Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Σημαντικές πληροφορίες για την Υποβολή δηλώσεων στοιχείων ακινήτων Ε9

Ανακοίνωση ΓΓΠΣ

Yποβολή δηλώσεων στοιχείων ακινήτων Ε9


Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με την απόφαση του Υπουργού Οικονομικών η εφαρμογή για την υποβολή δηλώσεων στοιχείων ακινήτων θα είναι διαθέσιμη μέχρι τα τέλη Μαρτίου.

Ως εκ τούτου και για την έγκαιρη και έγκυρη διαχείριση πιθανών εκκρεμοτήτων ή προβληματικών περιπτώσεων η δυνατότητα αναίρεσης δηλώσεων θα διακοπεί στις 22.3.2012.

Η Γ.Γ.Π.Σ. με το πέρας της υποβολής θα αποστείλει αρχικά τα υπόλοιπα εκκαθαριστικά σημειώματα Ε.Τ.Α.Κ. 2009 και στη συνέχεια Φ.Α.Π. 2010 και 2011.

Για όλους τους παραπάνω λόγους παρακαλούμε όπως ολοκληρώσετε κατά προτεραιότητα διορθώσεις - συμπληρώσεις και επανέλεγχο των δηλώσεων Ε9 του 2009 και στη συνέχεια την οριστικοποίησή τους.

Μεμονωμένες περιπτώσεις οι οποίες έχουν αναφερθεί στο TaxisNet θα παραμείνουν σε εκκρεμότητα και θα διεκπεραιωθούν από την υπηρεσία μας σε επικοινωνία μαζί σας.



Διατηρήστε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Τα σχόλια σας θα δημοσιευτούν εφόσον το περιεχόμενο τους συμμορφώνεται με τους όρους χρήσης. Μη χρησιμοποιείτε κεφαλαία και greeklish.

comments powered by Disqus

Παλαιότερα σχόλια

image description trapezokomos | March 19, 2012 3:13 PM | Reply
τζάμπα δεν ξαναδουλεύω...θα κάνω τις οριστικές που πληρώνομαι,θα κάνω τις εκκαθ/κες φπα,τις περιοδικές.για τα ε9 πληρώθηκα και τα έκανα τότε.για να τα ξανακάνω θέλω να πληρωθώ ξανά συν τους καφέδες που θα βάζω στους πελάτες γιατί θα τον έχω τον καθένα 3 ώρες στο γραφείο μεχρι να βγάζουμε άκρη με τις χαζομάρες τους!
image description Your Name | March 19, 2012 5:14 PM | Reply
ο άλλος ζητά και λεφτά από τους καφέδες... ήμαρτον ρε. Μήπως θες να σου κάνουν και κανα σφουγγάρισμα?
image description Your Name | March 19, 2012 7:00 PM | Reply
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ, ΤΕΡΜΑ ΤΟ ΤΖΑΜΠΑ. ΜΕ ΟΣΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΦΙΛΩΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΩ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΙΟΡΘΩΣΗΣ ΛΑΘΩΝ, ΕΦΑΓΑ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΩΝ ΛΑΘΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ. ΤΕΛΟΣ..ΕΩΣ ΕΔΩ ΗΤΑΝ.. ΔΕΝ ΞΑΝΑΑΣΧΟΛΟΥΜΕ. ΝΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΩΣΟΥΝ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΚΑΙ ΖΗΤΟΥΝ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΤΣΑΜΠΑ. ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΠΝΙΓΟΥΝ...ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ...ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ....
image description angel | March 21, 2012 3:14 PM | Reply
trapezokome....xaxaxaxa tha prepei na kaneis metavoli stin eforia kai na prostheseis KAD! ( Ypiresies kafeneiou klp ) xaxaxaxaxaxa....
image description ARGIRIS | March 19, 2012 3:13 PM | Reply
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ. ΤΕΡΜΑ ΤΟ ΤΖΑΜΠΑ
image description PantelisCh | March 19, 2012 4:14 PM | Reply
Βρε τους άτιμους, δεν μπορούν να περιμένουν μέχρι την Πρωταπριλιά να γελάσουμε κιόλας;;
image description Auditor | March 19, 2012 4:59 PM | Reply
ΑχαχαχαχαχΑΑ!!! Σαν να μας απειλούν κι όλας!

ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΛΗΞΕΙ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝ ΔΕ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!! Οι δηλώσεις Ε9 είναι στο αρχείο με τις υπογραφές των υπαλλήλων.
Να δω τι θα φορολογήσουν. Τα ακίνητα που δε φαίνονται στο σύστημά τους; ΓΕΛΑΩ ΔΥΝΑΤΑ
image description san | March 19, 2012 4:25 PM | Reply
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΘΡΑΣΟΣ, ΛΕΣ ΚΑΙ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΥΠΑΤΑΚΤΙΚΟΥΣ.
Να σας τα κάνουν οι εταιρίες που δώσατε τον πακτωλό εκατομμυρίων ευρώ...
image description ASA | March 19, 2012 5:36 PM | Reply
Προτείνω μαζική αποστολή e-mail στην ΓΓΠΣ με το μύνημα "ΕΙΣΑΣΤΕ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ"
image description iso | March 19, 2012 5:17 PM | Reply
ΜΗΝ ΑΝΧΩΝΕΣΤΕ! ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ ΤΩΝ ΕΦΟΡΙΑΚΩΝ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΣΤΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΟΤΙ ΤΟ Ε9 ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΚΤΟ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ!!!!!
το καλοκαιρι πρεπει να κανουμε μπανια στη θαλασσα και οχι............................... στο γραφειο.

image description Your Name | March 19, 2012 6:52 PM | Reply
Κατα αρχας ο κοσμος δεν ειναι ενημερωνενος .Η τηλεοραση συνεχιζει να λεει για προβληματικα Ε9 και οχι για υπορεωση ολων των φορολογουμενων Εγω δεν εχω προβλημα να ελεγξω τα Ε9 αφου πληρωνομαι αλλα οχι φυσικα ως 30/3/2012 γιατι οι πελατες δεν ειναι ενημερωμενοι και εγω δεν μπορω να παρω 300 πελατες των φορολογικων δηλωσεων γιατι και χρονο δεν εχω και τηλεφωνα δεν εχω..................
image description κοπροσκυλα | March 19, 2012 6:49 PM | Reply
ΤΑ ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΑ....ΑΝ ΔΑΓΚΩΣΟΥΝ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥΣ ΘΑ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΣΤΟΥΝ!!!

ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΔΟΘΕΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ? ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟΙ? τα ρεμάλια.

ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΥΠΗΡΕΤΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΚΟΥΣΟΥΜΕ.

Η ΠΟΦΕΕ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ?ΒΛΕΠΟΥΝ ΜΕ ΣΤΑΥΡΩΜΕΝΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ? ΑΜΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΤΩ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΜΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΑΤΑΓΕΣ ΤΩΡΑ.....!
image description Your Name | March 19, 2012 6:45 PM | Reply
Θέλετε δηλαδή,να διορθώσουμε -συμπληρώσουμε και επανελέγξουμε τα Ε9,να το κάνουμε γρήγορα,(δεν γίνεται!) σωστά, (γίνεται αλλά θέλει χρόνο!) και χωρίς τη δυνατότητα διορθώσεων αν κάνουμε κάποιο λάθος,όλο αυτό να το κάνουμε ενώ ο πελάτης μας κοιτάζει καχύποπτος (δεν καταλαβαίνει γιατί τον ταλαιπωρείς )και μετά εσείς να στέλνετε στον κοσμάκι τα ποσά, να παθαίνει τα εγκεφαλικά,και να μην φταίτε εσεις γι αυτό!
Ποιος θα φταίει? Μα, ο λογιστής φυσικά δεν έκανε σωστά τη δουλειά του!
image description NIKOS | March 19, 2012 8:57 PM | Reply
ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΩ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ . . . ΕΓΩ ΥΠΕΒΑΛΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟ Ε9 ΜΟΥ ΤΟ 2005 ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΜΕΤΑΒΟΛΗ . ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΕΓΩ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΜΟΥ ? ΩΣ ΠΟΤΕ ΟΛΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΩΝ ΛΑΘΩΝ ΤΟΥΣ ΘΑ ΤΟ ΡΙΧΝΟΥΝ ΣΤΟΝ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟ ΚΑΙ ΘΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΟΥΡΑ ΤΟΥΣ ΑΠ΄ΕΞΩ . Η ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΕΞΑΝΤΛΗΘΕΙ ΠΛΕΟΝ .
image description MatX | March 19, 2012 8:10 PM | Reply
Όταν (ως Υπουργείο Οικονομικών) είχατε αναθέσει την καταχώρηση παλαιότερων δηλώσεων Ε9 σε ιδιωτικές εταιρίες (επί πληρωμή μάλιστα, χωρίς αυτές να διεκπεραιώσουν την δουλειά τους) δεν σας είδα να ήσασταν τόσο "αυστηροί"!!! Απευθύνεστε στους Λογιστές λες και είναι υπαίτιοι του μπάχαλου που δημιουργήσατε οι ίδιοι!!! Αλλά από ξεδιάντροπους ανθρώπους τι να περιμένεις!!!
image description Your Name | March 19, 2012 8:48 PM | Reply
ΤΟ ΠΙΟ ΓΕΛΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟ TAXISNET ΤΑ ΒΓΑΖΕΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΕΙΣ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΗΣ ΣΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΤΗΝ ΒΓΑΖΕΙ ΣΩΣΤΑ . . .
ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΕΧΕΤΕ . ΚΑΘΙΣΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΤΕ ΤΑ . Η ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΑΣ ΠΛΕΟΝ ΕΧΕΙ ΕΞΑΝΤΛΗΘΕΙ . ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΖΑΜΠΑ ΤΟΥΣ ΚΗΦΗΝΕΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ .

