Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή Α.Ε. σε Προσωπική Εταιρεία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και πάλι.....

Για τη μετατροπή μιας Α.Ε. σε προσωπική εταιρεία (Ο.Ε. ή Ε.Ε.) εκτός από το πρακτικό της Γενικής Συνέλευσης με την λήψη ομόφωνης απόφασης από το σύνολο των κατόχων του Μ.Κ. απαιτείται κάποια ιδιαίτερη διαδικασία που χρήζει την μεσολάβηση δικηγόρου ή είναι κάτι που μπορούμε να το κάνουμε και εμείς.

Γνωρίζει κανείς τα στάδια που πρέπει να γίνουν για μια Α.Ε. χωρίς ακίνητα?

Ευχαριστώ πολύ.

Καλό μεσημέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μετατροπή θα γίνει με βάση το άρθρο 66α του ΚΝ 2190/1920.

Τα διαδικαστικά

1) Λαμβάνεται σχετική απόφαση από την ΓΣ των μετόχων. Στην απόφαση αυτή θα περιέχεται και το κείμενο του καταταστατικού της προσωπικής εταιρείας. Η απόφαση αυτή θα καταατεθεί στην αρμόδια διεύθυνση εμπορίου προκειμένου να πάρετε την ααπόφαση διαγραφής της ΑΕ από το ΜΑΕ (μαζί με την απόφαση και τα σχετικά παράβολα θα προσκομίσεις και βεβαίωση από το επιμελητήριο σχετικά με την επωνύμία και τον διακριτικό τίτλο της προσωπικής εταιρείας)

2) Οταν εκδοθεί απόφαση διαγραφή από το ΜΑΕ , προσκομίζεις το καταστατικό της προσωπικής εταιρείας στην αρμόδια ΔΟΥ (αυτή που θα ανήκει πλέον η ΟΕ ή ΕΕ ) προκειμένου να βεβαιωθεό ότι δεν οφείλεται (ή οφείλεται ) φόρος συγκέντρωσης κεφαλαίου. Αν δεν υπάρχει μετααβολή στη συμμετοχή στο κεφάλαιο , δεν οφείλεται ΦΣΚ (καλό είναι οι μέτοχοι της ΑΕ να συμετάσχουν στην προσωπική εταιρεία με τα ίδια ποσοστά προς αποφυγή δυάρεστων εκπλήξεων , από ενδεχόμενες υπεραξίες σε μεταβιβάσεις ποσοστών )

3) Περνάμε το καταστατικό της προσωπικής εταιρείας από το οικείο επιμελητήριο.

4) Πληρώνουμε το οφειλόμενο ποσό στο ταμείο νομικών δεδομένου ότι το κεφάλαιο των ΑΕ απαλλάσσεται από την υποχρέωση αυτή, αλλά για τις προσωπικές εταιρείες δεν ισχύει η απαλλαγή.

5) Δημοσιεύουμε το καταστατικό στο αρμόδιο πρωτοδικείο

6) Με δημοσιευμένο το κατασταταικό και με την απόφαση διαγραφής από το ΜΑΕ, στο τμήμα μητρώου της ΔΟΥ στην οποία ανήκε η ΑΕ κάνουμε τις σχετικές μεταβολές (προηγουμένως έχουμε τακτοποιήσει τα ασφαλιστικά των μελών της προσωπικής εταιρείας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..απαιτείται κάποια ιδιαίτερη διαδικασία που χρήζει την μεσολάβηση δικηγόρου ή είναι κάτι που μπορούμε να το κάνουμε και εμείς.

Ότι "μπορούμε" να το κάνουμε είναι σίγουρο.. αλλά δεν ξέρω αν γίνεται να μην μεσολαβήσει δικηγόρος απ'την στιγμή που το ύψος του κεφαλαίου είναι αυτό που είναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν απαιτείται δικηγόρος .

Eυχαριστώ SOTHRIS - SOULIS......

Έχουμε κάποιο υπόδειγμα του Πρακτικού της Συνέλευσης των Μετόχων με το κείμενο της Απόφασης Μετατροπής καθώς και το γενικότερο σχέδιο που αυτό πρέπει να έχει για να γίνει δεκτό από τη Νομαρχία για δημοσίευση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή σε αποθεματικά και σε αδιανέμητα κέρδη, αν υπάρχουν στην ΑΕ.

