Ειδήσεις Εργατικά Ασφαλιστικά

Οι αλλαγές στο ανώτατο όριο ασφαλιστέων αποδοχών μισθωτών ασφαλισμένων

Τι προβλέπει η ερμηνευτική εγκύκλιος της σχετικής διάταξης του νόμου 4093/2012

Με τις διατάξεις της περίπτωσης αυτής εναρμονίζεται το ανώτατο όριο (πλαφόν) ασφαλιστέων αποδοχών των παλαιών μισθωτών ασφαλισμένων (υπαχθέντων για πρώτη φορά στην ασφάλιση μέχρι 31.12.1992) με εκείνες των νέων μισθωτών ασφαλισμένων (υπαχθέντων για πρώτη φορά στην ασφάλιση από 1.1.1993 και εφεξής). Ειδικότερα:

Για τους νέους ασφαλισμένους: σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 22 , παρ. 2α του ν. 2084/1992, όπως ίσχυαν μετά την αντικατάστασή τους με το άρθρο 13 παρ. 1 του ν. 3232/2004 καθώς και της παρ. 1 του άρθρου 32 του ν. 2084/1992, η εισφορά για την ασφάλιση αναπηρίας, γήρατος και θανάτου στους φορείς κύριας ασφάλισης που ασφαλίζουν μισθωτούς υπολογίζεται επί των αποδοχών των ασφαλισμένων , οι οποίες κατά μήνα δεν μπορούν να υπερβαίνουν το 8πλάσιο του κατά το έτος 1991 μέσου μηνιαίου κατά κεφαλή Ακαθάριστου Εθνικού Προϊόντος (ΑΕΠ), αναπροσαρμοζόμενου με το εκάστοτε ποσοστό αύξησης των συντάξεων που ορίζονται σύμφωνα με την εισοδηματική πολιτική. Έτσι, για τους νέους ασφαλισμένους το ανώτατο όριο των κατά μήνα ασφαλιστέων αποδοχών έχει διαμορφωθεί για το έτος 2012 ως εξής : 693,35 Χ 8= 5.546,8 ευρώ

Για τους παλιούς ασφαλισμένους:

ΙΚΑ-ΕΤΑΜ: Με βάση τις διατάξεις του άρθρου 25 παρ. 2 του α.ν. 1846/1951, όπως ισχύει, οι εισφορές για κάθε ημέρα εργασίας καταβάλλονται για αποδοχές μέχρι του ανώτατου ορίου του ημερήσιου μισθού της ανώτατης ασφαλιστικής κλάσης , όπως αυτή ισχύει κάθε φορά . Έτσι, για τους παλαιούς ασφαλισμένους το ανώτατο όριο των κατά μήνα ασφαλιστέων αποδοχών έχει διαμορφωθεί για μέχρι 11.11.2012 ως εξής : 25X97,21 = 2430,25 ευρώ.

Σε άλλους φορείς ασφάλισης μισθωτών το ανώτατο όριο ασφαλιστέων αποδοχών ποικίλλει , αφού σε κάποιους δεν υπάρχει πλαφόν (ενδεικτικά : ΤΣΠ-ΕΤΕ, ΤΣΠ-ΑΤΕ, ΤΑΠ-ΙΛΤ, ΤΑΠ-ΕΤΒΑ, ΤΑΠ-ΟΤΕ, ΤΣΠ-ΗΣΑΠ, Τράπεζα της Ελλάδος) ενώ σε άλλους φορείς τίθενται διάφορα πλαφόν (ενδεικτικά: ΤΑΠ-ΔΕΗ:4.544,83 ευρώ).

Με την κοινοποιούμενη διάταξη προβλέπεται: α) ότι σε όσους φορείς κύριας και επικουρικής ασφάλισης το ανώτατο όριο (πλαφόν) ασφαλιστέων αποδοχών των παλαιών μισθωτών ασφαλισμένων είναι χαμηλότερο από το αντίστοιχο των νέων ασφαλισμένων, τούτο εξισώνεται. Παράλληλα, λαμβάνεται μέριμνα ώστε όπου το πλαφόν είναι υψηλότερο ή δυνητικά υψηλότερο τούτο εξακολουθεί να ισχύει.

