Ειδήσεις Ανακοινώσεις Συλλόγων

Ανακοίνωση Π.Ο.Φ.Ε.Ε. σχετικά με την αποχή υποβολής φορολογικών δηλώσεων Φ.Π. οικ. έτους 2013

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ  ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ
Π.Ο.Φ.Ε.Ε.
ΙΟΥΛΙΑΝΟΥ 42 - 46 - ΑΘΗΝΑ 104 34
ΤΗΛ: 210 8253445 - FAX: 210 8253446 * Ε - Μail: pofee@otenet.gr
ΑΠ.ΑΝΑΓ. ΠΟΛ.ΠΡΩΤ.ΑΘΗΝΩΝ 2923/94 ΚΑΙ ΑΡ.ΚΑΤ. 545/4787/94

Δευτέρα , 15 Ιουλίου 2013

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Συνάδελφοι,

Μετά την από 09/07/13 επιστολή μας και τις επαφές που είχαμε την προηγούμενη εβδομάδα με τους αρμόδιους Υπηρεσιακούς  παράγοντες και πολιτική ηγεσία, διαπιστώσαμε ότι το Υπουργείο Οικονομικών αδυνατεί για την αλλαγή ημερομηνιών υποβολής Φορολογικών Δηλώσεων των Φ.Π. για το Ο.Ε. 2013, λόγω μνημονιακής υποχρέωσης.

Καθώς μέχρι την ώρα αυτή δεν ενημερωθήκαμε για κάποια αλλαγή σας καλούμε για την εφαρμογή της απόφασης της Γ.Σ. της Π.Ο.Φ.Ε.Ε. , δηλαδή για την Μη Υποβολή (ή την προσωρινή αποθήκευση στην Γ.Γ.Π.Σ.) Φορολογικών Δηλώσεων των πελατών σας από αύριο 16/07 μέχρι και την Δευτέρα 22/07/2013.

Συνάδελφε Μέλος ή Μη της Π.Ο.Φ.Ε.Ε.,

Κανείς ποτέ δεν σου χάρισε τίποτε και ούτε ποτέ το ζήτησες.

Όμως ΟΛΑ όσα, νόμιμα, ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ, για το σύνολο του Κλάδου, κερδίζονται ΜΟΝΟΝ αν προστεθεί και η δική σου απόφαση για συμμετοχή στην ΚΟΙΝΗ προσπάθεια.


Το
Διοικητικό Συμβούλιο
Της Π.Ο.Φ.Ε.Ε.



Διατηρήστε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Τα σχόλια σας θα δημοσιευτούν εφόσον το περιεχόμενο τους συμμορφώνεται με τους όρους χρήσης. Μη χρησιμοποιείτε κεφαλαία και greeklish.

comments powered by Disqus

Παλαιότερα σχόλια

image description Your Name | July 16, 2013 9:28 AM | Reply
ΛΟΓΩ ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΗΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗΣ???????ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΚΑΤΟΧΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΙ ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΩΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΟΥΜΕ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΜΑΣ ΜΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ....ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΗ ΕΚ ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ...
image description gkazan | July 16, 2013 11:07 AM | Reply
Σε βλέπω αγουροξυπνημένο... (3+ χρόνια ύπνος είναι αυτός)...

Να κεράσω καφεδάκι;

