Ειδήσεις Ανακοινώσεις ΥΠ.ΟΙΚ. - ΙΚΑ - ΟΑΕΔ

Μέχρι 14/06 η δυνατότητα διακοπής επιτηδευματιών που δεν ασκούν πλέον δραστηριότητα

ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ

Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΡΟΣ ΕΝΕΡΓΟΥΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΕΣ

Σε εφαρμογή  της Α.Υ.Ο. ΠΟΛ.1167/2.8.2011, έχει αποσταλεί Ειδοποίηση στους ενεργούς επιτηδευματίες φυσικά ή μη φυσικά πρόσωπα, που δεν έχουν προβεί σε διακοπή εργασιών στο Μητρώο της αρμόδιας Δ.Ο.Υ., ενώ δεν ασκούν πλέον την δραστηριότητα του ελευθερίου επαγγέλματος ή της εμπορικής επιχείρησης, ότι δύνανται μέχρι 14.6.2012 να πραγματοποιήσουν εκπρόθεσμη διακοπή με την πραγματική ημερομηνία διακοπής τους.

Διευκρινιστικά αναφέρουμε ότι σε περίπτωση που η δραστηριότητα ασκείται κανονικά, ο φορολογούμενος δεν χρειάζεται να προβεί σε καμία απολύτως ενέργεια.

Όσον αφορά στους αποβιώσαντες αναφέρουμε ότι η Γενική Γραμματεία έστειλε την Ειδοποίηση σʼ αυτούς για τους οποίους δεν έχει γίνει ενημέρωση του συστήματος  για το θάνατό τους. Σε περίπτωση θανάτου οι κληρονόμοι οφείλουν να ενημερώσουν το Μητρώο TAXIS της αρμόδιας Δ.Ο.Υ. χωρίς να δεσμεύονται από την ανωτέρω ημερομηνία, εφόσον δεν υπάρχει υποχρέωση υποβολής δήλωσης Ε1.





Διατηρήστε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Τα σχόλια σας θα δημοσιευτούν εφόσον το περιεχόμενο τους συμμορφώνεται με τους όρους χρήσης. Μη χρησιμοποιείτε κεφαλαία και greeklish.

comments powered by Disqus

Παλαιότερα σχόλια

image description salvador7 | May 31, 2012 2:33 PM | Reply
διακοπη με παλια ημερομηνια αλλα χωρις προστιμο εννοει ο ποιητης?
image description Your Name | May 31, 2012 3:10 PM | Reply
Σχολιάστε
image description AssesWickMoore | May 31, 2012 7:08 PM | Reply
αυτο ακριβως αναδρομικη διακοπη ..
image description Your Name | June 1, 2012 6:17 PM | Reply
Με πρόστιμο φυσικά απλα θα γλυτώσουν το τέλος επιτηδεύματος.......
Ετσι μου απάντησαν από την δου τουλάχιστον επίσημα αν ξέρουν και αυτοί τι τους γίνεται!
image description Your Name | June 1, 2012 7:00 PM | Reply
Με μια προσεκτικότερη ματιά στην ανακοίνωση φαίνεται, μιλάει σαφως για ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ διακοπή.........
40 ευρώ πρόστιμο αν δεν κάνω λάθος.........
Σαφώς λιγότερα από τα 500 του τέλους επιτηδεύματος.
ΠΡΟΣΟΧΗ όμως η οδηγία στις δου σύμφωνα με ανεπιβαβαίωτες πληροφορίες είναι στον έλεγχο να προκύπτουν σωρεία παραβάσεων ωστέ να εισπραχθούν τα πολλαπλάσια του 500άρικου. Θα πληρωθούν πολύ ακριβα οι καλοκαιρινές "διακοπές" φέτος...... :)
image description Your Name | May 31, 2012 3:02 PM | Reply
Μου ήρθε τέτοιο ειδοποίηση για τον πατέρα μου που έχει αποβιώσει από το 2001 και είχε κλείσει την επιχείρησή του από το 88. Έλεος δηλαδή. Θα πληρώσω κανένα πρόσημο ? Όταν είχαμε πάει παλιότερα στην ΔΟΥ για την διακοπή μας είπαν οτι δεν είναι εγγεγραμένος εδώ και να πάμε σε άλλη ΔΟΥ, όταν πήγαμε και στην άλλη λένε ούτε εκεί είναι γραμμένος.
image description Your Name | May 31, 2012 4:07 PM | Reply
μπορει να μην το γνωριζεται αλλα ο αγιος πετρος κατα την εισοδο ζητα και τα Μ
image description ΝΑΣΟΣ_69_ | May 31, 2012 5:50 PM | Reply
εκτυπώστε και κανά βιβλίο κι αφήστε τις πολλές δηλώσεις.
image description AssesWickMoore | May 31, 2012 7:01 PM | Reply
δοθηκε παραταση εως 11/6 για την ρυθμιση οφειλών ...
image description hronisx | May 31, 2012 8:59 PM | Reply
Έστειλαν χαρτι σε πελάτη μου (το πήρε η γυναίκα του) ο οποίος ήταν συνταξιούχος εκτελωνιστής από το 1985 και απεβίωσε το 2005!!!
image description πατρα- | May 31, 2012 10:20 PM | Reply
Η παραπανω ανακοινωση αφιερωμενη σε ολους αυτους ....που μας κατηγορουν εμας τους λογιστες οτι ολα τα αφηνουμε τελευταια στιγμη και ζηταμε συνεχεια παρατασεις!!!!!! υπαρχει περιπτωση να γινει διακοπη στην ΔΟΥ χωρις ο λογιστης να μην εχει συμμετοχη? Σε μια περιοδο που ειναι πολυ δυσκολη για ολους τους λογιστες....
image description Your Name | June 1, 2012 12:27 AM | Reply
ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΚΑΝ ΤΙ ΘΑΓΙΝΕΙ ΑΝ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΕΛΑΒΑΝ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΜΕΧΡ 14/06/2012 ?
image description ΑΝΝΑ | June 1, 2012 12:54 AM | Reply
ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ ΝΑ ΠΑΝΕ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΝΑ ΔΙΕΥΘΕΤΗΣΟΥΝ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΙΑΚΟΠΗ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΘΑ ΔΟΘΕΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΧΡΙ 30/12
image description Trip_Accountant | June 1, 2012 9:17 AM | Reply
ENNOEITAI!!!
ΕΠΙΣΗΣ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΕΝΕΡΓΟΙ ΕΙΤΕ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΝ ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ Η ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΟΥΝ ΕΥΚΟΛΑ
image description Alexandros | June 1, 2012 11:54 AM | Reply
έχω μια απορία: αυτό τι σημαίνει; "ότι δύνανται μέχρι 14.6.2012 να πραγματοποιήσουν εκπρόθεσμη διακοπή με την πραγματική ημερομηνία διακοπής τους."

Δεν χρησιμοποιούσα το μπλοκάκι μου (μηδενικό) και πήγα στις 7 Ιουλίου 2011 και έκανα διακοπή. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να κάνω κάτι άλλο για να μην πληρώσω το τέλος επιτηδεύματος;
image description Your Name | June 7, 2012 10:02 AM | Reply
Μιας και η προθεσμία υποβολής των δηλώσεων πήγε μέχρι 16/07 μήπως ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να μετατεθεί και αυτή η ημερομηνία ???

Τα ανενεργά μπλοκάκια είναι πάρα μα πάρα πολλά ....

Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 

Δημιουργία νέας κατηγορίας
Up
Close
Close
Κλείσιμο