Έτσι, μετά την ψήφιση του ν. 4093/2012, για παράδειγμα στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, η εισφορά για κάθε ημέρα εργασίας καταβάλλεται πλέον επί αποδοχών μέχρι του 1/25 του δπλασίου του κατά το έτος 1991 μέσου μηνιαίου κατά κεφαλή Ακαθάριστου Εθνικού Προϊόντος (ΑΕΠ), αναπροσαρμοζόμενου με το εκάστοτε ποσοστό αύξησης των συντάξεωνπου ορίζονται σύμφωνα με την εισοδηματική πολιτική, δηλαδή μέχρι ημερήσιου μισθού: 5.546,8 : 25 = 221,87 ευρώ. Ανάλογα εφαρμόζεται η διάταξη για μηνιαίο μισθό : πλέον το ανώτατο όριο (πλαφόν) ασφαλιστέων αποδοχών είναι 5.546,8 ευρώ.

Αντίθετα, για φορείς που ως ασφαλιστέες αποδοχές ορίζονταν οι πάσης φύσεως αποδοχές, τούτο εξακολουθεί να ισχύει, δεδομένου ότι οι αποδοχές αυτές δύνανται και να υπερβαίνουν το νέο πλαφόν της κοινοποιούμενης διάταξης.

Τέλος, σε περιπτώσεις φορέων που οι ασφαλιστέες αποδοχές ορίζονται ως σταθερό ποσό (π.χ. ΤΑΙΣΥΤ/Τομέας ΑΞΤ : 10% Χ 75πλάσιο ΗΑΕ 31.12.2011), αυτές εξακολουθούν ως έχουν.

Επισημαίνουμε, τέλος, ότι η διάταξη τυγχάνει άμεσης εφαρμογής, καθώς ισχύει από την ημερομηνία δημοσίευσης του νόμου στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

ΙΑ6.περ. 9,10,11
Κατάργηση εργοδοτικής εισφοράς υπέρ ΟΕΚ και ΟΕΕ

Με τις διατάξεις των περιπτώσεων αυτών καταργείται η εργοδοτική εισφορά υπέρ των καταργηθέντων πλέον Οργανισμού Εργατικής Εστίας (ΟΕΕ) και Οργανισμού Εργατικής Κατοικίας (ΟΕΚ) συνολικού ποσοστού 1,10% (0,35% και 0,75%). Η διάταξη αυτή έχει εφαρμογή από 1.11.2012.


Σχετική απόφαση 



Διατηρήστε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Τα σχόλια σας θα δημοσιευτούν εφόσον το περιεχόμενο τους συμμορφώνεται με τους όρους χρήσης. Μη χρησιμοποιείτε κεφαλαία και greeklish.

comments powered by Disqus

Παλαιότερα σχόλια

image description GEORGE01 | November 22, 2012 9:34 AM | Reply
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ 1 ΤΗΣ ΥΠΟΠΑΡΑΦΡΑΦΟΥ ΙΑ6 ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΑΠΟ 01/01/2013.
image description NASOS | November 22, 2012 9:23 AM | Reply
NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 4093
Έγκριση Μεσοπρόθεσμου Πλαισίου Δημοσιονομικής
Στρατηγικής 2013−2016 − Επείγοντα Μέτρα Εφαρμο−
γής του ν. 4046/2012 και του Μεσοπρόθεσμου Πλαι−
σίου Δημοσιονομικής Στρατηγικής 2013−2016.

ΥΠΟΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ ΙΑ.6. . . . . . . . ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ.
10. Η προβλεπόμενη από τις διατάξεις της περίπτω−
σης β΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 3 του ν. 678/1977
(Α΄246) και του εδάφιου Γ΄ του άρθρου 7 του ν. 3144/2003
(Α΄111) εισφορά 0,35% υπέρ Οργανισμού Εργατικής Εστί−
ας, η οποία βαρύνει τον οικείο εργοδότη, καταργείται
από 1ης Νοεμβρίου 2012
image description GEORGE01 | November 22, 2012 9:34 AM | Reply
Η ΕΙΣΦΟΡΑ ΥΠΕΡ ΟΕΕ ΟΝΤΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΝΟΜΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΡΓΕΙΤΑΙ ΑΠΟ 01/11/2012, ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΛΑΓΗ ΤΩΝ ΑΝΩΤΑΤΩΝ ΟΡΙΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ. ΕΑΝ ΟΝΤΩΣ ΙΣΧΥΣΕΙ Η ΕΡΜΗΝΕΥΤΙΚΗ ΑΓΚΥΚΛΙΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΕΞΟΥΜΕ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΕΩΣ 11/11/2012 ΜΕ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΟΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΤΑ ΝΕΑ? ΤΙ ΜΠΑΧΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ? Ο ΝΟΜΟΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΡΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΑΠΟ 01/01/2013. ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ?
image description kostas | November 22, 2012 10:30 AM | Reply
Να ρωτήσω κατι: η αλλαγή στα όρια ασφαλιστικών εισφορών επηρεαζει κανενα ?? υπαρχει κανείς που αμείβεται με τα ανωτατα??
image description GEORGE01 | November 22, 2012 10:49 AM | Reply
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΗΡΡΕΑΖΕΙ ΤΗΝ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΛΙΟΥΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΑΜΟΙΒΟΝΤΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ €2.432,25. ΠΑΝΤΩΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ κα ΓΚΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΣΖΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΛΥΘΕΙ, ΟΠΕΡ ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΙΝΕΙ ΤΡΕΧΑΤΑΙ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΜΟΥ.
image description Στάθης | November 22, 2012 10:52 AM | Reply
Τώρα που εξομοιώνει τους παλαιούς με τους νέους ασφαλισμένους θα μπορούμε οι παλαιοί ασφαλισμένη να πάρουμε απαλλαγή από το ΟΑΕΕ εφόσον ασφαλιζόμαστε στο ΙΚΑ όπως ισχύει και με τους νέους;
image description Στάθης | November 22, 2012 10:16 AM | Reply
Διορθώνω: #### θα μπορούμε οι παλαιοί ασφαλισμένοι..................
image description Στάθης | November 22, 2012 10:09 AM | Reply
επίσης η αλλαγή στο πλαφόν εκτός από την μείωση στους μισθούς συμπαρασύρει και το εργοδοτικό κόστος... δεν σκέφτηκαν για αυτό;

image description doctor | November 22, 2012 10:52 AM | Reply
Ποιος έγραψε αυτή την αθλιότητα;;;
(Καταρχήν σε ευχαριστώ πάρα πολύ που το παρέθεσες, μέσα στον χαμό δεν το πρόσεξα).

Επί της εγκυκλίου τώρα:

1. Το πλαφόν των παλαιών ασφαλισμένων είναι το 97,29*25= 2.432.25. Που βρήκε ο συντάξας αυτή την εγκύκλιο το 97,21;

2. Το πλαφόν των νέων ασφαλισμένων είναι το 5.543.55 και όχι το 5.546,80...

http://www.ika.gr/gr...o/pososta.cfm#c



Το ανώτατο όριο ασφαλιστέων µηνιαίων αποδοχών για τους
νεοασφαλιζόµενους, από 1.1.93 και εφεξής, καθορίζεται για την χρονική περίοδο από
1.1.2008 µέχρι 30.9.2008 σε 5.437,96 Ευρώ και από 1.10.2008 µέχρι 31.12.2008 σε
5.543,55 Ευρώ δεδοµένου ότι, το ποσοστό αύξησης των συντάξεων των δηµοσίων
υπαλλήλων για τα αντίστοιχα χρονικά διαστήµατα ανέρχεται σε 3% και 2% επί του
ποσού της σύνταξης όπως αυτό είχε διαµορφωθεί την 31.12.2007 (σχετ. το υπ’ αριθµ.
109428/0092/23.05.2008 έγγραφο του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους)

http://www.ika.gr/gr...0_13-6-2008.pdf

3. Επίσης, το άρθρο 13, παρ.1 του Ν.3232/2004 αναφέρει:

Ειδικές ρυθμίσεις φορέων μισθωτών

1. Η περίπτωση α` της παρ. 1 του άρθρου 22 του Ν. 2084/1992 (ΦΕΚ 165 A)
αντικαθίσταται ως εξής:

"Η εισφορά για την ασφάλιση αναπηρίας, γήρατος, θανάτου στους φορείς κύριας
ασφάλισης που ασφαλίζουν μισθωτούς υπολογίζεται επί των αποδοχών των
ασφαλισμένων, οι οποίες κατά μήνα δεν μπορούν να υπερβαίνουν το οκταπλάσιο
του κατά το έτος 1991 μέσου μηνιαίου κατά κεφαλή Aκαθάριστου Εθνικού
Προϊόντος (A.Ε.Π.) αναπροσαρμοζόμενου με το εκάστοτε ποσοστό αύξησης των
συντάξεων των δημοσίων υπαλλήλων ."