Υ.Γ. Πληροφοριακά, έγιναν 2 εκλογικές αναμετρήσεις πέρσι τέτοια εποχή... αλλά μάλλον κοιμόμασταν τότε....
image description kaza | July 16, 2013 9:55 AM | Reply
Δεν φτάνει μόνο η αποχή. Προσφυγή στην δικαιοσύνη χρειάζεται. Ποιός είναι αυτός που καταστρατηγεί τον νόμο? Ο νόμος που αυτοί ψήφισαν λέει για 5 μήνες διάρκεια υποβολής Φ.Δ. Κινειθείτε εναντίων τους νομικά και θα μας βρείτε δίπλα σας.
image description sgns | July 16, 2013 9:23 AM | Reply
ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΡΟΤΙΝΩ ΝΑ ΣΤΑΛΟΥΝ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΕ ΟΤΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΜΑΣ ..... ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΑΥΤΟΙ ΦΤΑΙΜΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΙ ΠΟΥ Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΣΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΚΟΜΑ... ΣΤΕΙΛΤΕ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΛΛΕΙΠΕΙΣ ΜΕ 9999ΑΡΙΑ ΣΤΙΣ ΔΕΗ ΧΩΡΙΣ ΑΜΚΑ ΑΡΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΤΙΠΟΤΑ ΚΕΝΕΣ ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ. ΚΑΙ ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΗΤΑΝ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ 100.000 ΠΟΥ ΕΓΒΑΛΚΑΝ ΛΕΦΤΑ ΕΞΩ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΑΚΟΜΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΚΑΛΑΝΕ ΜΕ ΠΡΟΣΚΛΗΣΕΙΣ... ΑΣ ΒΕΒΝΑΙΩΣΟΥΝ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΕΤΑ
image description Game over...... | July 16, 2013 1:42 PM | Reply
Τωρα αυτό πως το σκέφτηκες???
Δηλ. μετά αν υπάρχει πρόβλημα, ποιος θα το φτιάξει??? Ο πελάτης???
Και τι θα του πούμε? Εβαλα μεσα οτι γουσταρα?
Και για ποιο λόγο να ερθω να κάνω λάθος δηλωση- θα μου πει.
Δεν νομίζω οτι το σκέφτηκες καλά......
image description παναγιωτης | July 16, 2013 9:51 AM | Reply
δημοσιότητα και νομικές κινήσεις (πχ ασφαλιστικά μέτρα) είναι πράγματα που πρέπει να γίνουν σήμερα κιόλας, για να έχουμε κάλυψη απέναντι στους πελάτες μας...
Δηλαδή τι μας λέτε; Να βάψουμε αυγά με πορδές; Τη μνημονιακή υποχρέωση τη βάλατε για να χρυσώσετε το χάπι; Ξεκινήστε αφού θέλετε δυναμικές κινητοποιήσεις εσείς και του ΟΕΕ παραιτηθείτε από τα αξιώματά σας ξεκαβαλήστε και ελάτε μαζί με τους στρατιώτες στο πεδίο της μάχης αλλιώς λουφάξτε και μη δίνετε ψεύτικες ελπίδες για δήθεν παρατάσεις που θα κερδίσουμε με αγώνες!!!!!!!!
image description dRf | July 16, 2013 9:59 AM | Reply
Η μόνη οργάνωση που μπορεί να μας σώσει και να δώσει ένα καλό μάθημα στους καρεκλοκένταυρους του υπουργείου οικονομικών δεν είναι η ΠΟΦΕΕ αλλά οι anonymous.
image description Κατερινα | July 16, 2013 9:45 AM | Reply
ΤΕΡΜΑ ΠΙΑ.
Αυτο που ζουμε ειναι τραγελαφικο, γελοιο, απαραδεκτο...
και αν το δεχτουμε τοτε ειμαστε ΖΩΑ!!!
Αμεση αγωγη εναντιον του Υ.Ο. για μη τηρηση του 5μηνου για την υποβολη
image description antonis | July 16, 2013 9:59 AM | Reply
ΤΩΡΑ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΑΝ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΦΩΝΑΖΑΝ ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ Η ΠΟΦΕΕ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΑΝ Ή ΗΤΑΝ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΕΡΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΕΙΛΕΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΝΩΜΕΝΟΙ
image description αβραμποσ | July 16, 2013 9:01 AM | Reply
Γιατί η ΠΟΦΕΕ δεν καλεί σε συγκέντρωση έξω απο το υπουργείο τώρα.
Για το ΟΕΕ δεν μιλάω γιατί απλά δεν υπάρχει τέτοιο.
Γράψτε το σχόλιό σας εδώ.
image description ΚΕΡΚΥΡΑ | July 16, 2013 9:11 AM | Reply
ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ ΗΜΟΥΝ ,ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΣΕ ΕΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΕΠΥΟ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΚΟΥΣΤΗΚΑΝ ,ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΠΑΡΑΤΑ..ΕΓΩ ΨΗΦΙΣΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΗΣ ΠΑΡΑΤΑΞΗΣ.ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ ΤΕΛΙΚΑ. ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΧΗ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΞΕΡΩΝΤΑΣ ΟΤΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΘΑ ΣΤΕΛΝΕΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ.ΜΗΝ ΔΟΥΛΕΥΟΜΑΣΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ...ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΤΟ 1800000 ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΩΣ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΕ 10 ΜΕΡΕΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ 700000 ? ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΟΜΑΔΕΣ ΠΕΡΙΦΡΟΥΡΗΣΕΙΣ? ΑΧ ΜΥΑΛΟ ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ...
image description GIAN3 | July 16, 2013 9:38 AM | Reply
ΠΟΙΟΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΧΗ ΕΩΣ 22/7 ? ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΟΥΣ & ΕΣΕΙΣ ? ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΧΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ, ΑΛΛΑ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ ΤΗ ΝΕΑ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΦΠΑ ........ ΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΤΙΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΜΑΣ. ΕΧΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ . ΤΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΚΑΤΩ , ΑΠΟΧΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ , ΒΓΑΛΤΕ ΤΩΡΑ ΦΠΑ & ΣΤΙΣ 23/7 ΞΕΚΙΝΗΣΤΕ ΠΑΛΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ .ΓΙ' ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ Ο Κος ΘΕΟΧΑΡΗΣ . ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ ΚΑΙ ΚΙΝΗΣΤΕ ΝΟΜΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ . ΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΑΠ' ΑΥΤΑ. ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΟΠΩΣ ΕΜΕΙΣ.
image description xara83 | July 16, 2013 10:45 AM | Reply
Πες τα χρυσόστομε!
image description γιωργοσ | July 16, 2013 10:25 AM | Reply
καλά ρε , δεν είχατε και υποχρέωση να είναι έτοιμη η υποβολή των φορολογικών δηλώσεων από τον Φεβρουάριο ???.
Την δική σας ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να την πληρώσουμε εμείς.
image description ΓΙΩΤΗΣ | July 16, 2013 10:49 AM | Reply
τελικα ο ελληνας ειναι στην θεση που του αξιζει δυστυχως.ερχεται πρωι πρωι πελατης για δηλωση ,του εξηγω τι πως και γιατι κανουμε απεργια ... ξερωντας οτι εχει 2 παιδια στην ανεργια και του εχουν μειωσει την συνταξη του κατα τα γνωστα περιμενα ενα λογο συμπαραστασης....αντι αυτου μου πεταξε στα μουτρα ενα ''λεφτα θα παρεις κανεις και ναζια???'' και εφυγε.αντε και εις κατωτερα....αντεχουν τα βοιδια.
image description nikolas03 | July 16, 2013 10:14 AM | Reply
γελάν κι οι πέτρες...με τις απεργίες και τις αποχές που ανακοινώνουν οι λογιστές...
Συνάδελφοι, σε μια προσπάθεια αντίδρασης ας είμαστε όλοι μαζί. Ας φροντίσουμε στην πορεία αυτή η αντίδραση να γίνει όλο πιο συμπαγής. Για το ότι περνάμε. Για το ότι θα περάσουμε. Για το ότι περνάει και θα περάσει ο κάθε πολίτης έστω κι ας δεν είναι λογιστής. Και βεβαίως προχωράμε σε εξώδικο, το οποίο θα ζητήσουμε να συνυπογράψουν και άλλοι σύλλογοι.
image description Your Name | July 16, 2013 10:42 AM | Reply
Συντομέψατε παρακαλώ....
image description georgiosk | July 16, 2013 1:08 PM | Reply
Θα το κάνουμε; Έστω και μια φορά θα δράσουμε μαζικά για να δούνε την δύναμη που έχουμε;
image description ΝΙΚΟΣ | July 16, 2013 10:43 AM | Reply
Δηλαδή αν τελικά πέσουν πρόστιμα κτλ, θα πω στους πελάτες ¨να μας το είπε η ΠΟΦΕΕ¨ ; Αυτά είναι αστεία πράγματα.
image description Your Name | July 16, 2013 10:38 AM | Reply
ΕΛΕΟΣ ειναι ανεφικτο να αποσταλουν δηλωσεις με βαση τον α.φ.μ. εχουμε καταντησει νεροκουβαλητες, αμισθοι υπάλληλοι του υπουργειου με 24ωρη απασχοληση . Μονο yes sir.
πριν κλαταρουμε ολοι ας κινηθουμε ολοι στην ιδια κατευθυνση αποχη απο ΤΑΧΙSNET για
μια εβδομαδα τουλαχιστον.
image description wings | July 16, 2013 10:42 AM | Reply
Τι πάει να πει αποχή? Απεργία χρειάζεται (ούτε δηλώσεις, ούτε φπα, ούτε Ε7) και όλοι στους δρόμους. Εκεί διεκδικούμε το δίκιο μας....
image description jim | July 16, 2013 10:23 AM | Reply
Που ήσασταν Κύριοι της ΠΟΦΕΕ οταν κάναμε πορεία διαμαρτυρίας στην ΓΓΠΣ για τους ίδιους λόγους ? Τώρα ξυπνήσατε ? Αλλά βέβαια τότε κάνατε διακοπές στην Κέρκυρα !!
image description sgns | July 16, 2013 10:52 AM | Reply
Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ .... ΑΜΕΣΩΣ ΝΑ ΤΡΕΞΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΙ ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ ΧΩΡΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΒΕΒΑΩΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΣΠΡΑΧΘΕΝΤΕΣ ΦΟΡΟΥΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΙΣΤΕΣ ΜΕΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΤΑ ΣΚΑΦΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΦΧΑΡΙΣΤΩΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΤΩΝ 500 Ε ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΟ 70% ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΒΟΛΕΜΕΝΟΙ ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ?
image description TAGANDRE | July 16, 2013 10:56 AM | Reply
Τα πρόστιμα για τις εκπρόθεσμες με ΑΦΜ 1, 2 (συν την επιβάρυνση των αποδείξεων) είναι τεράστια σε σχέση με την τιμή της δήλωσης και για 5-10 δηλώσεις μπορεί να φτάσει χιλιάδες ευρώ.Και καλά σε καινούριο πελάτη να αρνηθείς να αναλάβεις όμως σε αυτούς που έχουν ήδη αφήσει τη δήλωση στο γραφείο τι κάνουμε; Εχω ήδη αναλάβει την ευθύνη να φύγει εμπρόθεσμα. Μήπως είναι καλύτερα συντονισμένα να μπλοκάρουμε το σύστημα ώστε να μη φορτωθούμε το δυσβάσταχτο κόστος εκπροθεσμης ( για μένα πάω φυλακή με 15 περίπου δηλώσεις λόγω πολλών αποδείξεων)
image description emanon | July 19, 2013 6:50 PM | Reply
ΠΕΣ ΤΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΡΕΛΛΑΘΟΥΜΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ. ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΙΞΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΝΑΣΑ ΠΙΑ. ΤΟ ΟΤΙ ΤΑ Ε7 ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΜΑΡΤΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΑΝ ΠΡΙΝ 20 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΑ ΦΟΡΤΩΣΑΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ, ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΦΠΑ, ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ, ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΤΡΕΧΟΥΣΕΣ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ (ΟΥΤΕ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ), ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΑΝΤΕΞΟΥΜΕ. ΕΛΕΟΣ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΜΕ (ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΛΗΡΩΤΟΙ) ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΖΩΑ.
Στα Χανιά έχει κανονισθεί ήδη για αύριο συνέντευξη στα Δελτία ειδήσεων των περιφερειακών καναλιών και στις Τοπικές Εφημερίδες.
Θα υπάρχουν και τις επόμενες ημέρες τακτές δημοσιεύσεις.

