Προς το περιεχόμενο

ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΓΙΑ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Εχει παρατηρηθεί τα χρόνια της κρίσης και ακόμα περισσότερο τον τελευταίο χρόνο με την απίστευτη ανεργία οι αγγελίες βοηθών λογιστών λογιστών να έχουν υπερδιπλασιαστεί.

Θα ακουγόταν καλό για τους άνεργους συναδέλφους αλλά μετα απο προσωπική ερευνα διαπίστωσα οτι τα πράγματα δεν είνια καθόλου έτσι.

Υπαρχουν αγγελίες που διαρκούν 8-9 μήνες, ή αγγελίες που ζητάνε λογιστές με κάτω και απο το νομιμο μισθό, οι οποίες εξίσου διαρκούν κάποιους μήνες. Η το λογιστικό επάγγελμα απαξιώνει τους χαμηλούς μισθούς και οι large εργοδοτες των 800 ευρώ δεν βρίκσουν ενδιαφερόμενους με 8ετη-10 ετη προυπηρεσία ή οι κύριοι αυτοί εκμεταλλευονται τους υπαλληλους τους με τον φόβο της αντικατάστασης προβάλοντας τους το πόσα τηλεφωνα εχουν δεχτεί για την θέση.

Ε θα σας πώ την αμαρτία μου, εγινα υποψήφιος σε τρείς απο τους μόνιμους αγγελίες (μονιμος αγγελιας ο ανανεωτής της free αγγελιας για ανω των 6 μηνων), βρηκα την διευθυνση με κάποιο τρόπο και περασα απο εκει να "συζητήσω". Ψαρευοντας ενα νέο συνάδελφο (σε ηλικία)  ενω περιμενα το αφεντικό,  μου εκμυστηρευτηκε οτι τα βιογραφικά το αφεντικο ουτε καν τα ανοίγει, απλά τα σβηνει, η κατα περιόδους μας υπενθυμίζει ποσο τυχεροί ειμαστε που εχουμε δουλεια.

 

Ο δευτερος με φώναξε να "γνωριστούμε" , εγω του είπα οτι ψάχνω για δουλειά και δεν μπορώ να κατεβω νεα ιωνια απο καλλιθεα για να γνωριστουμε, επεμενα ευγενικα να μου πει τι ζητάει και μου απαντησε οτι  η αγγελία δεν είναι για τώρα αλλα για μετα απο ενα μηνα, αλλα με τοση προυπηρεσία εγω ειχα την δουλεια στην τσέπη, δειλα δειλα ρωτησα για μισθό, εκει μου εδωσε 1000 ευρω γεματα γεματα αλλα πληρωμη αναλογως εισπράξεων, Τον ξαναρώτησα τι σημαίνει αυτο, εκνευρισμενος μου απαντησε εγω εχω 4 μερες να κανω σεφτε, θα σου δωσω λογαριασμο.

Εμεινα καγκελο, ο κυριος εδινε 1000 ευρω που δεν θα επαιρνα ποτε και οδοιπορικα δικα μου, και ενω ειχα προειδοποιηθεί. Ο "συνάδελφος" παντως γιατι τοψαξα έχει ενα ωραίο μπακαλικακι με την επιγραφη Φωτοτυπίες δηλωσεις αντιγραφες ΑΔΕΙΑ Α ΤΑΞΗΣ

 

 

Αυτες ειναι οι πολυπληθείς αγγελίες για λογιστες, μην παιρνετε τηλεφωνα κια ξοδευεστε και χαλατε βενζινες αν ειναι μακρυα. ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ΚΟΡΟΙΔΙΑ

 

ΕΠΙΜΕΝΩ ΟΛΕΣ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο "συνάδελφος" παντως γιατι τοψαξα έχει ενα ωραίο μπακαλικακι με την επιγραφη Φωτοτυπίες δηλωσεις αντιγραφες ΑΔΕΙΑ Α ΤΑΞΗΣ .

το έψαξες πολύ ή είδες την ταμπέλα?

άντε κοίταξε να βρεις δουλειά σε σοβαρούς ανθρώπους και άφησε τα εξειδικευμένα ψαξίματα.

