Ειδήσεις Ανακοινώσεις ΥΠ.ΟΙΚ. - ΙΚΑ - ΟΑΕΔ

Δελτίο Τύπου Υ.Ο. σχετικά με παρατάσεις έως 28.9.2012 και υποβολή δηλώσεων Ε9

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
Νίκης 5-7
10180 Αθήνα

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ 
Τηλ.: 210-3332551/2
Fax: 210-3332559
e-mail: press@minfin.gr

Δευτέρα 2, Απριλίου 2012 

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Με απόφαση του Αναπληρωτή Υπουργού Οικονομικών Παντελή Οικονόμου, για διευκόλυνση των φορολογούμενων, δίδονται οι παρακάτω παρατάσεις μέχρι και την 28η Σεπτεμβρίου 2012:

1. Υποβολής της οριστικής δήλωσης αμοιβών από ελευθέρια επαγγέλματα η οποία λήγει την 30η Απριλίου 2012.

2. Υποβολής της οριστικής δήλωσης εισοδημάτων από εμπορικές επιχειρήσεις η οποία λήγει την 31η Μαΐου 2012. 

Εξ άλλου, η εφαρμογή Ηλεκτρονικής Υποβολής Δηλώσεων Ε9 για τα έτη 2008 έως και 2011 θα παραμείνει ανοικτή τις επόμενες ημέρες ώστε να διευκολυνθούν οι φορολογούμενοι



Διατηρήστε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Τα σχόλια σας θα δημοσιευτούν εφόσον το περιεχόμενο τους συμμορφώνεται με τους όρους χρήσης. Μη χρησιμοποιείτε κεφαλαία και greeklish.

comments powered by Disqus

Παλαιότερα σχόλια

image description 235711 | April 2, 2012 12:33 PM | Reply
...δηλαδή εάν ήθελα να υποβάλω τις εν λόγω οριστικές σήμερα θα μπορούσα....;;;;!!!!!!
Εγώ πάλι πως είχα την εντύπωση ότι οι Οριστικές Φόρου Ελευθερίων Επαγγελμάτων είχαν καταργηθεί...

Ιδέα μου θα ήταν....

image description 235711 | April 2, 2012 1:20 PM | Reply
Μην βιάζεσαι, θα γίνει και αυτό... κάτσε να γίνουν οι εκλογές ...να ψηφιστεί το νέο φορολογικό.... που θα πάει θα το καταργήσουν. Ως τότες τσίμπα μια παράταση !!!
image description BERA | April 2, 2012 1:29 PM | Reply
Υποβολής της οριστικής δήλωσης εισοδημάτων από εμπορικές επιχειρήσεις η οποία λήγει την 31η Μαΐου 2012.

Ποιές δηλώσεις εννοούν γιατί δεν μπορώ να καταλάβω
image description EMANON | April 2, 2012 1:55 PM | Reply
ΚΙ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ
image description Your Name | April 2, 2012 1:49 PM | Reply
ΟΥΤΕ ΕΓΩ!!!!
image description BERA | April 2, 2012 1:04 PM | Reply
ΤΩΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΝΝΟΟΥΝ ΤΙΣ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΥΠΕΡΓΟΛΑΒΩΝ 3% ΚΛΠ ΑΡΘΡΟΥ 55 ΚΦΕ
image description GEO | April 2, 2012 1:15 PM | Reply
¨.....για διευκόλυνση των φορολογούμενων¨...εγώ θέλω να τα υποβάλλω σήμερα βρε νούμερα...άσε που και στις 28/9 αμφιβάλω αν υπάρχει σύστημα για υποβολή...και στο τέλος θα πούνε πως για το έτος 2012...δεν θα υποβληθούν.Μπορεί όμως να τα υποβάλλουμε το 2015 που θα έχουν σύστημα...να κρατήσουμε μια σημείωση από τώρα,μην το ξεχάσουμε.
image description Κώστας | April 2, 2012 1:19 PM | Reply
καλά συνάδελφοι μιλάμε για τα νούμερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
image description Your Name | April 2, 2012 1:30 PM | Reply
Είναι γελοίοι......
Και αυτό το...θα μείνει ανοικτή τις επόμενες ημέρες....πως σας φαίνεται;;
Αντε να παίξουμε κανένα τζόκερ να βρούμε για πόσες μέρες....
image description Your Name | April 2, 2012 1:29 PM | Reply
1/12/2012
image description GEORGIA36963696 | April 2, 2012 1:05 PM | Reply
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙΠΟΤΑ

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΕΚΦΡΑΣΗ ¨ΕΞΑΛΛΟΥ ¨?
ΕΝ ΕΞΑΛΛΩ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙ ΜΗΠΩΣ ?
ΔΗΛ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ Ε9 ΩΣ ... ΜΕΡΙΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ?
image description Your Name | April 2, 2012 7:53 PM | Reply
μεχρι 12/12/12
image description ΧΡΥΣΑ | April 2, 2012 1:30 PM | Reply
παρτε μια γενναια παραταση για δηλωσεις που δεν εχουμε φτιαξει καν προγραμμα να υποβληθουν και επειδη ειμαστε και καλοι ανθρωποι σας αφηνουμε και το Ε9 ανοιχτο μεχρι οταν μας την δωσει και θελησουμε να το κλεισουμε γιατι ετσι γουσταρουμε εμεις. Αλλα δεν φταινε αυτοι και πολυ φοβαμαι τετοιοι που ειμαστε και μετα τις εκλογες τα ιδια θα εχουμε και τρεις χειροτερα γιατι θα εχουν και την λαικη εντολη....
image description ΝΙΚΟΣ | April 2, 2012 1:46 PM | Reply
http://www.e-forologia.gr/images/entipa/223/E20_2011.pdf ΚΑΙ http://www.e-forologia.gr/images/entipa/225/E21_2011.pdf
image description ΧΡΥΣΑ | April 2, 2012 1:19 PM | Reply
αντι να τους απειλουμε και να στεκονται και σουζα μας κανουν και διευκολυνσεις ...
image description KAROLOS | April 2, 2012 1:11 PM | Reply
Αναστολή είχαν πάρει η δηλώσεις που αφορούσαν τη χρήση 2010. Αυτές οι παρατάσεις αφορούν τη χρήση 2011.
image description ΧΡΥΣΑ | April 2, 2012 1:49 PM | Reply
και ? τι αλλαζει?
image description Your Name | April 2, 2012 1:37 PM | Reply
ΚΑΛΑ ΠΟΣΟ ΧΑΖΟΙ ΕΙΝΑΙ ???????????????????????
ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΔΗΛΔΗ 1,2,3 15? ΜΕΧΡΕΙ ΠΟΤΕ ΡΕ ΝΤΟΥΒΑΡΙΑ?????????
image description GEO | April 2, 2012 1:34 PM | Reply
ΤΖΟΚΕΡ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ 8...ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΟΥΝ!!!!
image description ΣΠΥΡΟΣ | April 2, 2012 1:36 PM | Reply
ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΑΦΟΥ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΟ Ε9 ΚΑΙ ΤΟ 2011 ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΑΝΟΙΚΤΟ ΜΕΧΡΙ 31-7-2012.ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ
ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ.
image description Your Name | April 2, 2012 1:36 PM | Reply
AΣ ΕΝΗΡΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΣ ΥΠΕΥΘΗΝΑ ΜΕΧΡΕΙ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ
image description ΘΑΝΑΣΗΣ | April 2, 2012 5:16 PM | Reply
ΤΟ ΤΑΧΙΣΝΕΤ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΟΤΙ Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟ Ε9 ΕΙΝΑΙ ΕΩΣ 08-04-2012
image description ΒΑΣΙΛΙΚΗΚΑΤΕΡΙΝΗ | April 2, 2012 1:28 PM | Reply
TI NA ΠΩ ? ΠΛΕΟΝ ΧΑΣΑΜΕ ΤΑ ΑΥΓΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΑΘΙΑ .
image description ThomasTaf | April 2, 2012 1:52 PM | Reply
Από πότε η λέξη γκαραγκιόζηδες είναι υβριστική.Με τον γκαραγκιόζη μεγάλωσα και οι γκαραγκιόζηδες με γέρασαν !!! Η διαφορά είναι ότι εκείνος με έκανε και γελούσα και οι γκαραγκιόζηδες με κάνουν και λυπάμαι.!!
image description Your Name | April 2, 2012 1:51 PM | Reply
πως φαίνεται ότι δεν έχουν καμία επαφή με το επάγγελμα του Λογιστή αλλά και κάθε επάγγελμα που θα απαιτούσε οργάνωση χρόνου. Λαμόγια του Δημοσίου που ντροπιάζουν τα πτυχία τους (όσοι έχουν) μ' αυτά που κοινοποιούν. Πόσο φτηνές προσωπικότητες είναι οι διοικούντες που αντί να παραδεχθούν ότι δεν ρολλάρει λόγω όγκου δεδομένων το Σύστημα (οκ ρε παιδιά συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες) μας τσαμπουνάνε ότι για την διευκόλυνση των φορολογουμένων θα μείνει ανοικτό το Ε9 για ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ. Σα να βλέπω την γραμματέα του Γενικού να ρωτά "τι να πούμε στον κόσμο για τα προβλήματα μας και τις παρατάσεις" και ν' απαντά ΔΕΝ ΞΕΡΩ άσε να δούμε ποιός θα βγεί μεθαύριο στις εκλογές. Αλλά στο Γουδί δεν θα πάνε μόνο τα κεφάλια θα πάνε και οι υπόλοιποι άχρηστοι.
image description κ.κ | April 2, 2012 1:02 PM | Reply
Ευτυχώς βρε που δώσανε παράταση για τα ελευθερια επαγγελματα.... μιας και ειχε ανοιξει το συστημα... ε ρε... μας δουλευουν αγρίως...
image description ???????? | April 2, 2012 1:57 PM | Reply
από το υπουργείο θα περίμενα περισσότερη ακρίβεια στις ανακοινώσεις του. ή κλείσε τώρα το σύστημα ή πες ότι θα είναι ανοιχτό μέχρι 5/4 ή 31/5 π.χ. τι είναι αυτά τα μεσοβέζικα? περιμένω να πάρουν θέση οι συνδικαλιστικοί φορείς μας και ο KAROLOS και θέλω να μάθω την αντίδραση του βουλευτή-λογιστή κυρίου Ντουκάκη που από τη βιασύνη του , μέχρι στιγμής , είναι εκτεθειμένος απέναντι στον κλάδο μας.
image description Your Name | April 2, 2012 1:00 PM | Reply
Ψηφίζω ΠΑΣΟΚ, το κόμμα του μνημονίου, της ΤΡΟΙΚΑ, και του Διεθνούς νομισματικού ταμείου. Το κόμμα που κατά την προηγούμενη προεκλογική περίοδο έκανε σύνθημα το «λεφτά υπάρχουν», κέρδισε τις εκλογές και μετά από λίγο ανακάλυψε ότι: «δεν υπάρχει σάλιο»(δηλώσεις Λοβέρδου). Το κόμμα που προσπάθησε να διαχύσει τις κυβερνητικές ευθύνες για την κατάσταση της χώρας, σε όλο τον Ελληνικό λαό με το περίφημο: «μαζί τα φάγαμε».
Ψηφίζω Ν.Δ, το κόμμα που έκανε αντιπολίτευση αντιδρώντας στο μνημόνιο σηκώνοντας το λάβαρο του αντιμνημονιακού αγώνα, αλλά μόλις ήρθαν τα δύσκολα έκανε στροφή 180 μοιρών και στήριξε την κυβέρνηση του τραπεζίτη Παπαδήμου για να υπογράψει το μνημόνιο νούμερο δύο. Το κόμμα που το 2009 υποστήριζε ότι άφηνε έλλειμμα 5% ενώ η αλήθεια είναι πως το έλλειμμα έφτασε το 15%.
Ψηφίζω ΛΑΟΣ, το κόμμα που κάνοντας την κολοτούμπα επιστήμη, πρόδωσε το μνημονιακό του προφίλ και σήκωσε την παντιέρα της επανάστασης. Το κόμμα που θα σας πει, πάντα αυτό που θέλετε να ακούσετε.
Ψηφίζω ΚΚΕ, το κόμμα που περιμένει ακόμα την ανάσταση του Στάλιν και την κόκκινη στρατιά να καταλάβει τον κόσμο. Το κόμμα που όταν ακούει την λέξη «Ευρώπη», νομίζει ότι πρόκειται για τον δορυφόρο του πλανήτη Δία.

