει σε λογιστή ???
Ας έχουμε δουλειά ............
image description stauros | May 14, 2012 12:44 PM | Reply
δουλεια θα εχουμε λεφτα δε θα εχουμε για τις υποχρεωσεις μας.
image description DimitrisD | May 14, 2012 12:34 PM | Reply
Καλά ρε παιδιά μην τα ξεφτιλίζουμε όλα. 1 λεπτό δουλειά είναι να μπείς και να τα εκτυπώσεις...
image description Your Name | May 14, 2012 12:15 PM | Reply
σαφως ειναι 2 λεπτα δουλεια αν εχει ολα τα στοιχεια και συνηθως οι γεροι δεν τα εχουν ή δεν ξερουν που τα εχουν οποτε πρεπει να τρεχουν στα ΚΕΠ (σιγα μην θυμουνται τον ΑΜΚΑ τους) , αρα πιο πολυ ταλαιπωρια θα ειναι για αυτους. εγω απλωε θα τους χρεωσω 1-2 ευρω παραπανω τη δηλωση για να το εκτυπωσω
image description Your Name | May 14, 2012 1:18 PM | Reply
αναφορικά με τον ΑΜΚΑ, στη διεύθυνση www.amka.gr αν δώσουμε τα στοιχεία του φορολογούμενου, ονοματεπώνυμο, όνομα πατέρα, όνομα μητέρας, ημερομηνία γέννησης, εμφανίζει τον ΑΜΚΑ.
image description Your Name | May 14, 2012 2:17 PM | Reply
οι ηλικιωμένοι είναι συνήθως συνταξιούχοι. στους συνταξιούχους αποστέλλονται κανονικά τα έντυπα. μόνο αυτοί που πληρώνουν εισφορές τα εκτυπώνουν από το internet. το ότι το site του ΟΓΑ άνοιξε 10 ημέρες μετά από την προβλεπόμενη ημερομηνία αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο...
image description Μεσαία πράγματα__ | May 14, 2012 4:31 PM | Reply
ξέρετε τι εστί συνταξιούχος ΟΓΑ ξερετε τι σημαίνει? μπουκάρω στο λογιστή...δεν μπορώ να συνενοηθεις....δεν ακούνε συνήθως....δεν έχουν να πληρώσουν συνήθως...ενα μεσο λογιστικό γραφειο με καταχωρήσεις ,ενημερωση πελατων,υποβολη φπα,εκκαθαριστικων φπα,σχεση λογιστη και μητρωου,ενδοκοινοτικες,εκτυπωση βιβλιων,τυχαιες επισκεψεις στο γραφειο κλπ κλπ...σημαίνει οτι δεν βλεπεις οικογενεια κλπ κλπ οχι να κατσεις να βγαλεις και εισφορες ασφαλισμενων ογα....ΗΜΑΡΤΟΝ λεμε...
image description Νικος_ | May 14, 2012 4:50 PM | Reply
λογιστικο γραφειο ονομαζουμε αυτο που τρεχει.οχι αυτο που ειναι χαλαρο.
image description teo | May 14, 2012 5:42 PM | Reply
εχουμε γινει ΚΕΠ.Δεν πειραζει. Ομως για την εκδοση να θελει αμκα και αμ του ογα παει πολυ.Τους πειραζε μονο ΑΦΜ και ΑΔΤ ως στοιχεια ,που τα βρισκεις και ευκολα
image description Your Name | May 14, 2012 8:12 PM | Reply
ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΧΡΟΝΟΧΡΕΩΣΗ ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ
ΕΡΓΑΤΩΡΕΣ ΣΑΣ!
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗ ΒΑΒΟΥΡΑ ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΦΤΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΤΣΕ ΚΑΝΕ ΚΑΙ
ΚΑΜΜΙΑ ΔΗΛΩΣΟΥΛΑ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΧΩΡΙΣ ΜΑ . . ΚΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΥΝΕΠΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ . ΤΩΡΑ ΑΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ
ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΙΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ????????????????
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ............................
Ο Mr ΟΓΑ ΠΟΣΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΕΙΧΕ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΣΑ
ΛΕΦΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ????
ΚΑΙ Ο ΤΖΑΜΠΑΣ ΠΑΕΙ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ
ΒΡΕ ΤΟΝ ΦΟΥΚΑΡΑ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗ ΕΝΝΟΩ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
image description Your Name | May 14, 2012 8:12 PM | Reply
ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΧΡΟΝΟΧΡΕΩΣΗ ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ
ΕΡΓΑΤΩΡΕΣ ΣΑΣ!
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗ ΒΑΒΟΥΡΑ ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΦΤΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΤΣΕ ΚΑΝΕ ΚΑΙ
ΚΑΜΜΙΑ ΔΗΛΩΣΟΥΛΑ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΧΩΡΙΣ ΜΑ . . ΚΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΥΝΕΠΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ . ΤΩΡΑ ΑΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ
ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΙΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ????????????????
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ............................
Ο Mr ΟΓΑ ΠΟΣΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΕΙΧΕ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΣΑ
ΛΕΦΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ????
ΚΑΙ Ο ΤΖΑΜΠΑΣ ΠΑΕΙ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ
ΒΡΕ ΤΟΝ ΦΟΥΚΑΡΑ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗ ΕΝΝΟΩ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
image description Your Name | May 15, 2012 3:42 PM | Reply
EEEEEEEEEEEIIIIIIII............O ΤΣΑΜΠΑΣ ΖΕΙ
image description Giako | May 22, 2012 7:46 PM | Reply
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΖΗΤΑΕΙ 12 ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΤΟΥ ΟΓΑ ΕΝΩ ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΓΡΑΦΕΙ 11
image description Rozalia | May 26, 2012 7:27 PM | Reply
Οι 5 πρώτοι αριθμοί στο μητρώο του ΟΓΑ είναι ο κωδικός της περιοχής που ανήκει ο ασφαλισμένος μετά ακολουθούν μηδενικά και τελειώνει με τον αριθμό του ασφαλισμένου. Όταν πας να τυπώσεις τη βεβαίωση εισφορών ασφαλισμένου (διότι η συγκεκριμένη εφαρμογή αφορά καταβολή εισφορών και όχι καταβολή συντάξεων), βάλε ανάμεσα στα μηδενικά ένα επιπλέον μηδενικό και θα γίνουν 12 οι αριθμοί και όλα ΟΚ.
image description ΕΞΟΡΓΙΣΜΕΝΟΣ | May 29, 2012 10:44 AM | Reply
Η ΞΕΦΤΙΛΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΗΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ

Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 

Δημιουργία νέας κατηγορίας
Up
Close
Close
Κλείσιμο