εκτός αν περιμένεις λίγο ,όσο  να δημιουργηθούν οι λογιστικές-ελεγκτικές εταιρείες των επενδυτών και αυτά σύντομα θα είναι παρελθόν!!!!

Αυτά τα ακραία περιστατικά μόνο στους λογιστάδες γίνονται,πουθενά αλλού.

και αν έχεις όρεξη διάβασε το "δόγμα του σοκ" και θα πας πίσω στο χωριό.

αφού κοιμάστε εσείς οι "νέοι" ,τι περιμένεις για πιο προχωρημένες ηλικίες.

 

ΥΓ. για την ιστορία και μόνο.

ο δεύτερος αφού στο ξεκαθάρισε από την αρχή ,είναι κύριος. τουλάχιστον τα ένσημα θα στα έβαζε ,κάτι είναι και αυτό.

ο πρώτος θα ήταν των "οργανωμένων" εταιρειών.

θα πεις και πως θα ζήσω? "δόγμα του σοκ" η απάντηση. 

διάβασε ένα σημείο που λέει "η ανεργία σκόπιμα εκτοξεύεται στην στρατόσφαιρα , παρακαλάς για δουλειά έστω ( κυριολεκτικά) για λίγο ψωμί".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τέτοια θέματα δεν είναι καν επιλογή να αποτελέσουν πεδίο διαφηφισμών με αναλύσεις μαρξιστικής αντιπαράθεσης σε συνδυασμο με βιβλία της Νaomi Klein θα μιλήσω οσο πιο αληθινά μπορώ.

Το δημοσιευμα δεν αφορά εμένα αλλά ενα συγγενικό μου πρόσωπο πτυχιούχο του οικονομικού της Νομικής, δυσκολο πτυχίο για να πιάσεις εργασία σαν λογιστής ασχέτως το οτι παίρνουν άδεια. Εγω δεν μπορώ να την προσλάβω λόγω του οτι ανήκω  σε μιά απο τις .....<<λογιστικές-ελεγκτικές εταιρείες των επενδυτών>>που σημαίνει οτι προυπηρχαν και δεν εκλεισαν τα μπακαλικα!!!!

Σχεδόν όλες οι αγγελίες που κυνήγησε ήταν ψευτικες , και επειδή εγω εξακολουθώ να υποστηρίζω οτι η αναγκη για εξειδικευμενους λογιστες ειναι μεγάλη , και υπαρχει μεγάλη ελλειψη , θεωρώ οτι το να πιάσεις δουλειά σαν λογιστής ειναι μονο θέμα γνωριμιών. κανεις δεν βάζει εναν αγνωστο που γνωρισε μέσω αγγελίας στο γραφείο του. Εγω δεν θα το εκανα .

Αρα οι πονηρούληδες που και αυτοί βαζω στοίχημα δεν θα το εκαναν, εκει που καθοντουσαν ειχαν την απορία  πως να  εχουν σε ομηρια το προσωπικό τους, τότε σκεφτηκαν το κολπο της αγγελίας. Παλιο αλλα φθηνό κόλπο. Περνάει μονο σε νεους λογιστες απειρους και κατα συνεπεια καθόλου χρησιμους για τον εκάστοτε εργοδοτη.

Κανεις και επαναλαμβάνω κανεις απο αυυτους που ξερω εγω δεν θα δουλευε με κάτω απο 1200 ευρω σαν λογιστής και ιδιως την εποχη αυτή που το χιλιάρικο δεν αρκει να ζησεις ουτε μονος. Το εξτρα πλέον εχει εξαφανισθεί.

Αναζητήστε εργασία μέσω γνωστού λογιστή και μονο , ολοι οι σοβαροί συνάδελφοι μόλις χρειασθούν προσωπικό απευθενεται ο ενας στον αλλον.

Μην απευθυνεσθε σε ψευτικες αγγελίες , μην παιρνετε τους δρομους και ξοδευεστε για "γνωριμίες" , το κόλπο παλιωσε , ας πονηρέψουν οι συνάδελφοι λίγο περισσότερο (οι νέοι κυρίως) .

