Ειδήσεις Υπενθυμίσεις

Υπενθύμιση! Σήμερα είναι η καταληκτική ημερομηνία υποβολής της περιοδικής δήλωσης Φ.Π.Α. μηνός Μαΐου

Υπενθύμιση! Σήμερα είναι η καταληκτική ημερομηνία υποβολής της περιοδικής δήλωσης ΦΠΑ μηνός Μαΐου.

Υπενθυμίζουμε  στους συναδέλφους την νέα προθεσμία υποβολής ΧΡΕΩΣΤΙΚΩΝ περιοδικών δηλώσεων ΦΠΑ σύμφωνα με τις νέες διατάξεις.

Όπως είναι ήδη γνωστό, με τον ν. 4152/2013 και την ΠΟΛ.1129/3.6.2013 επήλθε τροποποίηση του χρόνου υποβολής της περιοδικής δήλωσης Φ.Π.Α. καθώς  και του περιεχομένου του εντύπου 050 – ΦΠΑ ΕΚΔΟΣΗ 2η 2011, Φ2 TAXIS.
Πιο συγκεκριμένα: 
Η Περιοδική δήλωση ΦΠΑ υποβάλλεται :
α) Την 20η ημέρα του επόμενου μήνα από τη λήξη της φορολογικής περιόδου (μήνα ή τρίμηνο ) στην οποία αφορά η δήλωση, εφόσον προκύπτει χρεωστικό υπόλοιπο. 
β) Την τελευταία ημέρα του επόμενου μήνα από τη λήξη της φορολογικής περιόδου (μήνα ή τρίμηνο )  στην οποία αφορά η δήλωση, εφόσον προκύπτει μηδενικό ή πιστωτικό υπόλοιπο.


Να σημειώσουμε εδώ ότι χθές (19/6/2013) λόγω προβλημάτων στο Taxis υποβλήθηκαν λίγες περιοδικές δηλώσεις και αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα ο μεγαλύτερος όγκος των δηλώσεων να επιβαρύνει το σύστημα σήμερα (20.6.2013).

Ο κος Θεοχάρης σε ερώτηση περί παράτασης των περιοδικών δηλώσεων ήταν αρνητικός, ωστόσο εάν και σήμερα το σύστημα παρουσιάσει τα ίδια προβλήματα δεν αποκλείεται να δοθεί τελικά.








Διατηρήστε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Τα σχόλια σας θα δημοσιευτούν εφόσον το περιεχόμενο τους συμμορφώνεται με τους όρους χρήσης. Μη χρησιμοποιείτε κεφαλαία και greeklish.

