Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις
Περισσότερα

Σχετικά θέματα

Οι τελικές κλίμακες φορολογίας φυσικών και νομικών προσώπων σύμφωνα με το νέο φορολογικό νομοσχέδιο.

Το δηλωθέν εισόδημα από μισθούς, συντάξεις και μισθούς με έκδοση τιμολογίου ή απόδειξης για παροχή υπηρεσιών ή αυτό που προκύπτει με βάση τις αντικειμενικές δαπάνες και υπηρεσίες και δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων του φορολογούμενου υποβάλλεται σε φόρο σύμφωνα με την ακόλουθη κλίμακα:
 

Κλιμάκιο εισοδήματος Φορολογικός συντελεστής  Φόρος κλιμακίου Σύνολο
(ευρώ) % (ευρώ) Εισοδήματος Φόρου
      (ευρώ) (ευρώ)
25.000 22% 5.500 25.000 5.500
17.000 32% 5.440 42.000 10.940
Υπερβάλλον 42%      



 


β) Το δηλωθέν εισόδημα από ατομική επιχείρηση, εκτός της περίπτωσης γ) της παρούσας παραγράφου και ελευθέριο επάγγελμα υποβάλλεται σε φόρο σύμφωνα με την ακόλουθη κλίμακα:
 
 

ΚΛΙΜΑΚΑ ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΩΝ
 

Κλιμάκιο εισοδήματος Φορολογικός συντελεστής  Φόρος κλιμακίου Σύνολο
(ευρώ) % (ευρώ) Εισοδήματος Φόρου
      (ευρώ) (ευρώ)
50.000 26% 13.000 50.000 13.000
Υπερβάλλον 33%      



 


Για νέες ατομικές εμπορικές επιχειρήσεις ή νέους ελεύθερους επαγγελματίες με πρώτη δήλωση έναρξης επιτηδεύματος από 1η Ιανουαρίου 2013 και για τα τρία (3) πρώτα έτη άσκησης της δραστηριότητάς τους ο φορολογικός συντελεστής του πρώτου κλιμακίου της παραπάνω κλίμακας μειώνεται κατά πενήντα τοις εκατό (50%) και μέχρι δέκα χιλιάδες (10.000) ευρώ εισόδημα.
 
γ) Το δηλωθέν εισόδημα από ατομική γεωργική επιχείρηση υποβάλλεται σε φόρο με συντελεστή δεκατρία τοις εκατό (13%). Ειδικά για το οικονομικό έτος 2014 (χρήση 2013) για το δηλωθέν εισόδημα από ατομική γεωργική επιχείρηση εφαρμόζεται αυτοτελώς η κλίμακα μισθωτών- συνταξιούχων.
 
δ) Τα εισοδήματα από μισθώσεις ακινήτων υποβάλλονται σε αυτοτελή φορολόγηση βάσει της παρακάτω κλίμακας:  


ΚΛΙΜΑΚΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΑΚΙΝΗΤΑ
 

Κλιμάκιο εισοδήματος Φορολογικός συντελεστής  Φόρος κλιμακίου Σύνολο
(ευρώ) % (ευρώ) Εισοδήματος Φόρου
      (ευρώ) (ευρώ)
12.000 10% 1.200 12.000 1.200
Υπερβάλλον 33%      




 

Προκειμένου για ομόρρυθμες εταιρείες (Ο.Ε.), ετερόρρυθμες εταιρείες (Ε.Ε.)., κοινωνίες αστικού δικαίου που ασκούν επιχείρηση ή επάγγελμα, αστικές ή μη κερδοσκοπικές εταιρείες, συμμετοχικές ή αφανείς καθώς και κοινοπραξίες, με την ακόλουθη κλίμακα :

Κλιμάκιο εισοδήματος Φορολογικός συντελεστής  Φόρος κλιμακίου Σύνολο
(ευρώ) % (ευρώ) Εισοδήματος Φόρου
      (ευρώ) (ευρώ)
50.000 26% 13.000 50.000 13.000
Υπερβάλλον 33%      


Για τα νομικά πρόσωπα :

α) Οι ημεδαπές ανώνυμες εταιρίες.
β) Οι δημόσιες, δημοτικές και κοινοτικές επιχειρήσεις και εκμεταλλεύσεις κερδοσκοπικού χαρακτήρα ανεξάρτητα αν αποτελούν ή όχι ίδια νομικά πρόσωπα.
γ) Οι συνεταιρισμοί που έχουν συσταθεί νόμιμα και οι ενώσεις τους.
δ) Οι αλλοδαπές επιχειρήσεις που λειτουργούν με οποιονδήποτε τύπο εταιρίας, καθώς και οι κάθε είδους αλλοδαποί οργανισμοί που αποβλέπουν στην απόκτηση οικονομικών ωφελημάτων.
ε) Οι ημεδαπές εταιρίες περιορισμένης ευθύνης.
στ) Οι ιδιωτικές κεφαλαιουχικές εταιρίες,

