Προς το περιεχόμενο
  • 0

μηπως γνωριζει κανεις τι πρεπει να κανω; η απο που να ξεκινησω;


zeus1984

Ερώτηση

λοιπον μου εχει ερθει ενας κυριος ο οποιος εχει φορτηγο, και εκτελει διεθνεις μεταφορες! εχει ερθει ενα χαρτι απο το τμημα του δικαστικου κ του ειπαν θα του κανουν δικαστηριο η εφορια! απο οτι μου ειπε, βρηκε το προισταμενο της δου κ του εξηγησε οτι πρεπει να αιτηση για να παρει το φπα κ να κανει τροποποιητικες δηλωσεις διχως να μεταφερει το πιστωτικο υπολοιπο!  (δε θα το παρει απλα να φανει στο δικαστηριο οτι εχει να λαβει)  μου εφερε χθες τα βιβλια του, κ βλεπω οτι εχει κατι φορτωτιες απο τη ρωσια κλπ! στα τριμηνα του φπα ειναι πιστωτικος! τωρα τι γινεται πας στο τμημα του φπα κ κανεις μια αιτηση; υποβαλλεις αιτηση μεσω ταξις; ειδα ενα μενου στο ταξις που γραφει επιστροφη! τι αλλο πρεπει να κοιταξω;

 

 

σας ευχαριστω για το χρονο σας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
  • 0

λοιπον μου εχει ερθει ενας κυριος ο οποιος εχει φορτηγο, και εκτελει διεθνεις μεταφορες! εχει ερθει ενα χαρτι απο το τμημα του δικαστικου κ του ειπαν θα του κανουν δικαστηριο η εφορια! απο οτι μου ειπε, βρηκε το προισταμενο της δου κ του εξηγησε οτι πρεπει να αιτηση για να παρει το φπα κ να κανει τροποποιητικες δηλωσεις διχως να μεταφερει το πιστωτικο υπολοιπο!  (δε θα το παρει απλα να φανει στο δικαστηριο οτι εχει να λαβει)  μου εφερε χθες τα βιβλια του, κ βλεπω οτι εχει κατι φορτωτιες απο τη ρωσια κλπ! στα τριμηνα του φπα ειναι πιστωτικος! τωρα τι γινεται πας στο τμημα του φπα κ κανεις μια αιτηση; υποβαλλεις αιτηση μεσω ταξις; ειδα ενα μενου στο ταξις που γραφει επιστροφη! τι αλλο πρεπει να κοιταξω;

 

 

σας ευχαριστω για το χρονο σας!!!

ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ Η Ο ΜΕΤΑΦΟΡΕΑΣ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
  • 0

συγνωμη αλλα το χω διαβασει τρεις φορες και ακομα δε μπορω να καταλαβω τι ακριβως απορία έχεις ουτε και την υποθεση βεβαια..

αν εκανες αλλη μια προσπάθεια ίσως να μπορουσε να σε βοηθούσε κάποιος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ρε κρις δινεις λίνκ καλα που καταλαβες τι ρωταει το ατομο ?

Μετα από πολλα χρόνια και συναναστροφές απο μισόλογα καταλαβαινω τι θέλουν.

Είναι θέμα εκπαίδευσης

Η λέξη κλειδι ειναι " να δουν στο δικαστήριο οτι κανει να λαβει¨ και ¨αίτηση επιστροφής¨

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μετα από πολλα χρόνια και συναναστροφές απο μισόλογα καταλαβαινω τι θέλουν.

Είναι θέμα εκπαίδευσης

Η λέξη κλειδι ειναι " να δουν στο δικαστήριο οτι κανει να λαβει¨ και ¨αίτηση επιστροφής¨

αλλο βουρτσα αλλο π...α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μετα από πολλα χρόνια και συναναστροφές απο μισόλογα καταλαβαινω τι θέλουν.

Είναι θέμα εκπαίδευσης

Η λέξη κλειδι ειναι " να δουν στο δικαστήριο οτι κανει να λαβει¨ και ¨αίτηση επιστροφής¨

  

Eνόψει δικαστικής εκρεμμότητας , υποθέτω λογω κάποιων βεβαιωμένων ποσών , θέλουν να εμφανίσουν μια ανταπαίτηση σε βάρος του κράτους , προκειμένου να τη χρησιμοποιήσουν ως επιχείρημα . Αλλά ο συνάδελφος αν δε μπορεί να καταλάβει τι συμβαίνει δεν έχει να έχει λογους να συμμετεχει στη διαδικασία αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οχι σωτηρη καταλαβα τι γινεται! απλως δεν εχω ξανακανει αιτηση για επιστροφη φπα, κ απλα ψαχνομαι! βρηκα στο ταξις το μενου μπαινω απο εκει υποβαλλω την αιτηση κ μετα κανω τροποποιητικες φπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οχι σωτηρη καταλαβα τι γινεται! απλως δεν εχω ξανακανει αιτηση για επιστροφη φπα, κ απλα ψαχνομαι! βρηκα στο ταξις το μενου μπαινω απο εκει υποβαλλω την αιτηση κ μετα κανω τροποποιητικες φπα;

 

Την αίτηση πάντως την κάνεις χειρόγραφα. Στο gsis δεν μπορείς ακόμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οχι σωτηρη καταλαβα τι γινεται! απλως δεν εχω ξανακανει αιτηση για επιστροφη φπα, κ απλα ψαχνομαι! βρηκα στο ταξις το μενου μπαινω απο εκει υποβαλλω την αιτηση κ μετα κανω τροποποιητικες φπα;

   

 

Πρωτα θα προσδιορίσεις το προς επιστροφή ποσό και επομενως θα κάνεις όλες τις τροποποιητικές δηλώσεις που απαιτούνται . Μετά θα καταθέσεις και την αίτηση επιστροφής (μια ερώτηση , αυτή η δικαστική διένεξη του φορτηγατζή με τη ΔΟΥ σε τι οφείλεται , αν φυσικά επιτρέπεται η ερώτηση αυτή )

Καλό θα ήταν πάντως πριν απο όλα αυτά να διαβάσεις τησ χετική νομοθεσία απο το νόμο 2859/2000 τά άρθρα 30 ,31 ,32,33,34 και τις τελευταίες ΠΟΛ τις σχετικές με τα της επιστροφής του ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστω πολυ! εχει χρεη(φορο εισοδηματος, φπα)  στο δημοσιο στις 14000 ευρω απο οτι ειδα εχει να πληρωσει απο το 2010, παιζει ρολο απο που προκυπτουν τα χρεη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστω πολυ! εχει χρεη(φορο εισοδηματος, φπα)  στο δημοσιο στις 14000 ευρω απο οτι ειδα εχει να πληρωσει απο το 2010, παιζει ρολο απο που προκυπτουν τα χρεη;

 Αρα καλά κατάλαβα , θέλει ενόψει πιθανής δίωξης να εμφανίσει ανταπαίτηση προς συμψηφισμό .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...