Η δημοσιευση δεν προτείνεται για τσατ είναι απλά ενημερωτική. Ενιωσα οτι ειχα χρέος να το κάνω.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έγραψα πουθενά ότι ανήκεις σε "οργανωμένες εταιρείες"   ή ότι κοιμάσαι όρθιος?

μετά το διόρθωσες και έγραψες δεν κοιμόμουν εγώ ,αλλά ο ξάδελφος μου πτυχιούχος Νομικής.

ξύπνα και σταματά να γράφεις λαλακίες.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΥΓ. για την ιστορία και μόνο.

ο δεύτερος αφού στο ξεκαθάρισε από την αρχή ,είναι κύριος. τουλάχιστον τα ένσημα θα στα έβαζε ,κάτι είναι και αυτό.

ο πρώτος θα ήταν των "οργανωμένων" εταιρειών.

θα πεις και πως θα ζήσω? "δόγμα του σοκ" η απάντηση. 

διάβασε ένα σημείο που λέει "η ανεργία σκόπιμα εκτοξεύεται στην στρατόσφαιρα , παρακαλάς για δουλειά έστω ( κυριολεκτικά) για λίγο ψωμί".

 

Δηλαδή δικαιολογείται ότι θα δούλευε αλλά επειδή δεν πληρωνόταν ο συνάδελφος από τους πελάτες του δεν θα πλήρωνε κ τον υπάλληλο του (λογιστή). σσσσσωραίος ρε!

Έτσι κάνεις κι εσύ με τους υπαλλήλους σου? Αν δεν σε πληρώνουν οι πελάτες σου τους αφήνεις απλήρωτους ? Μεγάλο θράσος "συνάδελφε".

Α και κάτι ακόμη, η αποχή αν κατάλαβα καλά έχει λήξει σωστά? Μάλλον τους πετύχαμε τους στόχους μας. Αλήθεια καμιά κινητοποίηση αυτόν τον καιρό...μάλλον όχι ε? Και μετά κοροϊδεύουμε τους αγρότες που κατεβαίνουν στα μπλόκα κάθε Γενάρη. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δηλαδή δικαιολογείται ότι θα δούλευε αλλά επειδή δεν πληρωνόταν ο συνάδελφος από τους πελάτες του δεν θα πλήρωνε κ τον υπάλληλο του (λογιστή). σσσσσωραίος ρε!

Έτσι κάνεις κι εσύ με τους υπαλλήλους σου? Αν δεν σε πληρώνουν οι πελάτες σου τους αφήνεις απλήρωτους ? Μεγάλο θράσος "συνάδελφε".

Α και κάτι ακόμη, η αποχή αν κατάλαβα καλά έχει λήξει σωστά? Μάλλον τους πετύχαμε τους στόχους μας. Αλήθεια καμιά κινητοποίηση αυτόν τον καιρό...μάλλον όχι ε? Και μετά κοροϊδεύουμε τους αγρότες που κατεβαίνουν στα μπλόκα κάθε Γενάρη. 

 

 

υπάρχουν 4 σενάρια.

το ιδανικό ,να του δίνει 5 χιλ. μισθό στην αρχή του μήνα.

το κακονικό ,να του δίνει 1 χιλ. τέλος του μήνα.

 το χείριστο ,να δουλεύει 3-4 μήνες και να μην του δώσει τίποτα.

και το επιβίωσης, αυτό που το πρότεινε.

το "κύριος" πάει ,γιατί συνήθως επιλέγουν το 3.

για τις αποχές κλπ. ,άσε μωρέ θα κάνουν ...οι άλλοι!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θα μπορούσε κάποιος να υποθέσει ότι ο κύριος "εθνικιστής" θίγεται απο τα γραφόμενα μου αποκαλώντας τα με το διακριτικό τίτλο λαλακιες , πάντως αν είναι η αγγελία που εβαλε αυτός, τον πήρανε χαμπάρι, σε εθνικιστές τέτοιου τύπου δεν πατάει κανείς.

