Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Εισαγγελική παραγγελία για εντατικούς φορολογικούς ελέγχους στις παραλίες

Εισαγγελική παραγγελία για εντατικούς φορολογικούς ελέγχους στις παραλίες

Εντολή στο ΣΔΟΕ να εντατικοποιήσει τους ελέγχους του για τη διαφθορά στις παραλίες και συγκεκριμένα για μη έκδοση αποδείξεων για τις ξαπλώστρες και τις ομπρέλες, αλλά και τη διαμονή σε ενοικιαζόμενα δωμάτια, έδωσε ο οικονομικός εισαγγελέας, Σπ. Μουζακίτης, με αφορμή δεκάδες καταγγελίες δεκάδων πολιτών.

«Οι εν λόγω αξιόποινες πράξεις συνίστανται πρωτίστως στην μη έκδοση ή ανακριβή έκδοση των προβλεπόμενων ΚΒΣ στοιχείων κατά την παροχή υπηρεσιών ή την πώληση και διακίνηση αγαθών στους αιγιαλούς και τις παραλίες, αλλά και σε παράνομη κατάληψη και μεταβολή αιγιαλού δια της κατασκευής αυθαίρετων κτισμάτων, ως και εγκαταστάσεως ομπρελών σε σημεία αιγιαλού μη προβλεπόμενα στις συμβάσεις μισθώσεως, σε λειτουργία εντός των ορίων του αιγιαλού καταστημάτων υγειονομικού ενδιαφέροντος άνευ αδείας, σε λειτουργία και εκμίσθωση δωματίων χωρίς άδεια, σε μη έκδοση φορολογικών στοιχείων στους μισθωτές των ενοικιαζόμενων δωματίων, σε ρύπανση του περιβάλλοντος, σε είσπραξη υπερβολικών τιμών κατά την παροχή υπηρεσιών, την εκμίσθωση δωματίων για τα οποία ορισμένοι εκμισθωτές απαιτούν μίσθωμα κατ’ άτομο, καθώς και σε απασχόληση αλλοδαπών χωρίς άδεια», αναφέρει ο κ.Μουζακίτης.

Μάλιστα, ο οικονομικός εισαγγελέας ζητάει από το ΣΔΟΕ να εφαρμόζει την αυτόφωρη διαδικασία σε βάρος των παραβατών, διότι οι αξιόποινες πράξεις στις παραλίες από τους καταστηματάρχες και τους ιδιοκτήτες ενοικιαζόμενων δωματίων έχουν ως αποτέλεσμα την απώλεια σημαντικών εσόδων για το κράτος αλλά και ζημία για το εισόδημα των πολιτών.

Πηγή 24h.gr



Διατηρήστε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Τα σχόλια σας θα δημοσιευτούν εφόσον το περιεχόμενο τους συμμορφώνεται με τους όρους χρήσης. Μη χρησιμοποιείτε κεφαλαία και greeklish.

comments powered by Disqus

Παλαιότερα σχόλια

image description ikaros | August 8, 2012 9:29 AM | Reply
as erthoun Ikaria....tha ''doulepsei h stelle''...
image description Klm | August 8, 2012 10:45 AM | Reply
Τι είναι η "στελλε" για μας τους άσχετους;
image description Μαρία | August 8, 2012 10:32 AM | Reply
Ας κοιτάξουν οι εισαγγελείς να κατασχέσουν όλη την περιουσία των ψηφισμένων αρχικλεφταράδων του Ελληνικού κράτους, πάππου προς πάππου, και να στείλουν στην κρεμάλα μερικούς απ'αυτούς μαζί με τις οικογένειές τους - που δεν είδαν, δεν άκουσαν, δε γνώριζαν ΜΟΝΟ ΤΑ ΕΤΡΩΓΑΝ - και μετά ας δώσουν εντολές να ξεσκίσουν και τους μικροφοροφυγάδες.
ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ !!!!!!!!!!!!!!!
image description ikaros | August 8, 2012 11:20 AM | Reply
στελλε στην Καριωτικη διαλεκτο,ειναι το στυλιαρη...
image description IDO | August 8, 2012 1:21 PM | Reply
Πολλές καταγγελίες υπάρχουν και για ενοικιαζόμενα δωμάτια που εκδίδουν ΑΠΥ αθεώρητες. Γράφουν και μια Πολ πάνω αλλά δεν ξέρω τίποτα. Είναι αθεώρητες... Αχχχ...
image description NIKOS | August 8, 2012 2:10 PM | Reply
εχουν προσθετο βιβλιο θεωρημενο για αυτο κοβουν αθεωρητες ΑΠΥ. σωστοι ειναι
image description klara | August 8, 2012 7:43 PM | Reply
ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΛΕΓΧΟΥΣ. ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΚΟΒΟΥΝΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΠΑΡΑΛΙΑΚΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΔΙΚΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΙ.