Το ίδιο πρέπει να πράξουν όλοι οι σύλλογοι, ώστε να είναι ενημερωμένοι οι πολίτες και να μην ενημερώνονται όταν προσέρχονται στα γραφεία.

Ομοίως η Διοίκηση να μιλήσει με τα κεντρικά ΜΜΕ
image description MARKOS CHANIA | July 16, 2013 11:32 AM | Reply
Κώστα... σε περίπτωση μη παράτασης και αποχής...ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΤΟ ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΩΝ ΣΥΝΕΠΕΙΩΝ ΤΗΣ ΜΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ??????? ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΤΟ ΧΛΕΥΑΣΜΟ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΜΕΣΩ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΔΗΛΩΣΕΩΝ..???? και το λέω μετά λόγου γνώσεως...... εχω ξαναπεί....το επάγγελμα μας ειναι ΑΥΣΤΗΡΑ ΑΤΟΜΙΚΟ..... !!!!!!!
Μάρκο, όσοι ξεκίνησαν έναν δίκαιο αγώνα, είχαν αυτό το ανάθεμά μπροστά τους. Άλλοι τα κατάφεραν άλλοι απέτυχαν. Εμείς πρέπει να συνεχίσουμε τον δίκαιο αγώνα και αυτοί - οι άλλοι- τον άδικο...
image description MARKOS CHANIA | July 16, 2013 2:21 PM | Reply
Να σου το πω και διαφορετικά αφου δεν το κατάλαβες......να κάνουμε λοιπόν αποχή και να εξηγήσουμε στους φορολογούμενους οτι τα 500-600 επιπλέον της φορολογικής τους επιβάρυνσης ειναι "δωράκι" απο μάς.......να δούμε βρε παιδί μου και πόσοι ειναι με το μέρος μας στο δίκαιο αγώνα μας......(και στη ΔΕΗ κατέβαζαν διακόπτες......να σου θυμίσω).....Μαλλον δεν έχετε καταλάβει οτι η συγκεριμένη χρονική στιγμή δεν προσφέρεται για "επαναστατική γυμναστική".......
Οσο για τους ΛΕΟΝΤΑΡΙΣΜΟΥΣ των συναδέλφων θα ήθελα να ειμαι απο μια μεριά στά γραφεία τους και να βλέπω το "δια ταύτα"...... Φυσικά το ίδιο ισχύει και για τους σύμβουλους της ΠΟΦΕΕ.......... εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι.......
image description ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ | July 16, 2013 10:31 AM | Reply
Αφού και εσείς κύριοι τα ίδια ψηφίσατε φορολογούμενοι καλοί προθεσμία 31/10 και φορολογούμενοι κακοί 31/8 ενώ αντιθέτως η ΓΕΝΙΚΗ ΣΑΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΨΗΦΙΣΕ ΟΛΟΙ ΣΤΙΣ 31/10 αλλάξατε την απόφαση ΝΟΥΜΕΡΑ Ε ΝΟΥΜΕΡΑ !!!
image description Dimitra | July 16, 2013 10:40 AM | Reply
Τι απόχη?????Τώρα θυμηθήκατε να κινητοποιηθητε????? Το σύστημα έπρεπε να ανοίξει από τον Φεβρουάριο και σήμερα 16/07 μιλάτε για αποχή!!!!!!Σας συγχαίρω για την άμεση αφύπνιση της ομοσπονδία σας!!!!!
image description CON.K | July 16, 2013 10:20 AM | Reply
ΚΑΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ ΔΕΝ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ?ΩΡΑΙΑ ΝΑ ΜΗ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΤΠΤ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΦΤΑΝΟΥΜΕ.. ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΝΤΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΤΟΝ ΛΟΙΠΟ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΝΕ ΕΛΑΦΡΑ ΤΗ ΚΑΡΔΙΑ ΟΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝΕ... ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΚΥΡΙΟΙ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΝΑ ΜΗ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΘΑ ΠΑΤΕ ΣΤΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΣΑΣ ΓΡΑΦΕΙΑ ΘΑ ΒΑΛΕΤΕ ΤΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΣΑΣ ΝΑ ΤΙΣ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΟΥΝ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΛΙΓΕΙ Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΤΕ ΚΟΨΤΕ ΤΟΝ ΛΑΙΜΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΤΕΙΛΤΕ ΤΕΣ ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΠΑΙΝΟΝΤΑΣ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΙΥΤΑΙΑ ΗΜΕΡΑ.... ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΤΕ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΜΕΣΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΕΧΕΤΕ ΠΙΑΣΕΙ ΤΙΣ ΚΑΡΕΚΛΕΣ ΚΑΙ ΑΡΝΗΣΤΕ ΝΑ ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΠΟΥ ΕΠΕΦΤΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙΑ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΣΠΟΥΔΑΙΟΙ... ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΟΝΤΩΣ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΙΣ ΒΑΡΥΓΔΟΥΠΕΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ ΑΡΤΙΟ ΚΑΙ ΑΜΕΣΟ ΟΧΙ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΣΤΙΓΜΗΣ ΓΤ ΤΟ ΨΑΡΙ ΒΡΩΜΑΕΙ ΑΠ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΕΤΕ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΚΕΦΑΛΙ
image description SGNS | July 16, 2013 10:59 AM | Reply
ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΩ ΑΠΟ 2/8 ΕΩΣ 28/8 ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΞΑΠΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΟΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΟΥΛΕΥΤΑΡΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟΥ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΜΗΝΥΜΑ ΝΑ ΤΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ
image description γελοιτητεσ | July 16, 2013 10:12 AM | Reply
Η Ποφεε και το ΟΕΕ έπρεπε να έχουν αντιδράσει από την αρχή που ορίστικαν οι παρατάσεις με βάση το ΑΦΜ. Ειδικά όταν οι πρώτες δηλώσεις ήταν 22/7 και 28/7, με τις οριστικές ΦΜΥ στις 19/7, Περιοδικές ΦΜΥ από 20/7, ΦΠΑ στις 20/7 (που δεν έχει ΚΑΜΙΑ ουσία που πήγε 6 μέρες νωρίτερα), ΑΠΔ και ΙΚΑ μέχρι τέλος του μήνα. Οι άνθρωποι είναι άσχετοι και τα έχουν και χαμένα. Είμαι σε τουριστική περιοχή, που καταλαβαίνεται και το βάρος της δουλειάς Ιούλιου μήνα, και η εφορία μας έκλεισε για μια εβδομάδα για ένταξη στο TAXIS 2. Είναι δυνατόν να κλείνεις την εφορία σε τουριστική περιοχή καλοκαίρι που γίνεται το αδιαχώρητο ούτως ή άλλως? Τώρα πας στην εφορία και κάνεις για δουλειά 5', 4-5 ώρες. Αυτό προφανώς δεν το σκέφτονται γιατί δεν τρώνε αυτοί την ταλαιπωρία. Δεν υπάρχει πρόγραμμα. Ούτε κοινή λογική. Φέτος έφεραν τα πάντα σε ένα μήνα. Πώς θα βγάλουμε τη δουλειά? Θα πάρω υπάλληλο για 3 μήνες? Να τον βρω που τώρα και να τον πληρώσω πώς όταν και εμάς δεν μας πληρώνουν? Έχουν μάθει και ζητάνε ότι θέλουν και κανείς δεν αντιδρά. Γιατί να πάει η ΑΠΔ κάθε μήνα? Γιατί συζητάνε να πάνε οι συγκεντρωτικές κάθε μήνα? Όλη αυτή την παραπάνω δουλειά ποιός θα την πληρώσει? Μας έχουν κάνει τα καραγκιοζάκια τους και αποχή ή απεργία δεν έχουμε κάνει ποτέ. Δεν πάει άλλο όμως έτσι. Πρέπει οι οργανώσεις να κινηθούν νομικά πλέον. Δεν μπορείς να δουλεύεις σε έναν τομέα που χωρίς δική σου υπαιτιότητα να νιώθεις συνεχώς εκτεθειμένος.
image description vag | July 16, 2013 11:02 AM | Reply
έτσι είναι δυστυχώς φίλε. τα περιέγραψες πολύ εύστοχα!
Οι σύλλογοι και η ΠΟΦΕΕ κινήθηκε αμέσως μετά που βγήκαν οι ημερομηνίες που λες. Δεν ήταν εύκολο σε μια μέρα να γίνει κάτι. Μεσολάβησε η Εκτακτη Γενική Συνέλευση. Οτι λες είναι σωστό αλλά πρακτικά δεν γίνεται τίποτα αυτόματα. Το έχουμε βιώσει όλοι μας χρόνια τώρα.
Τελικά θα βγούμε σήμερα το βράδυ στα Δελτία Ειδήσεων. Είναι σοβαρό θέμα να είναι ενημερωμένοι οι πολίτες.
image description ANONYMOUS | July 16, 2013 11:49 AM | Reply
you are not alone
image description ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΑΤΟΜΟ | July 16, 2013 11:38 AM | Reply
Αυτό που πρέπει να γίνει είναι να γίνει αγωγή άμεσα στο ΥΠΟΙΚ και αίτηση ασφαλιστικών μέτρων συνοδευόμενη από αίτηση για έκδοση προσωρινής διαταγής για να παραμείνει το TAXIS ανοικτό για όλους χωρίς προσαυξήσεις με αιτιολογία την παράνομη μείωση του χρονικού διαστήματος υποβολής των δηλώσεων από 5 μήνες σε 2, και την άνιση μεταχείριση των φορολογουμένων βάσει του τελευταίου ψηφίου του ΑΦΜ τους. Και πρέπει να γίνει ΣΗΜΕΡΑ για να προλάβουμε πριν κλείσουν τα δικαστήρια. Αν γίνει σήμερα, προλαβαίνουμε. Και αυτό θα δώσει και στους αρμοδίους στο ΥΠΟΙΚ την δικαιολογία για την τρόϊκα, αν αυτό είναι το πρόβλημά τους.
Συμφωνώ απόλυτα. Έχουμε ραντεβού στις 19:00 σήμερα να ολοκληρώσουμε το εξώδικο ακριβώς όπως το αναφέρεις. Θα προσπαθήσουμε να το στείλουμε σε όσους περισσότερους συλλόγους μπορούμε.
image description Your Name | July 16, 2013 4:12 PM | Reply
Εγραψες!! με αυτους τους ασχετους του Υ.Ο. που παιρνουν τις... αποφασεις, αυτη πρεπει να ειναι η πιο σοβαρη και μετρημενη αντιδραση απο την Ομοσπονδια μας!
image description Kwnstantinos | July 16, 2013 11:40 AM | Reply
ΠΑΙΔΙΑ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΤΡΕΛΕΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΛΟΓΙΚΗ ΤΗΣ ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΗΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗΣ ... ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ... http://www.youtube.com/watch?v=mtAXcnkX_J4
image description thanos | July 16, 2013 11:16 AM | Reply
Εύκολες ψευτοδικαιολογίες του τύπου μνημονιακή υποχρέωση κλπ δεν πείθουν κανέναν.
Προσωπικά δεν καταλαβαίνω γιατί αποχή από σήμερα μέχρι 22/7.
Δηλαδή στις 23/7 τι θα γίνει.Περιμένουμε κανένα θαύμα;Θαύματα δεν γίνονται.Τέλος.
Μάλλιασε η γλώσσα μου να λέω για δημοσιότητα του προβλήματος στα ΜΜΕ.
Γίνομαι γραφικός αλλά πιστεύω αυτό που λέω.Στενό μαρκάρισμα μέχρι τελικής ανατροπής.
Κάθε χρόνο μας διαλύουν με τις παρατάσεις των δύο-τριών ημερών.Ξέρουν μόνο να απαιτούν αλλά
όχι να προσφέρουν.Το μαρτύριο της σταγόνας πρέπει να σταματήσει και θα σταματήσει σήμερα.
Όλοι μας ενωμένοι να διεκδικήσουμε το αυτονόητο.Τον σεβασμό στην δουλειά μας και το δικαίωμα στις ανθρώπινες συνθήκες εργασίας.