Φίλε SOTHRIS τι πρέπει να προσεξουμε στα συγκεκριμένα? Θα μπορούσες να γίνεις πιο αναλυτικός αν έχεις χρόνο?

Σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν το μετοχικό κεφάλαιο της Α.Ε. υπερβαίνει σημαντικά το ποσό των 60.000,00 €, μπορείς να εξετάσεις το ενδεχόμενο να κάνεις μείωση αυτού με απόφαση Γ.Σ. (απαιτείται διπλότυπο 289,72 € για δημ/ση ανακ/σης στο ΦΕΤ/Τ.ΑΕ & ΕΠΕ) ώστε να γλυτώσεις (?) χρήματα από Ταμείο Νομικών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΜΕ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟΔΙΚΕΙΟ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΜΗ. Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΑΜΕΙΟ ΝΟΜΙΚΩΝ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΕΣΟΛΑΒΕΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΟΥΤΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΣ ΟΥΤΕ ΠΡΩΤΟΔΙΚΕΙΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΜΕ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟΔΙΚΕΙΟ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΜΗ. Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΑΜΕΙΟ ΝΟΜΙΚΩΝ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΕΣΟΛΑΒΕΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΟΥΤΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΣ ΟΥΤΕ ΠΡΩΤΟΔΙΚΕΙΟ?

Για τις προσωπικές εταιρίες είναιι υποχρεωτική η καταβολή 0,50 % πει του κεφαλαίου άσχετα αν μεσολαβεί δικηγόρος η συμβολαιογράφος.Είναι ταμείο συντάξεως νομικών.Στο πρωτοδικείο νομικοί δεν είναι? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις προσωπικές εταιρίες είναιι υποχρεωτική η καταβολή 0,50 % πει του κεφαλαίου άσχετα αν μεσολαβεί δικηγόρος η συμβολαιογράφος.Είναι ταμείο συντάξεως νομικών.Στο πρωτοδικείο νομικοί δεν είναι? :D

ΕΔΩ ΑΜΑΡΤΩΛΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΑΕ ΣΕ ΕΕ. ΣΤΟ ΠΡΩΤΟΔΙΚΕΙΟ ΟΠΩΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΠΛΕΟΝ .ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΓΕΜΗ.ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ 0,50%. ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΝΟΜΙΚΩΝ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΔΩ ΑΜΑΡΤΩΛΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΑΕ ΣΕ ΕΕ. ΣΤΟ ΠΡΩΤΟΔΙΚΕΙΟ ΟΠΩΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΠΛΕΟΝ .ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΓΕΜΗ.ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ 0,50%. ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΝΟΜΙΚΩΝ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ.

Και εγώ για μετατροπή μιλάω.

http://www.e-boss.gr/eboss/business-advice/content/comptransfer.jsp?chambercd=eboss&categoryid=15617&articleid=18046

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ για μετατροπή μιλάω.

http://www.e-boss.gr...articleid=18046

Και εγώ για μετατροπή μιλάω.

http://www.e-boss.gr...articleid=18046

Την ξερω την διαδικασια.Σχεδον την ολοκληρωσα. Και σου ξαναλεω στην δου της ΕΕ δεν ζητανε να πληρωθει το 0,50 ουτε στο ΓΕΜΗ . Δεν παμε καθολου πρωτοδικειο μονο στο ΓΕΜΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βόλτα γίνεται έτσι κι αλλιώς..

bolta.pdf

Συναδελφε δεν βλεπω σφραγιδα ΓΕΜΗ .Εγω σου λεω τελειωσαν ολα εγγραφηκε η μετατρεπομενη στο ΓΕΜΗ .Εγινε η μεταβολη στη δου.ΚΑΝΕΝΑς ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ 0,5 ΤΑΜΕΙΟ ΝΟΜΙΚΩΝ.Απο που προκυπτει οτι πρεπει να πληρωθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμάς μας το ζήτησε το ΓΕΜΗ.. αν εσάς δεν το ζήτησε και τελείωσες .. τι τα σκαλίζεις? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σουλη δεν μου κάνει εντύπωση αυτό που λέει η συνάδελφος

Στην Πιερία δεν ζητάνε

Στη Θεσσαλονίκη ναι

αυτο περι ομοιόμορφης εφαρμογής μάλλον έχει καταργηθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ξερω την διαδικασια.Σχεδον την ολοκληρωσα. Και σου ξαναλεω στην δου της ΕΕ δεν ζητανε να πληρωθει το 0,50 ουτε στο ΓΕΜΗ . Δεν παμε καθολου πρωτοδικειο μονο στο ΓΕΜΗ

Ποιά η σχέση τησ ΔΟΥ με την υποχρέωση προς το ταμείο νομικών ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά η σχέση τησ ΔΟΥ με την υποχρέωση προς το ταμείο νομικών ?