image description GRPETS | March 19, 2012 8:57 PM | Reply
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ, ΓΙΑ ΜΑΖΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ EMAIL EINAI ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΗ. ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΑΣ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ, ΚΑΙ ΑΣ ΤΟ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΕΙ.
image description Your Name | March 19, 2012 8:56 PM | Reply
ΑΣ ΒΓΟΥΝΕ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΝΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗΣ ΤΟΥΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ.
ΜΕΤΑ ΑΣ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ.
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΕΙΣΠΡΑΞΟΥΝ ΕΤΑΚ ΚΑΙ ΦΑΠ , ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΤΑ ΕΙΣΠΡΑΞΟΥΝ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΔΕΗ
image description GRPETS | March 19, 2012 8:05 PM | Reply
ΠΡΟΤΕΙΝΩ:(AΠΟ SITE ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ)
MAIL YΠΟΥΡΓΟΥ: minister@minfin.gr
ΣΑΧΙΝΙΔΗ : alternate.minister@minfin.gr
ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ: alterminister@minfin.gr
ΜΟΥΡΜΟΥΡΑΣ: iam@minfin.gr
ΑΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΑΠΟΨΕ !!!!!
image description Your Name | March 19, 2012 9:39 PM | Reply
Μέσα
image description Γιωργος | March 19, 2012 9:32 PM | Reply
Το αρθρο αυτο:
http://voria.gr/index.php?module=news&func=display&sid=85665
ερμηνευει την "υνατότητα αναίρεσης δηλώσεων" η οποια "θα διακοπεί στις 22.3.2012." ως ιδια με την δυνατοτητα διορθωσης δηλωσεων του 2009 και 2010. Ισχυει αυτο ?
Επισης, εαν εχει λαβει κανεις εκκαθαριστικο ΕΤΑΚ 2009 και πληρωσε τον φορο, και κανει διορθωση στο Ε9 του 2009 τι θα γινει ? θα του ξαναστειλουν ΕΤΑΚ για το 2009 και 2010 ?
image description Your Name | March 20, 2012 8:16 AM | Reply
Συμφωνώ να στείλουμαι e-mail στα κοπρόσκυλα και να τους λέμε κοπρόσκυλα γιατί αυτό είναι και όχι καραγκιόζηδες.
image description Your Name | March 20, 2012 10:29 AM | Reply
Σχολιάστε
image description Anna | March 20, 2012 2:23 PM | Reply
παιδια, μια βοηθεια, δεν καταλαβενω τιποτα! εγω δεν εκανα αλλο Ε9 εκτος απο περυσι, και η μανα μου δεν το ειχε κανει ηλεκτρονικα! Της βγαζει μονο του 2011! Πως θα δω αν εχει λαθη και αν πρεπει να διορθοσουμε κατι, στο Ε9 τοθ 2009? Γιατι απ'οτι καταλαβα, αυτο ειναι που πρεπει να δουμε αν θελει διορθωση.... Σωστα? Δεν καταλαβαινω τιποτα......
image description Anna | March 20, 2012 1:45 PM | Reply
παιδια, μια βοηθεια, δεν καταλαβενω τιποτα! εγω δεν εκανα αλλο Ε9 εκτος απο περυσι, και η μανα μου δεν το ειχε κανει ηλεκτρονικα! Της βγαζει μονο του 2011! Πως θα δω αν εχει λαθη και αν πρεπει να διορθοσουμε κατι, στο Ε9 τοθ 2009? Γιατι απ'οτι καταλαβα, αυτο ειναι που πρεπει να δουμε αν θελει διορθωση.... Σωστα? Δεν καταλαβαινω τιποτα......