Θάνο, αν ενωθούμε όλοι μαζί στο 16/7-22/7 τότε και η 23/7 θα έχει πρόταση...
image description kaza | July 16, 2013 11:31 AM | Reply
Η μόνη λύση είναι τα δικαστήρια. Βάλτε τους καλύτερους δικηγόρους και στείλτε μας τον λογαριασμό. Είναι ο μόνος λογαριασμός που θα πληρώσουμε με μεγάλη ευχαρίστηση τα τελευταία χρόνια
image description Γιαννης | July 16, 2013 11:35 AM | Reply
Βόδια του Γηρυόνη ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ...!!!

Ο Ηρακλής πολεμάει με το Γηρυόνη αμφορέας του 540 π.Χ., Λούβρο

Τα βόδια του Γηρυόνη ήταν στην ελληνική μυθολογία όντα που άνηκαν στον Γηρυόνη, τον τερατόμορφο γιο του Ποσειδώνα. Βρίσκονταν μαζί του στη νήσο Ερύθεια. Είναι γνωστά κυρίως μέσω του δέκατου άθλου του Ηρακλή, αντικείμενο του οποίου απετέλεσε η απαγωγή τους.

Ο Γηρυόνης είχε αναθέσει τη φύλαξη των ζώων τους σε δύο φύλακες, τον Ευρυτίωνα και τον Όρθρο. Ο Ευρυτίωνας ήταν γιος του Άρη και της Ερυθείας. Ο Όρθρος ήταν ένας τερατόμορφος σκύλος, γιος του Τυφώνα και της Έχιδνας. Είχε δύο κεφάλια και επιπλέον εφτά κεφάλια φιδιού.

Μόλις ο ήρωας έφτασε στην Ερύθεια, και αφού πέρασε τη νύχτα του στο βουνό Άβας, ήρθε αντιμέτωπος με τους δύο φύλακες των ζώων. Τόσο ο Όρθρος, όσο και ο Ευρυτίωνας βρήκαν τραγικό θάνατο από το ρόπαλο του Ηρακλή. Στη συνέχεια ο Μενοίτιος, φύλακας των βοδιών του Άδη, ειδοποίησε το Γηρυόνη για τα συμβάντα και έτσι εκείνος έσπευσε να αντιμετωπίσει τον εισβολέα. Ο Ηρακλής κατόρθωσε να εξολοθρεύσει το Γηρυόνη, αφού τον τόξευσε με τα βέλη του.

Στο δρόμο της επιστροφής, ο Ηρακλής αντιμετώπισε πολλές περιπέτειες. Όταν τελικά επέστρεψε στην Ελλάδα και συγκεκριμένα στην Αμβρακία, ένας οίστρος σταλμένος από την Ήρα διασκόρπισε το κοπάδι των βοδιών στα βουνά της Θράκης. Ο ήρωας κατόρθωσε να περισυλλέξει το μεγαλύτερο μέρος των ζωών. Τα υπόλοιπα παρέμειναν στα βουνά και περιήλθαν σε άγρια κατάσταση.