Ενα άλλο που θα ήθελα να επισημάνω στις μούφα αγγελίες για εκφοβισμό είναι οτι σε μεγάλο βαθμό αποφευγουν να βάλουν τηλέφωνα αλλά ενα email συνήθως yahoo ή gmail για να μην μπορούν να εντοπισθούν, με τα προσωπικά μας στοιχεία στο έλεος του θεού.

μεγάλη προσοχή συνάδελφοι, βεβαια αυτό ειναι για τους πιό πονηρούς . οι υπολοιποι με τις ψευδοαγγελίες 9-12 μηνων, απλά κάνουν καλαμπούρι.

Εγω καταλαβαίνω επίσης που δεν εχουν καταγγελθεί αλλα περιστατικά διότι τα στοιχεία που δινεις σε ταυτοποιούν και καλα κάνουν, ιδίως οι άνεργοι.

Απλά προσοχή και με στοχευμένες κινήσεις οι πονηρούληδες θα βάλουν μυαλό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα, θα μπορούσε κάποιος να υποθέσει ότι ο κύριος "εθνικιστής" θίγεται απο τα γραφόμενα μου αποκαλώντας τα με το διακριτικό τίτλο λαλακιες , πάντως αν είναι η αγγελία που εβαλε αυτός, τον πήρανε χαμπάρι, σε εθνικιστές τέτοιου τύπου δεν πατάει κανείς.

Ενα άλλο που θα ήθελα να επισημάνω στις μούφα αγγελίες για εκφοβισμό είναι οτι σε μεγάλο βαθμό αποφευγουν να βάλουν τηλέφωνα αλλά ενα email συνήθως yahoo ή gmail για να μην μπορούν να εντοπισθούν, με τα προσωπικά μας στοιχεία στο έλεος του θεού.

μεγάλη προσοχή συνάδελφοι, βεβαια αυτό ειναι για τους πιό πονηρούς . οι υπολοιποι με τις ψευδοαγγελίες 9-12 μηνων, απλά κάνουν καλαμπούρι.

Εγω καταλαβαίνω επίσης που δεν εχουν καταγγελθεί αλλα περιστατικά διότι τα στοιχεία που δινεις σε ταυτοποιούν και καλα κάνουν, ιδίως οι άνεργοι.

Απλά προσοχή και με στοχευμένες κινήσεις οι πονηρούληδες θα βάλουν μυαλό .

Θα διαβάζεις προσεχτικά και όλα ,χωρίς να απομονώνεις φράσεις.

και θα γράφεις με λογική.

παράδειγμα ,έγραψες πήγα προσωπικά ,μετά έγραψες πήγε ο ξάδελφος μου.

εμένα με αποκάλεσες πιο πάνω μαρξιστή ,τώρα μες λες εθνικιστή.

μέχρι να τα ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου γενικότερα ,κράτησε την συμβουλή που σου έγραψα στην πρώτη απάντηση.

"άντε κοίταξε να βρεις δουλειά σε σοβαρούς ανθρώπους και άφησε τα εξειδικευμένα ψαξίματα. "

σε έπιασε ο πόνος για τους νέους συναδέλφους ή ήθελες να περάσεις άλλο μήνυμα που στο έγραψα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Θα κάνω μία υπέρβαση με την ανοχή της σελίδας και θα αναδημοσιεύωσω μία είδηση που μόλις διάβασα στο koutitispandoras

Κρεμάστηκε στο κέντρο της Λάρισας νεαρός άντρας - «Ήταν 5 μέρες νηστικός» (βίντεο)

Λίγο μετά τα μεσάνυχτα της Πέμπτης, περαστικοί, σε απόσταση αναπνοής από έναν από τους πιο κεντρικούς δρόμους της Λάρισας, τη Βενιζέλου, αντίκρισαν κρεμασμένο σε δέντρο στην αρχή του πεζοδρόμου της Λαπιθών έναν νεαρό άντρα.

Είχε πατήσει όπως φαίνεται στο παγκάκι που βρίσκεται κάτω από το δέντρο, έδεσε τη θηλιά και έδωσε τέρμα στη ζωή του, σύμφωνα με το thessaliatv.gr

Λίγες ώρες νωρίτερα, όπως λένε περίοικοι, ο νεαρός άντρας τριγυρνούσε στη γειτονιά και ζητούσε να του δώσουν κάτι να φάει γιατί ήταν πέντε μέρες νηστικός. 27/05/16

..................................................................................................................................................

