Προς το περιεχόμενο

ΘΑΝΑΤΟΣ ΦΥΣΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΚΑΙ ΛΚΗΡΟΝΟΜΟΙ,ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενας πελάτης με ξενοδοχείο ήρθε πέρυσι και μπήκαμε στο πεπ τουρισμού για ανακαίνιση.Η επιχείρηση ατομική στο όνομα του. Δυστυχώς ο άνθρωπος απεβίωσε πριν λίγες μέρες ,και έχουμε βρεθεί μπροστά στο εξής πρόβλημα. Υπάρχουν κληρονόμοι για το ξενοδοχείο και θέλουν να συσήσουν μια κοινωνία.Ομως η κοινωνία δεν επιδοτείτε από το πεπ και η πρόταση θα απενταχθεί. 

 Το ερώτημα μου είνια ,πρέπει αναγκαστικά να γίνει κοινωνία σε αυτή την περίπτωση? Δεν μπορεί να συσταθεί π.χ μια ο.ε αμα οι κληρονόμοι γνωρίζουν τα αναλογούντα στον καθένα ποσοστά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας πελάτης με ξενοδοχείο ήρθε πέρυσι και μπήκαμε στο πεπ τουρισμού για ανακαίνιση.Η επιχείρηση ατομική στο όνομα του. Δυστυχώς ο άνθρωπος απεβίωσε πριν λίγες μέρες ,και έχουμε βρεθεί μπροστά στο εξής πρόβλημα. Υπάρχουν κληρονόμοι για το ξενοδοχείο και θέλουν να συσήσουν μια κοινωνία.Ομως η κοινωνία δεν επιδοτείτε από το πεπ και η πρόταση θα απενταχθεί. 

 Το ερώτημα μου είνια ,πρέπει αναγκαστικά να γίνει κοινωνία σε αυτή την περίπτωση? Δεν μπορεί να συσταθεί π.χ μια ο.ε αμα οι κληρονόμοι γνωρίζουν τα αναλογούντα στον καθένα ποσοστά? 

όντως τις κοινωνίες δεν τις επιδοτούνε. Είχα μια κοινωνία με ενοικιαζόμενα δωμάτια και λόγω του γεγονότος αυτού(με το ΕΣΠΑ) την έκανα διακοπή και συστήθηκε ΙΚΕ. Βέβαια εδώ δεν υπήρχε θάνατος. Είχα παλιά έναν ταξιτζή που πέθανε και έγινε αναγκαστικά κοινωνία κληρονόμων. Τώρα δεν ξέρω αν σε όλες τις περιπτώσεις θανάτου είναι ο μόνος τρόπος η κοινωνία , αλλά νομίζω ότι δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά. Ας πεί και κάποιος άλλος τη γνώμη του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...