ο φόρος υπολογίζεται με συντελεστή είκοσι έξι τοις εκατό (26%) στο συνολικό φορολογητέο εισόδημά τους.
Στα μερίσματα ή κέρδη που κεφαλαιοποιούν ή διανέμουν οι ημεδαπές ανώνυμες εταιρείες, σε φυσικά ή νομικά πρόσωπα, ημεδαπά ή αλλοδαπά, ενώσεις προσώπων ή ομάδες περιουσίας, ενεργείται παρακράτηση φόρου με συντελεστή δέκα τοις εκατό (10%).


Για τα ημεδαπά και αλλοδαπά νομικά πρόσωπα μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα, ο φόρος υπολογίζεται με συντελεστή είκοσι έξι τοις εκατό (26%).


Οι παραπάνω κλίμακες θα ισχύσουν για το οικ. έτος 2014 και μετά (χρήση 2013) και για τα νομικά πρόσωπα ο συντελεστής 10% στα διανεμόμενα κέρδη θα ισχύσει για τα κέρδη που διανέμονται και εγκρίνονται από γενικές συνελεύσεις από την 1η Ιανουαρίου 2014 και μετά.



Διατηρήστε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Τα σχόλια σας θα δημοσιευτούν εφόσον το περιεχόμενο τους συμμορφώνεται με τους όρους χρήσης. Μη χρησιμοποιείτε κεφαλαία και greeklish.

