Προς το περιεχόμενο

ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΠΟΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 303-304 ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει διαγραψει καποιος την συνταξη απο τον κωδ 303-304 δοκιμασα γιατι ετσι μου ειπαν απο τον ογα υπαρχουν μεσα και αναδρομικα και μου εβγαλε μηνυμα :

'' Η Διαγραφη της συνταξης που επιλεξατε συνεπαγεται την διαγραφη της απο το Ενιαιο Συστημα Ελεγχου και Πληρωμης Συνταξεων και συμφωνα με την ισχυουσα νομοθεσια την αναστολη καταβολης της συνταξης αυτης .'' φυσικα και δεν την διεγραψα αλλα πωs θα υποβαλλω την ΔΦΕ οταν θελω να κανω συμπληρωματικες για τα αναδρομικα.

Μηπως εχει βγει απο Υ. Ο τι κανουμε σε καθε περιπτωση και πως χειριζομαστε τις δηλωσεις με προβληματα. Γραφω ενα καταλογο με περιπτωσεις που μου εχουν τυχει

 

1. Βεβαιωσεις με αναδρομικα οι  οποιες δεν ειχαν περαστει στους κωδικους 321-322  υπηρχαν ομως στην βεβαιωση την εστειλα συμπληρωνοντας τους κωδικους 343-344 μου ζητησε για ελεγχο την συνταξη στη Δ.ΗΛΕ.Δ

2. Βεβαιωση συνταξης η οποια ηταν περασμενη σε αΦΜ αποβιωσαντος συζυγου ζητησε ελεγχο απο Δ.ΗΛΕ.Δ.

3. Βεβαιωση συνταξης απο ΟΓΑ περαστη στο συστημα δεν την εχω στειλει θα δειξει η αυτοψια .

4. βεβαιωση συνταξης καταχωρημενη στον 304 εχει ομως αναπηρια 82% την εστειλα βαζοντας   το ποσο και  στον κωδ. 657 ζητησε ελεγχο .

Δεν γνωριζω αν τις χειριζομαι σωστα.

Γραψτε και σεις τις εμπειριες σας.

Συμπερασμα το να στελνεις φετος φορολογικες δηλωσεις ειναι  ταξιδι στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΓΩ ΜΕ ΟΓΑ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 82%,

ΕΝΩ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡ. ΒΕΒ. ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΤΑ ΠΟΣΑ > ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΑΠΑΛΛΑΣΣΟΜΕΝΑ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥΣ 7300 --- ΚΑΙ ΚΥΡΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ 7800, ΣΤΟ Ε1 ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΜΕΝΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΤΑ ΠΕΡΝΑΩ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ολα στον 657 εχω στειλει και με ελεγχο και εγινε εκκαθαριση κανονικα.

thanks! παντως γιατι τα διαχωριζει σε απαλλασσομενα και κυρια συνταξη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω ψαξει το ολο θεμα και για αυτο επιμενω απαλασσει ολες τις συνταξεις οταν υπαρχει αναπηρια πανω απο 80% . Σε περιπτωση που εχω με συνταξη δημοσιου μου εχουν επιστρεψει φορο και φετος παρολο που του εχουν κρατησει φορο δεν την εχουν βαλει στα φορολογητεα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω ψαξει το ολο θεμα και για αυτο επιμενω απαλασσει ολες τις συνταξεις οταν υπαρχει αναπηρια πανω απο 80% . Σε περιπτωση που εχω με συνταξη δημοσιου μου εχουν επιστρεψει φορο και φετος παρολο που του εχουν κρατησει φορο δεν την εχουν βαλει στα φορολογητεα .

ΟΚ ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Εχει διαγραψει καποιος την συνταξη απο τον κωδ 303-304 δοκιμασα γιατι ετσι μου ειπαν απο τον ογα υπαρχουν μεσα και αναδρομικα και μου εβγαλε μηνυμα :

'' Η Διαγραφη της συνταξης που επιλεξατε συνεπαγεται την διαγραφη της απο το Ενιαιο Συστημα Ελεγχου και Πληρωμης Συνταξεων και συμφωνα με την ισχυουσα νομοθεσια την αναστολη καταβολης της συνταξης αυτης .'' φυσικα και δεν την διεγραψα αλλα πωs θα υποβαλλω την ΔΦΕ οταν θελω να κανω συμπληρωματικες για τα αναδρομικα.

Μηπως εχει βγει απο Υ. Ο τι κανουμε σε καθε περιπτωση και πως χειριζομαστε τις δηλωσεις με προβληματα. Γραφω ενα καταλογο με περιπτωσεις που μου εχουν τυχει

 

1. Βεβαιωσεις με αναδρομικα οι  οποιες δεν ειχαν περαστει στους κωδικους 321-322  υπηρχαν ομως στην βεβαιωση την εστειλα συμπληρωνοντας τους κωδικους 343-344 μου ζητησε για ελεγχο την συνταξη στη Δ.ΗΛΕ.Δ

2. Βεβαιωση συνταξης η οποια ηταν περασμενη σε αΦΜ αποβιωσαντος συζυγου ζητησε ελεγχο απο Δ.ΗΛΕ.Δ.

3. Βεβαιωση συνταξης απο ΟΓΑ περαστη στο συστημα δεν την εχω στειλει θα δειξει η αυτοψια .

4. βεβαιωση συνταξης καταχωρημενη στον 304 εχει ομως αναπηρια 82% την εστειλα βαζοντας   το ποσο και  στον κωδ. 657 ζητησε ελεγχο .

Δεν γνωριζω αν τις χειριζομαι σωστα.

Γραψτε και σεις τις εμπειριες σας.

Συμπερασμα το να στελνεις φετος φορολογικες δηλωσεις ειναι  ταξιδι στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα .

 

Εχω και εγω το ιδιο προβλημα: βεβαιωση ΟΓΑ μαζι με αναδρομικα. Στον 304 υπαρχει προσυμπληρωμενο ολοκληρο το ποσο μαζι με τα αναδρομικα του 2012. Οταν παω να διαγραψω το ποσο του κωδ.304 βγαζει το ιδιο μηνυμα   '' Η Διαγραφη της συνταξης που επιλεξατε συνεπαγεται την διαγραφη της απο το Ενιαιο Συστημα Ελεγχου και Πληρωμης Συνταξεων και συμφωνα με την ισχυουσα νομοθεσια την αναστολη καταβολης της συνταξης αυτης''.

 

 

Μπορει καποιος να με βοηθησει και να μου πει τι πρεπει να κανω για να διορθωσω τον κωδ.304 με το ποσο που αφορα τη χρηση 2013 ?

 

*Τα αναδρομικα του 2012 θελω να τα δηλωσω με τροποποιητικη στην περσινη δηλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσκεψη στον ΟΓΑ με τα στοιχεία του συνταξιούχου, καταθετεις  αίτηση (σου την δίνουν έτοιμη ) στην οποία ζητάς να γίνει διόρθωση της βεβαίωσης λόγω αναδρομικών. την παραλαμβάνουν και...περιμένεις .. έστειλα έναν θείο μου που του ήταν λάθος η βεβαίωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσκεψη στον ΟΓΑ με τα στοιχεία του συνταξιούχου, καταθετεις  αίτηση (σου την δίνουν έτοιμη ) στην οποία ζητάς να γίνει διόρθωση της βεβαίωσης λόγω αναδρομικών. την παραλαμβάνουν και...περιμένεις .. έστειλα έναν θείο μου που του ήταν λάθος η βεβαίωση..

Ευχαριστώ πολύ nska.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...