θα απορήσει κάποιος εύλογα τι δουλειά έχει το δράμμα ενός νέου με την δημοσιεύση μου, μα πολύ απλά οι χιλιάδες ψευτικες αγγελίες έχουν αυτο τον σκοπό ακριβώς,  να σε αποπροσανατολίσουν, να σε κάνουν να σέρνεσαι, να ελπίζεις, να περιμένεις απο παντού και να μην βρίσκεις πουθενά , να σε οδηγούν σε κατάθλιψη, και όλα αυτά για να εκβιάζουν "καποιοι" για μειώσεις το υπάρχων προσωπικό τους αν δεν κάτσει καλά, ή να στοχεύουν σε εξευτελιστικούς μισθούς ανίκανους για την στοιχειώδη επιβίωση μας.

Εκει θέλουν να μας καταντήσουν οι συντεχνίτες, αλλά ξεχνάνε οτι ο λογιστής τη  αμοιβή του δεν την παίρνει τζάμπα αλλα με αίμα και στερήσεις , δεν θα το πετύχουν με καμμία σοσιαληστρική κυβερνηση είτε σαμαρα είτε συριζα (κουμμουνιστές στο μεδούλι)

Επειδή οι συγκεκριιμένοι συντεχνίτες πότε διαβάζουν μαρξ πότε φασιστίζουν ασυστόλως πότε κουμμουνιζουν ανάλογα το συμφέρον τους,  αλλά δεν μας απαντάνε αν αυτά που γράφω ειναι ψέμματα η οχι, απλά παροτρύνουν να βρέιτε σοβαρες δουλειές απαντάω τα εξής.

Παει ήδη  ενα συγκεκριμένο ατόμο (αγνωστο προς εμέ) να κάψει την ανιδιοτελής πληροφόρηση που δίνω για τους πιό ευκολόπιστους συναδέλφους.(απορώ που ακόμα δεν βρέθηκε δεύτερος μόνιμος αγγελίας για συμπαράσταση) και επειδή και ο πιό αδαής καταλαβαίνει ότι τα παραπάνω δεν αποσκοπούν σε ιδίον όφελος (δηλώνω ρητά ότι δεν ειμαι ιδιοκτήτης γραφείου ευρεσεως εργασίας)

Παρόλα αυτά, επειδή αναμένω λάσπη απο τους ψευδοσυντεχνίτες, πιό πολυ κακό να κάνω παρά καλό απο εδω και πέρα, με σεβασμό στην σελίδα που μας φιλοξενεί σταματάω εδω.

Ευχαριστώ .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι ο νεοφιλελευθερισμός ...ανόητε. (αν και εδώ βάζουν άλλη λέξη).

τι δεν καταλαβαίνεις?

δεν είναι θέμα λογιστή Α-Β-Γ τάξης.  στο έγραψα μόνο στους λογιστές συμβαίνουν αυτά?

Ξεχνάς παιδεία (εσύ την πρόλαβες)- υγεία-δημόσια ασφάλεια και εργασιακά δικαιώματα.

Αν δούλεψες σε παραδοσιακό λογιστικό γραφείο θα αναπολείς αυτές τις μέρες για χρόνια ,μέχρι να ξεχάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι, υπάρχουν κάποιοι τύποι που ψάχνουν για λογιστή 3 και 4 χρόνια σερί...σχεδόν ασταμάτητα...

Προφανώς δεν πληρώνουν τον λογιστή...όσο κάτσει απλήρωτος...μετά, οι αγγελίες να είναι καλά και η πληθώρα βιογραφικών...όσο κάτσει ο καθένας απλήρωτος...μετά ο επόμενος...

και αν αντιδράσει κανείς...αν επιμείνει να ζητάει πληρωμή...θα τον κατηγορήσει ότι ζημίωσε την εταιρεία...ότι δεν έκανε τίποτα...οτι τον έβλαψε...