Συνεπώς, πως μία τυχάρπαστη εγκύκλιος ανατρέπει τον νόμο και εισάγει το 1/25 του οκταπλασίου του κατά το έτος 1991 μέσου μηνιαίου κατά κεφαλή AΕΠ ενώ έως σήμερα ισχύει αυτό: "Το εν λόγω ποσό για τη χρονική περίοδο από 01/01/2012 - 31/12/2012 παραμένει όπως είχε διαμορφωθεί στις 31/12/2011, δηλ. 5.543,55 ευρώ μηνιαίως και είναι ανεξάρτητο από τις ημέρες ασφάλισης του αντίστοιχου μήνα".

4. Πως γίνεται ο Ν.4093/2012 να ορίζει την 1.1.2013 για την εφαρμογή της εξίσωσης του πλαφόν των παλαιών ασφαλισμένων με αυτό των νέων, και μία απλή εγκύκλιος να αλλάζει την ημερομηνία εφαρμογής του και μάλιστα με προγενέστερη ημερομηνία;

5. Πως διάολο θα υπολογίσουμε μισθοδοσία τον Νοέμβριο; Θα έχουμε μέχρι 11.11.2012 άλλο πλαφόν και από 12.11.2012 και μετά άλλο πλαφόν; Θα περιμένουμε σχετική εγκύκλιο του ΙΚA πάλι;

ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΣAΔΙΣΤΕΣ.

ΕΛΕΟΣ!

Δεν πάει άλλο ρε τυχάρπαστοι, άσχετοι, ανεκδιήγητοι....
image description GEORGE01 | November 22, 2012 10:46 AM | Reply
ΠΕΣ ΤΑ DOCTOR, ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΙΩΣΗ ΤΩΝ ΕΡΓΟΔΟΤΙΚΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΛΟΓΩ ΟΕΕ ΤΩΡΑ ΕΡΜΗΝΕΥΟΥΝ ΤΟ ΝΟΜΟ ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΝ. ΟΛΑ ΣΤΟ ΠΟΔΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ, ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΠΙΑ ΜΠΑΦΙΑΣΑ.
image description doctor | November 22, 2012 10:23 AM | Reply
http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=89147&pid=514133&st=0&#entry5141
image description vtsekoura | November 22, 2012 10:03 AM | Reply
O νόμος είναι ξεκάθαρος (νομίζω?!) αναφέρει για αλλαγή από 1/1/2013 που αυτοί το είδαν ότι ισχύει από δημοσίευση του νόμου??? μήπως πριν βγάλουν εγκυκλίους πρέπει να διαβάζουν τους νόμους??"1. Το ανώτατο όριο ασφαλιστέων αποδοχών για τους ασφαλιζόμενους από 1.1.1993 μισθωτούς που προβλέπεται στην περίπτωση α' της παρ. 2 του άρθρου 22 του ν. 2084/1992 (Α' 165), όπως αυτή έχει αντικατασταθεί με την παρ. 1 του άρθρου 13 του ν. 3232/2004 (Α' 48), ισχύει από 1.1.2013 και για τους υπαχθέντες στην ασφάλιση μέχρι 31.12.1992 μισθωτούς των φορέων κύριας και επικουρικής ασφάλισης, αρμοδιότητας του Υπουργείου Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας συμπεριλαμβανομένων του ΝΑΤ και της Τράπεζας της Ελλάδος. Όπου από γενική ή καταστατική διάταξη προβλέπεται μεγαλύτερο ανώτατο όριο ασφαλιστέων αποδοχών, αυτό διατηρείται.
image description ΚΩΣΤΑΣ Κ. | November 22, 2012 11:18 AM | Reply
Βρήκα τη λύση συνάδελφοι!!!
Το 'παιξα κορώνα-γράμμα και θα εφαρμόσω το ενιαίο πλαφόν από 1-1-2013.



