Προς το περιεχόμενο

Λάθος προσυμπληρωμένος κωδικός 301 σε Ε1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Δεν ξέρω εάν έχει αναφερθεί ξανά παρόμοιο ζήτημα, αλλά θα μου στρίψει συνάδελφοι. Μισθωτός το 2013 πήρε κάποια χρήματα από ΤΕΙ ως αποδοχές ύψους 16.000€ χονδρικά. Κάπου στο τέλος της χρονιάς τον ειδοποιήσαν όμως ότι κατά λάθος του δώσαν περισσότερο χρήματα και επέστρεψε ο άνθρωπος χονδρικά ένα 1.000άρικο πίσω με αποδεικτικό είσπραξης από το ίδιο το ΤΕΙ και αποδεικτικό κατάθεσης τραπέζης. Άρα ο λανθρωπος έχει πραγματικό εισόδημα 15.000€ Έλα όμως που η οικονομική υπηρεσία του ΤΕΙ έχει στείλει ότι πήρε 16.000€. Και χάνει ο άνθρωπος 2κατοστάρικα που του είχαν παρακρατηθεί αδίκως. Σε πολλές επικοινωνίες με το ΤΕΙ δεν μπορώ να βρω άκρη και δεν καταχωρούν τροποποιητική βεβαίωση μισθωτών-Ε7 οι κυρίες. Δεν αλλάζει λένε. Τώρα δεν αλλάζει αλλά σας παρακαλάω 2-3μήνες τώρα. Εγώ δε μπορώ να παρέμβω τώρα να αλλάξω τον 301. Περίμενα μήπως αλλάζει τώρα που ανοίξαν οι τροποποιητικές αλλά μάταια. Τέλος την τρίτη φορά που πήγε ο άνθρωπος στην εφορία και τους είπε ο λογιστής ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΕΙ του είπαν να επιμείνει!!! Δηλαδή τα σπας όλα εκεί μέσα ή όχι; Σε τι να επιμείνει; Και του έλεγε για τον κλασσικό 343 αλλά εγώ δε θέλω να προσθέσω κάτι που δεν υπήρχε.... θέλω να αφαιρέσω! Δοκίμασα μέχρι να το βάλω και αρνητικά. Τελικά του είπε η εφοριακός έλα σε 10ημέρες να στο φτιάξω.

 

-Ερώτημα 1ο Έχει κανένας συνάδελφος ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ λανθασμένο εισόδημα από το φετινό Ε1 και με ποιο τρόπο;

 

-Ερώτημα 2ο Εάν του το αλλάξει η εφοριακίνα σε 10 ημέρες δε θα είναι εκπρόθεσμο;

 

-Ερώτημα 3ο Μπορούν να μην ασχολούνται ΟΛΟΙ οι άσχετοι με το TAXIS;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου συνέβει και μένα .Επειδή εργοδότης και μισθωτός είχαν αντιδικία για το ποσό και έχουν πάει δικαστικά ,έκανα αρχική δήλωση όπως ήταν για να μην έχω πρόβλημα εκπροθέσμου και μετά συμπληρωματική στη δου την οποία και παρέλαβαν.

Προηγήθηκε τηλεφώνημα στο τμήμα εισοδήματος στο υπουργείο που με καθοδήγησε να κάνω τα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!

 

Το πρόβλημα συναδέλφισα είναι ότι εγώ δεν είμαι ο Λογιστής του ΤΕΙ για να κάνω τροποποιητική στις ήδη υποβληθείσες βεβαιώσεις μισθωτών. Φροντίσαμε όμως στην εταιρία να τις στείλουμε σωστά για τους δικούς μας. Εγώ έχω πρόβλημα με το Ε1 του μισθωτού που δε μπορώ να παρέμβω στον προσυμπληρωμένο κωδικό κι ας με φωνάξουν μετά για έλεγχο. Η φιλοσοφία αυτή είναι, να μην παρεμβαίνεις αλλά έλα που υπάρχουν και οι περιπτώσεις των ανεύθυνων υπαλλήλων του ΤΕΙ που βαράνε και το χέρι στο τραπέζι και λένε τα στείλαμε και δεν αλλάζουν. Τη δική του τροποποιητική πάντως, που πήγε με χαρτιά ο άνθρωπος και αποδεικτικά ότι επέστρεψε τα χρήματα στο δημόσιο ΔΕΝ τη δεχτήκαν. Του είπαν έλα σε 10ημέρες γιατί έχουμε πολλή δουλειά. Απλά φοβάμαι το εκπρόθεσμο του θέματος. Σε 10ημέρες από εχθές μην έχει κάποιο πρόστιμο! Συνήθως οι τροποποιητικές λήγουν με την προθεσμία των αρχικών δηλώσεων Ε1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...