 

Πραγματικά κρίμα που ο λογιστής δεν μπορεί να βρει το δίκιο του...δεν μπορεί να καταγγείλει πουθενά τέτοια περιστατικά ελπίζοντας σε κάποιο αποτέλεσμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπάρχει ένας κανόνας. Σοβαρό μαγαζί δεν αφήνει απλήρωτο τον εργάτη. Και ΑΝ συμβεί αυτό τότε ήδη πάει για κλείσιμο οσονούπω. Είναι σπάνιο σπανιώτατο να υπάρχουν μόνο προσωρινές δυσκολίες, ένα στα χίλια. Οπότε ας αποφασίσει ο καθείς με δεδομένη την διάλυση της αγοράς εργασίας, πόσο και πως θα παραμυθιάσει τον εαυτό του. Μόνο που με το παραμύθι δεν πληρώνονται οι υποχρεώσεις ούτε γεμίζει το στομάχι. Μακρυά απο εργοδότες που δεν σέβονται τον κόπο του εργαζόμενου, τουλάχιστον τον μισθό του, μακρυά και ακόμα πιό πέρα. Τρέξτε μακρυά απο τέτοιους με όση δύμαμη έχουν τα πόδια σας.

Όσον αφορά κάτι ορισμένες κουφάλες που έχουν αλλά δεν δίνουν στους εργαζόμενους ούτε καν το μισθό τους, γιατί υπάρχουν και τέτοιοι, εκεί κάντε τους τη ζωή και τις ημέρες δύσκολες όπως και όσο μπορείτε αρχίζοντας απο καταγγελίες......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Απαντώντας στο κυριάκο και μόνο, θα του έλεγα ότι οι συντεχνίτες αυτόκλητοι υπερασπιστές των επιμελητηρίων με αρχηγό τον Μίχαλο, αυτοί  είναι που έχουν φερει την αγορά εργασίας εδω πέρα .

Αλλά το θέμα είναι πολυδιάστατο, εγω αναφέρομαι  στο φαινόμενο των  ψευτικων αγγελίων ακόμα και σε ποσοστό 100% . Ακούγεται υπερβολικό αλλά με μία πολύ μικρή ερευνα ο κάθε ενας μας θα μπορούσε ευκολα  να το διαπιστώσει.

Ας γινει μια ομάδα εργασίας απο συναδέλφους ανέργους (ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΥΣ ΑΕΙ) και να προσπαθήσουν σε ενα ευρος πρόσφατων αγγελιών (περίπου 50 ) να δούν ποιές ισχύουν, και όχι μόνο αυτό, σε πόσες απο αυτες θα καταλήξουν να πιάσουν δουλειά.

Δεν μιλάω για διάστημα πριν το 2015, δεν γνωρίζω, μην πεταχθεί κάποιος να πει το 2013-4 επιασα δουλειά απο τετοια αγγελία.

θέτω συγκεκριμένους όρους.

Ενα επιπλέον παράδοξο είναι ότι με το πρόσχημα των πολλών βιογραφικών δεν βάζουν τηλέφωνο ή επωνυμία εταιρείας.

Οι ιστοσελίδες δεν εχουν κανένα στοιχείο για αυτούς, τα προσωπικά μας  στοιχεία στο έλεος του θεού. Χρησιμοποιούν τις διευθύνσεις μας για τηλεμαρκετινγκ, τα απόρρητα προσωπικά τηλεφωνα πωλούνται σε τρίτους κτλ. και το καλύτερο δεν μπορέις να τους κυνηγήσεις.

Πρεπει να μπεί φραγμός στις ιστοσελίδες που δεχονται αγγελίες απο ανωνυμους .Οι οποίες ειναι σχεδον όλες ψευτικες( όσον αφορά την  εργασία)

Οι εκβιαστικές αγγελίες που βάζουν στο τρυπακι χιλιάδες ανεργα παιδιά να παιρνουν τους δρόμους απο τα βόρεια προάστεια  να φθάνουν πειραία , ή απο καλλιθέα να τους ζητάνε να πάνε μελίσια και όταν φθάνουν εκει να τους πετάνε οτι εγω δίνω 1000 ευρω για απασχοληση αλλα θα σου τα δίνω όποτε έχω (μην φαμε και μυνηση απο το σεπε) , ή οτι εφόσον δεν σε προσλάβω τελικά μήπως θες να γίνουμε συνέταιροι και να μου δώσεις 6000 ευρω για μερίδιο, και αλλες απίστευτες ιστοριες.