Ψηφίζω ΣΥΡΙΖΑ, το κόμμα που έχει αναγάγει την αντίδραση σε επιστήμη και έχει ενσωματώσει στις τάξεις του κάθε καρυδιάς καρύδι. Το κόμμα που αν κάποια από τα στελέχη του τα αποκαλέσεις Έλληνες, θα σε μηνύσουν για εξύβριση.
Ψηφίζω Δημοκρατική Συμμαχία, το κόμμα που ίδρυσε η Μπακογιάννη για να αισθανθεί αρχηγός, αφού δεν τα κατάφερε στη ΝΔ.

Ψηφίζω Δημοκρατική Αριστερά, το κόμμα που στήθηκε με αποσχισθέντα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ και για να μεγαλώσει χρησιμοποιεί φθαρμένα υλικά του ΠΑΣΟΚ.
Ψηφίζω Ανεξάρτητους Έλληνες, το κόμμα που προσπαθεί να εκφράσει αυτό που δεν κατάφερε το ΛΑΟΣ, με στελέχη του προέρχονται από την «αθώα» διακυβέρνηση Καραμανλή.
Ψηφίζω Χρυσή Αυγή, το κόμμα που θα διώξει τους λαθρομετανάστες· δεν είναι ρατσιστές, οι άλλοι είναι μαύροι.
Ψηφίζω, ψηφίζω, ψηφίζω… με τόσες άριστες επιλογές μια δύσκολη απόφαση.
image description yorgos | April 2, 2012 2:17 PM | Reply
++++++++++++++++
πολύ καλό, απλά να προσθέσω ότι ακόμα και οι ψηφοφόροι ΟΛΩΝ των κομμάτων που αναφέρονται παραπάνω, έχουν καταλάβει πως μόνο με τις εκλογές δεν πρόκειται ν' αλλάξει ποτέ τίποτα...
image description Your Name | April 2, 2012 6:13 PM | Reply
μαζί σου συνάδελφε, το κακό είναι πως θα τα καταφέρουν να πολώσουν αυτούς που είναι ..επιρρεπείς και ο θεός να βάλει το χέρι του..
image description ΝΤΙΝΑ | April 2, 2012 1:25 PM | Reply
ΤΟ 28 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2012 ΓΙΑ ΠΟΙΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ;
image description Your Name | April 2, 2012 1:39 PM | Reply
δηλαδη μεχρι τις εκλογες θα ειναι ανοιχτο?
image description Your Name | April 2, 2012 1:40 PM | Reply
ΛΟΓΩ ΜΗ ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΗΣ ΑΡΜΟΝΙΑΣ ΤΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟΥ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ.
image description Your Name | April 2, 2012 2:43 PM | Reply
Η ΠΟΕΦΕΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ?
image description Your Name | April 2, 2012 2:36 PM | Reply
Ε ρε τι ανακοινώσεις βλέπουμε σε αυτό το 2012!!!
"ανοιχτή τις επόμενες μέρες" λέει.
Πράγματι έχει έρθει η καταστροφή του κόσμου.
image description Your Name | April 2, 2012 2:03 PM | Reply
ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΡΑΤΕΙΝΕΤΑΙ Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ
ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΥΠΟΒΟΛΛΗΣ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΦΟΡΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ
ΟΙΚ. ΕΤΟΥΣ 2013 ΕΩΣ 31/10/2013....
ΜΙΛΑΜΕ...... ΕΙΜΑΣΤΕ... ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ ...ΜΠΡΟΣΤΑ
ΣΑΣ ΔΙΝΟΥΜΕ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ ... ΓΙΑ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝ
ΑΝΟΙΞΕΙ !!!!
ΤΑ ΞΗΡΙΚΑ ΧΩΡΑΦΙΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ ΤΑ ΛΕΝΕ "ΜΠΑΪΡΙΑ"
ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΚΟΤΡΩΝΕΣ ΕΧΟΥΝ ??? ΝΑΑΑ !!!
image description ????????? | April 2, 2012 2:55 PM | Reply
μήπως πρέπει να αντιδράσουμε και λίγο πιο ΄΄ δυναμικά΄΄ ? περιμένω τοποθετήσεις από τους φορείς μας . και μην ακούσω για τεμπέληδες λογιστές που είχαν τόσο πολύ χρόνο για να στείλουν τα ε9 γιατί θα τρελαθώ.
image description ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ | April 2, 2012 2:00 PM | Reply
για τους ισολογισμους δεν είπαν τιποτα;
image description Your Name | April 2, 2012 8:23 PM | Reply
Ισολογισμοί κανονικά για το 2012 (Δημοσίευση σε εφημερίδες). Θα ψηφιστεί τις επόμενες ημέρες. Για το 2013 βλέπουμε.
image description ? | April 2, 2012 2:53 PM | Reply
ΕΛΕΟΣ
image description Your Name | April 2, 2012 2:59 PM | Reply