image description elezia | August 8, 2012 10:42 PM | Reply
Αγαπητη κλαρα (Γ. Στουρνάρας: όχι απολύσεις στο δημόσιο, ανοιχτή η εφεδρεία, «δεν βγαίνουν τα νούμερα»).
Για αυτο τους βγαζουν να ψαχνουν τις παραλιες με 45 βαθμους γιατι η πελατεια καλα κρατει .
Οποτε εγω σαν ιδιωτης θα σου πω οτι δεν με ενδιαφερει πια να πληρωσει φπα η καντινα η ξαπλωστρα και κλπ.γιατι ο επιχειρηματιας εστω και μαυρα θα βαλει 2 ατομα να πηγαινοερχονται στην αμμο με τους καφεδες και μπορει λεω μπορει να δωσει και καλο μεροκαματο .
Δυστηχως αυτα ειναι αλυσιδα (και η σιδερομπαλα ειναι δεμενη στα ποδια μας και λεγετε δημοσιο).
Δεν εχει να κανει με το αν εισαι μεγαλος η μικρος φοροφυγας εχει να κανει πια με το ποιον θα συντηρησεις πληρωνοντας αυτα τα ποσα....!
Και για μενα δεν τους εβγαλαν τα παππουδια για να μην χασουν την χαμενη συνταξη αλλα η πελατεια τους παλι.
Για να καταλαβεις στον πειραια σε συγκεκριμενο φαναρι που χρησημοποιω κατα κορον για να αποφευγω το αλκοτεσ το περασμενο σαββατο επεσα σε ελεγχο!που σημαινει οτι το σημα ηταν "κοψτε κλησεις".....!
Καμια αδικια γιατι σωστη ημουν και μαλλον θα εξακολουθω να ειμαι αλλα να πεσω στο τρυπακι να εξακολουθω να συντηρω το δημοσιο οχι.
Μολις μαζεψουν ΟΛΑ ΤΑ ΑΧΡΕΩΣΤΗΤΟΣ ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΝΤΑ ΑΠΟ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΜΑΙΜΟΥ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΠΑΨΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΦΡΟΙ .πχ κατηγορουμε τον γιατρο που εδωδε πλαστες βεβαιωσεις αυτον που τις χρησημοποιησε τον αφηνουμε στην ακρη αν δεν υπηρχε ο πελατης ο επιχειρηματιας δεν θα πουλαγε και αυτο ισχυει σε ολες τις συναλλαγεσς ΣΕ ΟΛΕΣ ΓΙΑΤΡΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΔΗΜΟΣΙΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ .ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ!
Θα εχεις παρατηρησει οτι μετα 2χρονια αυτης της ξεφτιλας και κανουμε ακριβως τα ιδια ..μεχρι προτινος ημανε σε ροζ συνεφακι ελεγα δεν μπορει τα πραγματα να ειναι τοσο χαλια και αν ειναι κατι θα αλλαξει προς το καλυτερο απο αποψη νοοτροποιας κατεληξα στο αρα οι σωστοι θα παραμεινουν ως εχουν η θα σηκωθουν και θα φυγουν και ειναι λιγοι και οι υπολοιποι θα συνεχισουν ετσι οπως ακριβως ξεκινησαν!