comments powered by Disqus

Παλαιότερα σχόλια

image description καμμενος οχι ο πανος | December 14, 2012 9:44 AM | Reply
Με τις ασφαλιστικες εισφορες των επαγγελματιων τι θα ισχυσει; Επισης η προκαταβολη του επομενου ετους ποσο θα γινει;
image description βάσω | December 14, 2012 9:32 AM | Reply
υπάρχει πουθενά η λέξη "αφορολόγητο" και δεν το βλέπω....??????????
Ή απλώς εννοείται.....???????
image description aaaa | December 14, 2012 1:19 PM | Reply
δεν υπαρχει αφορολογητο αδερφε....μας τελειωσε
image description korina | December 14, 2012 9:47 AM | Reply
Και οι νέοι επαγγελματίες που έκαναν έναρξη πριν το 2013 αλλά δεν έχουν κλείσει τριετία;
image description xm.... | December 14, 2012 9:51 AM | Reply
τους περνει η μπαλα του 26...
image description TRF | December 16, 2012 11:51 AM | Reply
Κράτος-παρακράτος!! Για πυρπολισμό είναι η υπόθεση..
image description Kiriaki | December 14, 2012 9:39 AM | Reply
Θα ισχύσει για τα εισοδήματα του 2013 σωστά;
image description ELEMENTAL | December 14, 2012 9:51 AM | Reply
Μια αντιπαραβολη στον φόρο των μισθωτών με τον φόρο ελ.επαγγελματιών και μικρών επιχειρήσεων , δίχνει ότι σκοπός του νομοσχεδίου είναι να γίνουν όλοι κλέφτες, μόνο που στην γωνία είναι τα τεκμήρια.
π.χ μισθωτός με 10.000 εισόδημα φόρος 100 ευρώ
ελ.επαγγελματιας με 10.000 εισόδημα φόρος 2.600 και προκαταβολη 1.430
0 φόρος 26 φορές πάνω .
μισθωτός με 15.000 φόρος 1800
ελ.επαγγελματίας 3.900 και προκαταβολή 2.145
φόρος 2πλάσιος
image description maria-misthoti | December 14, 2012 1:04 PM | Reply
Χωρίς να συμφωνώ με το φορολογικό και να έχω κάτι με τους ελ. επαγγελματίες ( ήμουν και εγώ κάποια στιγμή) καλό είναι να κάνουμε κάποιους υπολογισμούς σωστά: μισθωτός με 10.000€ θα έχει φόρο 2200€ και θα του παρακρατηθεί 2167€ πριν ακόμα το δηλώσει, ελ. επαγγελματίας με το ίδιο ποσό θα έχει φόρο 2600€ , προκαταβολή 1430€ αλλά θα αφαιρέσει και την προκαταβολή που έδωσε το προηγούμενο έτος. Οπότε είμαστε πάνω κάτω στα ίδια, απλά ο ελ. επαγγελματίας έχει και την πολυτέλεια να μην εκδόσει απόδειξη ή τιμολόγιο όποτε τον βολεύει. Το θέμα όμως δεν είναι πόσο φόρο θα πληρώσει αυτός που παίρνει 10.000€ αλλά αυτός που παίρνει 100.000€. Σταματήστε να σπέρνετε έχθρα στους χαμηλόμισθους και μικρομεσαίους και κράξτε αυτούς που πραγματικά τα παίρνουν.
Ενας ελεύθερος επαγγελματίας με εισόδημα 50χιλ πληρώνει φόρο 13.000, ενώ μισθωτός με 50χιλ πληρώνει φόρο 14.300. ...και μη βιαστείτε να κατηγορήσετε τον μισθωτό. Σκεφτείτε ότι μπορεί να είναι από αυτούς που έχει γ@@@θει στη δουλειά για να τα παίρνει ακόμα και τώρα. Το μόνο φορολογικό που μπορεί να φέρει αποτέλεσμα είναι Εσοδα-Εξοδα για όλους. Εκτός.... εάν θεωρήσουμε ότι όλοι, μα όλοι, κλέβουν και με μεγάλο ώφελος.
image description georkar | December 14, 2012 10:49 AM | Reply
Μηπως να ξαναγυρισουμε στην τουρκοκρατια και στον φορο της Δεκατης?
image description ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ | December 14, 2012 10:14 AM | Reply
ΚΑΤ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ.....ΠΟΙΟΣ ΜΑ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΑ ΠΛΕΡΩΣΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ???ΜΕ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ???....ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ...ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΤΕ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΥΠΟΡΓΕΙΟ ΠΟΣΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΚΛΕΙΝΟΥΝ,ΠΟΣΟΙ ΧΡΩΣΤΟΥΝ ΤΕΒΕ,ΠΟΣΟΙ ΧΡΩΣΤΟΥΝ ΦΟΡΟΥΣ????ΤΟΥΣ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΦΟΡΟΚΛΕΦΤΕΣ????ΡΕ ΣΕΙΣ,ΟΙ ΤΖΙΡΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ ΣΤΑ ΒΑΡΑΘΡΑ,ΤΑ ΑΝΕΙΣΠΡΑΚΤΑ ΣΤΑ ΥΨΗ........
image description Themis | December 14, 2012 11:30 AM | Reply
Exw disodima APo enoikia 6000 to xrono kai me ta tekmiria to eisodima moy einai 7700 den doyleyw poythena ti foro tha pliroso ap to 201
image description ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΣ | December 14, 2012 1:42 PM | Reply
Α) ΟΙ ΟΕ ΕΕ ΚΞΙΕΣ ΚΛΠ ΜΕ Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΒΙΒΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ 26% ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ
Όταν οι παραπάνω υπόχρεοι τηρούν διπλογραφικά βιβλία το συνολικό καθαρό εισόδημά τους υποβάλλεται σε φόρο με συντελεστή είκοσι έξ τοις εκατό (26%).
Β) ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑΝΟΜΗ ΚΕΡΔΩΝ ΕΠΕ ΣΥΝΕΤΑ ΚΛΠ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ 10% ΣΤΟ ΜΕΡΙΣΜΑ
image description Φορολογούμενος | December 14, 2012 2:02 PM | Reply
@maria-misthoti Σωστά τα λέει ο ELEMENTAL γιατί ο μισθωτός έχει έκπτωση φόρου 2.100 ευρώ ενώ ο ελ. επ. όχι.
image description BABIS | December 14, 2012 4:20 PM | Reply
ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΚΠΤΩΣΗΣ ΦΟΡΟΥ ΣΤΟΥΣ ΜΙΣΘΩΤΟΥΣ Κ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ? Κ ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΧΩ ΠΙΑΣΕΙ
image description logne | December 15, 2012 4:50 PM | Reply
http://capital.gr.msn.com/Article.aspx?id=1689145

θα λυσεις τις αποριες σου..
image description Klearchos | December 17, 2012 10:55 AM | Reply
Το 10% στα μερίσματα είναι παρακράτηση φόρου (όχι φόρος). Εκεί εξαντλείται η υποχρέωση του μερισματούχου ή πηγαίνει στη δήλωση φορολογίας εισοδήματος του φυσικού προσώπου (όταν ο μερσματούχος είναι φυσικό πρόσωπο);
image description apostolosGr | December 18, 2012 3:31 PM | Reply
...αυτόν τον πίνακα θα τον κοιτάξουμε το 2014 για τα εισοδήματα του 2013. Από τώρα τι τον θέλουν;;;
image description Stav | December 19, 2012 1:17 PM | Reply
Αυτή η νοοτροπία είναι που μας κατέστρεψε.
Αν δεν καταλαβαίνετε την παραπάνω πρόταση, να φύγετε, να πάτε αλλού.

Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 

Δημιουργία νέας κατηγορίας
Up
Close
Close
Κλείσιμο