Το δε ωραίο σε όλο αυτό το καλοστημμένο κόλπο ειναι ότι οι περισσότερες εργοδότριες ειναι μεγάλης ηλικίας κυρίες.

Για αυτό προσοχή, με γνώμονα ότι  οι αγγελίες εν καιρώ απιστευτης ανεργίας πολλαπλασιαζονται με απιστευτους ρυθμούς , μας κάνει να καταλήξουμε στο εξής ασφαλές συμπέρασμα.

ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ΨΕΥΤΙΚΕΣ.

Αρα μην αποθαρρύνονται κάποιοι γιατί δεν τους παίρνουν τηλέφωνο ή αν τους πάρουν, γιατί διαλέγουν πάντα κάποιον αλλον. Απλά δεν ισχύουν αυτές οι αγγελίες, δεν διαλέγουν κανέναν.

Γινεται απλά συντονισμένη προσπαθεια εκφοβισμού για αντικατάσταση του προσωπικου με φθηνότερους. Το οποίο ανέλυσα διεξοδικά στις πρώτες δημοσιεύσεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που γράφετε - και καλά κάνετε - γιατί πολλοί δεν γνωρίζουμε, κατά την γνώμη μου λοιπόν αγγίζουν τα όρια της απάτης, διότι αυτές οι πρακτικές δεν αποσκοπούν σε αυτό που διαφημίζουν  ή επικαλούνται, στο να προσφέρουν δηλαδή εργασία έστω και με κάποιες δυσμενείς προϋποθέσεις. Πολλά μπορεί να υποψιαστεί κανεις, και είναι αρμοδιότητα των υπηρεσιών που ασχολούνται με το ηλεκτρονικό έγκλημα. Γιατί όμως  προηγουμένως αναφερθήκατε σε εμένα ως σχόλιο - απάντηση, ισχυρίστηκα κάτι που είναι λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Σε συζήτηση που είχα με επιχειρηματία σχετικά με την αναπροσαρμογή της συνεργασίας μας μου εξέθεσε τους εξής προβληματισμούς.

Εψαχνε εναν εσωτερικό βοηθό για τιμολόγηση , απο τις προσπάθειες που έκανε ενα χρόνο, μέσω γνωστών του ηρθαν δεκάδες τηλεφωνήματα και μειλ νέω λογιστών με μηδαμινή ή ελάχιστη προυπηρεσία  που ζητούσαν ή τζαμπα εργασία για αποκτηση εμπειρίας( η παγιδα με τον πόθο οτι θα τους προσλάβουν κάποτε) ή ελάχιστες αμοιβές.

Το αποτέλεσμα ήταν ότι νεοι λογιστές με Α τάξη πήγαιναν για τιμολόγηση και δεν ηξεραν να κόψουν ουτε τιμολόγιο. Οι αταξίτες δε 30αρηδες εκαναν και δελεαστικές προτσασεις να αναλάβουν αυτοί τις εταιρείες με μηδενική χρεωση για υπογραφη ισολογισμών.

Να μας πάρουν την δουλειά.

Οι Α-ταξιτες δεν ηξεραν να κόψουν ενα ΤΔΑ και υπογραφαν για ισολογισμούς.

Να ποιοι υποβαθμίζουν το επάγγελμα μας.. αυτοί που μοιράζουν άδειες αφειδώς χωρίς καν στοιχειώδη γνώση, απλά με ενα 30αρι και αναγκάια σεμινάρια.

Βεβαια ακόμα βοηθό δεν βρηκε και τα κάνει η γυναίκα του, αυτή που με εμπιερία μερικών ετων εμαθε να κοβει τιμολόγια χωρις να ειναι μέλος του ΟΕΕ.

Ξεχασα τον μισθό που ηταν προθυμος να δώσει , 1000 ευρω.