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ? ΣΕ ΖΩΑ Η' ΣΕ ΓΙΔΙΑ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ?ΕΓΩ ΠΑΙΖΩ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΤΑΥΡΩΣΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ Η ΣΤΑΥΡΩΣΗ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ....ΓΙΑ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΑΣ ΜΗΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.....
image description ΒΟΛΙΩΤΗΣ. | April 2, 2012 8:31 PM | Reply
Ολα αυτά μας τα κάνουν. γιατί ο κλάδος μας ΔΕΝ ΑΠΗΡΓΗΣΕ ποτέ.
Γι αυτό και δεν μετράμε.
Μήπως, κάποια στιγμή πρέπει να κατεβάσουμε τα μολύβια, (για μία εβδο- δούλα) και άντε να εισπράξουνε ΦΠΑ, ή οποιονδήποτε άλλο φόρο.
Γιατί δεν το κάνουμε; γιατί φοβόμαστε; .
ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΓΚΡΙΝΙΕΣ ΚΑΙ ΑΣΤΟΥΣ ΒΓΟΥΜΕ (ΔΥΝΑΜΙΚΑ) ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ
image description ??????? | April 2, 2012 2:43 PM | Reply
για τους ισολογισμούς θα βγάλουν μετά ανακοίνωση ότι θα είναι ανοιχτό το σύστημα για μερικές ώρες!!!!!!! τρέλααααααααα και κατάντια ταυτόχρονα.
image description Your Name | April 2, 2012 2:10 PM | Reply
ΓΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΕΤΗ ΜΙΛΑΤΕ ΣΤΗΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ Η΄ΓΙΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΙΚΑ?
image description Κώστας | April 2, 2012 2:08 PM | Reply
Εγώ συνάδελφοι προτείνω ένα fax διαμαρτυρίας το γραφείο του υπουργού από τον καθένα μας
image description Your Name | April 2, 2012 2:34 PM | Reply
ΘΕΕ ΚΟΙΤΑ ΛΙΓΟ ΧΑΜΗΛΑ....................
image description Your Name | April 2, 2012 2:45 PM | Reply
ΗΜΑΡΤΟΝ ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ....ΗΜΑΡΤΟΝ....ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ....ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΠΑΧΑΛΟ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ....
image description log | April 2, 2012 2:33 PM | Reply
δηλαδη θα ανοιξουν και οι οριστικοποιημενες δηλωσεις?
image description Your Name | April 2, 2012 2:12 PM | Reply
Σχολιάστε
image description Your Name | April 2, 2012 2:09 PM | Reply
KALA RE PAIDIA LIGO ELEOS DILADI AYTO TO ''LIGES MERES GIA TO E9 DEN MPOREI NA GINEI PIO SAFES ....
image description TasosX | April 2, 2012 2:53 PM | Reply
Βεβαιως μπορει να γινει πιο σαφες, καντε μια αιτηση και θα σας απαντησει ...το γραφειο του Κου Ντουκακη
Και απο ποτε ρε παιδια δινονται πατατασεις μεσω του γραφειου τυπου ?
Δλδ το γραφειο που ενημερωνει για τις δεξιωσεις και τις συνεντευξεις, αντι να μας πει τον αριθμο της ΠΟΛ , μας δινει παραταση ?
Ωραια πραματα, πολυ ωραια...
image description Your Name | April 2, 2012 2:49 PM | Reply
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΧΩΡΑ....ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΕ.....ΜΗΝ ΣΚΥΒΕΤΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ...ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ...ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΙΛΩΤΕΣ...ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΣΕΒΕΤΕ ΚΑΝΕΙΣ.... Α Π Ε Ρ Γ Ι Α....ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΡΥΔΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΒΟΛΕΨΑΚΗΔΕΣ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΤΩΡΑ....ΑΛΛΙΩΣ ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ.....
image description ΒΟΛΙΟΤΗΣ | April 2, 2012 8:54 PM | Reply
ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ.
Η ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΡΝΑΚΙΑ, ΖΩΑ, ΜΕ ΣΚΥΦΤΟ ΚΕΦΑΛΙ Η ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΧΑΜΕΝΗ ΜΑΣ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ .

ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΟΥΜΕ !!!
image description ΝΙΚΟΣ | April 2, 2012 2:11 PM | Reply
Παράταση της προθεσμίας κλεισίματος του ισολογισμού της 31/12/2011: Σύμφωνα με εγκύκλιο του Υπουργείου Οιικονομιών παρατείνεται για όλους τους επιτηδευματίες που τηρούν βιβλία τρίτης κατηγορίας, ο χρόνος περάτωσης των πράξεων του ισολογισμού της διαχειριστικής περιόδου που λήγει την 31/12/2011
και καταχώρισης του στο βιβλίο απογραφών μέχρι τον χρόνο της εμπρόθεσμης υποβολής της αντίστοιχης δήλωσης φορολογίας εισοδήματος.
image description Your Name | April 2, 2012 2:21 PM | Reply
ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ?
image description BILLY | April 2, 2012 2:26 PM | Reply
ΤΟ Ε9, ΤΟ ΞΕΧΑΣΑΝΕ ΗΘΕΛΗΜΕΝΑ Ή ΤΟΥΣ ΞΕΦΥΓΕ//
image description Your Name | April 2, 2012 2:09 PM | Reply
ΤΟ Υ.Ο. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΗΘΕΛΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΕΙ....ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΤΥΠΩΣΕΙ ΣΩΣΤΑ....ΕΚΤΕΙΘΕΣΤΕ ΡΕ...............................................
image description gus | April 2, 2012 2:48 PM | Reply
Επόμενες μέρες , Ανάλυση:

