Προς το περιεχόμενο
  • 0

Kάτοικοι εξωτερικου προθεσμία υποβολής δήλωσης


DENNY

Ερώτηση

8 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
8 ώρες πριν, DENNY said:

Οι κάτοικοι εξωτερικού υποβάλλουν και αυτοί δήλωση εως 30/6 , η έμεινε το 30/4 ;

30/6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παράταση στην υποβολή φορολογικών δηλώσεων για το 2016, δύο μηνών, σύμφωνα με απόφαση που υπογράφηκε από τον αναπληρωτή υπουργό Οικονομικών Τρύφωνα Αλεξιάδη. Η καταληκτική ημερομηνία πλέον για τα φυσικά πρόσωπα είναι η 30η Ιουνίου 2016.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλημέρα σας και καλή Ανάσταση σε όλους! Μου προέκυψε ένα θεμματάκι εχτές και θα ήθελα την βοήθεια σας Ήρθε πελάτισσα μου, κάτοικος εξωτερικού για το Πάσχα και ήρθε να κάνει την φορολογική της δήλωση και των δύο της παιδιών, επίσης κάτοικοι εξωτερικού και όλοι έχουν τον ίδιο φορολογικό αντιπρόσωπο. Αφού έστειλα του ενός παιδιού την δήλωση με ενημέρωσε ότι ο φορολογικός την αντιπρόσωπος απεβίωσε το 2014. Της είπα να στείλουν τα παιδιά πληρεξούσιο τώρα αλλά για του παιδιού που έστειλα την φορολογική δήλωση με ΑΦΜ αποθανόντα ως φορολογικός αντιπρόσωπος τι γίνεται?
Επίσης εκείνη που έχει κάνει πληρεξούσιο σε άλλον από τον Δεκέμβριο του 2014 θα έχει πρόστιμο τώρα η δήλωση του στο μητρώο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 28/4/2016 at 9:58 ΠΜ, DimitrisB said:

Συνάδελφοι καλημέρα σας και καλή Ανάσταση σε όλους! Μου προέκυψε ένα θεμματάκι εχτές και θα ήθελα την βοήθεια σας Ήρθε πελάτισσα μου, κάτοικος εξωτερικού για το Πάσχα και ήρθε να κάνει την φορολογική της δήλωση και των δύο της παιδιών, επίσης κάτοικοι εξωτερικού και όλοι έχουν τον ίδιο φορολογικό αντιπρόσωπο. Αφού έστειλα του ενός παιδιού την δήλωση με ενημέρωσε ότι ο φορολογικός την αντιπρόσωπος απεβίωσε το 2014. Της είπα να στείλουν τα παιδιά πληρεξούσιο τώρα αλλά για του παιδιού που έστειλα την φορολογική δήλωση με ΑΦΜ αποθανόντα ως φορολογικός αντιπρόσωπος τι γίνεται?
Επίσης εκείνη που έχει κάνει πληρεξούσιο σε άλλον από τον Δεκέμβριο του 2014 θα έχει πρόστιμο τώρα η δήλωση του στο μητρώο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 28/4/2016 at 9:58 ΠΜ, DimitrisB said:

Συνάδελφοι καλημέρα σας και καλή Ανάσταση σε όλους! Μου προέκυψε ένα θεμματάκι εχτές και θα ήθελα την βοήθεια σας Ήρθε πελάτισσα μου, κάτοικος εξωτερικού για το Πάσχα και ήρθε να κάνει την φορολογική της δήλωση και των δύο της παιδιών, επίσης κάτοικοι εξωτερικού και όλοι έχουν τον ίδιο φορολογικό αντιπρόσωπο. Αφού έστειλα του ενός παιδιού την δήλωση με ενημέρωσε ότι ο φορολογικός την αντιπρόσωπος απεβίωσε το 2014. Της είπα να στείλουν τα παιδιά πληρεξούσιο τώρα αλλά για του παιδιού που έστειλα την φορολογική δήλωση με ΑΦΜ αποθανόντα ως φορολογικός αντιπρόσωπος τι γίνεται?
Επίσης εκείνη που έχει κάνει πληρεξούσιο σε άλλον από τον Δεκέμβριο του 2014 θα έχει πρόστιμο τώρα η δήλωση του στο μητρώο?

θα πρέπει να διορθωθεί στο μητρώο. Λογικά θα έχει πρόστιμο 100 ευρώ. Έπειτα θα υποβάλλεις τροποποιητική ηλεκτρονικά ώς προς τον φορολογικό εκπροσωπο. Δεν μου έχει συμβεί στο παρελθόν τέτοια περίπτωση, αλλά πιστεύω ότι θα μπορέσεις να την υποβάλλεις ηλεκτρονικά την τροποποιητική σου. Εννοείται πώς για αυτήν δεν θα έχεις πρόστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 ώρες πριν, v.kourtis said:

δεν ισχύει το 31/12????

Ισχύει για όσους κάνουν μεταβολή στο μητρώο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
35 λεπτά πριν , LAMMERGEIER said:

Ισχύει για όσους κάνουν μεταβολή στο μητρώο.

ααα εντάξει, νόμιζα ότι εννοούσες αυτούς για τους οποίους έχει ήδη γίνει ή θα γίνει η μεταφορά στην κατοίκων εξωτερικού. Εν τω μεταξύ δεν ξέρω αν το έχετε παρατηρήσει....κάποιες ΔΟΥ(ίσως όλες οι ΔΟΥ?) δεν έχουν απαντήσει εγγράφως ακόμη εντός διμήνου ώς όφειλαν στα αιτήματα των φορολογουμένων για τη μεταφορά τους...τί κάνουμε σε αυτή τη περίπτωση???? θεωρητικά περιμένουμε μέχρι τον Σεπτέμβρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...