Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΣΥΜΒΑΣΗ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ


KATSGEO

Ερώτηση

Μπορεί κάποιος υπάρξει σύμβαση εργασίας με τον όρο ότι θα παρέχει κάποιος εργασία μόνο τις ημέρες που υπάρχει δουλειά;

Η εργασία ανέφέρεται σε ΦΔΧ, δηλαδή ο εργαζόμενος να απασχολείται μόνο όταν έχει δουλεία το ΦΔΧ και για πλήρες ωράριο στις ημέρες εργασίας,Αυτονόητο ότι συμφωνεί ο εργαζόμενος,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα. 

 

Υπάρχει η λεγόμενη εκ περιτροπής απασχόληση ή διαλείπουσα. 

 

Διαχωρίζεται σε έκτακτη και τακτική. Η έκτακτη κοινώς εξυπηρετει τον εργοδότη που δεν γνωρίζει εκ των προτέρων πότε θα πρέπει να εργαστεί ο εργαζόμενος ενώ στην τακτική είναι γνωστό και δεδομένο το ωράριο εργασίας εκ των προτέρων. Και στις 2 περιπτώσεις θα πρέπει να αναγραφεί στην ατομική σύμβαση εργασίας το ωράριο. 

Αυτό που κάνω στην επιχείρηση που εργάζομαι, λόγω του ότι αδυνατώ να έχω τακτική, είναι να σημειώνω πάνω στην ατομική σύμβαση εργασίας ότι θα "εργάζεται κατόπιν συμφωνίας εργοδότη και εργαζόμενου σε ωράριο που θα γνωστοποιείται σε όλα τα μέρη και στις δημόσιες υπηρεσίες τουλάχιστον 2 ημέρες πριν". Eχω μιλήσει με ΣΕΠΕ και είναι αποδεκτό.  

 

Στην ΕΡΓΑΝΗ θα πρέπει να αναγράψεις στο Ε4 και Ε3 ότι απασχολείται εκ περιτροπής και θα δηλώσεις και την σύμβαση στην ΣΕΠΕ συστημικά (Ε9)

 

Επίσης στις μηνιαίες βάρδιες, θα καταγράφεις το ωράριο του και όταν δεν απασχολείται θα σημειώνεις ότι είναι Αδικαιολογήτως Απών (ΑΑ) ώστε να μην είσαι υποχρεωμένος να κολλάς ένσημα κτλ και επίσης να φαίνεται ότι δεν τον απασχολείς ανασφάλιστα ή οτιδήποτε άλλο μπορούν να σου προσδώσουν.

 

Οι μισθωτοί/ημερομίσθιοι που εργάζονται με αυτόν τον τρόπο δικαιούνται 2 ημέρες αδείας κάθε 25 εργάσιμες.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. 

 

Υπάρχει η λεγόμενη εκ περιτροπής απασχόληση ή διαλείπουσα. 

 

Διαχωρίζεται σε έκτακτη και τακτική. Η έκτακτη κοινώς εξυπηρετει τον εργοδότη που δεν γνωρίζει εκ των προτέρων πότε θα πρέπει να εργαστεί ο εργαζόμενος ενώ στην τακτική είναι γνωστό και δεδομένο το ωράριο εργασίας εκ των προτέρων. Και στις 2 περιπτώσεις θα πρέπει να αναγραφεί στην ατομική σύμβαση εργασίας το ωράριο. 

Αυτό που κάνω στην επιχείρηση που εργάζομαι, λόγω του ότι αδυνατώ να έχω τακτική, είναι να σημειώνω πάνω στην ατομική σύμβαση εργασίας ότι θα "εργάζεται κατόπιν συμφωνίας εργοδότη και εργαζόμενου σε ωράριο που θα γνωστοποιείται σε όλα τα μέρη και στις δημόσιες υπηρεσίες τουλάχιστον 2 ημέρες πριν". Eχω μιλήσει με ΣΕΠΕ και είναι αποδεκτό.  

 

Στην ΕΡΓΑΝΗ θα πρέπει να αναγράψεις στο Ε4 και Ε3 ότι απασχολείται εκ περιτροπής και θα δηλώσεις και την σύμβαση στην ΣΕΠΕ συστημικά (Ε9)

 

Επίσης στις μηνιαίες βάρδιες, θα καταγράφεις το ωράριο του και όταν δεν απασχολείται θα σημειώνεις ότι είναι Αδικαιολογήτως Απών (ΑΑ) ώστε να μην είσαι υποχρεωμένος να κολλάς ένσημα κτλ και επίσης να φαίνεται ότι δεν τον απασχολείς ανασφάλιστα ή οτιδήποτε άλλο μπορούν να σου προσδώσουν.

 

Οι μισθωτοί/ημερομίσθιοι που εργάζονται με αυτόν τον τρόπο δικαιούνται 2 ημέρες αδείας κάθε 25 εργάσιμες.  

 

Με βάση το ισχύον νομικό πλαίσιο, θεωρώ πως αυτό που εφαρμόζεται δεν είναι νόμιμο, παρά την προφορική έγκριση του ΣΕΠΕ (αν έχετε έγγραφη έγκριση θα είχε ενδιαφέρον να την παραθέσετε εδώ).

Το έχουμε ξανασυζητήσει, και καταλήξαμε ότι -δυστυχώς- πρέπει να γίνεται συνεχώς πρόσληψη-αποχώρηση.

Δράμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. 

 

Υπάρχει η λεγόμενη εκ περιτροπής απασχόληση ή διαλείπουσα. 