Η ΔΟΥ θελει σφραγισμενο κατασταστικο απο πρωτοδικειο μεχρι προτεινος αυτο σημαινε ταμειο νομικων.Τωρα θελει σφραγισμενο απο ΓΕΜΗ το οποιο δεν ζητα ταμειο νομικων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aσχετα με το τι ζητάει το ΓΕΜΗ, η υποχρέωση για καταβολή 0,5% επί του εταιρικού κεφαλαίου προς το ταμείο νομικών έπαψε να υφίσταται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 years later...

Συνάδελφοι χρόνια πολλά

 

Εχω ένα αντίστοιχο θέμα 

θέλω να μετατρέψω ΑΕ σε ΟΕ και στην συνέχεια να αλλάξω τα βιβλία  σε απλογραφικά

Τα οικονομικά δεδομένα είναι κάτω από τα όρια πολλά χρόνια και έχει διπλογραφικά απλώς επειδή είναι αε.

 

Ποια προθεσμία έχω; μετράει από την απόφαση της ΓΣ ή από την έγκριση του ΓΕΜΗ:

 

Η δήλωση μεταβολής για την μετατροπή από ΑΕ σε ΟΕ υποβάλλεται στην ΔΟΥ ανωνύμων

η δήλωση αλλαγής των βιβλίων θα γίνει μαζί ή μετά στην  στην τοπική δου;

 

η προθεσμίες είναι  10 μέρες και για τις δυο μεταβολές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι χρόνια πολλά

 

Εχω ένα αντίστοιχο θέμα 

θέλω να μετατρέψω ΑΕ σε ΟΕ και στην συνέχεια να αλλάξω τα βιβλία  σε απλογραφικά

Τα οικονομικά δεδομένα είναι κάτω από τα όρια πολλά χρόνια και έχει διπλογραφικά απλώς επειδή είναι αε.

 

Ποια προθεσμία έχω; μετράει από την απόφαση της ΓΣ ή από την έγκριση του ΓΕΜΗ:   ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΣΤΟ ΓΕΜΗ . ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ ΤΗΣ ΑΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΕ. ΕΚΤΙΜΩ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ ΓΙΑ ΕΦΕΤΟΣ .

 

Η δήλωση μεταβολής για την μετατροπή από ΑΕ σε ΟΕ υποβάλλεται στην ΔΟΥ ανωνύμων  ΔΟΥ ΑΝΩΝΥΜΩΝ

η δήλωση αλλαγής των βιβλίων θα γίνει μαζί ή μετά στην  στην τοπική δου; ΣΤΗΝ ΤΟΠΙΚΗ ΔΟΥ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΔΕΚΑΗΜΕΡΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ

 

η προθεσμίες είναι  10 μέρες και για τις δυο μεταβολές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν βοηθά, εμείς καταθέσαμε στο ΓΕΜΗ την αίτηση καταχώρησης του καταστατικού

μετατροπής-μετασχηματισμού ΑΕ σε ΙΚΕ 11/2/15 (συνημμένη μόνο η  ΓΣ 20/1/15)

 

Με την παρέλευση μηνός από την αίτηση, υποβάλαμε το καταστατικό & υπ δήλωση ότι δεν έχουμε δεχθεί έγγραφες αντιρίσεις

για τη μετατροπή &  τέλος του Μάρτη εκδόθηκε από το ΓΕΜΗ η εγκριτική απόφαση για τη μεταβολή.

 

Μετά από αυτό πήγαμε ΔΟΥ (πρώτα στην ανωνύμων για μεταβολή

και μετά στη νέα αρμόδια τοπική ΔΟΥ  για υποβολή κ θεώρηση του καταστατικού, ΙΚΑ, ΔΕΚΟ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...