Ευχαριστω,
Ελενη
image description Thanos | August 9, 2012 11:52 AM | Reply
Αγαπητή elezia.
Δυσκολεύτηκα λίγο να σε κατανοήσω γιατί βάζεις κάμποσα θέματα ταυτόχρονα.
1]Σχετικά με την αρχική σου τοποθέτηση που αναφέρεσαι στα beach bar ,αν κατάλαβα καλά είσαι υπέρ μιας ιδιόμορφης ασυλίας αυτών των επιχειρηματιών και δεν σ΄ενδιαφέρει αν πληρώσουν το ΦΠΑ επειδή απασχολούν και 2 άτομα, με ίσως και καλό μεροκάματο ,όπως λές.
Λυπάμαι που θα σ΄ απογοητεύσω αλλά προσεγγίζεις το θέμα με λάθος τρόπο.
ΕΡΩΤΗΜΑ.
Γιατί δεν σ΄ενδιαφέρει αν πληρώσει το ΦΠΑ αυτός επειδή απασχολεί 2 άτομα;
Δηλαδή μ΄αυτόν που απασχολεί 100 ή 200 άτομα τι πρέπει να γίνει;
Να του δοθεί ισόβιο φοροαπαλλακτικό επειδή προσφέρει -ας πούμε-και κοινωνικό έργο;
2] Μηδενίζεις εξ΄ορισμού ολόκληρο το Δημόσιο και διαμαρτύρεσαι επειδή
το συντηρείς.
Μήπως αυτό δεν γίνεται σε όλα τα κράτη του κόσμου;
Άλλο να ζητάς ένα διαφορετικό,μικρότερο και πιο ανταγωνιστικό δημόσιο
και άλλο να μην αποδέχεσαι την ύπαρξη του.
Σχετικά με το σήμα ΄΄κόψτε κλίσεις΄΄ αν κι εγώ τακτικός πελάτης της τροχαίας,
αν έβλεπες τι γίνεται στις άλλες δήθεν προηγμένες χώρες θα άλλαζες γνώμη
και νάσαι σίγουρη οτι αν ίσχυε και στην Ελλάδα το ίδιο,σχεδόν κανένας
Έλληνας οδηγός δεν θα έφτανε στον προορισμό του.
Οι μισοί θα συλλαμβάνονταν για τροχαίες παραβάσεις και οι άλλοι μισοί για φοροδιαφυγή.
Προς το τέλος έχεις δίκιο.
image description elezia | August 9, 2012 3:35 PM | Reply
Αγαπητε Thano,
Λοιπον...1)Δεν με ενδιαφερει να πληρωσει πια κανεις αυτα τα δηθεν ντου απο παντου ειναι για να εξασφαλησουν τον κ... τους .
2)Ναι το μηδενιζω και ρωτω εσενα που ειναι ενταξει το ΔΗΜΟΣΙΟ...ΣΤΗΝ ΠΡΟΝΟΙΑ,?ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ?ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ?ΣΤΟΝ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ?ΠΟΥ ΠΕΣ ΜΟΥ?
Δεν το ζητω το μικρο ανταγωνιστικο και παραγωγικο δημοσιο μου το ταξανε αλλα οπως βλεπεις μικρο δεν θα γινει ποτε!Εχουν περασει 2 χρονια πια!
Ειπα οτι βαρεθηκα, μεχρι τωρα εχω πληρωσει και ζητω τις αποδειξεις που πηγαν τα λεφτα μου και λεφτα μας μολις μου βγαλουν το εσοδων εξοδων πολυ ευχαριστως να ξαναπληρωσω ....αυτα τα πληρωσε τωρα και σιγα σιγα θα βρουμε και τα αλλα που πηγαν με ενοχλει.Ειναι σαν να μου εδωσες εσυ χρηματα εγω να τα ξοδεψα να σου ζητω κι αλλα αλλα να μην σου δινω λογαριασμο και με τεκμηρια οτι τα εκανα μαλλον παπουτσια...θα μου τα εδινες ετσι αβλεπει?????αυτο λεω οτι δεν το συντηρω!
3)Ειδα τι γινετε στις αλλες χωρες ,
(ΑΦΟΥ ΠΑΨΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΦΡΟΙ .πχ κατηγορουμε τον γιατρο που εδωδε πλαστες βεβαιωσεις αυτον που τις χρησημοποιησε τον αφηνουμε στην ακρη αν δεν υπηρχε ο πελατης ο επιχειρηματιας δεν θα πουλαγε και αυτο ισχυει σε ολες τις συναλλαγεσς ΣΕ ΟΛΕΣ ΓΙΑΤΡΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΔΗΜΟΣΙΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ .ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ! Θα εχεις παρατηρησει οτι μετα 2χρονια αυτης της ξεφτιλας και κανουμε ακριβως τα ιδια).
Στις αλλες χωρες λοιπον δεν νοητε οτι θα πρεπει να δωσω φακελακι στον γιατρο για να ζησω .
Δεν νοητε οτι εκανα παραβαση και του λεω" μισο να σου μιλησει καποιος".
Δεν νοητε να σε σου παρω την σειρα γιατι ειμαι μαγκας .
Υπαρχουν κανονες που αδυναμοι δυνατοι τους εφαρμοζουν ολοι!
Ελπιζω τωρα να ειμαι κατανοητη.

Ευχαριστω
Ελενη
image description Thanos | August 10, 2012 10:11 AM | Reply
Κατανοητό elezia.
Eυχαριστώ -Τhanos-Larissa

Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 

Δημιουργία νέας κατηγορίας
Up
Close
Close
Κλείσιμο