 

Διαχωρίζεται σε έκτακτη και τακτική. Η έκτακτη κοινώς εξυπηρετει τον εργοδότη που δεν γνωρίζει εκ των προτέρων πότε θα πρέπει να εργαστεί ο εργαζόμενος ενώ στην τακτική είναι γνωστό και δεδομένο το ωράριο εργασίας εκ των προτέρων. Και στις 2 περιπτώσεις θα πρέπει να αναγραφεί στην ατομική σύμβαση εργασίας το ωράριο. 

Αυτό που κάνω στην επιχείρηση που εργάζομαι, λόγω του ότι αδυνατώ να έχω τακτική, είναι να σημειώνω πάνω στην ατομική σύμβαση εργασίας ότι θα "εργάζεται κατόπιν συμφωνίας εργοδότη και εργαζόμενου σε ωράριο που θα γνωστοποιείται σε όλα τα μέρη και στις δημόσιες υπηρεσίες τουλάχιστον 2 ημέρες πριν". Eχω μιλήσει με ΣΕΠΕ και είναι αποδεκτό.  

 

Στην ΕΡΓΑΝΗ θα πρέπει να αναγράψεις στο Ε4 και Ε3 ότι απασχολείται εκ περιτροπής και θα δηλώσεις και την σύμβαση στην ΣΕΠΕ συστημικά (Ε9)

 

Επίσης στις μηνιαίες βάρδιες, θα καταγράφεις το ωράριο του και όταν δεν απασχολείται θα σημειώνεις ότι είναι Αδικαιολογήτως Απών (ΑΑ) ώστε να μην είσαι υποχρεωμένος να κολλάς ένσημα κτλ και επίσης να φαίνεται ότι δεν τον απασχολείς ανασφάλιστα ή οτιδήποτε άλλο μπορούν να σου προσδώσουν.

 

Οι μισθωτοί/ημερομίσθιοι που εργάζονται με αυτόν τον τρόπο δικαιούνται 2 ημέρες αδείας κάθε 25 εργάσιμες.  

Μακάρι να γινόταν αυτό ,αλλά προς το παρόν ,όπως είπε και ο γιατρός δεν γίνεται και αλίμονο αν γινόταν 

για τους εργαζόμενους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι εγώ σε καφετέρια με 15 άτομα προσωπικό έχω κάνει Ε3 προσλήψεις, Ε9 συμβάσεις μερικής απασχόλησης και καταθέτω Πίνακα Προσωπικού κάθε Σάββατο με το Πρόγραμμα Ωρών εργασίας της επόμενης εβδομάδας ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΑ. Στα Ε9 που έχω στείλει αναγράφω ημέρες απασχόλησης και ωράριο σύμφωνα με το εβδομαδιαίο πρόγραμμα εργασίας. Δεν υπάρχει άλλη λύση για αυτού του είδους τις επιχειρήσεις. Είμαι σωστός ως προς τις ελεγκτικές αρχές; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας, έχω ίδια περίπτωση με την παραπάνω γι΄ αυτό και γράφω εδώ. 

Δηλ. εταιρεία catering, η οποία κάθε και τρεις και λίγο έχει εκδηλώσεις και κάθε τρεις και λίγο κι εγώ με τη σειρά μου κάθομαι και κάνω προσλήψεις και λύσεις για 15 και 20 άτομα προσωπικό!!

Δε γίνεται αυτό το πράγμα! Ξέρει κανείς αν έχει δοθεί λύση για αυτές τις εταιρείες?? Η λύση που έδωσε ο συνάδελφος παραπάνω (με την έκτακτη εργασία) δεν είναι σωστή? Δηλ. το ΣΕΠΕ το δέχτηκε, αλλά το ΙΚΑ το δέχεται?

Είναι μεγάλο το θέμα!

 

 

Σας παρακαλώ μια απάντηση! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας, έχω ίδια περίπτωση με την παραπάνω γι΄ αυτό και γράφω εδώ. 

Δηλ. εταιρεία catering, η οποία κάθε και τρεις και λίγο έχει εκδηλώσεις και κάθε τρεις και λίγο κι εγώ με τη σειρά μου κάθομαι και κάνω προσλήψεις και λύσεις για 15 και 20 άτομα προσωπικό!!

Δε γίνεται αυτό το πράγμα! Ξέρει κανείς αν έχει δοθεί λύση για αυτές τις εταιρείες?? Η λύση που έδωσε ο συνάδελφος παραπάνω (με την έκτακτη εργασία) δεν είναι σωστή? Δηλ. το ΣΕΠΕ το δέχτηκε, αλλά το ΙΚΑ το δέχεται?

Είναι μεγάλο το θέμα!

 

 

Σας παρακαλώ μια απάντηση! 

 

Δυστυχώς πρόσληψη-αποχώρηση-πρόσληψη-αποχώρηση-πρόσληψη-αποχώρηση κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα, σε περιπτωση που υπαρχει συμβαση εκ περιτροπης για 2 μερες τη βδομαδα οχταωρο αλλα καποιες βδομαδες που θα εχει περισσοτερη δουλεια η επιχειρηση χρειαζεται ο εργαζομενος να ερθει και 3η μερα, πως δηλωνεται στο σεπε; Χρειαζεται καινουρια συμβαση ή αλλαγη του πινακα προσωπικου; Δεν ξερουν εκ των προτερων ποιες μερες θα χρειαζεται επιπλεον ο εργαζομενος. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...