image description Your Name | March 20, 2012 4:51 PM | Reply
αν δεν έχει κωδικούς βγάλε της. μπες μέσα και δήλωσε ό,τι κατέχει και λείπει από το πρόγραμμά.
Όταν το κάνεις και τα καταφέρεις, πάμε για καφε? ;)
image description Anna | March 20, 2012 5:28 PM | Reply
Δεν καταλαβες.... ΕΧΕΙ κωδικους, και λεω οτι εκτος απο του 2011, δεν εχει κανει αλλο Ε9 ηλεκτρονικα.... Οποτε πως θα τα διορθωσουμε αμα χρειαζεται? Και ποτε? Η προ8εσμια μεχρι αυριο ειναι για Νομικα προσωπα, Φυσικα, για ολους?? Διαφωτειστε με....
image description Your Name | March 20, 2012 5:21 PM | Reply
άννα είσαι λογίστρια?
image description Anna | March 20, 2012 6:45 PM | Reply
Οχι, γιατι??
image description Your Name | March 20, 2012 7:01 PM | Reply
Μάλλον γι' αυτό δεν κατάλαβες τίποτα. Αυτό που φαίνεται στη μητέρα σου είναι όλη η περιουσιακή της κατάσταση, είτε για 2010 είτε 11. Αν λείπει κάτι το προσθέτεις για το έτος που το δήλωσε πρώτη φορά, είτε ηλεκτρονικά είτε όχι. Φροντίζεις η εικόνα στο τέλος να έχει κανονικά την περιουσία της
image description Anna | March 20, 2012 7:08 PM | Reply
Μισο λεπτο, δεν καταλαβαινω... Πως μας ζητανε να ελεγξουμε το Ε9 του 2009, οταν το μονο που της βγαζει ειναι του 2011? Που θα το βρουμε του 2009?
image description Your Name | March 20, 2012 8:21 PM | Reply
αν δε σου βγάζει κάτι, πάει να πει ότι δεν το έχουν περάσει. Οπότε αν το 09 δήλωσε στην εφορία ένα σπίτι και στο πρόγραμμα δε φαίνεται, σημαίνει ότι για την εφορία απλούστατα η μάνα σου δεν το κατέχει. Άρα έχεις πρόβλημα. Επομένως δήλωσέ το, τσέκαρε το κουτί ότι έκανες δήλωση το 09 και οριστικοποίησέ το αφού το ελέγξεις
image description Αννα | March 20, 2012 10:43 PM | Reply
Οσο παει με μπερδευεις ολο και πιο πολυ... :( Ακομα και αν υπεβαλε το Ε9 του 09 γραπτως, και οχι ηλεκτρονικα, θα της το βγαλει στο gsis? Μπορει να το βγαλει αργοτερα? Αν ειναι ετσι, πως βαζουν διορια μεχρι αυριο? Και......που να δηλωσω και να τσεκαρω τι?? :S
image description Your Name | March 21, 2012 12:34 AM | Reply
εεε τώρα, με τόση εξήγηση και δεν καταλαβαίνεις, τί να πω. είπαμε, δήλωσε ό,τι κατέχει αλλά δεν υπάρχει στο σύστημα. άστο, πάμε για καφέ καλύτερα....
image description Your Name | March 22, 2012 3:54 PM | Reply
ΑΝΝΟΥΛΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ
image description gpap | March 23, 2012 5:19 PM | Reply
Άννα, απευθύνσου σε ένα λογιστή,. προκειμένου να λυθεί το πρόβλημά σου. Δε γίνεται να βρίσκεσαι σε φόρουμ Λογιστών και να ζητάς από λογιστές να σου εξηγήσουν πως γίνεται το θέμα των Ε-9. Αφού αποφάσισες να το κάνεις μόνη σου, κάντο μόνη σου.
συγχώρεσέ με, αλλά έτσι είναι τα πράγματα.

Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 

Δημιουργία νέας κατηγορίας
Up
Close
Close
Κλείσιμο