Θα ήθελα να μας πούνε συνάδελφοι αν βρήκαν τελικά καποιοι εργασία απο αγγελίες στο xe.gr η αν παραμένουν μούφα όλες.

Ακομα δημοσιοποιουν εκατοντάδες και οσοι ζητούν ΤΕΙ-ΑΕΙ συγκεκριμένα θελουν  με 500 ευρω τα πάντα χωρις ασφαλιση. Οσοι ζητούν απλα λογιστες χωρις να αναφέρουν ΤΕΙ ΑΕΙ απλα ψαχνουν ανθρωπο να κανουν την δουλεια τους. Οι δε Α ταξης τρέχουν για το 500αρι που δεν θα το λαβουν ποτε και θα τρέχουν οι ασφαλιστικες εισφορες.

Εστω με αυτα τα 500 αν βρήκαν καποιον εστω και ωρομίσθιο μέσω αγγελίας, υπάρχει κανείς?

Δεν το αφήνω το θέμα με τις αγγελίες απάτη.

Και για να μην ξεχναμε μην στελνετε βιογραφικα με προσωπικα στοιχεια σε ενα απλο email -ελωχευουνε κινδυνοι.

Πιανουμε δουλεια μόνο απο γνωστό συνάδελφο που μας σύστησε και ποτε κάτω απο το εξευτελιστικό όριο των 1000 ευρω, βοηθοί ή λογιστές.

Μην ξευτιλίζουμε οι ίδιοι το επαγγελμα μας

με ενδιαφέρον αναμένω απαντήσεις, ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, urban2013 said:

 

Μένω σε μια γραμμή στην παραπάνω δημοσίευση., κάπου στο μέσον , και διατυπώνω μια απορία .

Πρέπει κάποιος-κάποια να είναι μέλος του ΟΕΕ  για να "κόψει" (εκδώσει) τιμολόγιο ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ urban2013 δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά εκεί γύρω στα 1999 που πρωτοβγήκα στην αγορά τότε την πρωτοάκουσα την ατάκα "δεν θα σου δίνω μισθό γιατί το θεωρώ προσβολή στα προσόντα σου" (το έχετε ακούσει αυτό το παραμύθι φαντάζομαι). Το πρωτοάκουσα από άνθρωπο τον οποίο σίγουρα τον έχουμε παρακολουθήσει σε σεμινάριο οι μισοί (το λιγότερο) από μας και σίγουρα έχουμε και κάποιο βιβλίο του στη βιβλιοθήκη μας. Ήταν οικονομικός διευθυντής σε εταιρεία που πήγα για την πρώτη μου συνέντευξη. ρε πως αλλάζουν οι καιροί. Τέλος πάντων. Τα ποσοστά αλλάξανε όχι οι συνήθειες. Με τον κατώτατο μας προσλαμβάνανε και τότε, με τον κατώτατο και τώρα. και υπερωρίες μας κλέβανε, και δουλεύαμε κανένα 15νθήμερο χωρίς πρόσληψη για να δούνε αν ήμασταν καλοί ή όχι. Και όταν το παίρναμε χαμπάρι λέγαμε, δε γ....ται, τώρα που μας προσέλαβαν και έχουμε δουλειά, άστο να πάει στο καλό του με τις 15 μέρες. Μακάρι να είναι μόνο αυτές που θα μου χρειαστούν για να συνταξιοδοτηθώ. Κάποιος θα βρεθεί να μου κολλήσει ένσημα για 15 μέρες. Ιούλιο του 1998 απολύθηκα Μάρτιο του 1999 κατάφερα και βρήκα δουλειά. (Δεν συμπεριλαμβάνονται αυτές του ποδαριού για να επιβιώσω). Έτσι λέγαμε και τότε. Πόσο μάλλον τώρα, που η επιβίωση είναι το ζητούμενο. Αλλάξανε τα μεγέθη βέβαια, αλλά η λογική η ίδια είναι. Πάντοτε ήταν η ίδια. Απλά τώρα τα προβλήματα μεγάλωσαν και το χαλάκι έμεινε το ίδιο. Και πόσα να βολέψεις από κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...