comments powered by Disqus

Παλαιότερα σχόλια

image description sssss | June 20, 2013 6:57 AM | Reply
αυτό δεν θα ίσχυε από τον 6ο????
image description ante kale... | June 20, 2013 8:39 AM | Reply
ΝΑ ΤΙΣ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑΤΙΣ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ....ΑΡΚΕΤΑ Η ΚΟΡΟΙΔΙΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟΙ ΤΡΕΛΑΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΒΑΛΘΗΚΑΝ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΟΥΝ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΛΟΓΩ ΒΛΑΚΕΙΑΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡΜΕΤΡΟΥ ΕΓΩΙΙΣΜΟΥ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΨΟΦΗΣΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ
image description Seva | June 20, 2013 9:39 AM | Reply
και το σύστημα θα είναι κλειστό μετά τις 4 (δηλαδή 3).. έχουμε και μια αναβάθμιση του ΤΑΧΙS που ΤΡΕΧΕΙ!!
image description NANDRO79 | June 20, 2013 10:33 AM | Reply
το ωραιο ειναι οτι αν δωσεις 10 ευρω και κανεις 2 δοσεις αυτες οι δοσεις πρεπει να πληρωθουν στην ΔΟΥ οχι με ταυτοτητα πληρωμης. δηλάδη στην περιπτωση μου 75 χιλιομετρα μεχρι την πρωτευουσα του νομου που βρισκεται η ΔΟΥ. χαχαχα! δεν υπαρχουν. ετσι ετσι εκσυχρονιζομαστε ρε παιδι μου
image description ATGOLIARAS | June 20, 2013 1:51 PM | Reply
Οι πληρωμές των ΒΕΒΑΙΩΜΕΝΩΝ ΟΦΕΙΛΩΝ μπορούν να πληρωθούν με ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΟΦΕΙΛΗΣ που λαμβάνεται μέσω της Προσωποποιημένης Πληροφόρησης με τους κωδικούς του ΑΦΜ-υπόχρεου (όχι λογιστή, όχι Νόμιμου Εκπροσώπου κ.λπ.)
image description αποτελεσμα??? | June 20, 2013 10:54 AM | Reply
Λιγότερες εισπράξεις απο ΦΠΑ προσβλέπω...Εύχομαι να διαψευθώ.Απορώ,γιατί δεν το κάνουν έως τέλη του μήνα???
image description ATGOLIARAS | June 20, 2013 2:47 PM | Reply
Έχει επίτηδες πάει στις 20, ώστε να προλάβει το σύστημα να λάβει την πληρωμή (βλ. τυχόν Σαββατοκύριακα, τριήμερα κ.λπ.) από την Τράπεζα και να τρέξει η Βεβαίωση του υπόλοιπου ποσού, ώστε να βγουν και οι ανάλογες Ταυτότητες Οφειλής.
Ο σύνηθης χρόνος είναι 2 εργάσιμες ημέρες: την επόμενη εργάσιμη της πληρωμής γίνεται η ενημέρωση της ΓΓΠΣ για την πληρωμή και τη μεθεπόμενη εργάσιμη (από την πληρωμή) εμφανίζεται η Ταυτότητα Οφειλής.
Για παράδειγμα, οριακά θα υπήρχε πρόβλημα με την Περιοδική Νοεμβρίου:
Ενδεικτικά δες το 2014 (παρομοίως για 2015): Επειδή η 20/12/2014 είναι Σάββατο, πάμε καταληκτική 22/12/2014, άρα η ΓΓΠΣ ενημερώνεται στις 23/12/2014 και από τις 24/12/2014 έχει έτοιμες τις Ταυτότητες Οφειλής. Οπότε μένουν (μόνο) 3 "καθαρές" ήμερες [29-30-31/12/2014] για την πληρωμή της β΄ δόσης (α΄ δόση είναι η πληρωμή με την υποβολή της Περιοδικής). Αν η καταληκτική της υποβολής ήταν μεταγενέστερη, τότε θα έπρεπε να δοθεί παράταση της πληρωμής της β΄ δόσης της πρώτες ημέρες του Ιανουαρίου (που είναι ήδη "κουτσός" μήνας με 1η και 6η αργία).
image description alejandra | June 20, 2013 10:23 AM | Reply
καλα ρε παιδια τον 15 αυγουστο θα ημαστε στην αθηνα για να υποβαλλουμε φπα του ιουλιου,και αυτοι οι καραγκιοζηδες θα κανουν τα μπανια τους στις Μπαχαμες.Που ειναι τα σωματεια μας ρε γμτ
image description ΑΣΩΜΑΤΑ ΣΩΜΑΤΕΙΑ | June 20, 2013 11:15 AM | Reply
Σε διακοπές....
image description pks | June 20, 2013 10:42 AM | Reply
Το VIES παραμένει 26?
image description gus | June 20, 2013 11:39 AM | Reply
Ναί
image description KAOUNIS | June 20, 2013 12:20 PM | Reply
ΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟ VIES 26/6 Μάϊος 2013 με λήξη
Τετάρτη 26 Ιουνίου 201
image description pks | June 20, 2013 1:29 PM | Reply
Ευχαριστώ :)
image description kelly | June 20, 2013 4:17 PM | Reply
Καλά ήθελα να ήξερα πού είναι τα κολοσωματεία μας ? Τι κάνει το ΟΕΕ ? Οτι μ@λ@κ@@ κατεβαίνει στον εγκέφαλο του κεθενός εμείς καλούμαστε να την υλοποιήσουμε αδιαμαρτήρητα. Αφού δεν κάνει κάτι κανείς γιατί δεν μαζευόμαστε ( τόσα μέλη έχει το forum ) να κάνουμε κάτι όχι μόνο για τα συμφέροντα μας γιατί πλέον αυτά θεν υφίστανται αλλά για μια ανθρώπινη ζωή με ανθρώπινο ωράριο και όχι με το άγχος! Στο κάτω κάτω αν εμείς δεν δουλέψουμε αυτοί πως θα εισπράξουν ? Αφού έχουμε την δύναμη γιατί τα υπομένουμε όλα ? Μόνο αν γίνει κάτι μαζικό & όχι να πουν μερικοί έλα μωρε ας τις στείλω εγώ τις δηλώσεις μου να μην έχω το άγχος των προστίμων τότε μόνο θα ισιώσουν.

Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 

Δημιουργία νέας κατηγορίας
Up
Close
Close
Κλείσιμο