1)εάν οι μέρες είναι περισσότερες από 30 τότε στην αναφορά θα ήταν "μήνας" ή "Μήνες"
Συνεπώς μιλάμαι για λιγότερες από 30 Ημέρες.
2)Ας δούμε λοιπόν το δειγμα των 30 ημερών
Πρέπει να οριοθετήσουμε δυο μεγέθη : α)πολλές ημέρες β) λίγες ημέρες
Οι πολλές ημέρες πρέπει να είναι πεσισσότερες από 15 και λιγότερες από 30 .
Αντίστοιχα οι λίγες μέρες πρέπει να είναι λιγότερες από 15 και περισσότερες από μια .
Συνεπώς οι επόμενες ημέρες είναι σίγουρα ανάμεσα στις 2 έως 15 ημέρες.
Εάν θέλουμε να το στενέψουμε λίγο ακόμα μπορούμε να πούμε, ότι:
το διάστημα των 10-15 ημέρών δεν μπορούν να θεωρηθούν ως "επόμενες ημέρες" , καθώτι βρίσκονται πολύ κοντά στο δείγμα των πολλών Ημερών (15 έως 30) . Η έκφράση σε αυτή την περίπτωση θα ήταν "αρκετές ημέρες" .
Αρα βρισκόμασται στο όριο των 2- 10 ημερών .
Ξεκινώντας από το χαμηλότερο όριο, μπορούμε να πάρουμ σαν παραδοχή ότι οι "επόμενες ημέρες" σίγουρα δεν βρίσκονται στο δείγμα των 2-3 ημερών, καθώτι η έκφραση τότε θα ήταν η συνηθισμένη "για δυό - τρείς μέρες ακόμα".
Ετσι καταλείγουμε σε ένα εύρως διαστήματος 4-10 ημέρες.
Μπορούμε όμως να το στενέψουμε και άλλο?
Ναί μπορούμε.
Εάν το διάστημα ήταν 6,7 ημέρες τότε η έκφραση θα ήταν "για μία εβδομάδα" (ασχέτως εάν η εβδομάδα έχει 7 ημέρες) συνεπώς από τις 4-10 ημέρες αποκλείουμε την 6 και την 7η Ημέρα, και καταλήγουμε σε 2 διαστήματα.
4-5 ημέρες - 8-10 ημέρες.
Το πρώτο διάστημα πρέπει να το αποκλείσουμε καθώτι ήδη από την ημερομηνία λήξης έχουν περάσει 3 ημέρες , και η ανακοίνωση βγήκε σήμερα.
Δεν θα μπορούσε λοιπόν να γίνει όλο αυτό για μία με δύο μέρες επιπλέον των τριών που έχουν ήδη περάσει .
Τελικώς καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι το "επόμενες ημέρες" βρίσκεται στο διάστημα μεταξύ των 8-10 ημερών.