Τελικά ο Ηρακλής έφτασε στις Μυκήνες, παρέδωσε τα βόδια στον Ευρυσθέα, ο οποίος τα θυσίασε στη θεά Ήρα.
image description καναπεδατος | July 16, 2013 11:40 AM | Reply
Το μνημονιο μπορει να το εκλαβεις η σαν μνημοσηνο απο αντιμνημονιακο ...μεχρι πριν 1 xρονο Σαμαρα, η κατι σαν succes story .... τον τελευταιο χρονο. Ο Καρολος Κουν αν ζουσε θα ηταν ερασιτεχνης μπροστα σε τετοιους αναισθητους, ψευτες και υποκριτες..........Eπισης ο αλλος ο Βενιζελος θα δημιουργουσε πριν 2-3 μηνες 700.000 νεες θεσεις εργασιας....
image description george z | July 16, 2013 11:08 AM | Reply
Η λύση της αποχής δεν νομίζω ότι είναι εφικτή. Ηδη σε κάποιους φορολογούμενους που ήρθαν για πρώτη φορά τους είπα ότι απέχω εξηγώντας εν ταχει τους λόγους. Οι περισσότεροι δεν έδειξαν να καταλαβαίνουν και υπήρξε δυσανασχέτηση. Στους παλιούς όμως θα πρέπει να δώση απάντηση στην ερώτηση "τι θα γίνει με τα πρόστιμα και τις προσαυξήσεις". Και δεν έχω απάντηση. Η μόνη εφικτή λύση αναφέρθηκε πιο πάνω. Αμεση δημοσιοποίηση των προβλήμάτων και των θεσεων μας σε οσο το δυνατόν πιο ευρεία κλίμακα στα ΜΜΕ και ανοιγμα ενός λογαριασμού όπου θα συνεισφέρουμε ολοι αναλογικα για το κόστος λήψης ασφαλιστικών μέτρων.
Και προσοχή. Στα "γνωστά" ΜΜΕ θα φανούμε οι "τεμπέληδες" αυτοί που τα "κονομάνε" και δεν αφουγκράζονται τις θυσίες του λαού, αυτοί που υποσκάπτουν την προσπάθεια της κυβέρνησης για τη "σωτηρία" της χώρας και το δρόμο για την "ανάπτυξη" κλπ όπως κοινωνική ομάδα που αντιδρά.
image description GEORNIK | July 16, 2013 12:26 PM | Reply
Αποχή.. έστω κι αυτό το λίγο κάτι είναι ως ελάχιστη συμμετοχή στη διαμαρτυρία
image description thanos | July 16, 2013 12:55 PM | Reply
Συνάδελφε george z εγώ συμφωνώ στο πρώτο σκέλος του σχολίου σου και διαφωνώ με το δεύτερο σχετικά με τα ΜΜΕ.Και ρωτάω.
Πρόβλημα με τους τόκους,πρόβλημα με τα συνταξιοδοτικά ταμεία,πρόβλημα με βεβαιώσεις τραπεζών για δάνεια.Γιατί να φταίμε εμείς.Κανονικά την παράταση έπρεπε να την δώσουν αυτοί
αναλαμβάνοντας και την ευθύνη των καθυστερήσεων και όχι να την ζητάμε εμείς.
Λέει πουθενά στο μνημόνιο οτι ανεξαρτήτως των ελλείψεων-καθυστερήσεων των Τραπεζών ή άλλων εμπλεκομένων οι δηλώσεις να στέλνονται από τους λογιστές έστω και με ελλείψεις ;
Λέει πουθενά στο μνημόνιο ότι οι δηλώσεις μπορούν να στέλνονται έστω και με πεσμένο server του
taxis ; Μήν τρελαθούμε τώρα.

image description george z | July 16, 2013 1:09 PM | Reply
συνάδελφε thanos
Δεν διαφωνεις μαζι μου. Απλά προσπαθείς να εξηγήσεις με τη λογική τα αυτονόητα.
Δυστυχώς ζούμε σε μία χώρα και μία εποχή που εννοιες όπως "λογική" και "αυτονόητο" απλα δεν ιφίστανται.
image description mariod | July 16, 2013 12:03 PM | Reply
Καλά ξυπνητούρια στους λογιστικούς συλλόγους
image description παπαδακησ ιωαννησ | July 16, 2013 12:12 PM | Reply
Γράψτε το σχόλιό σας εδώ.
image description Samiamos | July 16, 2013 12:17 PM | Reply
θα κάνω τις δηλώσεις μου κανονικά...όσες προλάβω δηλαδή...Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ( ο θεός να τον κάνει) στις τελευταίες 2 εκλογικές αναμετρήσεις, μίλησε.... Είπε είμαι ΡΑΓΙΑΣ, γιουσουφάκι και κάνω ότι μου λένε.... έτσι λοιπόν κύριοι δηλώσεις κανονικά... Αλήθεια ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΠΟΦΕΕ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΨΗΦΙΣΕΙ???? ΑΙ μη σιχτιρίσω κανέναν πρωί πρωί....ΑΠΟΧΗ ΚΑΙ ΜΑΛ.... ΒΓΗΚΑΤΕ ΡΕ ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ?????
image description margarileva | July 16, 2013 12:52 PM | Reply
Πόσοι από εσάς τους ψηφίζουν τα τελευταία 40 χρόνια? Πάνω από 85%. Σκάβετε είλωτες
image description Samiamos | July 16, 2013 1:11 PM | Reply
ΕΤΣΙ
image description toutaki | July 16, 2013 12:24 PM | Reply
κατάληψη με ξύλο στα γραφεία του οεε
image description IDO | July 16, 2013 12:32 PM | Reply
Κατά την ταπεινή μου άποψη έπρεπε να έχει κατατεθεί ήδη εξώδικο από την ΠΟΦΕΕ ώστε να υπάρχει και μια κάποια σχετική νομική κάλυψη προκειμένου να επιτευχθεί μεγαλύτερη συμμετοχή στην αποχή από συναδέλφους που ανησυχούν. Παράταση ότι και να λένε θα δωθεί. Το θέμα είναι να έχουμε αποδείξει και εμείς ότι ξέρουμε να διεκδικούμε. Όσο για το ότι δεν υπάρχει καμία σκέψη για παράταση, να θυμίσω ότι έτσι έλεγαν και πέρυσι τον Ιούνιο. Δεν θα μας πεθάνουν αυτοί.
image description pako | July 16, 2013 12:27 PM | Reply
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΗΤΑΝ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΠΑΕΙ




Για το τέλος Σεπτεμβρίου αναβάλλονται τα στρατηγικά σχέδια τραπεζών που έπρεπε να υποβληθούν στην Κομισιόν και στην Τρόικα έως το τέλος του μήνα, σύμφωνα με σχετική πρόβλεψη η οποία υπάρχει, σύμφωνα με πληροφορίες, στα κείμενα του νέου μνημονίου. Τα κείμενα τελούν υπό οριστικοποίηση, προκειμένου να έρθουν οι δόσεις των 5,8 δισ. ευρώ.

Στα ίδια κείμενα υπάρχει και ρητή αναφορά - δέσμευση της Ελλάδας να υπάρχουν τέσσερις συστημικές τράπεζες. Άλλωστε δεν ήταν τυχαία η αναφορά στο κείμενο του πρόσφατου Eurogroup αλλά και η χθεσινή δήλωση του υπουργού Οικονομικών κ. Γιάννη Στουρνάρα, σύμφωνα με την οποία “η ανακεφαλαιοποίηση ολοκληρώθηκε και το τραπεζικό σύστημα έχει τέσσερις πυλώνες”.

Επίσης, στα κείμενα που οδεύουν προς οριστικοποίηση, προβλέπεται η ολοκλήρωση εντός των ημερών μίας συνολικής στρατηγικής για τον τραπεζικό κλάδο, γεγονός που σε μεγάλο βαθμό «δικαιολογεί» την εσπευσμένη συνάντηση του πρωθυπουργού με τους τραπεζίτες, καθώς και η πώληση του νέου Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου και της Proton Bank (ολοκληρώθηκαν χθες) στην Eurobank.