Υ.Γ.Αυτός που συνέταξε την εγκύκλιο, πόσα να κονομάει άραγε μηνιαίως???
image description SPIROS | November 22, 2012 12:25 PM | Reply
Με τον ΟΑΕΕ που πληρωνουμε εξτρα σαν παλαιοι ασφαλισμενοι τι θα γινει ,θα πληρωνει καποιος και ΙΚΑ και ΟΑΕΕ απο την στιγμη που εξισωνονται οι ασφαλιστικες εισφορες του με αυτους που εξαιρουνται του ΟΑΕΕ¨?Ε γατονια δεν το σκεφτηκε το πανσοφο υπουργειο?
image description Στάθης | November 22, 2012 12:10 PM | Reply
Στέλνω επαναλαμβανόμενα emails στους φωστήρες του υπουργείου και τον υπουργό και για το θέμα της υποχρεωτικής ασφάλισης σε ΙΚΑ και ΟΑΕΕ για τους παλιούς ασφαλισμένους.... αλλά τι να απαντήσουν... οι άμοιροι ....


image description kyriakos | November 22, 2012 1:37 PM | Reply
τελικά είμαστε ένα ατελείωτο μπάχαλο, παίρνω τηλέφωνο την κυρία Γκίκα από το πρωί και δεν μπορώ να πιάσω γραμμή ευτυχώς που ενημερωνόμαστε και από το internet και συγκεκριμένα ευχαριστώ τον george01 για τον χρόνο που γλίτωσα και δεν μπορούσα να πιάσω.
ο νόμος αναφέρει ότι το μέτρο είναι από 1/1/2013 , αλλά η τελευταία παράγραφος που αναφέρει "η διάταξη τυγχάνει άμεσης εφαρμογής ,καθώς ισχύει από την δημοσίευση" μας παραπέμπει το πιο λογικό σε επιπλέον ερμηνευτική διάταξη , όπως και με ενημέρωσαν και από την εταιρεία που έχουμε αγοράσει το πρόγραμμα μισθοδοσίας. το θέμα είναι γιατί μας τρέχουν έτσι στο τέλος του μήνα και ποιοι είναι αυτοί οι άσχετοι που βγάζουν αυτές τις διατάξεις που και οι ίδιοι δεν μπορούν να σου απαντήσουν.
image description georkar | November 22, 2012 2:36 PM | Reply
XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAAXXAAAXAA ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΣΕΙΣΜΟ ΓΕΛΙΟΥ ΠΟΥ ΓΡΑΦΑΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΑΦΙΣΕς ΤΟΥ ΒΕΓΓΟΥ!!!!!!!ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΕΡΜΗΝΕΥΤΙΚΗ ΤΗς ΕΡΜΗΝΕΥΤΙΚΗΣ Η ΟΠΟΙΑ ΕΡΜΗΝΕΥΕ ΤΗΝ ΕΡΜΗΝΕΙΑ.........ΜΠΟΥΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑΑ;
image description JIM | November 22, 2012 2:55 PM | Reply
ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΗΛ.2103368254 ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΙΣΧΥΣΕΙ ΑΠΟ 1.1.201
image description JIM | November 22, 2012 2:28 PM | Reply
1.1.201
image description ACHILLEAS_JNR | November 22, 2012 4:51 PM | Reply
TI KANOYME ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΕΛΙΚΑ....???? ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ.......!!!! ΕΓΩ ΗΞΕΡΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΓΙΑ 1/1/2013....!!!! ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗ ...!!!!! ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΕΟΤΕΡΟ????
image description arisr | November 22, 2012 4:18 PM | Reply
Στο ling που σας μεταφέρει στην απόφαση, το έχουν διορθωμένο. Πάντως αν κατάλαβα καλά, διατηρούν ξεχωριστό τρόπο υπολογισμού. Για τους παλιούς θα συνεχίσει να γίνεται ο υπολογισμός ανάλογα με τις ημέρες.

Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 

Δημιουργία νέας κατηγορίας
Up
Close
Close
Κλείσιμο