image description ΜΑΝ | April 2, 2012 2:26 PM | Reply
ΘΕΟΣ GUS!
image description Your Name | April 2, 2012 3:43 PM | Reply
Γράψατε πάλι Kε gus....τέτοια ανάλυση δεν υπάρχει...φοβερό!!!
image description Your Name | April 2, 2012 2:19 PM | Reply
Ε9-ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΚΛΕΙΣ.ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΠΑΡΑΤΕΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ ../../2012.....ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΤΑΞΕΤΕ?
image description Your Name | April 2, 2012 2:04 PM | Reply
lol gus
image description GIAN3 | April 2, 2012 2:04 PM | Reply
ΟΙ ΦΟΡΕΙΣ ΜΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΤΡΟΠΟΝΤΑΙ. ΤΟ Ε9 ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΟΙΚ.2012 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ. ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΜΑΣ ΠΝΙΓΟΥΝ ΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΕΣ? ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΑ ΞΑΝΑΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΤΟ ΚΩΛΟ.... Ε9 ? ΔΕ ΦΤΑΝΕΙ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ.... (ΒΛ. ΣΥΜΒΟΛ/ΦΟΥΣ-ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ) ΓΙ' ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΦΟΡΕΙΣ ΜΑΣ. ΟΙ ΔΥΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΙ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΧΟΝΤΡΑ ΣΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ & ΣΤΙΣ ΑΔΕΙΕΣ & ΕΜΕΙΣ Μ@@@@@ΚΕΣ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΑ & ΤΖΑΜΠΑ.
ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΜΑΣ .... ΞΥΠΝΗΣΤΕ & ΑΠΑΙΤΕΙΣΤΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΩΣΤΟΥΣ ΧΡΟΝΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΚΛΑΒΟΥΣ.
image description Your Name | April 2, 2012 2:44 PM | Reply
Η ΠΟΦΕΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ.....?
image description Your Name | April 2, 2012 2:53 PM | Reply
ΠΡΩΤΑΠΡΙΛΙΑΤΙΚΟ ΨΕΜΑ ΕΙΝΑΙ.....ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΚΑΝΕΙΣ?
image description nska | April 2, 2012 2:09 PM | Reply
Mε τους Ισολογισμούς ????? Τέλος?
image description Your Name | April 2, 2012 2:46 PM | Reply
Ξέρετε είναι απίθανο να παραδεχτεί κάποιος ότι έχει κατασπαταλήσει δημόσιο χρήμα χωρίς αποτέλεσμα. Αναφέρομαι στα εκατομύρια ευρώ που σπαταλήθηκαν για την υποτιθέμενη σύνταξη του περιουσιολογίου. Υπάρχουν τελευταία και σχετικές δημοσιεύσεις για την ανάδοχο εταιρεία που "ολοκλήρωσε" το έργο με αρκετά εκατομύρια ευρώ. Φανταστήτε λοιπόν έναν υπάλληλο να υπογράφει από την μια μεριά την παραλαβή του έργου εφόσον έχει "ολοκληρωθεί" και ταυτόχρονα άλλο έγγραφο να εισηγήται την παράταση υποβολής για τα Ε9. Πολύ περισσότερο όταν ασκούνται πανταχόθεν πιέσεις για την εκδοση του ΕΤΑΚ και του φόρου ακίνητης περιουσίας. Εδώ πρόκειται για τεράστιο σκάνδαλο! Πρέπει να παρέμβει άμεσα ο εισαγγελέας. Αγαπητοί συνάδελφοι νομίζω ότι η προσφυγή πρέπει να γίνει, άμεσα όμως πρέπει να λάβει γνώση ο εισαγγελέας και ο ελεγκτής δημόσιας διοίκησης. Να πάψουν οι καρεκλοκένταυροι να έχουν το θράσος ανακοινώσεων του τύπου:

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ Δευτέρα 2, Απριλίου 2012 ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Εξ άλλου, η εφαρμογή Ηλεκτρονικής Υποβολής Δηλώσεων Ε9 για τα έτη 2008 έως και 2011 θα παραμείνει ανοικτή τις επόμενες ημέρες ώστε να διευκολυνθούν οι φορολογούμενοι.

Να νομίζουν ότι μας κάνουν και χάρη αφού πρώτα μας έστελαν το προειδοποιητικό mail:

Αγαπητέ/ή κύριε/α,

Κατά την επεξεργασία των διαθέσιμων δηλώσεων στοιχείων ακινήτων προέκυψαν ελλείψεις, όχι απαραίτητα από δική σας υπαιτιότητα, εξαιτίας των οποίων δεν είναι εφικτή η δημιουργία της περιουσιακής σας εικόνας την 1/1/2009 ή/και την 1/1/2010.

Και ταυτόχρονα μας απειλούσαν ότι η χρήση 2009 θα κλείσει πρίν την υποτιθέμενηι καταληκτική ημερομηνία στις 30/03/2012.

Είναι κατευθείαν για φυλακή όλοι εκεί στο Υπουργείο που ασχολήθηκαν με την υπόθεση Ε9 και σύνταξη περιουσιολογίου.
image description Your Name | April 2, 2012 2:15 PM | Reply
ολε ολε ολε
image description Your Name | April 2, 2012 2:30 PM | Reply
ΚΥΡΙΟΙ ΤΟΥ TAXHEAVEN MIA AΠΑΝΤΗΣΗ ΘΕΛΩ......ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΕΙΤΕ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ ΤΗΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗΣ ΤΟΥ Υ.Ο.?
image description ΑΛΕΞ-ΠΑΤΡΑ | April 2, 2012 3:24 PM | Reply
TΙ ΣΑΣ ΚΟΛΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΕΤΕ ΜΙΑ ΣΑΦΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ?Ε9 ΚΑΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΚΛΕΙΣ.ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ?ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ....ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΑΣ ΕΙΠΑΤΕ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ Υ.Ο. ΘΑ ΔΟΘΟΥΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗ....ΠΟΙΟΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙ ΠΟΙΟΝ ΔΕΝ ΞΕΡΩ....
image description gus | April 2, 2012 3:25 PM | Reply
Αυτό που είπαμε την παρασκευή ισχύει.
Διαβάστε καλά τι έχουμε γράψει .
Οταν υπάρχει κάτι νεώτερο θα ενημερωθείτε όπως πάντα άμεσα.
Και το νεώτερο μπορεί να είναι από τώρα έως και τις "επόμενες ημέρες"....