Αντιθέτως, σε ό,τι αφορά τα σχέδια αναδιάρθρωσης σύμφωνα με τα προσωρινά κείμενα, υπάρχει περιθώριο από τις αρμόδιες κοινοτικές διευθύνσεις και την τρόικα έως το τέλος Σεπτεμβρίου. Σημειώνεται πάντως, ότι οι διοικήσεις των ελληνικών τραπεζών στην παρούσα φάση εργάζονται για την κατάρτιση και κατάθεση των σχεδίων στις αρμόδιες Αρχές έως το τέλος Ιουλίου, που ήταν η προηγούμενη προθεσμία.

Τέλος, έως το τέλος του έτους θα πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί τα stress test των τραπεζών τα οποία θα βασίζονται σε στοιχεία Ιουνίου 2013, χρησιμοποιώντας τη μεθοδολογία που θα αποφασιστεί μετά από διαβούλευση με την Κομισιόν, την ΕΚΤ και το ΔΝΤ. Στόχος της νέας αυτής άσκησης είναι η επικαιροποίηση των κεφαλαιακών αναγκών των πιστωτικών ομίλων.


Πηγή:www.capital.gr
image description IDO | July 16, 2013 12:48 PM | Reply
Όταν ακούω για δρόμους και καταλήψεις και άλλα γραφικά κάτι με πιάνει. Όχι για τον τρόπο αλλά για το αποτέλεσμα. Έχετε δει ποτέ στο δρόμο κάποιον από τους επαγγελματίες με τα περισσότερα επαγγελματικά προνόμια; Υπάρχουν πολύ πιο αποτελεσματικοί τρόποι να επιτύχουμε τους στόχους μας. Το μόνο που δεν χρειάζεται είναι να τρωγόμαστε μεταξύ μας.
image description ss | July 16, 2013 12:00 PM | Reply
Αποχη και αστειοτητες. Η λυση ειναι η νομικη οδος με παραλληλη ενημερωση από ολα τα καναλια στις ειδησεις μεσω αξιων συναδελφων (καιρος να βγουν οι του taxheaven μπροστα, θεωρω οτι μπορουν να μας εκπροσωπησουν επαξια) διοτι αν περιμενουμε απο τηλεαστερες (Χριστοπουλος,Μουζακης,Παντελης κλπ.) σωθηκαμε...
image description Your Name | July 16, 2013 1:44 PM | Reply
ΣΩΣΤΟΣ
image description CRIS V | July 16, 2013 1:51 PM | Reply
ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΙ ΤΗΛΕΑΣΤΕΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟΥ ΖΗΤΗΘΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΑΣ ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΤΕ!ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ Η ΦΩΝΗ ΟΛΩΝ ΜΑΣ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΑΠΛΑ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΤΕ......ΓΙ ΑΥΤΟ ΜΑΖΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ!
image description MARKOS CHANIA | July 16, 2013 1:50 PM | Reply
Μαλλον δεν έχετε καταλάβει οτι η συγκεριμένη χρονική στιγμή δεν προσφέρεται για "επαναστατική γυμναστική"....... να κάνουμε λοιπόν αποχή και να εξηγήσουμε στους φορολογούμενους οτι τα 500-600 επιπλέον της φορολογικής τους επιβάρυνσης ειναι "δωράκι" απο μάς.......
Οσο για τους ΛΕΟΝΤΑΡΙΣΜΟΥΣ των συναδέλφων θα ήθελα να ειμαι απο μια μεριά στά γραφεία τους και να βλέπω το "δια ταύτα"...... Φυσικά το ίδιο ισχύει και για τους σύμβουλους της ΠΟΦΕΕ.......... εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι.......
image description MARKOS CHANIA | July 16, 2013 2:58 PM | Reply
Να σου το πω και διαφορετικά αφου δεν το κατάλαβες......να κάνουμε λοιπόν αποχή και να εξηγήσουμε στους φορολογούμενους οτι τα 500-600 επιπλέον της φορολογικής τους επιβάρυνσης ειναι "δωράκι" απο μάς.......να δούμε βρε παιδί μου και πόσοι ειναι με το μέρος μας στο δίκαιο αγώνα μας......(και στη ΔΕΗ κατέβαζαν διακόπτες......να σου θυμίσω).....Μαλλον δεν έχετε καταλάβει οτι η συγκεριμένη χρονική στιγμή δεν προσφέρεται για "επαναστατική γυμναστική".......
Οσο για τους ΛΕΟΝΤΑΡΙΣΜΟΥΣ των συναδέλφων θα ήθελα να ειμαι απο μια μεριά στά γραφεία τους και να βλέπω το "δια ταύτα"...... Φυσικά το ίδιο ισχύει και για τους σύμβουλους της ΠΟΦΕΕ.......... εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι.......
image description ΣΤΕΡΓΙΟΣ | July 16, 2013 1:18 PM | Reply
Αποχη η μόνη λύση.. να ασχολειθούμε με τους "πελάτες" μας, με τόσα όσα έχουμε να κάνουμε αυτές τις μέρες.
image description giannis papadakis | July 16, 2013 1:18 PM | Reply
Οι σύλλογοι σήμερα οφείλουν να ενεργήσουν όπως
Να γίνει ενημέρωση των φορολογούμενων πολιτών μέσω ΜΜΕ.
Να ενημερώσουν και να προστατέψουν τα μελή για αποχή από την αποθήκευση και υποβολή φορολογικών δηλώσεων έως ότου ορισθεί νέα ημερομηνία λήξης βάση πεντάμηνου (το να είσαι μέλος σε σύλλογο για μένα σημαίνει συμμέτοχη και υποχρέωση να ακολουθείς τις αποφάσεις)
Να υπογράψουν εξώδικο στο ΥΠΟΙΚ και στους αρμόδιους υπέυθυνους για την κατάσταση.
Να γίνει ενημέρωση από την διαδικτυακή πύλη για το τι πράξατε
image description giannis papadakis | July 16, 2013 1:20 PM | Reply
Οι σύλλογοι σήμερα οφείλουν να ενεργήσουν όπως
Να γίνει ενημέρωση των φορολογούμενων πολιτών μέσω ΜΜΕ.
Να ενημερώσουν και να προτρέψουν τα μελή για αποχή από την αποθήκευση και υποβολή φορολογικών δηλώσεων έως ότου ορισθεί νέα ημερομηνία λήξης βάση πεντάμηνου (το να είσαι μέλος σε σύλλογο για μένα σημαίνει συμμέτοχη και υποχρέωση να ακολουθείς τις αποφάσεις)
Να υπογράψουν εξώδικο στο ΥΠΟΙΚ και στους αρμόδιους υπέυθυνους για την κατάσταση.
Να γίνει ενημέρωση από την διαδικτυακή πύλη για το τι πράξατε
image description ΣΤΕΡΓΙΟΣ | July 16, 2013 1:04 PM | Reply
.000 χιλιάδες ήταν περίπου οι δηλώσεις που υποβλήθηκαν ηλεκτρονικά το 2012 στη Δ.Ο.Υ. της Βέροιας (έως 9/8). Κοντά στις 20.000 χιλιάδες μέχρι 16/7 του 2012.
Σήμερα; Κάτι λιγότερο από 13.000.... προσθέτουμε και οσες υποβλήθηκαν χειρόγραφα πέρυσι και θα δούμε για ποιό λόγο θα δώσουν παράταση...
image description ΣΤΕΡΓΙΟΣ | July 16, 2013 1:39 PM | Reply
.000
image description ΣΤΕΡΓΙΟΣ | July 16, 2013 1:03 PM | Reply
τριαντα τρεις χιλιαδες...
image description ΣΤΕΡΓΙΟΣ | July 16, 2013 1:30 PM | Reply
000
image description GIORGIS | July 16, 2013 2:21 PM | Reply
ΑΠΕΡΓΙΑ ΜΕΧΡΙ 31/7/2013 ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.ΑΣ ΜΑΣ ΕΠΙΤΑΞΟΥΝ
ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ !!!!
(της Γερμανίας φυσικά)
image description klery | July 16, 2013 2:33 PM | Reply
συναδελφοι η ανακοινωση της ποφεε λεει οτι (διαπιστώσαμε ότι το Υπουργείο Οικονομικών αδυνατεί για την αλλαγή ημερομηνιών υποβολής Φορολογικών Δηλώσεων των Φ.Π. για το Ο.Ε. 2013, λόγω μνημονιακής υποχρέωσης.) δηλαδη τα μελη της ποφεε διαπιστωσαν την αδυναμια των υπηρεσιακων και πολιτικων παραγοντων του υπουργειου ....................................................................
image description βασιλειοσ | July 16, 2013 2:30 PM | Reply
το προβλημα με την 'απεργια' μας ειναι οτι οι κυρωσεις ειναι για τους πελατες μας... για αυτο δε μπορει να γινει αυτο.. ομως πολυ ανετα μπορει η ποφοε και η καθε ποφοε να κινηθει νομικα εναντιον στο υπουργειο οικονομικων και τον Θεοχαρη καθως εχει αποδειχθει πολυ λιγος!
Βασίλη, αυτοί είχαν κλειστό το σύστημα από 1/2 έως 25/5 δηλαδή 3 μήνες Ε Ν Α Ν Τ Ι Α Σ Τ Ο Ν Ο Μ Ο και εσύ θα είσαι ο υπεύθυνος για τις κυρώσεις; Πρέπει να βλέπουμε τα πράγματα με ευθύτητα έστω κι αν είναι αγχωτικό....
image description ΛΚ | July 16, 2013 2:10 PM | Reply
ΜΕ ΤΗ ΜΥΝΗΣΗ ΤΟΥ ΔΟΥΚΑΚΗ ΤΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ?
ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΤΩΡΑ
image description ΝΟΡΑ | July 16, 2013 2:56 PM | Reply
Συμφωνω στην αποχη της υποβολης δηλωσεων ως τις 22/7.Ουτε υποβολη ουτε ομως και αποθηκευση ,για να μην πω να στειλουμε δηλωσεις μονο με κωδικο 049.Οι οσφυοκαμπτες που μας κυβερνουν (κυριως στο Υ.Ο ) ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΝΤΕΣ.
Προτεινω λοιπον:
1. Καμμια δηλωση ως 22/7
2. Κανενα ΦΠΑ ως 21/7
3. Ουσιαστικη παρουσια των εκπροσωπων μας στα ΜΜΕ ( οχι σκυμμενο κεφαλι και γλυψιματακια )
4.Εξωδικη μαζικη διαμαρτυρια ολων των συλλογων μας ! (Ας παρουμε μαζι μας και τους δικηγορους ζητωντας την συνδρομη τους ( κατι θα μαθουμε απ αυτους)
5. Εξωδικο γιατι δεν βγαινουν αμεσως τα εκκαθαριστικα ( αληθεια δεν χρειαζομαστε εσοδα ?) και παραλληλα ανακοινωση για δοσεις(που ουτως ή αλλως θα δωσουν αφου θα μας εξουθενωσουν πριν οπως και περσυ )
6.Μαζικη συγκεντρωση ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ εξω απο το Υ.Ο την Τεταρτη 24/7 ωρα 11.00 πμ.
ΑΣ ΣΗΚΩΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΕΦΑΛΙ !!!!!
image description βασιλειοσ | July 16, 2013 2:32 PM | Reply
ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΚΥΡΙΕ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗ , ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΜΗ ΤΗΡΟΥΝΤΕΣ ΤΟ ΝΟΜΟ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΝΑ ΔΩΘΕΙ ΝΑ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ ΝΟΜΙΚΑ!
