Προς το περιεχόμενο

Δήλωση γυναίκας άνεργης με ένα παιδί και εισόδημα 4.500


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Έχω μια δήλωση με πρόβλημα και θα ήθελα μια γνώμη.

Γυναίκα διαζευγμένη με ένα παιδί και άνεργη με κάρτα στον ΟΑΕΔ με εισόδημα 2.400€ από ένοίκιο και καθαρές αμοιβές από σεμινάριο 680 και από μια μετάφραση 1.478 (σύνολο εισοδήματος 4.558 κάτω από 5.000) με προσυμπληρωμένη την παρακράτηση στον κωδ.605 της βγαίνει να πληρώσει 831 ευρώ. Τις αμοιβές τις έχω βάλει στον 507. Πρέπει να δηλώσω και κάποιον άλλο κωδικό για να φορολογηθεί με την κλίμακα των μισθωτών? Πήγα και από τη ΔΟΥ, μου είπαν να χρησιμοποιήσω τον 343 και να πάει για έλεγχο. Δεν ξέρω τι απόφαση να πάρω γιατί ο 343 γράφει για εισοδήματα που δεν υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση, ενώ στη συγκεκριμένη δήλωση υπάρχει ήδη συμπληρωμένη η παρακράτηση.

Παρακαλώ, αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο να μου δώσει μια ιδέα.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχω μια δήλωση με πρόβλημα και θα ήθελα μια γνώμη.

Γυναίκα διαζευγμένη με ένα παιδί και άνεργη με κάρτα στον ΟΑΕΔ με εισόδημα 2.400€ από ένοίκιο και καθαρές αμοιβές από σεμινάριο 680 και από μια μετάφραση 1.478 (σύνολο εισοδήματος 4.558 κάτω από 5.000) με προσυμπληρωμένη την παρακράτηση στον κωδ.605 της βγαίνει να πληρώσει 831 ευρώ. Τις αμοιβές τις έχω βάλει στον 507. Πρέπει να δηλώσω και κάποιον άλλο κωδικό για να φορολογηθεί με την κλίμακα των μισθωτών? Πήγα και από τη ΔΟΥ, μου είπαν να χρησιμοποιήσω τον 343 και να πάει για έλεγχο. Δεν ξέρω τι απόφαση να πάρω γιατί ο 343 γράφει για εισοδήματα που δεν υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση, ενώ στη συγκεκριμένη δήλωση υπάρχει ήδη συμπληρωμένη η παρακράτηση.

Παρακαλώ, αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο να μου δώσει μια ιδέα.

Ευχαριστώ πολύ.

Γιατί να φορολογηθεί με την κλίμακα των μισθωτών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχω μια δήλωση με πρόβλημα και θα ήθελα μια γνώμη.

Γυναίκα διαζευγμένη με ένα παιδί και άνεργη με κάρτα στον ΟΑΕΔ με εισόδημα 2.400€ από ένοίκιο και καθαρές αμοιβές από σεμινάριο 680 και από μια μετάφραση 1.478 (σύνολο εισοδήματος 4.558 κάτω από 5.000)  το κάτω από 5000 σου είναι αδιάφορο εφόσον έχει εισόδημα από ενοίκια..με προσυμπληρωμένη την παρακράτηση στον κωδ.605 της βγαίνει να πληρώσει 831 ευρώ. Τις αμοιβές τις έχω βάλει στον 507. Πρέπει να δηλώσω και κάποιον άλλο κωδικό για να φορολογηθεί με την κλίμακα των μισθωτών? Πήγα και από τη ΔΟΥ, μου είπαν να χρησιμοποιήσω τον 343 και να πάει για έλεγχο. Δεν ξέρω τι απόφαση να πάρω γιατί ο 343 γράφει για εισοδήματα που δεν υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση, ενώ στη συγκεκριμένη δήλωση υπάρχει ήδη συμπληρωμένη η παρακράτηση. 

Παρακαλώ, αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο να μου δώσει μια ιδέα.

Ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχω μια δήλωση με πρόβλημα και θα ήθελα μια γνώμη.

Γυναίκα διαζευγμένη με ένα παιδί και άνεργη με κάρτα στον ΟΑΕΔ με εισόδημα 2.400€ από ένοίκιο και καθαρές αμοιβές από σεμινάριο 680 και από μια μετάφραση 1.478 (σύνολο εισοδήματος 4.558 κάτω από 5.000)  το κάτω από 5000 σου είναι αδιάφορο εφόσον έχει εισόδημα από ενοίκια..με προσυμπληρωμένη την παρακράτηση στον κωδ.605 της βγαίνει να πληρώσει 831 ευρώ. Τις αμοιβές τις έχω βάλει στον 507. Πρέπει να δηλώσω και κάποιον άλλο κωδικό για να φορολογηθεί με την κλίμακα των μισθωτών? Πήγα και από τη ΔΟΥ, μου είπαν να χρησιμοποιήσω τον 343 και να πάει για έλεγχο. Δεν ξέρω τι απόφαση να πάρω γιατί ο 343 γράφει για εισοδήματα που δεν υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση, ενώ στη συγκεκριμένη δήλωση υπάρχει ήδη συμπληρωμένη η παρακράτηση. 

Παρακαλώ, αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο να μου δώσει μια ιδέα.

Ευχαριστώ πολύ.

δεν μπορεί να φορολογηθεί με την κλίμακα μισθωτών γιατί έχει εισοδήματα από ενοίκια....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορεί να φορολογηθεί με την κλίμακα μισθωτών γιατί έχει εισοδήματα από ενοίκια.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Είναι η πρώτη φορά που μπαίνω στον κόμβο και δεν ήξερα πως να το χρησιμοποιήσω.

Το πρόβλημα είναι τελικά το ενοίκιο, έτσι?  Δεν υπάρχει τίποτα άλλο που θα μπορούσα να κάνω εγώ? Γιατί είναι και φίλη κολλητή.

Πήγε στο σεμινάριο και πήρε 680€ και τώρα της τα παίρνουν πίσω. Η αδελφή της, μισθωτή με μεγαλύτερο εισόδημα δεν πληρώνει τίποτα.

Και λένε ότι το έλυσαν το θέμα και την αδικία που υπήρχε με τους ανέργους, και τις αμοιβές από σεμινάρια κ.λ.π.

Λες και μπορεί να ζήσει ένας άνθρωπος με παιδί με 4.500 το χρόνο και του ζητάνε να πληρώσει και 830 φόρο.

Το θέατρο του παραλόγου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή τα ενοίκια φορολογούνται αυτοτελώς για πρώτη φορά ,πλέον προκαταβολή  τα 409 είναι μόνο από αυτά.

 

του χρόνου θα είναι 264, ΜΟΝΟ από ενοίκια ,δεν πάει να έχει 68 παιδιά και 1 δις ιατρικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...