image description Μακης | April 2, 2012 3:17 PM | Reply
Κι εντωμεταξυ συνεχως ερχονται e-mails για διορθωση περιουσιακης καταστασης.
image description RIQUELME7 | April 2, 2012 3:59 PM | Reply
Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ 21/12/2012. ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΤΣΙ ΚΙΑΛΛΙΩΣ.(ΛΟΓΩ ΜΑΓΙΑ).
image description Your Name | April 2, 2012 4:08 PM | Reply
ΜΑΓΙ ΜΕΛΑΓΙΑ
image description Your Name | April 2, 2012 4:11 PM | Reply
ΜΑΓΙΑ ΜΕΛΑΓΙΑ
image description ΜΟΥΔΙΑΣΜΕΝΟ ΧΕΡΙ | April 2, 2012 4:49 PM | Reply
ΠΟΙΟΙ ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ?ΤΑ ΓΛΥΚΑ?
Ο ΘΕΟΣ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ Ε9 ,ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΑΜΟΡΦΟΣΗ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΦΠΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΙΝΤΡΑΣΤΑΤ ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΤΙΚΟΥΣ ΑΛΛΑΓΕΙ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΕΛ.ΕΠ/ΤΙΩΝ ΑΠΟΛΥΣΗΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ Κ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΙΑ ΛΕΝΑ
image description eirini | April 2, 2012 5:29 PM | Reply
αυτο που ζουμε δεν υπαρχει. οχι δηλαδη, αν υπαρχει να μου το πειτε
image description RIQUELME7 | April 2, 2012 5:08 PM | Reply
ΥΠΑΡΧΕΙ.
image description Your Name | April 2, 2012 6:40 PM | Reply
ΜΑΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΑΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΑΤΕ
image description Your Name | April 2, 2012 7:11 PM | Reply
Τι αλητεία ανακοίνωση είναι αυτή
image description Your Name | April 2, 2012 8:55 PM | Reply
ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΤΗΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΥΡΩΡΟΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ.
image description KOSTAS -LOGISTHS | April 2, 2012 10:05 PM | Reply
ΡΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΖΑΜΠΑ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΜΕΤΑ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΑΚΙΑ ΠΟΥ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ. ΑΝ ΔΕΝ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΤΑ ΧΤΙΣΟΥΜΕ ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ
ΑΡΧΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ. ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΖΟΥΜΕ ΧΡΟΝΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΑ
ΚΑΙ ΑΚΡΗ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ. ΧΑΙΡΕΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ.
ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΟΛΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΘΑ ΠΑΝΕ.ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΟΜΩΣ ΟΛΟΙ
ΝΑ ΦΑΝΕ ΠΟΛΥ ΞΥΛΟ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ
image description Your Name | April 2, 2012 10:19 PM | Reply
ΔΙΑΛΥΣΗ ΛΟΓΩ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗΣ.................ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΚΟΜΗ......ΠΡΟΛΑΒΕΤΑΙ!!!!! ΑΧΧΧ ΡΕ ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ ΠΩΣ ΣΕ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΝ!!!
ΨΨΨΤΤΤ, ΕΣΕΙΣ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΥΠΟΡΓΕΙΟ...............................ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ 100 E-MAILS ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΑΤΕ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ, ΜΠΗΚΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ, ΑΛΗΘΕΙΑ, ΑΠΛΑ ΚΟΙΤΑΞΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΞΑΝΑΒΓΗΚΑ, ΛΙΓΑ ΛΕΠΤΑ ΜΩΡΕ! ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΜΙΣΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ , ΛΕΙΠΟΥΝ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ, ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΤΙ???? ΝΑ ΜΟΥ ΚΟΠΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΝ ΔΙΟΡΘΩΣΩ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΝ ΔΕΝ ΒΓΕΙΤΕ ΝΑ ΔΩΣΕΤΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ!
image description Your Name | April 3, 2012 10:57 AM | Reply
Σχολιάστε
image description sotos1956 | April 3, 2012 8:33 PM | Reply
Αν μέχρι τότε υπάρχει ΕΛΛΑΔΑ
image description ElenaAnele | April 4, 2012 1:34 PM | Reply
Failure of server APACHE bridge:


--------------------------------------------------------------------------------
No backend server available for connection: timed out after 10 seconds or idempotent set to OFF.
--------------------------------------------------------------------------------

Build date/time: Oct 28 2009 23:22:51


--------------------------------------------------------------------------------
Change Number: 1013
image description Your Name | April 11, 2012 2:13 PM | Reply
εχει καταλαβει κανεις μεχρι ποτε θα μεινει ανοιχτο το Ε 9??

Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 

Δημιουργία νέας κατηγορίας
Up
Close
Close
Κλείσιμο