Και εγώ θεωρώ ότι τα εξώδικα είναι επιβεβλημένα.
image description Μ | July 16, 2013 2:35 PM | Reply
ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΕΙ Η ΑΠΟΧΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ (ΠΟΛΥ ΤΟ ΦΟΒΑΜΑΙ ) ΕΓΩ ΘΑ ΤΙΣ ΣΤΕΙΛΩ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΩ ΜΕΤΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΜΕ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΩ ΚΙΟΛΑΣ.ΝΑ ΔΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ.
image description ΑΕΚ | July 16, 2013 2:32 PM | Reply
Τα μεσα μαζικης αποβλακωσης .... των εργολαβων, καθε πρωτοβουλια για δραση θα την καταπνιξουν με τον τροπο τους. Η θα την αλλοιωσουν, η θα την δειξουν ξεκαρφωτα η θα την
θαψουν διακριτικα οπως αυτοι ξερουν . Οι πλειοψηφια των γαλαζιων - νεοφιλελευθερων μικροαστων λογιστων, απεχθανεται την λεξη απεργια και καθε τι που εχει σχεση με συνολικη διεκδικηση και συνδικαλισμο. Ειναι μικροσυμφεροντολογοι , ατομικιστες και υποκριτες . Συνηθως περιμενουν να καρπωθουν σαν οπορτουνιστες, τα οποια θετικα αποτελεσματα διεκδικησεων παρακολουθωντας δακριτικα........
image description CAP | July 16, 2013 3:15 PM | Reply
Μαζί σου Κωνσταντίνε. Αλλά καπάκι με το εξώδικο και μηνυτήρια αναφορά , κατά παντός υπευθύνου . Τι στο καλό , τόσους Δικηγόρους πελάτες έχουμε , να βάλουν πλάτη και αυτοί. Ο κ. Θεοχάρης και κάθε κύριος Θεοχάρης , δεν γίνεται να παίζει με τους νόμους , με την θέση και το αξίωμά του. Ας ρωτήσει τον
κ. Παπακωνσταντίνου και τους υπόλοιπους που όπου νάναι έρχεται η σειρά τους.
image description ΑΓΡΙΝΙΟ | July 16, 2013 3:21 PM | Reply
Ο ΚΥΡΙΟΣ ΘΕΟΧΑΡΗΣ ΒΛΕΠΕΙ ΠΟΣΟΙ ΣΤΕΛΝΟΥΝΕ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΕΡΓΙΑ.
ΣΤΗΝ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΗ ΜΑΛΛΟΝ. ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ . ΑΛΛΙΩΣ ΠΛΑΤΕΙΑ ΤΑΞΙΜ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΜΕΣ ΤΟ ...
image description sokler | July 16, 2013 3:42 PM | Reply
Δεν έχουν μυαλό να ασχοληθούν με τους λογιστές... ο Θεοχάρης HARRY έχει αράξει στο σπιτάκι του με aircondition και τουιτάρει..εμείς οι λογιστές αναζητούμε μια ώρα ξεκούρασης και να γίνει σωστά η δουλειά μας. και από την άλλη που είναι η αντιπολίτευση ή κάποιος βουλευτής για να μεταφέρει τα παράπονά μας?? μιλάμε για φορολογία εισοδήματος που αφορά όλους τους Έλληνες..
image description m | July 16, 2013 3:33 PM | Reply
ΜΕΤ' ΕΜΠΟΔΙΩΝ Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΩΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ
Παράταση για τις φορολογικές δηλώσεις μετά το"έμφραγμα" στο Taxisnet
ΑΠΟ ΗΜΕΡΗΣΙΑ 16/07/201
image description VAGELIS | July 16, 2013 4:44 PM | Reply
ΕΦΡΑΓΜΑ ΣΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ
image description JOHNSKORD | July 16, 2013 4:59 PM | Reply
Αγαπητοί συνάδελφοι, νομίζω οτι στην παρούσα χρονική στιγμή αυτό που πρέπει να ακολουθήσουμε όλοι είναι το εξής: Να υποσχεθούμε στον εαυτό μας και στους συναδέλφους μας οτι μέχρι 22/07 ΔΕΝ ΥΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ (ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟΘΗΚΕΥΕΤΑΙ) ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ. Ολοι έχουμε κάποιες απόψεις για το πώς πρέπει να κινηθούμε και είναι όλες σεβαστές, αλλά η μη υποβολή πρέπει νομίζω να είναι ΔΕΣΜΕΥΣΗ. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΞΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΑΡΜΟΔΙΟΥΣ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΕΧΤΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝ ΤΟΝ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΣΜΟ ΤΟΥΣ. ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΛΟΥΜΑΣΤΕ ΝΑ ΤΗΡΗΣΟΥΜΕ. ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΣ ΑΔΥΝΑΤΟ. Τις όποιες μνημονιακές ή μη δεσμεύσεις τους να βρουν άλλον τρόπο να τις τηρήσουν. ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΗ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ 31 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ.
image description 2 | July 16, 2013 5:00 PM | Reply
ας το πουν στην τηλεόραση όχι μόνο μεταξύ μας
image description κική | July 16, 2013 5:23 PM | Reply
Απέχω,και δεκάρα δεν δίνω ούτε για τα πρόστιμα τα υποτιθέμενα που θα βάλουν στους πελάτες μου,ούτε για το αν θα εκτεθώ.Έχω γραμμένες στα παλαιά μου υποδήματα τις κουλές προθεσμίες,που έτσι κι αλλιώς δεν είναι δυνατόν να τηρήσω.
Κική τα είπες απλά και καθαρά...
image description MARIA | July 16, 2013 5:22 PM | Reply
ολοι στο twitter του Θειχαρη τη λεξη παραταση
Κική ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ! Μην γινόμαστε κακομοίρηδες πάντα με το σκεπτικό τι θα γίνει με τα πρόστιμα και.......και να ρισκάρουν οι άλλοι και αν πετύχουν απολαμβάνουμε και εμείς ....Ας αλλάξουμε νοοτροπία, αν δεν γίνουμε επιτέλους κλάδος θα χαθούμε ατομικά και θα αργο-πεθαίνουμε μέσα στα γραφεία μας. Πάσχουμε και εμείς από ηγέτη να μας οργανώσει όπως και η χώρα μας.
image description C.F.C. | July 16, 2013 5:22 PM | Reply
Προσωπικά θεωρώ πως η αποχή πλέον δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα. Άλλωστε ας μην ξεχνάμε πως δηλώσεις κάνει και η " κουτσή Μαρία ". Θα κάνει κι αυτή αποχή; Το λάθος είναι πως δεν ενεργούμε όταν πρέπει και εξηγώ ... πότε βάσει του νόμου έπρεπε να ανοίξει το σύστημα; 01/02/2013 νομίζω. Τι κάναμε όταν στις 10/02/2013 ήταν ακόμα κλειστό; Τίποτα. Όταν στις 01/03/2013 ήταν ακόμα κλειστό τι κάναμε; Τίποτα. Στις 30/04/2013 που ακόμα ήταν κλειστό; Πάλι τίποτα. Τώρα που το αυγό έχει μπει στον .... είναι αργά. Ο σκοπός είναι αν επιθυμείς ή όχι να συγκρουστείς με το κράτος. Δεν υπήρξε ποτέ αυτή η επιθυμία. Αν υπήρχε θα έπρεπε τα εξώδικα και οι μηνύσεις να γίνουν όταν άρχισε να μην εφαρμόζεται ως έπρεπε ο Νόμος και όχι τώρα. Λες και δεν φαινότανε που θα πάει το πράγμα ... Όσον αφορά τώρα τα Μ.Μ.Ε. θεωρώ πως είτε πούμε πως έχει η κατάσταση είτε όχι αυτά θα περάσουν αυτό που θέλουν. Και νομίζω πως όλοι καταλαβαίνουμε τι είναι αυτό που θέλουν. Αρκεί να δεις τα δελτία ειδήσεων και καταλαβαίνεις. Συνάδελφοι, κατ' εμέ ΑΡΓΗΣΑΜΕ, δεν είναι η πρώτη φορά και απ΄ ότι φαίνεται δε θα είναι η τελευταία ... Είτε στο τέλος δώσουν παράταση ( λάθος λέξη αλλά αυτή χρησιμοποίειται ευρέως ) είτε όχι η ουσία δεν αλλάζει ... ΑΡΓΗΣΑΜΕ ... και έχουμε αργήσει σε πολλά θέματα ...
Καμία αντίδραση δεν ξεκινάει την επόμενη ημέρα. Ποτέ δεν είναι αργά.
image description ss | July 16, 2013 6:11 PM | Reply
Γιατι δεν οργανωνουμε μια συγκεντρωση η εστω παρασταση διαμαρτυριας π.χ. την Παρασκευη στο Υπ.Οικ. ή στην ΓΓΠΣ οι Αθηναιοι και οσοι μπορουν να παρεβρεθουν απο επαρχια να δουμε και ποσα απιδια πιανει ο σακος τελικα? αφου δεν θα στελνουμε που δε θα στελνουμε δηλωσεις λογω αποχης να μετρηθουμε αφενος και να κανουμε και κατι χρησιμο αφετέρου...
image description ΓΙΩΡΓΟΣ ΘΕΟΔΟΣΗΣ | July 16, 2013 6:12 PM | Reply
Από τον αριθμό και το περιεχόμενο των σχολίων όλοι καταλαβαίνουμε πόσο ανυπεράσπιστοι είμαστε και πόσο ανάγκη υπάρχει για συσπείρωση .Η απήχηση τόσων αλλά και άλλων τόσο λογιστών είναι η δύναμη της ΠΟΦΕΕ και πρέπει να περάσει στη αντεπίθεση να απαιτήσει και να διεκδικήσει τις καλύτερες συνθήκες για το επάγγελμά μας .Με τόσο μεγάλη δύναμη που έχουμε όλοι ενωμένοι δεν χρειάζονται Δημόσιες Σχέσεις με το Υπουργείο Οικονομικών και το ΟΕΕ , αλλά σύγκρουση για να διεκδικήσουμε αυτά που μας ανήκουν και δε μας δίνουν. Χωρίς εμάς δεν υπάρχουν.
image description επιτελουσ | July 16, 2013 6:03 PM | Reply
ΑΣ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ. ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΕΝΩΜΕΝΟΙ. ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ, ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ, ΩΡΑΙΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ, ΑΛΛΑ ΟΙ ΠΡΑΞΕΙΣ ΜΕΤΡΑΝΕ.
image description ΠΑΤΡΑ62 | July 16, 2013 8:40 PM | Reply
ΑΠΟΧΗ ΔΕΙΞΤΕ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ....................
image description CHANIA | July 16, 2013 9:54 PM | Reply
ΗΔΗ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΠΟ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΕΙ ΠΛΗΡΩΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ , ΜΑΛΙΣΤΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΑΡΙΣΤΑΤΕ

. ΝΟΜΙΖΩ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΥΡΕΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ ΜΕ ΟΣΑ ΜΕΣΑ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΙΣΧΥΘΕΙ Η ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ .ΟΧΙ ΑΛΛΟΥΣ ΡΑΓΙΑΔΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΝΑ ΣΥΜΠΑΡΑΣΥΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ ,ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΑΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ-ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΙΚΗ ΤΑΞΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΙΟ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΡΟΛΟ ΝΑ ΔΙΑΔΡΑΜΑΤΙΣΟΥΜΕ !!!
image description nopa | July 16, 2013 10:20 PM | Reply
Μηνυτήρια αναφορά του Μανούσου Ντουκάκη προς το Υπ. Οικονομικών
ΕΙΔΕΣ Ο ΝΤΟΥΚΑΚΗΣ ?.....................( ας μη τον αφησουμε μονο του !!!)
ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΜΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΜΕ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ? ΤΙ ΛΕΤΕ ?
image description Your Name | July 17, 2013 10:43 AM | Reply
Η ΑΓΩΓΗ ΚΑΤΕΤΕΘΕΙ????
image description emanon | July 19, 2013 6:02 PM | Reply
ΕΓΩ ΑΝ ΔΕΝ ΔΩΣΕΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ. ΧΑΧΑΧΑ

Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 

Δημιουργία νέας κατηγορίας
Up
Close
Close
Κλείσιμο